comscore script

Minnesota U.S. Grand Prix Day 1 Results

BY ANDRES FOCIL
Minnesota U.S. Grand Prix Day 1 Results

Univ. of Minnesota Aq. Center – Site License 11/14/2008 – 20:09PM

2008 MN Minnesota Grand Prix – 11/14/2008 to 11/16/2008

2008 Minnesota/Toyota Grand Prix

University of Minnesota Aquatic Center

Event 1 Women 1000 Yard Freestyle

==================================================================

Name Age Team Seed Finals

==================================================================

1 Sutton, Chloe E 16 Mission Viejo Na 9:36.43 9:39.26

2 Groome, Kirsten A 18 First Colony Swi 10:00.77 9:43.09

3 Steenvoorden, Ashley 18 Minnesota-MN 9:48.89 9:46.74

4 Schmitt, Allison R 18 UN-MI-MI 8:43.90L 9:52.29

5 Carr, Stephanie D 22 University Of Ar 9:56.42 9:55.35

6 Brosseau, Katherine E 21 UN-UM-MN 10:12.78 10:04.29

7 Templin, Alison M 18 University Of Ar 9:09.30L 10:08.81

8 Menzel, Nicole M 16 Georgia Coastal- 10:10.89 10:09.64

9 Adams, Ashley V 17 Unattached-GU 10:09.78 10:12.86

10 Marks, Jamie L 20 University Of Ar 9:56.39 10:13.65

11 Wozniak, Erika G 15 Georgia Coastal- 10:16.33 10:15.99

12 Howard, Sarah E 18 University Of Ar 10:17.44 10:16.80

13 Nunnelly, Kristen W 14 Center Grove Aqu 10:29.53 10:18.19

14 Grant, Kelly B 17 Team Foxjet-MN 10:17.44 10:18.71

15 Gibbs, Jordan N 18 Annapolis Swim C 10:18.76 10:24.49

16 Sutphen, Shara J 19 University Of Ar 10:18.71 10:24.98

17 Frantz, Kelsey E 14 Charlotte County 10:18.81 10:33.01

18 Bolin, Shelby J 16 Unattached-MV 9:26.28L 10:33.24

19 Hussey, Kayla Q 16 Concord Swim Clu 10:31.07 10:41.55

20 Cuda, Josie M 14 Georgia Coastal- 10:28.18 10:44.25

21 Guell, Katie E 18 Terre Haute Torp 10:33.54 10:46.50

22 Fossum, Samantha J 15 Brookings Swim C 10:33.69 10:55.75

Event 3 Women 100 Yard Breaststroke

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Tyler, Jillian D 20 Minnesota-MN 1:02.48 1:01.17

