comscore script

John McDonnell Invite heat sheets

BY ANDRES FOCIL
John McDonnell Invite heat sheets
Licensed to Flash Results, Inc.                           Hy-Tek's Meet Manager
                    John McDonnell Invitational - 4/23/2005                    
                             John McDonnell Field                              
                      U. of Arkansas, Fayetteville, Ark.                       
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Women 100 Meter Dash
===============================================================================
Top 9 Advance by Time
 NCAA Region:  11.75                                                           
    Facility:  11.27  1985        Juliet Cuthbert, Texas                       
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3  Leslie Thaxon                    Oral Roberts                
  4  Jessica Shay                     Pittsburg St                
  5  Kimberly Smalling                Oral Roberts                
  6  Lakiesha Martin                  Arkansas                    
  7  Courtney Henderson               Oral Roberts                
  8  Latonya Swanson                  Oral Roberts                
Heat 2  Prelims
  3  Whitney Metcalf                  Missouri Sou                
  4  Shamekia Berkley                 Pittsburg St                
  5  Tashone Holland                  Ark-Pine Blu                
  6  Sydney Scarbrough                Arkansas                    
  7  Toni Robinson                    Barton CC                   
  8  Joviann Thompson                 Ark-Pine Blu                
  9  Dollie Mitchell                  Oral Roberts                
 
Event 2  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
 NCAA Region:  23.96                                                           
    Facility:  22.78  1985        Juliet Cuthbert, Texas                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 2  Timed Finals
  2  Lakiesha Martin                  Arkansas                    
  3  Shamekia Berkley                 Pittsburg St                
  4  Aisha Mitchell                   Oral Roberts                
  5  Juanita Broaddus                 Barton CC                   
  6  TracyAnn Rowe                    Barton CC                   
  7  Kasia Williams                   Arkansas                    
  8  Dollie Mitchell                  Oral Roberts                
  9  Sydney Scarbrough                Arkansas                    
 
Event 3  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
 NCAA Region:  54.61                                                           
    Facility:  52.16  1988        Lillie Leatherwood, Unattached               
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 2  Timed Finals
  3  Jennifer Kuchenbecker            Pittsburg St                
  4  Sophia Jackson                   Barton CC                   
  5  Mable Kunihira                   Oral Roberts                
  6  Veronia Patterson                Barton CC                   
  7  TracyAnn Rowe                    Barton CC                   
  8  Deidra Truss                     Northwestern                
  9  Shameka Speed                    Barton CC                   
 
Event 4  Women 800 Meter Run
===============================================================================
 NCAA Region:  2:09.80                                                         
    Facility:  2:05.02  4/12/2003   Kareen Gayle, Barton County                
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 2  Timed Finals
  1  Lee Vanessa                      Pittsburg St                
  2  Erica Sigmont                    Arkansas                    
  3  Shiloh Whiting                   Arkansas                    
  4  Dacia Barr                       Arkansas                    
  5  Christin Wurth-Thomas            Unattached                  
  6  Miriam Barnes                    Barton CC                   
  7  Latoria Howard                   Barton CC                   
  8  Paige Farrell                    Arkansas                    
 
Event 5  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
 NCAA Region:  4:27.80                                                         
    Facility:  4:21.07  1985        Tara Arnold, Texas                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 2  Timed Finals
  1  Erin Click                       Missouri Sou                
  2  Maureen Scott                    Arkansas                    
  3  Laura Jakosky                    Arkansas                    
  4  Faithy Kamangila                 Oral Roberts                
  5  Penny Splichal                   Arkansas                    
  6  Aneita Denton                    Arkansas                    
  7  Diana Chelimo                    Oral Roberts                
  8  Shiloh Whiting                   Arkansas                    
  9  Jessie Gordon                    Arkansas                    
 
Event 6  Women 3000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Aoife Cooke                      Ark.Tech                    
  2  Caroline Peyton                  Arkansas                    
  3  Beth Fahey                       Arkansas                    
  4  Megan Russell                    Missouri Sou                
  5  Robyn Smith                      Ark-Pine Blu                
  6  Abby Salomon                     Northwestern                
  7  Erica Ogle                       Pittsburg St                
  8  Erica Sigmont                    Arkansas                    
  9  Savita Chelimo                   Harding                     
 10  Laura Kerr                       Arkansas                    
 11  Kelly O'Toole                    Missouri Sou                
 12  Tiffany Redlarczyk               Arkansas                    
 13  Lakisha Washington               Ark-Pine Blu                
 14  Kara Cassel                      Oral Roberts                
 15  Ashley Caffey                    Missouri Sou                
 16  Kelly Fanning                    Missouri Sou                
 17  Lea Carruthers                   Arkansas                    
 
