comscore script

John McDonnell Invitational Heat Sheets

BY ANDRES FOCIL
John McDonnell Invitational Heat Sheets
Licensed to Flash Results, Inc.        Hy-Tek's Meet Manager 4/20/2007 09:36 PM
             John McDonnell Invitational - 4/20/2007 to 4/21/2007              
                 University of Arkansas -- Fayetteville, Ark.                  
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Women 100 Meter Dash University
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Saturday 4/21/2007 - 11:40 AM
  Regional Q:  11.75                                                           
Facility Rec:  11.03  5/14/2006   Kerron Stewart, Auburn                       
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Krystol Lartey                   Tulsa                       
  2  Tatenda Goronga                  Oral Roberts                
  3  Anda Udris                       Missouri Sta                
  4  Pepper Foster                    Ark-Little R                
  5  Tamara Wisby                     Unattached                  
  6  Chesa Gibson                     Unattached                  
  7  Larica Urbina                    Oklahoma                    
  8  Lashawn Wright                   Iowa State                  
  9  Kim Carter                       Missouri Sta                
Heat 2  Prelims
  1  Smith Whitney                    Northwestern                
  2  Courtenee Boulard                Missouri Sta                
  3  Tia Thompson                     Arkansas                    
  4  Danniel Norvell                  Unattached                  
  5  Genna Williams                   Missouri Sta                
  6  Forest Anna                      Northwestern                
  7  Rakeshia Green                   Louisiana Te                
  8  Yolanda Goff                     Oklahoma                    
  9  Alexandria Oembler               Missouri Sta                
Heat 3  Prelims
  2  Leia Jackson                     Iowa State                  
  3  Shannon Williams                 Louisiana Te                
  4  Danielle Oliver                  Missouri Sou                
  5  Rosalyn Nelson                   Fort Scott C                
  6  Lakeisha Martin                  Arkansas                    
  7  Leslie Cole                      Oklahoma                    
  8  Latonia Wilson                   Louisiana Te                
  9  Williams Jazman                  Northwestern                
 
Event 2  Women 200 Meter Dash University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 1:25 PM
  Regional Q:  23.96                                                           
Facility Rec:  22.36  5/14/2006   Shalonda Solomon, South Carolina             
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Shameka Holloway                 Tulsa                       
  2  Genna Williams                   Missouri Sta                
  3  Shamekia Berkley                 Pittsburg St                
  4  Danniel Norvell                  Unattached                  
  5  Tominque Boatright               Arkansas                    
  6  Jessica Cousins                  Arkansas                    
  7  Chesa Gibson                     Unattached                  
  8  Leander Ernest                   Missouri Sta                
  9  El Charrita Reynolds             Louisiana Te                
Section 2  Timed Finals
  1  Lashawn Wright                   Iowa State                  
  2  Tanya Cyrus                      Missouri Sta                
  3  Courtenay Brown                  Arkansas                    
  4  Larica Urbina                    Oklahoma                    
  5  Lakeisha Martin                  Arkansas                    
  6  Peter-Gay Beckford               Arkansas                    
  7  Jhavonne Pope                    Oklahoma                    
  8  Shannon Williams                 Louisiana Te                
  9  TJ Newton                        Oklahoma                    
Section 3  Timed Finals
  1  Jessica Ford                     Tulsa                       
  2  Krystol Lartey                   Tulsa                       
  3  Etienne Chaplin                  Arkansas                    
  4  Jasmine Still                    Oklahoma                    
  5  Courtenee Boulard                Missouri Sta                
  6  Williams Jazman                  Northwestern                
  7  Rosalyn Nelson                   Fort Scott C                
  8  Alexandria Oembler               Missouri Sta                
  9  Angela Makaha                    Oral Roberts                
Section 4  Timed Finals
  1  Toni Robinson                    Oral Roberts                
  2  Danielle Oliver                  Missouri Sou                
  3  Tatenda Goronga                  Oral Roberts                
  4  Kerry-Ann Telesford              Louisiana Te                
  5  Megan Thompson                   Arkansas                    
  6  Yaneika Malcolm                  Missouri Sta                
  7  Shquanda Meylor                  Oklahoma                    
  8  Angelique Stephens               Missouri Sta                
  9  Leia Jackson                     Iowa State                  
Section 5  Timed Finals
  1  Megan Nielsen                    Iowa State                  
  2  Stacy Borgard                    Missouri Sou                
  3  Autumn Hubbard                   Oral Roberts                
  4  Ysatis Williams                  Missouri Sou                
  5  Smith Whitney                    Northwestern                
  6  Re Waterford                     Missouri Sou                
  7  Alex Cunningham                  Oral Roberts                
  8  Angela Mitchell                  Fort Scott C                
Section 6  Timed Finals
  4  Brittany Frierson                Oral Roberts                
  5  Anda Udris                       Missouri Sta                
  6  Rachel Hoffman                   Northwestern                
 
Event 3  Women 200 Meter Dash Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:15 PM
  Regional Q:  23.96                                                           
Facility Rec:  22.36  5/14/2006   Shalonda Solomon, South Carolina             
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Scottesha Miller                 Oklahoma                    
  2  Chantelle Willard                Tulsa                       
  3  Lasadies McClain                 Louisiana Te                
  4  Veronica Campbel                 Una - Adidas                
  5  Leslie Cole                      Oklahoma                    
  6  Latonia Wilson                   Louisiana Te                
  7  Yolanda Goff                     Oklahoma                    
  8  Kamelia Stroy                    Louisiana Te                
  9  Sophia Jackson                   Louisiana Te                
 
Event 4  Women 400 Meter Dash University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 12:20 PM
  Regional Q:  54.61                                                           
Facility Rec:  51.77  5/14/2006   Patricia Hall, Tennessee                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Leia Jackson                     Iowa State                  
  2  Alex Cunningham                  Oral Roberts                
  3  Angelique Stephens               Missouri Sta                
  4  Courtenay Brown                  Arkansas                    
  5  Jasmine Still                    Oklahoma                    
  6  Jhavonne Pope                    Oklahoma                    
  7  Flowers Samantha                 Northwestern                
  8  Iheanacho Phillis                Northwestern                
  9  Ysatis Williams                  Missouri Sou                
Section 2  Timed Finals
  2  Angela Mitchell                  Fort Scott C                
  3  Stacy Borgard                    Missouri Sou                
  4  Foley Shannon                    Northwestern                
  5  Renee Berry                      Missouri Sta                
  6  Gosia Drazkowska                 Harding                     
  7  Camille Brown                    Missouri Sou                
  8  Mackenzie Williamson             Harding                     
 
Event 5  Women 400 Meter Dash Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 5:30 PM
  Regional Q:  54.61                                                           
Facility Rec:  51.77  5/14/2006   Patricia Hall, Tennessee                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Shameka Holloway                 Tulsa                       
  2  Krystal Cole                     Louisiana Te                
  3  Sasha Rolle                      Arkansas                    
  4  Jessica Cousins                  Arkansas                    
  5  Tominque Boatright               Arkansas                    
  6  Nina Gilbert                     Louisiana Te                
  7  Leander Ernest                   Missouri Sta                
  8  TJ Newton                        Oklahoma                    
  9  Aisha Mitchell                   Oral Roberts                
 
Event 6  Women 800 Meter Run University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 2:00 PM
  Regional Q:  2:09.80                                                         
Facility Rec:  2:04.66  5/12/2006   Leslie Treherne, Tennessee                 
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Faithy Kamangila                 Oral Roberts                
  2  Catherine Angwech                Oral Roberts                
  3  Brooke Higgs                     Arkansas                    
  4  tenisha mays                     Louisiana Te                
  5  Grace Rich                       Ark-Little R                
  6  Katie Paulson                    Iowa State                  
  7  Megan Ballock                    Pittsburg St                
  8  Jess Fisher                      Harding                     
  9  Sarah Wallace                    Missouri Sou                
 10  Emily Fletcher                   Missouri Sta                
 11  Shannan Borgard                  Missouri Sou                
 12  Kaylee Small                     Iowa State                  
 13  Brianna Greene                   Ark Tech                    
 14  Danielle Timmerman               Harding                     
 15  Lambert Leslie                   Northwestern                
 
