comscore script

Aggie Invitational Day Three

BY ANDRES FOCIL
Aggie Invitational Day Three
Licensed to Texas A&M Natatorium - Site License
                                      Hy-Tek's Meet Manager 11/21/2004 06:31 PM
   Texas A&M Swimming & Diving Fall Invitational - 11/19/2004 to 11/21/2004    
                                    Results          
  
Event 29  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       16:23.54  AUTO
       16:53.04  CONS
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rigamonti, Flavia   JR Smu-NT               9:44.38   15:49.16 AUTO    20  
  2 Lynn, Whitney       SR UARK-AR             10:03.38   16:28.53 CONS    17  
  3 Stratton, Jenni     FR Tamu-GU             10:04.41   16:41.92 CONS    16  
  4 Moore, Tiffany      SR Tamu-GU             10:27.01   17:13.98         15  
  5 McCullough, Beth    FR Tamu-GU             10:30.24   17:20.99         14  
  6 Filler, Liz         FR Tamu-GU             10:31.60   17:32.03         13  
  7 Hardesty, Alice     FR Lsu                 10:44.20   17:43.21         12  
  8 Martin, Hannah      JR Lsu                 10:28.20   17:49.29         11  
  9 Schepens, Clare     FR Lsu                 10:49.80   17:49.51          9  
 10 Molinksi, Jenna     JR Lsu                 10:33.40   17:51.02          7  
  