Event 9  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
 NCAA Region:  13.95                                                           
    Facility:  13.19  4/22/2000   Kyla Shoemake, Arkansas                      
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3  Rachel Minard                    Missouri Sou                
  4  Tameshia Miller                  Northwestern                
  5  Kasia Williams                   Arkansas                    
  6  Whitney Anderson                 Arkansas                    
  7  Courtney Henderson               Oral Roberts                
  8  Chelsey Leonard                  Pittsburg St                
Heat 2  Prelims
  3  Jamie Hobick                     Pittsburg St                
  4  Steward Shanae                   Northwestern                
  5  Keisha Brown                     Barton CC                   
  6  Beyonka McDowell                 Arkansas                    
  7  Shaunette Davidson               Barton CC                   
  8  Denise Quezaire                  Northwestern                
 
Event 10  Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
 NCAA Region:  1:00.82                                                         
    Facility:    56.38  4/12/2003   Tawa Babatunde, Unattached                 
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Ashley McClelland                Missouri Sou                
  3  Jamie Hobick                     Pittsburg St                
  4  Tanisha Guthrie                  Oral Roberts                
  5  Latosha Wallace                  Barton CC                   
  6  Alison Erzinger                  Okla State                  
  7  Alvonia Simpson                  Ark-Pine Blu                
  8  Whitney Metcalf                  Missouri Sou                
  9  Rachel Minard                    Missouri Sou                
 
Event 11  Women 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 NCAA Region:  45.80                                                           
    Facility:  44.63  1998        Arkansas                                     
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Northwestern State                                           
  4  Arkansas                                                     
  5  Barton CC                                                    
  6  Oral Roberts                                                 
  7  Pittsburg State                                              
  8  Ark-Pine Bluff                                               
  9  Missouri Southern State                                      
 
Event 12  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 NCAA Region:  3:42.00                                                         
    Facility:  3:34.65  1985        Texas                                      
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Northwestern State                                           
  4  Oral Roberts                                                 
  5  Barton CC                                                    
  6  Arkansas                                                     
  7  Ark-Pine Bluff                                               
  8  Pittsburg State                                              
  9  Missouri Southern State                                      
 
Event 13  Women High Jump
===============================================================================
 NCAA Region:  1.75m                                                           
    Facility:  1.83m  1985        K. Carter/J. Jones-Hudson                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Jennifer Stanbury                Oral Roberts                
  2  Melissa Horn                     Missouri Sou                
  3  Beyonka McDowell                 Arkansas                    
  4  Mercedes Bellamy                 Oral Roberts                
  5  Whitney Anderson                 Arkansas                    
  6  Michelle Martin                  Arkansas                    
  7  Shaunette Davidson               Barton CC                   
 
Event 14  Women Pole Vault
===============================================================================
 NCAA Region:  3.80m                                                           
    Facility:  4.20m  4/12/2003   April Steiner, Arkansas                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Madeline Cline                   Missouri Sou                
  2  Jenni Blevins                    Missouri Sou                
  3  Melissa Turner                   Missouri Sou                
  4  Angel Villa                      Northwestern                
  5  Danielle Moss                    Northwestern                
  6  Haley Blount                     Northwestern                
  7  Katrina Jackson                  Oral Roberts                
  8  Kristi Julian                    Pittsburg St                
  9  Lisa Douglass                    Pittsburg St                
 10  Savannah Langford                Unattached                  
 11  Nikol Zachery                    Oral Roberts                
 12  Megan Scott                      Unattached                  
 13  Jennie Terflinger                Pittsburg St                
 14  Danielle O'Reilly                Arkansas                    
 15  Jodi Driggers                    Arkansas                    
 16  Stephanie Irwin                  Arkansas                    
 17  Stacie Manuel                    Arkansas                    
 