Event 7  Women 800 Meter Run Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 7:30 PM
  Regional Q:  2:09.80                                                         
Facility Rec:  2:04.66  5/12/2006   Leslie Treherne, Tennessee                 
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Erica Sigmont                    Unattached                  
  2  Mable Kunihira                   Oral Roberts                
  3  Paige Farrell                    Arkansas                    
  4  Diana Chelimo                    Oral Roberts                
  5  Gosia Drazkowska                 Harding                     
  6  Jenny Mockler                    Iowa State                  
  7  Dacia Barr                       Arkansas                    
  8  Jessica Eldridge                 Oklahoma                    
  9  Tayler Rigsby                    Tulsa                       
 10  Catherine Odell                  Oklahoma                    
 
Event 8  Women 1500 Meter Run University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 2:20 PM
  Regional Q:  4:27.80                                                         
Facility Rec:  4:21.10  5/14/2006   Sarah Bowman, Tennessee                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Megan Jackson                    Arkansas                    
  2  Eimear O'Brien                   Ark Tech                    
  3  Kata Lovrantova                  Ark-Little R                
  4  Carrie Vestal                    Missouri Sta                
  5  Rachel Sneddon                   Pittsburg St                
  6  Jess Fisher                      Harding                     
  7  Paige Ties                       Iowa State                  
  8  Dawn Caffrey                     Iowa State                  
  9  Amy VanGundy                     Pittsburg St                
 10  Petrina Lamb                     Tulsa                       
 11  Lucinda Fortney                  Pittsburg St                
 12  Nicole Carter                    Robert Morri                
Section 2  Timed Finals
  1  Kim Brown                        Iowa State                  
  2  Heather Stroeder                 Tulsa                       
  3  Kara Eckard                      Missouri Sou                
  4  Lauren Nystrom                   Missouri Sta                
  5  Bor Naumy                        Northwestern                
  6  Courtney Waltbillig              Missouri Sou                
  7  Dana Peters                      Iowa State                  
  8  Abbey Adams                      Missouri Sou                
  9  Lambert Leslie                   Northwestern                
 10  Kayla Waldrup                    Ark Tech                    
 11  Kari Fritchie                    Missouri Sou                
 12  Kelly Williams                   Oral Roberts                
 
Event 9  Women 1500 Meter Run Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 8:25 PM
  Regional Q:  4:27.80                                                         
Facility Rec:  4:21.10  5/14/2006   Sarah Bowman, Tennessee                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Jessica Eldridge                 Oklahoma                    
  2  Diana Chelimo                    Oral Roberts                
  3  Amanda Bales                     Una - Nyac                  
  4  Alex Becker                      Tulsa                       
  5  Catherine Odell                  Oklahoma                    
  6  Mable Kunihira                   Oral Roberts                
  7  Kellyn Johnson                   Wichita Stat                
  8  Kristin Hansen                   Missouri                    
  9  Dawn Nagazina                    Tulsa                       
 10  Venessa Lee                      Pittsburg St                
 11  Ellen Ries                       Missouri                    
 12  Emily Baker                      Missouri                    
 13  Jenny Mockler                    Iowa State                  
 14  Faithy Kamangila                 Oral Roberts                
 15  Mica Land                        Wichita Stat                
 16  Marissa Saunders                 Tulsa                       
 17  Tayler Rigsby                    Tulsa                       
 18  Kristin Wolkey                   Missouri Sta                
 19  Kasey Kimball                    Missouri                    
 
Event 11  Women 3000 Meter Run Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:25 PM
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Janee Jones                      Unattached                  
  2  Kalina Szteyn                    Harding                     
  3  Caroline Peyton                  Arkansas                    
  4  Miranda Walker                   Arkansas                    
  5  Whitney Kerth                    Ark-Little R                
  6  Maryke Rossouw                   Tulsa                       
  7  Caroyln Rauen                    Missouri                    
  8  Amber Warren                     Missouri                    
  9  Auvia Miller                     Missouri Sta                
 10  Mallory Van Ness                 Missouri                    
 11  Melissa Pollreis                 Ark Tech                    
 12  Mary Brown                       Harding                     
 13  Ashley Bunch                     Missouri Sou                
 14  Bor Naumy                        Northwestern                
 15  Victoria Klilne                  Missouri Sou                
 16  Krista Merrill                   Missouri Sou                
 17  Abbey Adams                      Missouri Sou                
 18  Courtney Waltbillig              Missouri Sou                
 19  Chandra Cole                     Missouri Sou                
 
Event 12  Women 100 Meter Hurdles University
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 3 Best Times
Saturday 4/21/2007 - 11:10 AM
  Regional Q:  13.92                                                           
Facility Rec:  12.98  5/14/2006   Josanne Lucas, Auburn                        
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Kim Carter                       Missouri Sta                
  2  Shellie Rummer                   Harding                     
  3  Channell Lloyd                   Missouri Sou                
  4  Alexandria Oembler               Missouri Sta                
  5  Etienne Chaplin                  Arkansas                    
  6  Steward Shanae                   Northwestern                
  7  Rebecca Williams                 Iowa State                  
  8  April Brooks                     Missouri Sta                
  9  Leneice Rolle                    Missouri Sta                
Heat 2  Prelims
  1  Jordhanna White                  Robert Morri                
  2  Amber Metoyer                    Louisiana Te                
  3  Megan Nielsen                    Iowa State                  
  4  Jenna Caffrey                    Iowa State                  
  5  Lauren Smith                     Unattached                  
  6  Dreu Harris                      Tulsa                       
  7  Megan Thompson                   Arkansas                    
  8  Kayla Piley                      Missouri Sou                
  9  Leslie Thaxton                   Oral Roberts                
Heat 3  Prelims
  1  Anna Monson                      Oklahoma                    
  2  Brittany Humphress               Robert Morri                
  3  Christina Tupper                 Louisiana Te                
  4  Makeatha Cooper                  Arkansas                    
  5  Sara Boison                      Iowa State                  
  6  Tia Thompson                     Arkansas                    
  7  Autumn Hubbard                   Oral Roberts                
  8  Angelique Stephens               Missouri Sta                
  9  Tiffany Arnett                   Oral Roberts                
 
Event 13  Women 400 Meter Hurdles University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 5:55 PM
  Regional Q:  1:00.82                                                         
Facility Rec:    56.44  5/14/2006   Markita James, Auburn                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Hoffman Rachel                   Northwestern                
  3  Jennifer Fall                    Arkansas                    
  4  Tanisha Guthrie                  Unattached                  
  5  Miriam Barnes                    Louisiana Te                
  6  Tanisha Guthrie                  Una - Exousi                
  7  Sara Boisen                      Iowa State                  
  8  Shquanda Meylor                  Oklahoma                    
  9  Caitlin Lynch                    Tulsa                       
Section 2  Timed Finals
  4  Danielle Oliver                  Missouri Sou                
  5  Channell Lloyd                   Missouri Sou                
  6  April Brooks                     Missouri Sta                
  7  Michelle Simpson                 Missouri Sta                
 