2 Clark, Corrie L 26 Suburban Swim Ce 1:03.15 1:02.16

3 Pierce, Leah J 21 University Of Ar 1:03.37 1:02.74

4 Schwabe, Emily A 16 Waukesha Express 1:04.51 1:04.28

5 DeWall, Deidre A 20 Minnesota-MN 1:05.37 1:04.95

6 Greenberg, Lauren R 17 Team Foxjet-MN 1:05.03 1:05.60

7 Neumann, Erin M 19 University Of Ar 1:05.38 1:06.11

8 Engs, Elizabeth J 21 University Of Ar 1:05.81 1:06.16

=== B – Final ===

9 Jamison, Kaylee R 19 Minnesota-MN 1:06.20 1:04.39

10 Schoettmer, Emma C 14 Center Grove Aqu 1:05.86 1:04.98

11 Brooks, Anna C 14 Waukesha Express 1:06.61 1:05.12

12 Bagan, Tori G 16 SWAC Swim Team-I 1:06.10 1:05.22

13 Pronschinske, Leah J 13 Eau Claire YMCA- 1:06.09 1:05.39

14 Campbell, Emily A 16 Aberdeen Swim Cl 1:06.44 1:05.91

15 Jackson, Summer M 21 University Of Ar 1:06.26 1:06.46

16 Masciantonio, Mikelle 17 Emmaus Aquatic C 1:06.75 1:07.82

=== C – Final ===

17 Kazika, Kim A 21 Minnesota-MN 1:07.30 1:06.00

18 Davis, Kimberly N 15 Excel Aquatics-S 1:06.90 1:06.22

19 Wiltsie, Emily B 16 Unattached-IA 1:06.86 1:06.67

20 Strickland, Kait Z 21 Minnesota-MN 1:07.07 1:06.84

21 Michienzi, Avery E 19 Minnesota-MN 1:07.40 1:07.02

22 Stearns, Ali L 15 Unattached-IA 1:06.97 1:07.08

23 Kowalsky, Annelise 13 Team Foxjet-MN 1:06.78 1:07.36

24 Anderson, Olivia L 11 Aquajets Swim Te 1:07.31 1:07.71

=== Preliminaries ===

25 Clark, Jessie A 19 University Of Ar 1:07.48

26 Flewelling, Laura A 15 Coastal Maine Aq 1:07.56

27 Belk, Molly E 19 Minnesota-MN 1:07.66

28 Lemire, Stephanie J 13 St Croix Swim Cl 1:07.92

29 Hopkins-Vacca, Corina 20 Minnesota-MN 1:08.00

30 Ross, Katharine M 13 Central Iowa Aqu 1:08.43

30 Powell, Mackenzie R 15 Lawrence Swim Te 1:08.43

32 Swirzcki, Meghan M 17 Gillette Swim Te 1:08.46

33 McKenzie, Kylie A 16 Tri-Hampton YMCA 1:08.68

34 Villez, Andie G 13 Shawano Communit 1:08.91

35 Maher, Hannah E 16 Dubuque Area Swi 1:08.97

36 Michaels, Nikki N 17 Memphis Tiger Sw 1:09.24

37 Orvis, Allison B 15 Dubuque Area Swi 1:09.48

38 Ochsner, Ashley K 15 Gillette Swim Te 1:09.56

39 Hayward, Riley M 13 New Trier Swim C 1:09.59

40 Budahl, Andrea L 16 Mitchell Aquatic 1:09.64

41 Gillen, Madeline R 17 Club Wolverine-M 1:09.66

42 Huhn, Katlyn A 18 Northwest Aquati 1:09.71

43 Bettenhausen, Bridget 20 Lewis University 1:10.16

44 Kuntz, Jane T 15 Lancaster Aquati 1:10.17

45 Echt, Dana J 16 Sunkist Swim Tea 1:10.38

46 Hamil, Mariah T 15 SWAC Swim Team-I 1:10.42

47 Whitaker, Elizabeth C 18 Una GCAT-GA 1:10.51

47 Perron, Meg F 16 Colorado Athleti 1:10.51

49 Kenny, Renice 18 Indy Dolphins-IN 1:10.53

50 Hellbusch, Kara J 15 Una LSS-MW 1:11.19

51 Ness, Rachel A 17 Memphis Tiger Sw 1:11.49

52 Crowder, Emily S 16 Unattached-GU 1:11.54

53 Eberg, Alexa R 17 Indy Dolphins-IN 1:11.77

54 Craig, Melanie J 18 Tri-Hampton YMCA 1:11.79

55 Penkala, Alisa M 16 Fox Valley Swim- 1:12.61

56 Hayden, Haley M 19 Northwest Aquati 1:12.76

57 Wharton, Abbey M 16 Cedar Rapids Aqu 1:13.17

58 Kim, Sarah K 14 Memphis Tiger Sw 1:13.62

— Hager, Lauren M 14 Unattached-GU NS

Event 5 Women 200 Yard Freestyle

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Descenza, Mary E 24 Athens Bulldog S 1:49.42 1:46.69