Event 15  Women Long Jump
===============================================================================
 NCAA Region:  5.95m                                                           
    Facility:  6.54m  1992        Sheila Hudson, Unattached                    
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Melissa Horn                     Missouri Sou                
  2  Lizz Berg                        Oral Roberts                
  3  Dionne Prince                    Missouri Sou                
  4  Iashia Castle                    Missouri Sou                
  5  Melissa Endublio                 Okla State                  
  6  Denise Quezaire                  Northwestern                
  7  Cody Birk                        Okla State                  
  8  Leslie Thaxon                    Oral Roberts                
  9  Tadonne Neal                     Barton CC                   
Flight 2  Finals
  1  Mercedes Bellamy                 Oral Roberts                
  2  Tameshia Miller                  Northwestern                
  3  Courtney Henderson               Oral Roberts                
  4  Joviann Thompson                 Ark-Pine Blu                
  5  Chelsey Leonard                  Pittsburg St                
  6  Shameka Speed                    Barton CC                   
  7  Toni Robinson                    Barton CC                   
  8  Stephanie Sowell                 Northwestern                
  9  Portia Nash                      Barton CC                   
 
Event 16  Women Triple Jump
===============================================================================
 NCAA Region:  12.26m                                                          
    Facility:  13.42m  1992        Sheila Hudson, Unattached                   
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Tadonne Neal                     Barton CC                   
  2  Dionne Prince                    Missouri Sou                
  3  Iashia Castle                    Missouri Sou                
  4  Chelsey Leonard                  Pittsburg St                
  5  Steward Shanae                   Northwestern                
  6  Portia Nash                      Barton CC                   
  7  English Clark                    Oral Roberts                
  8  Stephanie Sowell                 Northwestern                
 
Event 17  Women Shot Put
===============================================================================
 NCAA Region:  14.30m                                                          
    Facility:  16.39m  1985        Regina Cavenaugh, Rice                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Denise Quezaire                  Northwestern                
  2  Kahlea Porter                    Oral Roberts                
  3  Melissa Harris                   Northwestern                
  4  Amanda Littlefield               Missouri Sou                
  5  Mandi Ashmore                    Barton CC                   
  6  Chelsea Michael                  Missouri Sou                
  7  Lakendra Greathouse              Okla State                  
Flight 2  Finals
  1  Danee Jones                      Missouri Sou                
  2  Brandi Broaddus                  Okla State                  
  3  Nikole Jackson                   Barton CC                   
  4  Tracy Werner                     Pittsburg St                
  5  Susan King                       Barton CC                   
  6  Jessica Selby                    Missouri Sou                
  7  Halee Prickett                   Okla State                  
 
Event 18  Women Discus Throw
===============================================================================
 NCAA Region:  47.30m                                                          
    Facility:  59.46m  4/14/2001   Jessica Cross, NYAC                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Marquetta McGee                  Johnson Co.                 
  2  Tracy Werner                     Pittsburg St                
  3  Lexi Meinke                      Johnson Co.                 
  4  Chelsea Michael                  Missouri Sou                
  5  Allison Holmes                   Northwestern                
  6  Nikole Jackson                   Barton CC                   
Flight 2  Finals
  1  Amanda Littlefield               Missouri Sou                
  2  Anneline Zerwick                 Northwestern                
  3  Brandy Blackwood                 Arkansas                    
  4  Lakendra Greathouse              Okla State                  
  5  Susan King                       Barton CC                   
  6  Delisa Mcclain                   Okla State                  
  7  Danee Jones                      Missouri Sou                
 
Event 19  Women Hammer Throw
===============================================================================
 NCAA Region:  54.15m                                                          
    Facility:  57.28m  4/13/2002   Marie LeJour, Arkansas                      
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Dyshanda Avery                   Ark-Pine Blu                
  2  Marquetta McGee                  Johnson Co.                 
  3  Mandi Ashmore                    Barton CC                   
  4  Lexi Meinke                      Johnson Co.                 
  5  Melissa Harris                   Northwestern                
  6  Amanda Littlefield               Missouri Sou                
  7  Kayla Kaiser                     Barton CC                   
  8  Leah Shireman                    Pittsburg St                
  9  Mindy Toney                      Northwestern                
 10  Nikole Jackson                   Barton CC                   
Flight 2  Finals
  1  Courtney Cason                   Barton CC                   
  2  Chelsea Michael                  Missouri Sou                
  3  Allison Holmes                   Northwestern                
  4  Jessica Selby                    Missouri Sou                
  5  Susan King                       Barton CC                   
  6  Tracy Werner                     Pittsburg St                
  7  Deleanor Kirpatrick              Okla State                  
  8  Danee Jones                      Missouri Sou                
  9  Brandy Blackwood                 Arkansas                    
 10  Delisa Mcclain                   Okla State                  
 