Event 14  Women 3000 Meter Steeplechase University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 7:55 PM
  Regional Q:  10:50.25                                                        
Facility Rec:  10:31.35  5/13/2006   Tiffany Redlarczyk, Arkansas              
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Mica Land                        Wichita Stat                
  2  Jamie Vest                       Missouri Sta                
  3  Esther Komen                     Unattached                  
  4  Tiffany Redlarczyk               Arkansas                    
  5  Dani Parry                       Arkansas                    
  6  Angela Potyrkus                  Missouri                    
  7  Carloyn Rauen                    Missouri                    
  8  Chloe Key                        Missouri Sta                
  9  Katy Grant                       Harding                     
 10  Kata Lovrantova                  Ark-Little R                
 11  Erica Ogle                       Pittsburg St                
 12  Erin Gray                        Arkansas                    
 13  Staci Nelson                     Missouri Sta                
 14  Kari Fritchie                    Missouri Sou                
 15  Kara Eckard                      Missouri Sou                
 
Event 15  Women Long Jump University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 2:00 PM
  Regional Q:     6.00m                                                        
Facility Rec:  21-07.50  5/13/2006   Patricia Sylvester, Georgia               
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Anna Monson                      Oklahoma                    
  2  Etienne Chaplin                  Arkansas                    
  3  Christina Tupper                 Louisiana Te                
  4  Scottesha Miller                 Oklahoma                    
  5  Priya Hoze                       Iowa State                  
  6  Latoya Collins                   Louisiana Te                
  7  Kim Carter                       Missouri Sta                
  8  Toni Robinson                    Oral Roberts                
  9  Peter-Gaye Beckford              Arkansas                    
 10  Portia Nash                      Oklahoma                    
 11  Tamara Wisby                     Unattached                  
 12  Toni Smith                       Oklahoma                    
Flight 2  Finals
  1  Jestiine Hayes                   Missouri Sou                
  2  Kayla Piley                      Missouri Sou                
  3  Alexander Hurst                  Harding                     
  4  Channell Lloyd                   Missouri Sou                
  5  Lizz Berg                        Oral Roberts                
  6  Melitta Brown                    Robert Morri                
  7  Angela Lageschulte               Iowa State                  
  8  Leslie Thaxton                   Oral Roberts                
  9  Rosalyn Nelson                   Fort Scott C                
 10  Nikol Zachery                    Oral Roberts                
 11  English Clark                    Oral Roberts                
 12  Amber Metoyer                    Louisiana Te                
 
Event 16  Women Triple Jump University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:00 PM
  Regional Q:    12.32m                                                        
Facility Rec:  44-00.50  1992        Sheila Hudson, Unattached                 
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Etienne Chaplin                  Arkansas                    
  2  Christina Tupper                 Louisiana Te                
  3  Brittany Humphress               Robert Morri                
  4  Peter-Gay Beckford               Arkansas                    
  5  Priya Hoze                       Iowa State                  
  6  Portia Nash                      Oklahoma                    
  7  Latoya Collins                   Louisiana Te                
  8  English Clark                    Oral Roberts                
  9  Toni Smith                       Oklahoma                    
Flight 2  Finals
  1  Kayla Piley                      Missouri Sou                
  2  Jestiine Hayes                   Missouri Sou                
  3  Jessie Wood                      Missouri Sou                
  4  Lizz Berg                        Oral Roberts                
  5  Channell Lloyd                   Missouri Sou                
  6  Danielle Oliver                  Missouri Sou                
  7  Jordhanna White                  Robert Morri                
  8  Melitta Brown                    Robert Morri                
 
Event 17  Women High Jump University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:00 PM
  Regional Q:  1.75m                                                           
Facility Rec:   6-00              K. Carter                                    
Facility Rec:   6-00              J. Jones-Hudson                              
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Julia Wilson                     Louisiana Te                
  2  Kayla Piley                      Missouri Sou                
  3  Jessie Wood                      Missouri Sou                
  4  Peter-Gay Beckford               Arkansas                    
  5  Kim Carter                       Missouri Sta                
  6  Etienne Chaplin                  Arkansas                    
  7  Amber Metoyer                    Louisiana Te                
  8  Zaleika Goffe                    Missouri Sta                
  9  Maraneika Goffe                  Missouri Sta                
 10  Christina Tim                    Iowa State                  
 11  Leigh Wagner                     Iowa State                  
 12  Katherine Johnson                Oklahoma                    
 
Event 18  Women Pole Vault University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 5:00 PM
  Regional Q:  3.80m                                                           
Facility Rec:  13-11  5/13/2006   K. Jackson, Georgia                          
Facility Rec:  13-11  5/14/2006   Jodi Unger, Arkansas                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Liz Blase                        Missouri Sta                
  2  Ciara Lipsey                     Missouri Sou                
  3  Megan Scott                      Arkansas                    
  4  Nikol Zachery                    Oral Roberts                
  5  Caitlin Clancy                   Tulsa                       
  6  Jessica Brown                    Oklahoma                    
  7  Erica Culver                     Missouri Sou                
  8  Katie Stripling                  Arkansas                    
  9  Stephanie Irwin                  Arkansas                    
 10  Jodi Unger                       Arkansas                    
 
Event 19  Women Shot Put University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 8:00 PM
  Regional Q:    14.30m                                                        
Facility Rec:  56-01.25  5/14/2006   Aymara Albury, Alabama                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Emilie Miesler                   Missouri Sou                
  2  Amber Metoyer                    Louisiana Te                
  3  Victoria Andrews                 Northwestern                
  4  Amy Waggoner                     Iowa State                  
  5  Rew Trecey                       Northwestern                
  6  Michelle Rossio                  Arkansas                    
  7  Phelecia Reynolds                Louisiana Te                
  8  Jessica Selby                    Missouri Sou                
  9  Shaterika Allen                  Louisiana Te                
 10  Stephanie Jeffers                Tulsa                       
Flight 2  Finals
  1  Etienne Chaplin                  Arkansas                    
  2  Brittany Frierson                Oral Roberts                
  3  Ashley Jones                     Harding                     
  4  Kim Carter                       Missouri Sta                
  5  Angie Scott                      Arkansas                    
  6  Deandrea Rolle                   Missouri Sta                
  7  Erin Steffens                    Missouri Sou                
  8  Jessica Self                     Missouri Sou                
  9  Lashonda Martin                  Louisiana Te                
 10  Cortney Vie                      Missouri Sou                
 
Event 20  Women Discus Throw University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 12:00 PM
  Regional Q:  47.30m                                                          
Facility Rec:  195-01  4/14/2001   Jessica Cross, NYAC                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Mackenzie Castle                 Harding                     
  2  Morgan Bolom                     Tulsa                       
  3  Amber Bowles                     Fort Scott C                
  4  Erin Steffens                    Missouri Sou                
  5  Deandrea Rolle                   Missouri Sta                
  6  Lashonda Martin                  Louisiana Te                
  7  Amy Waggoner                     Iowa State                  
  8  Cortney Vie                      Missouri Sou                
  9  Jessica Self                     Missouri Sou                
 10  Courtney Lenart                  Robert Morri                
 11  Griffin Dejon                    Northwestern                
 12  Michelle Rossio                  Arkansas                    
 13  Christina Roadman                Robert Morri                
 14  Rew Trecey                       Northwestern                
 15  Stephanie Jeffers                Tulsa                       
 16  Phelecia Reynolds                Louisiana Te                
 
Event 21  Women Hammer Throw University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 9:00 AM
  Regional Q:  54.15m                                                          
Facility Rec:  235-06  5/12/2006   Jenny Dahlgren, Georgia                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Erin Steffens                    Missouri Sou                
  2  Griffin Dejon                    Northwestern                
  3  Emilie Miesler                   Missouri Sou                
  4  Angie Scott                      Arkansas                    
  5  Stephanie Kuhn                   Robert Morri                
  6  Christina Roadman                Robert Morri                
  7  Toney Mindy                      Northwestern                
  8  Cortney Vie                      Missouri Sou                
  9  Jessica Self                     Missouri Sou                
 10  Holmes Alison                    Northwestern                
 11  Michelle Rossio                  Arkansas                    
 12  Jessica Selby                    Missouri Sou                
 