2 Schmitt, Allison R 18 UN-MI-MI 1:48.36 1:47.31

3 Kobayashi, Yuen 22 Minnesota-MN 1:50.53 1:49.21

4 Sutton, Chloe E 16 Mission Viejo Na 1:50.12 1:49.67

5 Jennings, Christine E 21 Minnesota-MN 1:51.23 1:50.70

6 Kastes, Katie C 19 University Of Ar 1:50.95 1:50.97

7 Whitehead, Hannah L 18 Minnesota-MN 1:52.17 1:51.34

8 Armstrong, Stephanie 17 Waukesha Express 1:50.96 1:51.43

=== B – Final ===

9 Whitbeck, Katie A 18 University Of Ar 1:52.19 1:50.89

10 Busack, Stacy A 21 Minnesota-MN 1:52.57 1:52.10

11 Karr, Caitlyn M 16 Lancaster Aquati 1:52.85 1:52.68

12 Groome, Kirsten A 18 First Colony Swi 1:53.14 1:52.69

13 Menzel, Nicole M 16 Georgia Coastal- 1:53.12 1:53.37

14 Melton, Taylor D 14 Memphis Tiger Sw 1:53.05 1:53.88

15 Carr, Stephanie D 22 University Of Ar 1:52.21 1:53.93

16 Justice, Lizzie E 16 Unattached-GU 1:52.90 1:54.06

=== C – Final ===

17 Steenvoorden, Ashley 18 Minnesota-MN 1:53.44 1:52.96

18 Schilling, Jillienne 18 University Of Ar 1:53.29 1:53.81

19 Totten, Erica C 19 University Of Ar 1:54.58 1:53.92

20 Haskins, Megan E 19 University Of Ar 1:54.74 1:53.93

21 Turner, Margo M 14 Memphis Tiger Sw 1:55.41 1:54.07

22 Templin, Alison M 18 University Of Ar 1:54.35 1:54.49

23 Busch, Courtney L 17 Unattached-IA 1:55.35 1:54.51

24 Padova, Tj J 17 Gillette Swim Te 1:54.77 1:55.48

=== Preliminaries ===

25 Eggers, Alison R 19 Minnesota-MN 1:55.60

26 Radecke, Meagan L 19 Minnesota-MN 1:55.65

27 Wozniak, Erika G 15 Georgia Coastal- 1:55.79

28 Nunnelly, Kristen W 14 Center Grove Aqu 1:55.81

29 Howard, Sarah E 18 University Of Ar 1:55.94

30 Bolin, Shelby J 16 Unattached-MV 1:56.10

31 Whitaker, Elizabeth C 18 Una GCAT-GA 1:56.14

32 Miller, Cory E 19 Minnesota-MN 1:56.19

33 Balogh, Brooke D 16 Lincoln Select S 1:56.21

34 Nelson, Melissa M 18 Minnesota-MN 1:56.33

35 Frantz, Kelsey E 14 Charlotte County 1:56.42

36 Grant, Kelly B 17 Team Foxjet-MN 1:56.53

37 Gibbs, Jordan N 18 Annapolis Swim C 1:56.70

38 Finnesand, Nikki L 16 Aberdeen Swim Cl 1:56.89

39 Cuda, Josie M 14 Georgia Coastal- 1:57.04

40 Kastes, Kylie A 19 University Of Ar 1:57.30

41 Dalin, Devonne A 17 Sioux Falls Snow 1:57.36

42 Lemire, Stephanie J 13 St Croix Swim Cl 1:57.47

43 Papp, Casey M 14 Center Grove Aqu 1:57.52

44 Adams, Ashley V 17 Unattached-GU 1:57.65

45 Forrester, Patricia D 14 Georgia Coastal- 1:57.94

46 McCandless, Lauren M 16 Emmaus Aquatic C 1:58.12

47 Henges, Allie E 19 Lewis University 1:58.19

48 Kezbers, Krista M 23 Longhorn Aquatic 1:58.23

48 Tommerdahl, Lissa M 18 Minnesota-MN 1:58.23

50 Anton, Katharine P 15 Cedar Rapids Aqu 1:58.41

51 Noens, Christina M 16 Lawrence Swim Te 1:58.51

52 Wisolek, Emily D 16 Una NASA-IN 1:58.57

53 Fossum, Samantha J 15 Brookings Swim C 1:58.78

54 Sutphen, Shara J 19 University Of Ar 1:59.13

55 Bechtel, Caroline M 15 Excel Aquatics-S 1:59.74

56 Evenson, Avery L 13 Club Wolverine-M 2:00.06

57 Roberts, Melissa G 17 Memphis Tiger Sw 2:00.42

58 Skenandore, Kayla F 14 Waukesha Express 2:00.46

59 Clementi, Lisa C 19 Minnesota-MN 2:01.12

60 Steege, Jenny J 19 Minnesota-MN 2:01.24

61 Brooks, Sara M 15 Waukesha Express 2:01.31

62 Hussey, Kayla Q 16 Concord Swim Clu 2:02.81

63 Kane, Megan K 17 Spare Time Aquat 2:02.91

64 Campbell, Emily A 16 Aberdeen Swim Cl 2:03.61

65 Weihe, Sarah C 15 Iowa City Eels S 2:04.35

66 Pronschinske, Leah J 13 Eau Claire YMCA- 2:06.70

67 Licari, Laura A 13 Una SCST-IL 2:07.31

— Davis, Taylor M 15 Center Grove Aqu NS

Event 7 Women 100 Yard Butterfly

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Descenza, Mary E 24 Athens Bulldog S 54.71 53.52