Event 20  Women Javelin Throw
===============================================================================
 NCAA Region:  43.15m                                                          
    Facility:  51.02m  4/16/2001   Andrea Bulat, Kansas                        
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Beyonka McDowell                 Arkansas                    
  2  Whitney Anderson                 Arkansas                    
  3  Tara Simmons                     Missouri Sou                
  4  Denise Quezaire                  Northwestern                
  5  Katelyn Kirby                    Harding                     
  6  Brandi Broaddus                  Okla State                  
  7  Tori Carlile                     Barton CC                   
  8  Carly Bloomfield                 Barton CC                   
  9  Dawn Comeaux                     Northwestern                
 10  Leah Shireman                    Pittsburg St                
 
Event 21  Men 100 Meter Dash
===============================================================================
Top 9 Advance by Time
 NCAA Region:  10.50                                                           
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Jimmy Duke                       Arkansas                    
  2  Jordan Ousley                    Missouri Sou                
  3  Ernest Stranz                    Oral Roberts                
  4  Ronnie Pines                     Barton CC                   
  5  Kiper Creighton                  Arkansas                    
  6  Jermaine Carpenter               Pittsburg St                
  7  Daunte Phillips                  Unattached                  
  8  Marcus Gatlin                    Northwestern                
  9  Chris Farmer                     Missouri Sou                
Heat 2  Prelims
  1  Lawrence Burrell                 Oral Roberts                
  2  Jackie Rhine                     Northwestern                
  3  Rashad Bullock                   Northwestern                
  4  Daniel McLemore                  Okla State                  
  5  Spearmon Wallace                 Arkansas                    
  6  Ronald Wright                    Barton CC                   
  7  Devon Brooks                     Rend Lake Co                
  8  Maurice Moss                     Oral Roberts                
  9  Harrison Kush                    Pittsburg St                
Heat 3  Prelims
  2  Brian Peters                     Pittsburg St                
  3  Floyd Davis                      Rend Lake Co                
  4  Charles Howell                   Rend Lake Co                
  5  Grant Michael                    Arkansas                    
  6  Ravyn Hayward                    Northwestern                
  7  Vernon Grant                     Okla State                  
  8  Marcus Wilson                    Rend Lake Co                
  9  Chris White                      Oral Roberts                
 
Event 22  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
 NCAA Region:  21.19                                                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  J.D. Henery                      Northwestern                
  4  Grant Michael                    Arkansas                    
  5  Gay Tyson                        Arkansas                    
  6  Brown Omar                       Arkansas                    
  7  Ronald Wright                    Barton CC                   
  8  Ravyn Hayward                    Northwestern                
  9  Ronnie Pines                     Barton CC                   
 
Event 23  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
 NCAA Region:  47.26                                                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Jermaine Barton                  Barton CC                   
  4  Schafer Sherrer                  Barton CC                   
  5  Spearmon Wallace                 Arkansas                    
  6  Jason Craig                      Rend Lake Co                
  7  Frankie Wright                   Barton CC                   
  8  Andretti Bain                    Oral Roberts                
  9  Tracy Robinson                   Barton CC                   
 
Event 24  Men 800 Meter Run
===============================================================================
 NCAA Region:  1:50.62                                                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 2  Timed Finals
  1  Mark Fountain                    Arkansas-Alu                
  2  Przemek Bobrowski                Harding                     
  3  Graham Hood                      Arkansas-Alu                
  4  Istvan Kerekjarto                Unattached                  
  5  Hatch James                      Arkansas                    
  6  Marcus Walton                    Rend Lake Co                
  7  Shaun Smith                      Oral Roberts                
  8  Sheldon Williams                 Barton CC                   
  9  Roe Brian                        Arkansas                    
 10  Iman Harun                       Arkansas                    
 11  Prince Mumba                     Oral Roberts                
 12  Justin Nobles                    Okla State                  
 