Event 22  Women Javelin Throw University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 3:00 PM
  Regional Q:  43.45m                                                          
Facility Rec:  167-05  5/14/2006   K. Woodward, Georgia                        
Facility Rec:  167-05  4/16/2001   A. Bulat, Kansas                            
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Tiffany Stripling                Fort Scott C                
  2  Nadia Levin                      Unattached                  
  3  Ashley Fejleh                    Ark-Little R                
  4  Heather Gilliland                Iowa State                  
  5  Mackenzie Castle                 Harding                     
  6  Amber Metoyer                    Louisiana Te                
  7  Jessica Self                     Missouri Sou                
  8  Sanda Ddzile                     Ark-Little R                
  9  Neill Heather                    Northwestern                
 10  Kim Carter                       Missouri Sta                
 11  Kelsey Mollenkamp                Arkansas                    
 12  Courtney Lenart                  Robert Morri                
 13  Carly Bloomfield                 Arkansas                    
 14  Dawn Comeaux                     Northwestern                
 15  Peter-Gaye Beckford              Arkansas                    
 16  Stephanie Kuhn                   Robert Morri                
 17  Katy McGillen                    Tulsa                       
 
Event 23  Women 4x100 Meter Relay University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 5:10 PM
  Regional Q:  45.70                                                           
Facility Rec:  43.81  5/14/2006   South Carolina                               
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Missouri Southern  'A'                                       
  3  Iowa State  'A'                                              
  4  Arkansas  'A'                                                
  5  Louisiana Tech  'A'                                          
  6  Oklahoma  'A'                                                
  7  Missouri State  'A'                                          
  8  Northwestern State  'A'                                      
  9  Oral Roberts  'A'                                            
 
Event 24  Women 4x400 Meter Relay University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 8:45 PM
  Regional Q:  3:42.00                                                         
Facility Rec:  3:31.35  5/14/2006   Auburn                                     
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Missouri Southern  'A'                                       
  2  Northwestern State  'A'                                      
  3  Missouri State  'A'                                          
  4  Oral Roberts  'A'                                            
  5  Arkansas  'A'                                                
  6  Louisiana Tech  'A'                                          
  7  Tulsa  'A'                                                   
  8  Iowa State  'A'                                              
  9  Pittsburg State  'A'                                         
Section 2  Timed Finals
  3  Arkansas  'B'                                                
  4  Oklahoma  'B'                                                
  5  Missouri State  'B'                                          
  6  Tulsa  'B'                                                   
 
Event 25  Men 100 Meter Dash University
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times
Saturday 4/21/2007 - 12:00 PM
  Regional Q:  10.50                                                           
Facility Rec:  10.03  1994        Tim Harden, Kentucky                         
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2  David Dawson                     Iowa State                  
  3  Jesrick Levy                     Northwestern                
  4  Jonathan Coussens                Oral Roberts                
  5  Leighton Scott                   Louisiana Te                
  6  Cedric Zellner                   Arkansas                    
  7  Jamel Jackson                    Northwestern                
  8  Carl Gissendaner                 Missouri Sou                
  9  RJ Sumrall                       Iowa State                  
Heat 2  Prelims
  2  Nathaniel Brown                  Northwestern                
  3  Ethorn Bullard                   Oral Roberts                
  4  RJ Young                         Tulsa                       
  5  Jordan Patton                    Northwestern                
  6  Jacobi Mitchell                  Oklahoma                    
  7  Dante Berry                      Oral Roberts                
  8  Kris Bolom                       Tulsa                       
  9  Ronnie Pines                     Oklahoma                    
 
Event 26  Men 100 Meter Dash Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 4:40 PM
  Regional Q:  10.50                                                           
Facility Rec:  10.03  1994        Tim Harden, Kentucky                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Kenroy Dixon                     Unattached                  
  2  Lamont Johnson                   Unattached                  
  3  Marcus Pugh                      Oklahoma                    
  4  Shomari Wilson                   Unattached                  
  5  Wallace Spearmon                 Una - Nike                  
  6  Omar Brown                       Una - Adidas                
  7  J-Mee Samuels                    Arkansas                    
  8  Ravyn Hayward                    Northwestern                
  9  Robert Spies                     Unattached                  
 
Event 27  Men 200 Meter Dash University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 1:45 PM
  Regional Q:  21.19                                                           
Facility Rec:  20.18  1985        Kirk Baptiste, Houston                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Jesrick Levy                     Northwestern                
  2  Justin Peel                      Iowa State                  
  3  C.J. Ecalono                     Robert Morri                
  4  Tony Stanfield                   Iowa State                  
  5  O'Dell Smith                     Tulsa                       
  6  Jordan Patton                    Northwestern                
  7  Nelson Kapkiwok                  Unattached                  
  8  David Dawson                     Iowa State                  
  9  Jamel Jackson                    Northwestern                
Section 2  Timed Finals
  2  Ethorn Bullard                   Oral Roberts                
  3  RJ Young                         Tulsa                       
  4  Jonathan Coussens                Oral Roberts                
  5  |korey Moss                      Unattached                  
  6  Scott Lynn                       Iowa State                  
  7  Kris Bolom                       Tulsa                       
  8  Kellen Burl                      Iowa State                  
 
Event 28  Men 200 Meter Dash Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:20 PM
  Regional Q:  21.19                                                           
Facility Rec:  20.18  1985        Kirk Baptiste, Houston                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Accario Trotter                  Louisiana Te                
  2  Robert Spies                     Unattached                  
  3  J-Mee Samuels                    Arkansas                    
  4  Dewayne Barrett                  Una - Exousi                
  5  Wallace Spearmon                 Una - Nike                  
  6  Jared Lewis                      Iowa State                  
  7  Jacobi Mitchell                  Oklahoma                    
  8  Lamont Johnson                   Unattached                  
  9  Marcus Pugh                      Oklahoma                    
Section 2  Timed Finals
  3  Kenroy Dixon                     Unattached                  
  4  Elijah Braimah                   Iowa State                  
  5  Albert Fullwood                  Louisiana Te                
  6  Ravyn Hayward                    Northwestern                
  7  Cedric Zellner                   Arkansas                    
  8  Tavarus Roberts                  Oral Roberts                
 
Event 29  Men 400 Meter Dash University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 12:45 PM
  Regional Q:  47.20                                                           
Facility Rec:  44.67  1985        Roddie Haley, Arkansas                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  John Lamb                        Ark-Little R                
  2  Michael Batts                    Northwestern                
  3  Jeremy Greenwood                 Ark-Little R                
  4  James Robinson                   Iowa State                  
  5  Tavarus Roberts                  Oral Roberts                
  6  Nick Patrick                     Missouri Sou                
  7  Jerrod Landress                  Tulsa                       
  8  C.J. Ecalono                     Robert Morri                
  9  Nelson Kapkiwok                  Unattached                  
Section 2  Timed Finals
  2  Russell Wood                     Harding                     
  3  Daniel Oldenettel                Missouri Sou                
  4  Cole Sessions                    Harding                     
  5  T.J. Britton                     Missouri Sou                
  6  Daniel Ladd                      Ark-Little R                
  7  Joshua Citizen                   Northwestern                
  8  |korey Moss                      Unattached                  
Section 3  Timed Finals
  4  David Stewart                    Unattached                  
  5  Spencer Wilson                   Harding                     
  6  Neil Hines                       Iowa State                  
 
Event 30  Men 400 Meter Dash Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 5:40 PM
  Regional Q:  47.20                                                           
Facility Rec:  44.67  1985        Roddie Haley, Arkansas                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Atilla Keresi                    Tulsa                       
  2  Zach Dawson                      Oklahoma                    
  3  Clemore Henry                    Arkansas                    
  4  Elijah Braimah                   Iowa State                  
  5  Frankie Wright                   Oklahoma                    
  6  Jared Graham                     Iowa State                  
  7  Ryan McPeak                      Missouri Sou                
  8  Jamaal London                    Louisiana Te                
  9  Jarrith Jones                    Louisiana Te                
 