2 Harrington, Lauren E 16 Memphis Tiger Sw 55.72 54.86

3 Jamison, Kaylee R 19 Minnesota-MN 56.03 55.71

4 Braun, Megan O 19 Minnesota-MN 55.95 55.77

5 Shaughnessy, Jenny A 21 Minnesota-MN 56.87 55.92

6 Bagan, Mckenzie K 18 SWAC Swim Team-I 56.61 55.96

7 Lennertz, Jenna M 18 Minnesota-MN 56.90 56.23

8 Akradi, Roxane R 22 Minnesota-MN 56.37 56.38

=== B – Final ===

9 Belk, Molly E 19 Minnesota-MN 57.66 56.34

10 Ridder, Kelsey L 19 Minnesota-MN 57.09 56.83

11 Ridder, Danielle J 21 Minnesota-MN 57.66 57.01

12 Lunkenheimer, Lisa M 18 University Of Ar 57.22 57.25

13 Gordon, Haley J 16 Sioux Falls Snow 57.84 57.49

14 Tyler, Jillian D 20 Minnesota-MN 57.41 57.66

15 Whitbeck, Katie A 18 University Of Ar 57.38 57.78

16 Ogden, Julie R 16 Lawrence Swim Te 57.22 57.95

=== C – Final ===

17 Bechtel, Christina G 15 Excel Aquatics-S 58.14 55.44

18 Buss, Kenzie L 14 Shawano Communit 58.87 57.70

19 Carr, Catherine O 15 Emmaus Aquatic C 58.24 57.77

20 Jackson, Summer M 21 University Of Ar 58.27 57.89

21 Ng, Lynette H 19 University Of Ar 58.18 57.96

22 Kezbers, Krista M 23 Longhorn Aquatic 58.75 58.15

23 Geroni, Deidre M 17 Emmaus Aquatic C 58.41 58.41

24 Davis, Katie M 19 University Of Ar 58.63 58.77

=== Preliminaries ===

25 Neumann, Erin M 19 University Of Ar 59.17

26 Kastes, Kylie A 19 University Of Ar 59.18

27 Turner, Margo M 14 Memphis Tiger Sw 59.20

28 Balogh, Brooke D 16 Lincoln Select S 59.25

29 Armstrong, Stephanie 17 Waukesha Express 59.40

30 Kowalsky, Annelise 13 Team Foxjet-MN 59.46

31 Bailey, Alyssa L 16 Rapid City Racer 59.57

32 Smith, Lauren L 18 Minnesota-MN 59.94

33 Schaedler, Shaya R 14 Gillette Swim Te 1:00.04

33 Reese, Catie D 18 Indian Creek Aqu 1:00.04

35 Budahl, Andrea L 16 Mitchell Aquatic 1:00.14

36 House, Hanna E 13 SWAC Swim Team-I 1:00.19

37 Murray, Grace L 17 Iowa City Eels S 1:00.20

38 Bartusek, Megan M 18 Sunkist Swim Tea 1:00.24

39 Eyanson, Beth A 17 Iowa City Eels S 1:00.44

40 Skenandore, Kayla F 14 Waukesha Express 1:00.51

41 Roberts, Allie L 14 Emmaus Aquatic C 1:00.52

42 Forrester, Patricia D 14 Georgia Coastal- 1:00.56

43 Henges, Allie E 19 Lewis University 1:00.57

44 McCandless, Lauren M 16 Emmaus Aquatic C 1:00.65

45 Barlow, Madeline M 17 Tri-Hampton YMCA 1:00.97

46 Evenson, Avery L 13 Club Wolverine-M 1:01.26

47 Borgardt, Amanda M 19 Minnesota-MN 1:01.34

48 Kinzer, Kristen E 18 SWAC Swim Team-I 1:01.36

49 Taivalkoski, Emeri C 16 SWAC Swim Team-I 1:01.39

50 Cuda, Josie M 14 Georgia Coastal- 1:01.45

51 Wisolek, Emily D 16 Una NASA-IN 1:01.46

52 Anton, Katharine P 15 Cedar Rapids Aqu 1:01.51

53 McKenzie, Kylie A 16 Tri-Hampton YMCA 1:01.62

53 Gibbs, Jordan N 18 Annapolis Swim C 1:01.62

55 Stearns, Ali L 15 Unattached-IA 1:01.70

56 Dalin, Devonne A 17 Sioux Falls Snow 1:01.82

57 Kane, Megan K 17 Spare Time Aquat 1:01.88

57 Puk, Sami R 16 Cedar Rapids Aqu 1:01.88

59 Finnesand, Nikki L 16 Aberdeen Swim Cl 1:02.19

60 Hill, Lindsay T 15 Annapolis Swim C 1:02.23

61 Fletcher, Emily A 22 University Of Ar 1:02.27

62 Pronschinske, Leah J 13 Eau Claire YMCA- 1:02.30

63 Wray, Holly A 16 Memphis Tiger Sw 1:02.32

64 Keefer, Emily R 18 SWAC Swim Team-I 1:02.58

65 Roberts, Melissa G 17 Memphis Tiger Sw 1:02.92

66 Cohoat, Annie C 16 Northridge Area- 1:03.57

66 Petersen, Jody R 17 Cedar Rapids Aqu 1:03.57

68 Frantz, Kelsey E 14 Charlotte County 1:03.69

69 Orvis, Allison B 15 Dubuque Area Swi 1:03.89

70 Andrews, Adrienne I 18 Northridge Area- 1:04.48

71 Schrensky, Nicole M 16 Northwest Aquati 1:04.83

72 Craig, Melanie J 18 Tri-Hampton YMCA 1:05.09

73 Papp, Casey M 14 Center Grove Aqu 1:05.15

74 Licari, Laura A 13 Una SCST-IL 1:07.27

75 Tay, Lynn W 15 Unattached-SN 1:07.50

76 Weggemann, Mallory 19 TWIN-MN 1:22.89

— Heine, Emily K 16 Sunkist Swim Tea NS

Event 9 Women 200 Yard IM

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Kastes, Katie C 19 University Of Ar 2:05.47 1:59.86