Event 25  Men 1500 Meter Run
===============================================================================
 NCAA Region:  3:48.21                                                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 2  Timed Finals
  1  David Pomies                     Okla State                  
  2  Matt Barnes-Smith                Okla State                  
  3  Maya Aden                        La.-Monroe                  
  4  Reed Fisher                      Harding                     
  5  Boit Josphat                     Arkansas                    
  6  Ahmed Said                       Arkansas                    
  7  Roe Brian                        Arkansas                    
  8  Sandfort Jason                   Arkansas                    
  9  Summerside Seth                  Arkansas                    
 10  James Karanu                     Arkansas-Alu                
 11  Seneca Lassiter                  Arkansas-Alu                
 12  Sean McCabe                      Okla State                  
 
Event 26  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Joe Dematise                     Unattached                  
  2  Robles Josh                      Arkansas                    
  3  Aaron Heflin                     Northwestern                
  4  Justin Kunz                      Rend Lake Co                
  5  Forrest Shawn                    Arkansas                    
  6  Ryan Albertson                   Unattached                  
  7  James Wanjiku                    Oral Roberts                
  8  Hill Tyler                       Arkansas                    
  9  Alejandro Ruiz                   Okla State                  
 10  Chris Lewis                      Okla State                  
 11  Aaron Ballew                     Pittsburg St                
 12  Paul Koehler                     Missouri Sou                
 13  Rodrigues Marc                   Arkansas                    
 14  Ryan Arthur                      Missouri Sou                
 15  Dubed Abdi                       Arkansas                    
 16  Norris Jonathan                  Arkansas                    
 17  Scott Wietecha                   UNA-Harding                 
 18  JR Lake                          Okla State                  
 19  Sean McCabe                      Okla State                  
 
Event 27  Men 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
 NCAA Region:  9:08.15                                                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Perkins Adam                     Arkansas                    
  2  Campos Jose                      Arkansas                    
  3  Dustin Miller                    Missouri Sou                
  4  Craig Rhoads                     Missouri Sou                
  5  Kosgei Peter                     Arkansas                    
  6  Luke Sigle                       Okla State                  
  7  Brad Middleton                   Rend Lake Co                
  8  David Cox                        Pittsburg St                
 
Event 29  Men 110 Meter Hurdles
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
 NCAA Region:  14.33                                                           
     Name                        Year School                      relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3  Chris Turner                     Missouri Sou                
  4  Rashad Bullock                   Northwestern                
  5  Dane VanBuren                    Barton CC                   
  6  Terry Ross                       Barton CC                   
  7  EJ Willard                       Pittsburg St                
  8  Ernest Martinez                  Oral Roberts                
Heat 2  Prelims
  3  Tyler Priest                     Northwestern                
  4  Jimmy Duke                       Arkansas                    
  5  J.D. Henery                      Northwestern                
  6  Chad Leath                       Northwestern                
  7  Sam McDonald                     Missouri Sou                
  8  Chris White                      Oral Roberts                
 
Event 30  Men 400 Meter Hurdles
===============================================================================
 NCAA Region:  52.51                                                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 2  Timed Finals
  3  Terry Josserand                  Okla State                  
  4  Dittoe Brad                      Arkansas                    
  5  Sam Glover                       Arkansas-Alu                
  6  Maurice Bridges                  Arkansas-Alu                
  7  Wittenmyer David                 Arkansas                    
  8  Derrick Ray                      Barton CC                   
  9  Chad Leath                       Northwestern                
 
Event 31  Men 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 NCAA Region:  40.66                                                           
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Oral Roberts                                                 
  4  Pittsburg State                                              
  5  Arkansas                                                     
  6  Northwestern State                                           
  7  Barton CC                                                    
  8  Rend Lake College                                            
  9  Missouri Southern State                                      
 
Event 32  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 NCAA Region:  3:10.84                                                         
     School                                                           Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Okla State                                                   
  3  Pittsburg State                                              
  4  Arkansas                                                     
  5  Barton CC                                                    
  6  Rend Lake College                                            
  7  Oral Roberts                                                 
  8  Northwestern State                                           
  9  Missouri Southern State                                      
 
Event 33  Men High Jump
===============================================================================
 NCAA Region:  2.10m                                                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Chris Turner                     Missouri Sou                
  2  Andre Hicks                      Barton CC                   
  3  Cameron Waugh                    Northwestern                
  4  Brent Rosson                     Unattached                  
  5  Mychael Stewart                  Unattached                  
  6  Kyler Rushing                    Missouri Sou                
  7  Derrion Harris                   Northwestern                
  8  Oldham Cory                      Arkansas                    
  9  Martin Greg                      Arkansas                    
 