Event 31  Men 800 Meter Run University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 2:10 PM
  Regional Q:  1:50.40                                                         
Facility Rec:  1:47.13  1994        Jose Parilla, Tennessee                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Vladimir Findra                  Ark-Little R                
  2  Jerhoemee Murray                 Oklahoma Sta                
  3  Daniel LaCava                    Arkansas                    
  4  Johnny Reel                      Iowa State                  
  5  Steve Headrick                   Missouri                    
  6  David Lantz                      Iowa State                  
  7  Jacob Snelson                    Unattached                  
  8  Tyler Chiartano                  Missouri Sou                
  9  Michael Alexander                Iowa State                  
 10  Derek Wright                     Missouri Sou                
 11  Jordan Hughes                    Tulsa                       
 12  Tim Testa                        Pittsburg St                
 13  Sam Dech                         Una - Okc TC                
Section 2  Timed Finals
  1  Frank Bolling                    Harding                     
  2  Clay Schubert                    Una - Okc TC                
  3  Michael Hayes                    Tulsa                       
  4  John VanGundy                    Pittsburg St                
  5  Garrett White                    Harding                     
  6  David Zahn                       Oral Roberts                
  7  Mudd Galen                       Northwestern                
  8  David Foster                     Oklahoma Sta                
  9  Rustin Crockett                  Missouri Sou                
 10  David Stewart                    Unattached                  
 
Event 32  Men 800 Meter Run Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 7:35 PM
  Regional Q:  1:50.40                                                         
Facility Rec:  1:47.13  1994        Jose Parilla, Tennessee                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Shaun Smith                      Oral Roberts                
  2  Prince Mumba                     Oral Roberts                
  3  Mark Fountain                    Una - Adidas                
  4  Auldwyn Sappleton                Una - Exousi                
  5  Alex McClary                     Unattached                  
  6  Dewayne Barrett                  Una - Exousi                
  7  Marcus Mayes                     Missouri                    
  8  Derrick Peterson                 Una - Adidas                
  9  Neville Miller                   Una - Nyac                  
 10  Jimmie Jones                     Missouri                    
Section 2  Timed Finals
  1  Sheldon Williams                 Louisiana Te                
  2  Timothy Dunne                    Una - Nyac                  
  3  Micky Cobrin                     Arkansas                    
  4  Andrew Maloney                   Tulsa                       
  5  Blake Boldon                     Unattached                  
  6  Marcus Walton                    Missouri Sou                
  7  Brayon Brown                     Oklahoma                    
  8  Brian Roe                        Arkansas                    
  9  Logan Jones                      Oklahoma                    
 10  Adrian Foster                    Oral Roberts                
 
Event 33  Men 1500 Meter Run University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 2:30 PM
  Regional Q:  3:47.80                                                         
Facility Rec:  3:35.84  1988        Joe Falcon, Arkansas                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Jordan Hughes                    Tulsa                       
  2  Kyle Dekker                      Tulsa                       
  3  Julius Kosgei                    Harding                     
  4  Aki Nummela                      Unattached                  
  5  Sam Dech                         Una - Okc TC                
  6  Richard Newton                   Iowa State                  
  7  Dustin Dixon                     Missouri Sou                
  8  Brian Graybill                   Missouri                    
  9  Ben Wade                         Missouri                    
 10  Joe Gray                         Oklahoma Sta                
 11  Alejandro Ruiz                   Oklahoma Sta                
 12  Josh Butts                       Tulsa                       
Section 2  Timed Finals
  1  Alex Rowin                       Oral Roberts                
  2  Michael Barrows                  Missouri                    
  3  Brian Ehlis                      Oklahoma Sta                
  4  Mike Breshears                   Oklahoma Sta                
  5  Cory Denstel                     Louisiana Te                
  6  Chris Pearson                    Northwestern                
  7  Andrew Beard                     Tulsa                       
  8  Kemei Stephen                    Northwestern                
  9  Frank Bolling                    Harding                     
 10  Jordan Conley                    Harding                     
 
Event 34  Men 1500 Meter Run Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 8:30 PM
  Regional Q:  3:47.80                                                         
Facility Rec:  3:35.84  1988        Joe Falcon, Arkansas                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Tyler Hill                       Arkansas                    
  2  Peter Kosgei                     Arkansas                    
  3  Seth Summerside                  Ark Tech                    
  4  Josphat Boit                     Una - Adidas                
  5  Adam Perkins                     Arkansas                    
  6  Chris Barnicle                   Arkansas                    
  7  Andy McClary                     Unattached                  
  8  Nephi Tyler                      Ark Tech                    
  9  Matt Munoz                       Arkansas                    
 10  James Strang                     Arkansas                    
 11  Tim Cornell                      Missouri                    
 12  Girts Azis                       Wichita Stat                
 13  Ryan Ripley                      Oklahoma Sta                
 14  Sean McCabe                      Unattached                  
Section 2  Timed Finals
  1  Sean Fleming                     Unattached                  
  2  Brandon Rooney                   Iowa State                  
  3  Peter Doroshuk                   Oklahoma Sta                
  4  Ryan Vail                        Oklahoma Sta                
  5  Matt Barnes-Smith                Oklahoma Sta                
  6  Dan Hedgecock                    Missouri                    
  7  Edwin Henshaw                    Tulsa                       
  8  James Wanjiku                    Oral Roberts                
  9  Rob Sorrell                      Unattached                  
 10  Jordan Kinley                    Unattached                  
 11  Garett Jeffries                  Missouri                    
 12  Artur Kern                       Harding                     
 13  Tim Ross                         Missouri                    
 
Event 35  Men 3000 Meter Run University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 2:45 PM
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Ryan Birklholz                   Unattached                  
  2  David Jankowski                  Oklahoma Sta                
  3  Brian Gosnell                    Oklahoma Sta                
  4  Tucker Weems                     Oklahoma Sta                
  5  Marshall Summa                   Oklahoma Sta                
  6  Zack Schuler                     Louisiana Te                
  7  Peter Wood                       Oklahoma Sta                
  8  Timothy Marshall                 Louisiana Te                
  9  Brennon Benkert                  Missouri Sou                
 10  Matt Cregger                     Harding                     
 11  TJ Davidson                      Harding                     
 12  Nathan Davis                     Louisiana Te                
 13  Aaron Heflin                     Northwestern                
 
Event 36  Men 3000 Meter Run Invitational
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:40 PM
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Shawn Forrest                    Arkansas                    
  2  Scott MacPherson                 Arkansas                    
  3  Artur Kern                       Harding                     
  4  Julius Kosgei                    Harding                     
  5  Rio Reina                        Arkansas                    
  6  Daniel Kirwa                     Unattached                  
  7  Orey Smith                       Unattached                  
  8  Ondrej Puskar                    Ark-Little R                
  9  Lewis Timmins                    Tulsa                       
 10  James Cheriuyot                  Harding                     
 11  Kyle Rasmussen                   Iowa State                  
 
Event 37  Men 110 Meter Hurdles University
===============================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times
Saturday 4/21/2007 - 11:20 AM
  Regional Q:  14.30                                                           
Facility Rec:  13.51  1980        Dan Lavitt, Missouri                         
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2  Tyler Zimmerman                  Robert Morri                
  3  John Kent                        Louisiana Te                
  4  Sheldon Leith                    Oklahoma                    
  5  Kevin Johnson                    Arkansas                    
  6  Eric Parker                      Iowa State                  
  7  Matt White                       Harding                     
  8  Anottinete Cobb                  Louisiana Te                
Heat 2  Prelims
  1  Ernest Martinez                  Oral Roberts                
  2  Scott Lynn                       Iowa State                  
  3  Dermillo Wise                    Oklahoma                    
  4  Neil Hines                       Iowa State                  
  5  Rickey Wilson                    Tulsa                       
  6  Wendell Woods                    Louisiana Te                
  7  Kellen Burl                      Iowa State                  
  8  Darren Carradine                 Ark-Little R                
 
