Tulane Univ. Swimming &
TU, UA-Fay, UNO - 10/30/2004
Results
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1-UA A 1:49.02
1) Clegg, Hannah 2) Muck, Molly
3) Gregory, Emily 4) Csobanki, Zsuzsa
27.82 30.33 26.12 24.75
2-TU A 1:49.48
1) Brown, Tiffany 2) McEachrane, Linda
3) Naglick, Kate 4) Davidoff, Cara
28.20 30.46 26.55 24.27
3-TU B 1:53.52
1) Patterson, Lauren 2) Quinn, Maureen
3) Emerson, Taylor 4) Quinn, Devlyn
28.88 32.53 27.05 25.06
---TU C X1:59.37
1) Underwood, Meggie 2) Zomchick, Sarah
3) Shufflebarger, Jamie 4) Carey, Elizabeth
30.86 33.34 28.99 26.18
Event 2 Women 1000 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1-Lynn, Whitney UA 10:17.37
29.53 30.72 30.83 30.88
30.82 30.96 31.04 31.13
30.97 31.11 31.03 30.98
31.06 31.00 30.77 31.12
30.85 31.01 31.04 30.52
2-Taheri, Nicole TU 10:30.18
29.27 31.07 31.09 31.33
31.42 31.68 31.69 31.61
31.55 31.78 31.74 31.51
31.60 31.81 31.85 32.23
31.86 32.12 31.77 31.20
3-Christian, Leslie TU 10:37.18
29.76 31.75 31.96 32.11
32.04 32.11 32.15 32.22
32.24 32.16 32.22 32.01
31.98 31.95 31.81 32.07
31.80 31.95 31.90 30.99
4-Burks, Juliette UA 12:34.80
34.10 37.49 37.74 38.28
38.00 38.11 38.46 38.58
38.50 38.42 38.56 38.49
37.88 38.52 38.37 38.56
38.09 37.51 36.71 34.43
---Hughes, Jessica TU X10:44.25
29.98 32.04 32.39 32.31
32.44 32.46 32.45 32.25
32.49 32.57 32.21 32.42
32.46 32.24 32.40 32.32
32.41 32.46 32.36 31.59
---Langeland, Nellie TU X11:12.38
31.00 34.03 34.22 34.11
34.30 34.41 34.63 33.90
33.70 33.77 33.60 33.37
33.61 33.60 33.61 33.46
33.55 33.46 33.59 32.46
Event 3 Women 200 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1-Dicharry, Sarah TU 1:52.47
26.75 28.65 28.52 28.55
2-Berdine, Samantha TU 1:55.35
27.77 29.03 29.26 29.29
3-Lynn, Whitney UA 1:56.95
27.98 29.49 29.95 29.53
4-Borkovec, Katie UA 1:58.70
27.49 29.40 30.48 31.33
5-Long, Leah UNO 2:06.02
29.02 31.59 32.20 33.21
6-Perez, Jen UNO 2:10.27
29.76 31.90 33.75 34.86
Event 4 Women 100 Yard Backstroke
Name School Finals Time
1-Fulop, Mariann UA 58.78
28.96 29.82
2-Brown, Tiffany TU 59.00
28.78 30.22
3-Patterson, Lauren TU 59.99
29.71 30.28
4-Clegg, Hannah UA 1:00.00
30.26 29.74
5-Sciortino, Tory UNO 1:03.34
31.12 32.22
---Quinn, Devlyn TU X1:01.42
29.88 31.54
---Kora, Angela UA X1:03.67
31.56 32.11
Event 5 Women 100 Yard Breaststroke
Name School Finals Time
1-McEachrane, Linda TU 1:06.40
31.48 34.92
2-Muck, Molly UA 1:09.16
32.38 36.78
3-Quinn, Maureen TU 1:09.73
32.62 37.11
4-Petry, Lisa UA 1:14.25
35.36 38.89
5-Long, Leah UNO 1:23.15
39.03 44.12
---Zomchick, Sarah TU X1:11.43
33.54 37.89
---Shufflebarger, Jamie TU X1:12.12
34.21 37.91
Event 6 Women 200 Yard Butterfly
Name School Finals Time
1-Emerson, Taylor TU 2:08.89
28.79 32.62 33.48 34.00
2-Laing, Leeann TU 2:10.46
30.11 33.13 33.80 33.42
3-Gregory, Emily UA 2:13.53
29.52 33.21 34.45 36.35
4-Moll, Sarah UA 2:22.58
32.17 36.89 37.46 36.06
---Williams, Amanda TU X2:16.53
30.94 34.22 35.37 36.00
Event 7 Women 50 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1-Csobanki, Zsuzsa UA 24.21
2-McCoy, Katherine TU 24.78