Event 34  Men Pole Vault
===============================================================================
 NCAA Region:  5.00m                                                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Chris Steddham                   Unattached                  
  2  Brian Jones                      Harding                     
  3  Jimmy Duke                       Arkansas                    
  4  Gordy Sasser                     Unattached                  
  5  Steve Elliott                    Oral Roberts                
  6  Russell Ellis                    Missouri Sou                
  7  Kyle Rutledge                    Missouri Sou                
  8  Duke Jimmy                       Arkansas                    
  9  Chris Turner                     Missouri Sou                
 10  Matt Campbell                    Missouri Sou                
 11  PJ Brown                         Arkansas                    
 12  Brown PJ                         Arkansas                    
 
Event 35  Men Long Jump
===============================================================================
 NCAA Region:  7.34m                                                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Brandon Boyd                     Oral Roberts                
  2  Clifton Lee                      Northwestern                
  3  Michael Stewart                  Missouri Sou                
  4  Sam McDonald                     Missouri Sou                
  5  Ibrahim Niankara                 Okla State                  
  6  Will Henderson                   Rend Lake Co                
  7  Rodney Burkes                    Rend Lake Co                
  8  Marcus Lee                       Barton CC                   
Flight 2  Finals
  1  Terry Ross                       Barton CC                   
  2  Mychael Stewart                  Unattached                  
  3  Daniel Quinn                     Unattached                  
  4  Cedric Scott                     Northwestern                
  5  Frankie Wright                   Barton CC                   
  6  Jermaine Carpenter               Pittsburg St                
  7  Martin Greg                      Arkansas                    
  8  Uudmae Jaanus                    Arkansas                    
  9  Melvin Lister                    Arkansas-Alu                
 
Event 36  Men Triple Jump
===============================================================================
 NCAA Region:  15.08m                                                          
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Ibrahim Niankara                 Okla State                  
  2  Clifton Lee                      Northwestern                
  3  Rodney Burkes                    Rend Lake Co                
  4  Will Henderson                   Rend Lake Co                
  5  Daniel Quinn                     Unattached                  
  6  Mychael Stewart                  Unattached                  
  7  Marcus Lee                       Barton CC                   
Flight 2  Finals
  1  Frankie Wright                   Barton CC                   
  2  Cedric Scott                     Northwestern                
  3  Michael Stewart                  Missouri Sou                
  4  Johnson Chessly                  Arkansas                    
  5  Brian Wellman                    Arkansas-Alu                
  6  Uudmae Jaanus                    Arkansas                    
  7  Melvin Lister                    Arkansas-Alu                
 
Event 37  Men Shot Put
===============================================================================
 NCAA Region:  16.47m                                                          
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Sam McDonald                     Missouri Sou                
  2  Corey Jones                      Johnson Co.                 
  3  Adam Sims                        Missouri Sou                
  4  Nick Vince                       Missouri Sou                
  5  Courtney Heywood                 Rend Lake Co                
  6  Dave Rivera                      Oral Roberts                
  7  Jones Cory                       Northwestern                
  8  Fabian Morgan                    Barton CC                   
  9  Mike Hines                       Missouri Sou                
 10  Matt Pappas                      Pittsburg St                
 11  Glenwood Edwards                 Barton CC                   
 
Event 38  Men Discus Throw
===============================================================================
 NCAA Region:  51.37m                                                          
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Lucas Clark                      Missouri Sou                
  2  Adam Sims                        Missouri Sou                
  3  Jimmy Duke                       Arkansas                    
  4  Garen Stacey                     Johnson Co.                 
  5  Hunter Brunet                    Northwestern                
  6  Nick Vince                       Missouri Sou                
  7  Matt Pappas                      Pittsburg St                
  8  Kyle Ogden                       Rend Lake Co                
Flight 2  Finals
  1  Glenwood Edwards                 Barton CC                   
  2  Fabian Morgan                    Barton CC                   
  3  Brady Maska                      Barton CC                   
  4  Mike Hines                       Missouri Sou                
  5  Daniel Yarbrough                 Northwestern                
  6  Courtney Heywood                 Rend Lake Co                
  7  Nate Lewis                       Pittsburg St                
  8  Jones Cory                       Northwestern                
  9  Ugoh Tony                        Arkansas                    
 