Event 38  Men 400 Meter Hurdles University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:05 PM
  Regional Q:  52.51                                                           
Facility Rec:  50.15  1985        Joseph Pugh, Texas Tech                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Tyler Zimmerman                  Robert Morri                
  2  Kevin Johnson                    Arkansas                    
  3  Rickey Wilson                    Tulsa                       
  4  Kent Austell                     Arkansas                    
  5  Leonarde Smith                   Oklahoma                    
  6  Terry Jossard                    Unattached                  
  7  Chad Leath                       Northwestern                
  8  Eric Parker                      Iowa State                  
  9  Wendell Woods                    Louisiana Te                
Section 2  Timed Finals
  3  Mike Daniels                     Oral Roberts                
  4  Logan Wheeler                    Harding                     
  5  Wade Mc Gahaa                    Louisiana Te                
  6  Jeremie Schwartz                 Ark-Little R                
  7  Aldo Rivera                      Oklahoma Sta                
 
Event 39  Men 3000 Meter Steeplechase University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 8:10 PM
  Regional Q:  9:07.00                                                         
Facility Rec:  8:29.16  2002        Dan Lincoln, Arkansas                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Dustin Miller                    Missouri Sou                
  2  Aaron Batey                      Ark-Little R                
  3  Alejandro Ruiz                   Oklahoma Sta                
  4  Phillips Thompson                Robert Morri                
  5  Rex Hamel                        Ark-Little R                
  6  Brandon Griffin                  Ark-Little R                
 
Event 40  Men Long Jump University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 2:00 PM
  Regional Q:     7.34m                                                        
Facility Rec:  27-04.75  1994        Erick Walder, Arkansas                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Dermillo Wise                    Oklahoma                    
  2  Eric Walder                      Unattached                  
  3  James Lundberg                   Ark-Little R                
  4  Nkosinza Balumbu                 Arkansas                    
  5  Frankie Wright                   Oklahoma                    
  6  Daniel Quinn                     Arkansas                    
  7  Mychael Stewart                  Arkansas                    
  8  Alain Bailey                     Arkansas                    
  9  Jaanus Uudmae                    Una - Estoni                
 10  Melvin Lister                    Una - Asics                 
Flight 2  Finals
  1  Mark Watson                      Fort Scott C                
  2  Neil Hines                       Iowa State                  
  3  McCadney Jeremey                 Missouri Sou                
  4  Jesrick Levy                     Northwestern                
  5  Nasim Siddeeq                    Robert Morri                
  6  Kyle McGillen                    Tulsa                       
  7  LaMonte Styles                   Unattached                  
  8  Stefan Tauber                    Iowa State                  
  9  Matthew Craig                    Louisiana Te                
 
Event 41  Men Triple Jump University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:00 PM
  Regional Q:    15.00m                                                        
Facility Rec:  56-03.50  1985        Mike Conley, Arkansas                     
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Daniel Quinn                     Arkansas                    
  2  Frankie Green                    Oklahoma                    
  3  Tydree Lewis                     Oklahoma                    
  4  Gary Jones                       Arkansas                    
  5  Shardae Boutte                   Oklahoma                    
  6  Melvin Lister                    Una - Asics                 
  7  Fabian Florant                   Unattached                  
  8  Nkosinza Balumbu                 Arkansas                    
  9  Jaanus Uudmae                    Una - Estoni                
Flight 2  Finals
  1  Dante Berry                      Oral Roberts                
  2  Brandon Andrews                  Oral Roberts                
  3  Carl Gissendaner                 Missouri Sou                
  4  Kyle McGillen                    Tulsa                       
  5  Cam Clark                        Harding                     
  6  Matthew Craig                    Louisiana Te                
  7  Nasim Siddeeq                    Robert Morri                
 
Event 42  Men High Jump University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 8:00 PM
  Regional Q:    2.10m                                                         
Facility Rec:  7-05.75  1994        Doakes, Arkansas                           
Facility Rec:  7-05.75  1994        Jenkins, Tennessee                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Thomas Deuschle                  Oral Roberts                
  2  Corey Reynolds                   Missouri Sou                
  3  Ben Honig                        Iowa State                  
  4  Darren Carradine                 Ark-Little R                
  5  Tim George                       Oral Roberts                
  6  Ernest Martinez                  Oral Roberts                
  7  CJ Greene                        Oral Roberts                
  8  Kevin Synder                     Oklahoma                    
  9  Brent Rosson                     Arkansas                    
 10  Alain Bailey                     Arkansas                    
 11  Neil Hines                       Iowa State                  
 
Event 43  Men Pole Vault University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 5:00 PM
  Regional Q:     5.05m                                                        
Facility Rec:  19-00.25  1994        Lawrence Johnson, Tennessee               
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Chad Johnson                     Farmington High             
  2  Lee Baer                         Fort Scott C                
  3  Matt White                       Harding                     
  4  Derrik Womack                    Ark-Little R                
  5  Heath Morphew                    Ark-Little R                
  6  Mitch Henry                      Oklahoma                    
  7  Spencer Morgan                   Northwestern                
  8  Corey Shumate                    Missouri Sou                
  9  Brian Jones                      Harding                     
 10  Niel Hines                       Iowa State                  
 11  Boris Roslov                     Arkansas                    
 12  Seager Wilson                    Missouri Sou                
 13  Russell Ellis                    Missouri Sou                
 14  Jacob Williams                   Missouri Sou                
 15  Chad Burnett                     Unattached                  
 16  Gordon Sasser                    Unattached                  
 17  Josh Ghaly                       Robert Morri                
 18  Kyle Rutledge                    Unattached                  
 19  Jeremy Scott                     Unattached                  
 20  Jeremy Hull                      Unattached                  
 21  Scott Martin                     Oklahoma                    
 22  Chip Heuser                      Oklahoma                    
 
Event 44  Men Shot Put University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 8:00 PM
  Regional Q:    16.80m                                                        
Facility Rec:  70-06.25              Carl Myerscough, Nebraska                 
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Ray Hatfield                     Harding                     
  2  Alex Franklin                    Harding                     
  3  Emmanuel McComb                  Fort Scott C                
  4  Landon Dover                     Harding                     
  5  Eric Bearden                     Missouri Sou                
  6  Adam Sims                        Missouri Sou                
  7  Josh Bookout                     Oklahoma                    
  8  Boris Roslov                     Arkansas                    
  9  Clyde Smith                      Louisiana Te                
 10  Jones Corey                      Northwestern                
 11  Mike Hines                       Unattached                  
 12  Kevin Bookout                    Oklahoma                    
 
Event 45  Men Discus Throw University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 12:00 PM
  Regional Q:  51.70m                                                          
Facility Rec:  199-04  1981        Scott Lofquist, Arkansas                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Reggie Kimmons                   Harding                     
  2  Boris Roslov                     Arkansas                    
  3  Emmanuel McComb                  Fort Scott C                
  4  Aaron Gurskey                    Robert Morri                
  5  Kevin Argauer                    Robert Morri                
  6  Josh Bookout                     Oklahoma                    
  7  Alex Franklin                    Harding                     
  8  Mitch Henry                      Oklahoma                    
  9  Adam Sims                        Missouri Sou                
 10  Clyde Smith                      Louisiana Te                
 11  Jones Corey                      Northwestern                
 12  Kirby Atkins                     Ark-Little R                
 13  Kevin Bookout                    Oklahoma                    
 14  Jason Morgan                     Unattached                  
 
Event 46  Men Hammer Throw University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 9:00 AM
  Regional Q:  55.60m                                                          
Facility Rec:  224-11  1994        Jan Bielecki, Georgia                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Aaron Gurskey                    Robert Morri                
  2  Kevin Argauer                    Robert Morri                
  3  Luke Clark                       Missouri Sou                
  4  Isenman John                     Missouri Sou                
 