2 DeWall, Deidre A 20 Minnesota-MN 2:05.91 2:03.44

3 Clark, Corrie L 26 Suburban Swim Ce 2:03.27 2:03.94

4 Melton, Taylor D 14 Memphis Tiger Sw 2:06.49 2:06.46

5 Strickland, Kait Z 21 Minnesota-MN 2:06.91 2:07.61

6 Schilling, Jillienne 18 University Of Ar 2:07.25 2:09.25

7 Clark, Jessie A 19 University Of Ar 2:08.22 2:09.26

8 Masciantonio, Mikelle 17 Emmaus Aquatic C 2:08.27 2:09.55

=== B – Final ===

9 Davis, Kimberly N 15 Excel Aquatics-S 2:08.43 2:06.60

10 Marks, Jamie L 20 University Of Ar 2:08.42 2:07.58

11 Miller, Cory E 19 Minnesota-MN 2:08.78 2:07.62

12 Engs, Elizabeth J 21 University Of Ar 2:08.60 2:08.01

13 Totten, Erica C 19 University Of Ar 2:08.33 2:08.34

14 Gordon, Haley J 16 Sioux Falls Snow 2:08.54 2:08.41

15 Karr, Caitlyn M 16 Lancaster Aquati 2:08.52 2:08.59

16 Pierce, Leah J 21 University Of Ar 2:08.71 2:08.87

=== C – Final ===

17 Schwabe, Emily A 16 Waukesha Express 2:08.93 2:06.38

18 Brooks, Anna C 14 Waukesha Express 2:09.15 2:06.95

19 Neumann, Erin M 19 University Of Ar 2:09.96 2:08.62

20 Lunkenheimer, Lisa M 18 University Of Ar 2:09.55 2:08.72

21 Ridder, Danielle J 21 Minnesota-MN 2:09.23 2:08.94

22 Davis, Katie M 19 University Of Ar 2:09.44 2:09.39

23 Bagan, Mckenzie K 18 SWAC Swim Team-I 2:10.17 2:10.06

24 Kowalsky, Annelise 13 Team Foxjet-MN 2:10.05 2:13.82

=== Preliminaries ===

5 Shaughnessy, Jenny A 21 Minnesota-MN 2:06.77

24 Justice, Lizzie E 16 Unattached-GU 2:10.05

27 Haskins, Megan E 19 University Of Ar 2:10.29

28 Hanson, Andrea C 21 Minnesota-MN 2:10.42

29 Flewelling, Laura A 15 Coastal Maine Aq 2:10.73

30 Harrington, Lauren E 16 Memphis Tiger Sw 2:10.94

31 Nunnelly, Kristen W 14 Center Grove Aqu 2:11.01

32 Whitaker, Elizabeth C 18 Una GCAT-GA 2:11.10

33 Schaedler, Shaya R 14 Gillette Swim Te 2:11.11

34 Turner, Margo M 14 Memphis Tiger Sw 2:11.40

35 Menzel, Nicole M 16 Georgia Coastal- 2:11.47

36 Kazika, Kim A 21 Minnesota-MN 2:11.48

37 Wozniak, Erika G 15 Georgia Coastal- 2:11.79

38 Powell, Mackenzie R 15 Lawrence Swim Te 2:11.84

39 Balogh, Brooke D 16 Lincoln Select S 2:12.36

40 Carr, Catherine O 15 Emmaus Aquatic C 2:12.42

41 Campbell, Emily A 16 Aberdeen Swim Cl 2:12.49

42 Budahl, Andrea L 16 Mitchell Aquatic 2:12.62

43 Wiltsie, Emily B 16 Unattached-IA 2:12.76