Event 39  Men Hammer Throw
===============================================================================
 NCAA Region:  55.63m                                                          
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Corey Jones                      Johnson Co.                 
  2  Ben Kirkpatrick                  Rend Lake Co                
  3  Courtney Heywood                 Rend Lake Co                
  4  Garen Stacey                     Johnson Co.                 
  5  Hunter Brunet                    Northwestern                
  6  John Isenman                     Missouri Sou                
  7  Brady Maska                      Barton CC                   
Flight 2  Finals
  1  Lucas Clark                      Missouri Sou                
  2  Kyle Ogden                       Rend Lake Co                
  3  Daniel Yarbrough                 Northwestern                
  4  Matt Pappas                      Pittsburg St                
  5  Ugoh Tony                        Arkansas                    
  6  Jaimie Tollman                   Unattached                  
  7  Jamie Tallman                    Unattached                  
  8  Nate Lewis                       Pittsburg St                
 
Event 40  Men Javelin Throw
===============================================================================
 NCAA Region:  61.62m                                                          
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Garen Stacey                     Johnson Co.                 
  2  Adrian Stranz                    Oral Roberts                
  3  Brady Maska                      Barton CC                   
  4  Fabian Morgan                    Barton CC                   
  5  Samuel Norton                    Northwestern                
  6  Shane Curlee                     Northwestern                
  7  Loren Martin                     Northwestern                
  8  Cody Fillinich                   Northwestern                
  9  Mika Alahaivala                  Missouri Sou                
 10  Brown Eric                       Arkansas                    
 
Event 42  Women 200 Meter Dash Unseeded
===============================================================================
 NCAA Region:  23.96                                                           
    Facility:  22.78  1985        Juliet Cuthbert, Texas                       
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Whitney Anderson                 Arkansas                    
  3  Latonya Swanson                  Oral Roberts                
  4  Re Waterford                     Missouri Sou                
  5  Denise Quezaire                  Northwestern                
  6  Tashone Holland                  Ark-Pine Blu                
  7  Reba Stallworth                  Ark-Pine Blu                
  8  Jessica Shay                     Pittsburg St                
  9  Beyonka McDowell                 Arkansas                    
 
Event 43  Women 400 Meter Dash Unseeded
===============================================================================
 NCAA Region:  54.61                                                           
    Facility:  52.16  1988        Lillie Leatherwood, Unattached               
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  4  Alvonia Simpson                  Ark-Pine Blu                
  5  Nakedra Gross                    Ark-Pine Blu                
  6  Melanie McCormick                Ark-Pine Blu                
  7  Reba Stallworth                  Ark-Pine Blu                
  8  Aija Morand                      Northwestern                
 
Event 44  Women 800 Meter Run Unseeded
===============================================================================
 NCAA Region:  2:09.80                                                         
    Facility:  2:05.02  4/12/2003   Kareen Gayle, Barton County                
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Margeaux Fisher                  Northwestern                
  2  Catherine Angwech                Oral Roberts                
  3  Jill Schenk                      Northwestern                
  4  Glennis Seldon                   Oral Roberts                
  5  LaShequa Carrington              Ark-Pine Blu                
  6  Caleen Markland                  Ark-Pine Blu                
  7  Sarah Wallace                    Missouri Sou                
  8  Theresa McLachlin                Oral Roberts                
 
Event 45  Women 1500 Meter Run Unseeded
===============================================================================
 NCAA Region:  4:27.80                                                         
    Facility:  4:21.07  1985        Tara Arnold, Texas                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Caleen Markland                  Ark-Pine Blu                
  2  Lucinda Fortney                  Pittsburg St                
  3  Lee Vanessa                      Pittsburg St                
  4  LaShequa Carrington              Ark-Pine Blu                
  5  Lakisha Washington               Ark-Pine Blu                
  6  Robyn Smith                      Ark-Pine Blu                
  7  Jessica Pingrey                  Harding                     
  8  Abby Salomon                     Northwestern                
 