Event 47  Men Javelin Throw University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:30 PM
  Regional Q:  61.60m                                                          
Facility Rec:  267-10  1977        Bob Roggy, Southern Illinois                
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  James Breeding                   Fort Scott C                
  2  Ernest Martinez                  Oral Roberts                
  3  Kirby Atkins                     Ark-Little R                
  4  Justin Martin                    Louisiana Te                
  5  Boris Roslov                     Arkansas                    
  6  Mitch Henry                      Oklahoma                    
  7  Stefan Tauber                    Iowa State                  
  8  Cale Drumright                   Oklahoma                    
  9  Norton Samuel                    Northwestern                
 10  Kyle Komarek                     Arkansas                    
 11  Eric Brown                       Ark Tech                    
 12  Cody Fillinich                   Northwestern                
 
Event 48  Men 4x100 Meter Relay University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 5:20 PM
  Regional Q:  40.66                                                           
Facility Rec:  38.81  1985        Arkansas                                     
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Louisiana Tech  'A'                                          
  3  Northwestern State  'A'                                      
  4  Tulsa  'A'                                                   
  5  Una - Pure Speed TC  'A'                                     
  6  Arkansas  'A'                                                
  7  Iowa State  'A'                                              
  8  Oklahoma  'A'                                                
  9  Harding  'A'                                                 
 
Event 49  Men 4x400 Meter Relay University
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 8:55 PM
  Regional Q:  3:10.00                                                         
Facility Rec:  3:04.91              Baylor                                     
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Missouri Southern  'A'                                       
  3  Missouri  'A'                                                
  4  Northwestern State  'A'                                      
  5  Iowa State  'A'                                              
  6  Oklahoma  'A'                                                
  7  Arkansas  'A'                                                
  8  Louisiana Tech  'A'                                          
  9  Tulsa  'A'                                                   
Section 2  Timed Finals
  3  Tulsa  'B'                                                   
  4  Harding  'A'                                                 
  5  Oral Roberts  'B'                                            
  6  Iowa State  'B'                                              
 
Event 50  Girls 100 Meter Dash High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 4:20 PM
AR State Rec:  11.84  5/10/1995   Shanna Cobbs, L.R. Hall                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Kacy Puckett                     FS Southside                
  3  Shatara Stone                    Union Christ                
  4  Kayla Middlebrook                Bentonville                 
  5  Brooke Campbell                  Fayetteville                
  6  Elizabeth Chitwood               Van Buren HS                
  7  Caroline McCombs                 Fayetteville                
  8  Joanna Goshett                   Springdale H                
  9  Monye Iris                       Springdale H                
 
Event 51  Girls 200 Meter Dash High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 7:45 PM
AR State Rec:  24.54  5/12/1984   Inetta Lee, Pine Bluff                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Marina Carachure                 Springdale H                
  2  Leticia Carachure                Springdale H                
  3  Shatara Stone                    Union Christ                
  4  Caroline McCombs                 Fayetteville                
  5  Kayla Middlebrook                Bentonville                 
  6  Elizabeth Chitwood               Van Buren HS                
  7  Lindsey Hilliard                 Van Buren HS                
  8  Kristen Carson                   Stilwell HS                 
  9  Keli Theiss                      Springdale H                
 
Event 52  Girls 400 Meter Dash High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 5:25 PM
AR State Rec:  55.54  5/19/2004   Paige Ferrell, Springdale                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Shatara Stone                    Union Christ                
  3  Branda Ptacek                    Springdale H                
  4  Brittany McFarland               Union Christ                
  5  Kayla Middlebrook                Bentonville                 
  6  Bethany Surgener                 Rogers HS                   
  7  Leticia Carachure                Springdale H                
  8  Keli Theiss                      Springdale H                
  9  Kristen Carson                   Stilwell HS                 
 
Event 53  Girls 800 Meter Run High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:50 PM
AR State Rec:  2:06.44  5/21/2003   Katya Kostetskaya, Jonesboro               
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Erin Gatling                     Van Buren HS                
  2  Courtney Efurd                   Rogers HS                   
  3  Rachel Conley                    Rogers HS                   
  5  Natalia Guerrero                 Rogers HS                   
  6  Marissa DeLaPaz                  Cabot HS                    
  7  Dawn L'Heureux                   Springdale H                
  8  Marina Carachure                 Springdale H                
  9  Anna Goud                        Springdale H                
 
Event 54  Girls 1600 Meter Run High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 4:45 PM
AR State Rec:  5:01.34  5/21/1986   Julie Jiskra, Conway                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Courtney Efurd                   Rogers HS                   
  3  Emily Carpenter                  Cabot HS                    
  4  Rachel Conley                    Rogers HS                   
  5  Rachel Hill                      Siloam Sprin                
  6  hall corryn                      Poteau HS                   
  7  Marissa DeLaPaz                  Cabot HS                    
  8  Dawn L'Heureux                   Springdale H                
  9  Alex Haynes                      Prescott HS                 
 10  Sydney Foreman                   Har-Ber HS                  
 11  Anna Goud                        Springdale H                
 13  Ashley Miess                     Pulaski Acad                
 
Event 55  Girls 3200 Meter Run High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 7:00 PM
AR State Rec:  10:59.04  4/5/1985    Melissa Satterfield, F.S. Southside       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Courtney Efurd                   Rogers HS                   
  2  Gena Burch                       Fayetteville                
  3  Mackenzie Bloom                  Bentonville                 
  4  Sydney Foreman                   Har-Ber HS                  
  5  Emily Carpenter                  Cabot HS                    
  6  Rachel Hill                      Siloam Sprin                
  7  hall corryn                      Poteau HS                   
  8  Alex Haynes                      Prescott HS                 
  9  Alex Patterson                   Unattached                  
 10  Jane Thomason                    Fayetteville                
 11  Starr Harmon                     Union Christ                
 12  Ashley Miess                     Pulaski Acad                
 
Event 56  Girls 100 Meter Hurdles High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 4:00 PM
AR State Rec:  14.30  5/16/2001   Tiffany Gunn, L.R. McClellan                 
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Jennifer Wade                    Springdale H                
  2  Astrid Graesner                  Bentonville                 
  3  Bekah Miller                     Cabot HS                    
  4  Joanna Goshett                   Springdale H                
  5  Kacy Puckett                     FS Southside                
  6  Jessica Potter                   Fayetteville                
  7  Abby Sandusky                    Bentonville                 
  8  Lauren Young                     Cabot HS                    
  9  Amanda Sanders                   Bentonville                 
 
Event 57  Girls 300 Meter Hurdles High School
===============================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
Saturday 4/21/2007 - 12:55 PM
AR State Rec:  41.57  5/9/2003    Katya Kostetskaya, Jonesboro                 
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3  Abby Sandusky                    Bentonville                 
  4  Jessica Potter                   Fayetteville                
  5  Jeanna Sheppard                  Bentonville                 
  6  Branda Ptacek                    Springdale H                
  7  Joanna Goshett                   Springdale H                
Heat 2  Prelims
  3  Kacy Puckett                     FS Southside                
  4  Astrid Graesner                  Bentonville                 
  5  Bekah Miller                     Cabot HS                    
  6  Lauren Young                     Cabot HS                    
  7  Amanda Sanders                   Bentonville                 
 
Event 64  Girls 4x100 Meter Relay High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 5:05 PM
AR State Rec:  47.24  5/12/1984   Pine Bluff                                   
                      Jackson, Bearden, Mays, Lee                       
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  4  Springdale HS  'A'                                           
 
Event 65  Girls 4x400 Meter Relay High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 8:40 PM
AR State Rec:  3:55.64  5/17/1980   Rison                                      
                        Williams, Barnett, Johnson, Smith                 
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  5  Van Buren HS  'A'                                            
  6  Springdale HS  'A'                                           
 