44 Greenberg, Lauren R 17 Team Foxjet-MN 2:12.82

45 Crowder, Emily S 16 Unattached-GU 2:12.94

46 Noens, Christina M 16 Lawrence Swim Te 2:13.06

47 Bagan, Tori G 16 SWAC Swim Team-I 2:13.30

48 Buss, Kenzie L 14 Shawano Communit 2:13.48

49 Swirzcki, Meghan M 17 Gillette Swim Te 2:13.71

50 Hopkins-Vacca, Corina 20 Minnesota-MN 2:13.94

51 Lemire, Stephanie J 13 St Croix Swim Cl 2:14.04

52 Kuntz, Jane T 15 Lancaster Aquati 2:14.07

53 Maher, Hannah E 16 Dubuque Area Swi 2:14.55

54 Anton, Katharine P 15 Cedar Rapids Aqu 2:14.63

55 McKenzie, Kylie A 16 Tri-Hampton YMCA 2:14.67

56 Padova, Tj J 17 Gillette Swim Te 2:14.71

57 Adams, Ashley V 17 Unattached-GU 2:15.01

58 Stearns, Ali L 15 Unattached-IA 2:15.41

58 Brooks, Sara M 15 Waukesha Express 2:15.41

60 Roberts, Allie L 14 Emmaus Aquatic C 2:15.76

61 Orvis, Allison B 15 Dubuque Area Swi 2:16.59

62 Kenny, Renice 18 Indy Dolphins-IN 2:16.94

63 Hamil, Mariah T 15 SWAC Swim Team-I 2:17.02

64 Gillen, Madeline R 17 Club Wolverine-M 2:17.11

65 Ross, Katharine M 13 Central Iowa Aqu 2:17.71

66 Oster, Lizzy M 15 Colorado Athleti 2:17.89

67 Bettenhausen, Bridget 20 Lewis University 2:18.21

68 Geroni, Deidre M 17 Emmaus Aquatic C 2:18.85

69 Bass, Ruth M 19 Lewis University 2:18.91

70 Hellbusch, Kara J 15 Una LSS-MW 2:18.92

71 Finnesand, Nikki L 16 Aberdeen Swim Cl 2:19.02

72 Schoettmer, Emma C 14 Center Grove Aqu 2:19.33

73 Ochsner, Ashley K 15 Gillette Swim Te 2:19.36

74 Papp, Casey M 14 Center Grove Aqu 2:19.58

75 Keefer, Emily R 18 SWAC Swim Team-I 2:20.14

76 Eberg, Alexa R 17 Indy Dolphins-IN 2:20.60

77 Fletcher, Emily A 22 University Of Ar 2:20.62

78 Huhn, Katlyn A 18 Northwest Aquati 2:22.41

79 Penkala, Alisa M 16 Fox Valley Swim- 2:23.04

79 Guell, Katie E 18 Terre Haute Torp 2:23.04

81 Barlow, Madeline M 17 Tri-Hampton YMCA 2:23.69

82 Godbe, Tracy L 15 Rapid City Racer 2:24.53

83 Kim, Sarah K 14 Memphis Tiger Sw 2:24.77

84 Craig, Melanie J 18 Tri-Hampton YMCA 2:25.73

85 Schrensky, Nicole M 16 Northwest Aquati 2:27.69

86 Weggemann, Mallory 19 TWIN-MN 3:01.47

— Pronschinske, Leah J 13 Eau Claire YMCA- DFS

— Hager, Lauren M 14 Unattached-GU NS

Event 11 Women 800 Yard Freestyle Relay

====================================================================