Event 52  Men 200 Meter Dash Unseeded
===============================================================================
 NCAA Region:  21.19                                                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  4  Moses Manga                      Missouri Sou                
  5  Jonathan Coussens                Oral Roberts                
  6  Nathaniel Brown                  Northwestern                
  7  Jonathan Rivers                  Oral Roberts                
  8  Jackie Rhine                     Northwestern                
  9  Lawrence Burrell                 Oral Roberts                
Section 2  Timed Finals
  3  Jordan Ousley                    Missouri Sou                
  4  Anthony Flournoy                 Rend Lake Co                
  5  Brian Peters                     Pittsburg St                
  6  EJ Willard                       Pittsburg St                
  7  Chris Farmer                     Missouri Sou                
  8  Brett Pettibon                   Pittsburg St                
  9  Harrison Kush                    Pittsburg St                
Section 3  Timed Finals
  3  Floyd Davis                      Rend Lake Co                
  4  Tavarius Roberts                 Barton CC                   
  5  Maurice Moss                     Oral Roberts                
  6  Kiper Creighton                  Arkansas                    
  7  Mychael Stewart                  Unattached                  
  8  Ernest Stranz                    Oral Roberts                
  9  Vernon Grant                     Okla State                  
Section 4  Timed Finals
  3  Devon Brooks                     Rend Lake Co                
  4  Marcus Gatlin                    Northwestern                
  5  Maurice Bridges                  Arkansas-Alu                
  6  Sam Glover                       Arkansas-Alu                
  7  William Hill                     Barton CC                   
  8  Charles Howell                   Rend Lake Co                
  9  Jeff Unruh                       Pittsburg St                
 
Event 53  Men 400 Meter Dash Unseeded
===============================================================================
 NCAA Region:  47.26                                                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  4  Skyler Shaw                      Northwestern                
  5  Sumbo Adeniran                   Northwestern                
  6  Moses Manga                      Missouri Sou                
  7  Posi Oshinowe                    Northwestern                
  8  Brett Pettibon                   Pittsburg St                
Section 2  Timed Finals
  3  Domonique Rolle                  Rend Lake Co                
  4  Tavarius Roberts                 Barton CC                   
  5  Jason Craig                      Rend Lake Co                
  6  Marcus Pitre                     Northwestern                
  7  Jeff Unruh                       Pittsburg St                
  8  Neil Hombs                       Missouri Sou                
 
Event 54  Men 800 Meter Run Unseeded
===============================================================================
 NCAA Region:  1:50.26                                                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Gioberti Mack                    Barton CC                   
  2  Rustan Crockett                  Missouri Sou                
  3  Caleb Barnwell                   Pittsburg St                
  4  Aaron Rivera                     Okla State                  
  5  David Foster                     Okla State                  
  6  Nathan Hall                      La.-Monroe                  
  7  Brian Gosnell                    Okla State                  
  8  Thomas Mashmiere                 Unattached                  
Section 2  Timed Finals
  1  Shane Wiederhold                 Barton CC                   
  2  Adrian Foster                    Oral Roberts                
  3  Tyler Penn                       Barton CC                   
  4  Brian Wall                       Okla State                  
  5  Joe Gray                         Okla State                  
  6  Eric Alberter                    Rend Lake Co                
  7  Wall Brian                       Okla State                  
  8  Matt Brophy                      La.-Monroe                  
  9  Sean McCabe                      Okla State                  
 
Event 55  Men 1500 Meter Run Unseeded
===============================================================================
 NCAA Region:  3:48.21                                                         
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Aaron Heflin                     Northwestern                
  2  Brian Ehlis                      Okla State                  
  3  Ryan Albertson                   Unattached                  
  4  Kyle Davis                       Unattached                  
  5  Tim Gardner                      Barton CC                   
  6  Adam Willis                      Pittsburg St                
  7  Joe Gray                         Okla State                  
  8  Danny Webster                    La.-Monroe                  
  9  Tim Clark                        Rend Lake Co                
 10  Alejandro Ruiz                   Okla State                  
 11  Lucas Plocher                    Missouri Sou                
 12  Jeffery Parker                   Northwestern                
 13  Brandon Wheeler                  Missouri Sou                
 14  Brian Gosnell                    Okla State                  
 
Event 60  Men 400 Meter Hurdles Unseeded
===============================================================================
 NCAA Region:  52.51                                                           
     Name                        Year School                          Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  3  Andretti Bain                    Oral Roberts                
  4  Ernest Martinez                  Oral Roberts                
  5  Jared Gillmore                   Barton CC                   
  6  Terry Ross                       Barton CC                   
  7  Dane VanBuren                    Barton CC                   
  8  Kent Austell                     Unattached                  
  9  Richard Petzold                  Oral Roberts                


Sports Category : Track & Field (W)