Event 67  Boys 100 Meter Dash High School
===============================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
Saturday 4/21/2007 - 11:55 AM
AR State Rec:  10.54  5/21/1986   Melvin Lewis, L.R. Central                   
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2  shelburn james                   Poteau HS                   
  3  Michael Tibbs                    Rogers HS                   
  4  Colby Leding                     Springdale H                
  5  Jeffrey Henderson                Sylvan Hills                
  6  Allen Hartgraves                 FS Southside                
  7  T.J. Young                       FS Southside                
  8  taylor charles                   Poteau HS                   
Heat 2  Prelims
  2  Steven Steven                    Springdale H                
  3  Antoine Adams                    Poteau HS                   
  4  wann jacob                       Poteau HS                   
  5  Taylor Stockemer                 Van Buren HS                
  6  Gionni Harris                    Fayetteville                
  7  Joseph Berroa                    Rogers HS                   
  8  Zach Corter                      Rogers HS                   
 
Event 68  Boys 200 Meter Dash High School
===============================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
Saturday 4/21/2007 - 1:40 PM
AR State Rec:  21.04  5/18/1991   Basil Shabazz, Pine Bluff                    
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3  Sirome Dorsey                    Springdale H                
  4  wann jacob                       Poteau HS                   
  5  Taylor Stockemer                 Van Buren HS                
  6  Tiemeyer Ryan                    Bentonville                 
  7  McCullum Austin                  Bentonville                 
Heat 2  Prelims
  3  Antoine Adams                    Poteau HS                   
  4  Charlie Baker                    FS Southside                
  5  Brett Foster                     Greenland HS                
  6  Jamie Jones                      Springdale H                
  7  Anthony Warren                   FS Southside                
  8  sanders trey                     Poteau HS                   
 
Event 69  Boys 400 Meter Dash High School
===============================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
Saturday 4/21/2007 - 12:35 PM
AR State Rec:  47.54  5/11/1985   Mike Clemmons, L.R. Hall                     
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  shelburn james                   Poteau HS                   
  2  Antoine Adams                    Poteau HS                   
  3  Ryan Silvey                      Fayetteville                
  4  Brett Foster                     Greenland HS                
  5  Hunter Bourke                    Fayetteville                
  6  Tiemeyer Ryan                    Bentonville                 
  7  Nate Durham                      FS Southside                
  8  Hatt Hinkson                     Springdale H                
  9  Sam Dorman                       Springdale H                
Heat 2  Prelims
  2  Brian Martin                     Rogers HS                   
  3  Justin Garton                    FS Southside                
  5  Derek Hellard                    Alma HS                     
  6  Thomas Burton                    Fayetteville                
  7  Joey Hurst                       Alma HS                     
  8  Robert Rolfe                     Fayetteville                
  9  taylor charles                   Poteau HS                   
 
Event 70  Boys 800 Meter Run High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 6:55 PM
AR State Rec:  1:51.83  6/2/1980    Cornelius Tate, West Memphis               
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Raymond Martinez                 Rogers HS                   
  2  Matt Mason                       Alma HS                     
  3  Rob Gulliver                     Springdale H                
  4  Eric Molina                      Rogers HS                   
  5  Jacob DeLaPaz                    Cabot HS                    
  6  Blake Norman                     Cabot HS                    
  7  Nathan Johnson                   Cabot HS                    
  8  Trent Gobble                     Rogers HS                   
  9  Tyler Rose                       Rogers HS                   
 10  Phillip Sandifer                 Alma HS                     
 11  nowlin zack                      Poteau HS                   
 12  Paul Ussery                      Springdale H                
 13  daniel sanchez                   Poteau HS                   
 14  trenton tompson                  Poteau HS                   
 15  brandon broussard                Poteau HS                   
 16  Andrew Hubbard                   FS Southside                
 
Event 71  Boys 1600 Meter Run High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 4:55 PM
AR State Rec:  4:10.45  5/11/2001   Eric Gross, Mountain Home                  
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Taylor Surly                     Rogers HS                   
  2  Matt Mason                       Alma HS                     
  3  Cameron Efurd                    Rogers HS                   
  4  Reese Jackson                    Una - Jenks                 
  5  Jordan Falls                     Rogers HS                   
  6  Ben Peterson                     Rogers HS                   
  7  Caleb Hanson                     FS Southside                
  8  Cameron George                   Springdale H                
  9  Nathan Johnson                   Cabot HS                    
 10  Alden Hotz                       FS Southside                
 11  Colton Mason                     Alma HS                     
 12  Heath Beckham                    Van Buren HS                
 13  Jacob DeLaPaz                    Cabot HS                    
 14  nowlin zack                      Poteau HS                   
 15  John Mcgowan                     Springdale H                
 16  daniel sanchez                   Poteau HS                   
 
Event 72  Boys 3200 Meter Run High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 7:15 PM
AR State Rec:  9:10.04  5/20/1989   Brian Baker, Batesville                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Aaron Hamilton                   Rogers HS                   
  2  Forrest Roth                     Rogers HS                   
  3  Tyler Beaver                     Har-Ber HS                  
  5  Robert Gault                     Cabot HS                    
  6  Caleb Hanson                     FS Southside                
  7  Zane Bennett                     Van Buren HS                
  8  Justin Ball                      FS Southside                
  9  Daniel Rakes                     Springdale H                
 
Event 73  Boys 110 Meter Hurdles High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 4:10 PM
AR State Rec:  13.64  5/21/1986   Derek Russell, L.R. Central                  
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  David Thames                     FS Southside                
  2  Dexter Kemmet                    Rogers HS                   
  3  Nate Durham                      FS Southside                
  4  Stuart Power                     Bentonville                 
  5  Fredell Wesley                   Fayetteville                
  6  Thomas Duty                      Van Buren HS                
  7  Anthony Layne                    Alma HS                     
  8  Austin Young                     Rogers HS                   
 
Event 74  Boys 300 Meter Hurdles High School
===============================================================================
9 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
Saturday 4/21/2007 - 1:05 PM
AR State Rec:  37.04  5/13/1998   Sam Glover, Pine Bluff                       
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3  Ryan Haley                       FS Southside                
  4  Jeremy Benson                    Springdale H                
  5  Austin Young                     Rogers HS                   
  6  Kyle Boyd                        Rogers HS                   
  7  Jamar Logan                      Fayetteville                
  8  Antoine Adams                    Poteau HS                   
Heat 2  Prelims
  3  Dexter Kemmet                    Rogers HS                   
  4  Thomas Duty                      Van Buren HS                
  5  Fredell Wesley                   Fayetteville                
  6  Baggett Chase                    Bentonville                 
  7  Zac Buchanan                     Van Buren HS                
  8  trenton tompson                  Poteau HS                   
 
Event 81  Boys 4x100 Meter Relay High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 5:15 PM
AR State Rec:  41.14  5/19/1990   Pine Bluff                                   
                      Henderson, Caldwell, Hightower, Shabazz           
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Van Buren HS  'A'                                            
  3  Springdale HS  'A'                                           
  4  Poteau HS  'A'                                               
  5  LR - McClellan  'A'                                          
  6  Fayetteville HS  'A'                                         
  7  FS Southside HS  'A'                                         
  8  Rogers HS  'A'                                               
 
Event 82  Boys 4x400 Meter Relay High School
===============================================================================
Saturday 4/21/2007 - 8:50 PM
AR State Rec:  3:14.70  5/14/1977   Forrest City                               
                        Brown, Blanchett, Gray, Mitchell                  
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  4  Springdale HS  'A'                                           
  5  Van Buren HS  'A'                                            
  6  FS Southside HS  'A'                                         
  7  LR - McClellan  'A'                


Sports Category : Track & Field (W)