Team Seed Finals

====================================================================

1 Minnesota-MN ‘A’ 7:22.75 7:20.31

1) Kobayashi, Yuen 22 2) Jennings, Christine E 21

3) McCarthy, Meredith F 21 4) Shaughnessy, Jenny A 21

2 Minnesota-MN ‘B’ 7:31.17 7:28.47

1) Davies, Marissa K 18 2) Whitehead, Hannah L 18

3) Busack, Stacy A 21 4) Braun, Megan O 19

3 University Of Ar-AR ‘A’ 7:18.71 7:30.25

1) Kastes, Katie C 19 2) Whitbeck, Katie A 18

3) Carr, Stephanie D 22 4) Schilling, Jillienne W 18

4 Minnesota-MN ‘C’ 7:45.54 7:32.55

1) Steenvoorden, Ashley N 18 2) Steenvoorden, Kristen M 18

3) Eggers, Alison R 19 4) Radecke, Meagan L 19

5 Waukesha Express-WI ‘A’ 7:30.97 7:41.83

1) Skenandore, Kayla F 14 2) Armstrong, Stephanie A 17

3) Schwabe, Emily A 16 4) Brooks, Anna C 14

6 University Of Ar-AR ‘B’ 7:29.21 7:43.30

1) Totten, Erica C 19 2) Templin, Alison M 18

3) Howard, Sarah E 18 4) Haskins, Megan E 19

7 Minnesota-MN ‘D’ 7:47.98 7:46.05

1) Miller, Cory E 19 2) Belk, Molly E 19

3) Nelson, Melissa M 18 4) Ridder, Kelsey L 19

8 SWAC Swim Team-IN ‘A’ 7:48.45 7:54.95

1) House, Hanna E 13 2) Bagan, Mckenzie K 18

3) Hamil, Mariah T 15 4) Bagan, Tori G 16

9 Georgia Coastal-GA ‘A’ 8:32.32L 7:55.04

1) Wozniak, Erika G 15 2) Cuda, Josie M 14

3) Forrester, Patricia D 14 4) Menzel, Nicole M 16

10 Lawrence Swim Te-IN ‘A’ 8:00.64 8:00.30

1) Crone, Allison M 16 2) Powell, Mackenzie R 15

3) Wine, Lauren A 16 4) Ogden, Julie R 16

11 Team Foxjet-MN ‘A’ 7:50.87 8:02.55

1) Grant, Kelly B 17 2) Greenberg, Lauren R 17

3) Kowalsky, Annelise 13 4) Brown, Nicole K 17

12 Gillette Swim Te-WY ‘A’ 8:01.27 8:06.67

1) Schaedler, Shaya R 14 2) Swirzcki, Meghan M 17

3) Ochsner, Ashley K 15 4) Padova, Tj J 17

13 Dubuque Area Swi-IA ‘A’ 8:06.62 8:13.45

1) Maher, Hannah E 16 2) Orvis, Allison B 15

3) Nugent, Alyx C 17 4) Maher, Mary Kathryn K 16

14 Cedar Rapids Aqu-IA ‘A’ 8:12.12 8:25.54

1) Puk, Sami R 16 2) Petersen, Jody R 17

3) Anton, Katharine P 15 4) Wharton, Abbey M 16

15 Rapid City Racer-SD ‘A’ 8:29.16 8:32.76

1) Gorman, Tamara R 12 2) Bailey, Alyssa L 16

3) Godbe, Tracy L 15 4) Mortimer, Hannah L 17

Download: Minnesota U.S Grand Prix Day 1 Results.pdf



Sports Category : Swimming & Diving (W)