3-Davidoff, Cara TU 24.81
4-Silver, Tifanie UA 25.56
5-Perez, Jen UNO 27.38
6-D'Anna, Jennifer UNO 34.43
---Carey, Elizabeth TU X26.50
---Coble, Christina UNO X28.02
Event 8 Women 1 meter Diving
Name School Finals Score
1-Wilson, Hillarie UA 237.53
2-Kushner, Brieanne UA 234.23
3-Carrillo, Danielle TU 222.23
Event 9 Women 100 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1-Csobanki, Zsuzsa UA 52.17
25.24 26.93
2-McEachrane, Linda TU 52.41
25.36 27.05
3-Dicharry, Sarah TU 52.86
25.95 26.91
4-Silver, Tifanie UA 55.45
26.75 28.70
5-Perez, Jen UNO 59.71
28.69 31.02
6-D'Anna, Jennifer UNO 1:18.00
38.02 39.98
---Quinn, Devlyn TU X55.09
26.56 28.53
---Coble, Christina UNO X1:02.19
28.97 33.22
Event 10 Women 200 Yard Backstroke
Name School Finals Time
1-Brown, Tiffany TU 2:05.57
30.51 31.54 31.70 31.82
2-Fulop, Mariann UA 2:07.69
30.67 32.12 32.33 32.57
3-Patterson, Lauren TU 2:09.85
30.96 32.53 33.29 33.07
4-Clegg, Hannah UA 2:12.09
31.69 32.96 33.91 33.53
5-Sciortino, Tory UNO 2:18.21
32.77 34.18 35.26 36.00
---Kora, Angela UA X2:12.55
32.02 33.21 33.85 33.47
---Williams, Amanda TU X2:15.94
32.01 34.43 34.71 34.79
Event 11 Women 200 Yard Breaststroke
Name School Finals Time
1-Berdine, Samantha TU 2:27.30
34.40 37.25 37.35 38.30
2-Quinn, Maureen TU 2:29.27
34.37 37.80 38.36 38.74
3-Muck, Molly UA 2:29.59
33.70 37.97 38.76 39.16
4-Petry, Lisa UA 2:41.56
36.07 41.19 42.07 42.23
Event 12 Women 500 Yard Freestyle
Name School Finals Time
1-Lynn, Whitney UA 5:03.77
2-Taheri, Nicole TU 5:08.23
3-Christian, Leslie TU 5:16.36
4-Borkovec, Katie UA 5:22.23
5-Sciortino, Tory UNO 5:42.33
6-Long, Leah UNO 5:47.32
---Hughes, Jessica TU X5:19.71
Event 13 Women 100 Yard Butterfly
Name School Finals Time
1-Gregory, Emily UA 57.65
2-Emerson, Taylor TU 58.80
3-Naglick, Kate TU 59.81
4-Moll, Sarah UA 1:03.92
---Carey, Elizabeth TU X1:02.43
---Shufflebarger, Jamie TU X1:02.57
---Zomchick, Sarah TU X1:02.61
---Burks, Juliette UA X1:04.50
Event 14 Women 3 meter Diving
Name School Finals Score
1-Kushner, Brieanne UA 257.85
2-Wilson, Hillarie UA 246.68
3-Carrillo, Danielle TU 231.15
Event 15 Women 400 Yard IM
Name School Finals Time
1-Fulop, Mariann UA 4:31.55
29.07 33.06 34.09 33.27
39.39 39.77 32.33 30.57
2-Berdine, Samantha TU 4:37.39
30.20 33.50 1:08.94 40.11
40.75 32.43 31.46
3-Laing, Leeann TU 4:39.41
29.48 34.02 36.37 34.84
42.33 41.76 31.16 29.45
4-Kora, Angela UA 4:53.83
33.10 38.29 35.91 34.81
42.52 42.48 33.89 32.83
---Williams, Amanda TU X4:44.48
31.23 34.66 36.78 35.53
41.43 41.20 32.44 31.21
---Underwood, Meggie TU X4:45.71
30.64 34.85 36.00 34.92
43.38 43.39 31.89 30.64
Event 16 Women 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1-TU A 3:30.67
1) McEachrane, Linda 2) Brown, Tiffany
3) Davidoff, Cara 4) Dicharry, Sarah
25.15 52.20 25.04 53.04
25.34 53.27 25.24 52.16
2-UA A 3:36.01
1) Silver, Tifanie 2) Lynn, Whitney
3) Gregory, Emily 4) Csobanki, Zsuzsa
26.59 55.37 26.83 55.00
25.30 54.41 23.95 51.23
3-TU B 3:38.06
1) McCoy, Katherine 2) Taheri, Nicole
3) Quinn, Devlyn 4) Naglick, Kate
26.36 54.90 26.25 54.67
25.93 54.09 25.74 54.40