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:58.24  AUTO
        2:01.78  CONS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carman, Anja        FR Smu-NT               2:01.65    1:56.03 AUTO    20  
  2 Morelli, Kara       SO Tamu-GU              2:02.43    1:59.40 CONS    17  
  3 Patterson, Courtne  SR Tamu-GU              2:01.66    2:00.00 CONS    16  
  4 Briskie, Erin       JR Tamu-GU              2:03.76    2:01.45 CONS    15  
  5 Lieb, Caty          JR Tamu-GU              2:01.38    2:02.14         14  
  6 Thompson, Christin  SR Tamu-GU              2:04.11    2:05.29         13  
  7 Rains, Megan        FR Tamu-GU              2:04.65    2:05.43         12  
  8 Fulop, Mariann      SO UARK-AR              2:04.75    2:05.74         11  
B - Final
  9 Miciul, Alex M      JR Smu-NT               2:06.03    2:04.15          9  
 10 Staak, Lindsay      SR Lsu                  2:08.87    2:05.75          7  
 11 Stratton, Jenni     FR Tamu-GU              2:08.54    2:06.88          6  
 12 Gentile, Dia Rose   SR Tamu-GU              2:06.55    2:06.98          5  
 13 Helgason, Chelsea   FR Tamu-GU              2:10.76    2:07.59          4  
 14 Filler, Liz         FR Tamu-GU              2:11.04    2:09.74          3  
 15 Clegg, Hannah       SR UARK-AR              2:08.85    2:11.05          2  
 16 Carver, Stefanie    FR Lsu                  2:08.80    2:14.85          1  
C - Final
 17 Petry, Lisa         SR UARK-AR              2:12.28    2:07.78        
 18 Schlesinger, Katie  SO Tamu-GU              2:12.95    2:09.47        
 19 Leininger, Katy     FR Lsu                  2:12.62    2:10.71        
 20 Kora, Angela        JR UARK-AR              2:13.50    2:13.14        
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:58.24  AUTO
        2:01.78  CONS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lieb, Caty                JR Tamu-GU              2:04.44    2:01.38 CONS   
  2 Carman, Anja              FR Smu-NT               1:58.15    2:01.65 CONS   
  3 Patterson, Courtney       SR Tamu-GU              2:03.26    2:01.66 CONS   
  4 Morelli, Kara             SO Tamu-GU              2:02.36    2:02.43        
  5 Akradi, Roxane R          FR Smu-NT               2:02.58    2:03.25        
  6 Briskie, Erin             JR Tamu-GU              2:05.14    2:03.76        
  7 Thompson, Christina       SR Tamu-GU              2:05.27    2:04.11        
  8 Rains, Megan              FR Tamu-GU              2:04.20    2:04.65        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fulop, Mariann            SO UARK-AR              2:05.29    2:04.75        
 10 Miciul, Alex M            JR Smu-NT               2:04.23    2:06.03        
 11 Gentile, Dia Rose         SR Tamu-GU              2:10.99    2:06.55        
 12 Zwierzykowski, Ewelina    JR Tamu-GU              2:07.45    2:08.06        
 13 Stratton, Jenni           FR Tamu-GU              2:06.62    2:08.54        
 14 Carver, Stefanie          FR Lsu                  2:11.10    2:08.80        
 15 Clegg, Hannah             SR UARK-AR              2:06.96    2:08.85        
 16 Staak, Lindsay            SR Lsu                  2:05.90    2:08.87        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Helgason, Chelsea         FR Tamu-GU              2:06.24    2:10.76        
 18 Filler, Liz               FR Tamu-GU              2:13.45    2:11.04        
 19 Petry, Lisa               SR UARK-AR              2:14.77    2:12.28        
 20 Kohutek, Michelle         SO Tamu-GU              2:12.22    2:12.52        
 21 Leininger, Katy           FR Lsu                  2:11.30    2:12.62        
 22 Schlesinger, Katie        SO Tamu-GU              2:11.02    2:12.95        
 23 Kora, Angela              JR UARK-AR              2:11.71    2:13.50        
 24 Lentz, Brittany           FR Tamu-GU              2:10.33    2:13.97        
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.78  AUTO
          51.27  CONS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pomeroy, Laura M    JR Smu-NT                 49.92      49.51 AUTO    20  
  2 Townsend, Danielle  SR Tamu-GU                50.04      49.94 CONS    17  
  3 Darling, Leane E    SO Smu-NT                 50.25      49.96 CONS    16  
  4 Sturdy, Rebecca     SO Tamu-GU                51.20      50.40 CONS    15  
  5 Lemmen, Celina J    SO Smu-NT                 51.26      50.43 CONS    13.5
  5 Blackman, Candace   FR Smu-NT                 50.47      50.43 CONS    13.5
  7 Blackman, Jennifer  FR Smu-NT                 51.13      51.11 CONS    12  
  8 Csobanki, Zsuzsa    SR UARK-AR                51.67      51.61         11  
B - Final
  9 Akradi, Roxane R    FR Smu-NT                 52.09      50.80 CONS     9  
 10 Zwierzykowski, Ewe  JR Tamu-GU                51.99      51.82          7  
 11 Pesek, Britney      JR Tamu-GU                52.41      52.21          6  
 12 Vlasakova, Michell  SO Smu-NT                 52.28      52.41          5  
 13 Hrdinova, Martina   JR Smu-NT                 52.70      52.48          4  
 14 McCullough, Beth    FR Tamu-GU                52.59      52.55          3  
 15 Grundlingh, Mariza  JR Smu-NT                 53.27      52.58          2  
 16 Lieb, Caty          JR Tamu-GU                53.03      56.25          1  
C - Final
 17 Bertirotti, Collee  SO Lsu                    53.49      52.31        
 18 Moore, Tiffany      SR Tamu-GU                54.43      53.32        
 19 Brand, Heather      JR Lsu                    53.30      53.39        
 20 Borkovec, Katie     FR UARK-AR                53.86      53.51        
 21 Sammis, Tiffany H   SO Smu-NT                 54.52      53.78        
 22 Gregory, Emily      FR UARK-AR                54.23      54.20        
 23 Cottingham, Bethan  SR Lsu                    54.18      54.83        
 24 Gentile, Dia Rose   SR Tamu-GU                53.43      55.31        
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          49.78  AUTO
          51.27  CONS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pomeroy, Laura M          JR Smu-NT                 51.39      49.92 CONS   
  2 Townsend, Danielle        SR Tamu-GU                50.29      50.04 CONS   
  3 Darling, Leane E          SO Smu-NT                 51.11      50.25 CONS   
  4 Blackman, Candace C       FR Smu-NT                 50.45      50.47 CONS   
  5 Blackman, Jennifer N      FR Smu-NT                 51.87      51.13 CONS   
  6 Sturdy, Rebecca           SO Tamu-GU                50.82      51.20 CONS   
  7 Lemmen, Celina J          SO Smu-NT                 51.35      51.26 CONS   
  8 Csobanki, Zsuzsa          SR UARK-AR                51.85      51.67        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roberts, Katie A          FR Smu-NT                 52.38      51.73        
 10 Zwierzykowski, Ewelina    JR Tamu-GU                52.36      51.99        
 11 Akradi, Roxane R          FR Smu-NT                 51.89      52.09        
 12 Vlasakova, Michelle       SO Smu-NT                 54.01      52.28        
 13 Pesek, Britney            JR Tamu-GU                52.82      52.41        
 14 McCullough, Beth          FR Tamu-GU                53.83      52.59        
 15 Hrdinova, Martina         JR Smu-NT                 52.99      52.70        
 16 Lieb, Caty                JR Tamu-GU                51.43      53.03        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Patterson, Courtney       SR Tamu-GU                52.44      53.18        
 18 Grundlingh, Marizanne     JR Smu-NT                 53.67      53.27        
 19 Brand, Heather            JR Lsu                    52.90      53.30        
 20 Gentile, Dia Rose         SR Tamu-GU                53.75      53.43        
 21 Bertirotti, Colleen       SO Lsu                    51.50      53.49        
 22 Borkovec, Katie           FR UARK-AR                54.12      53.86        
 23 Cottingham, Bethany       SR Lsu                    53.50      54.18        
 24 Gregory, Emily            FR UARK-AR                54.54      54.23        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Moore, Tiffany            SR Tamu-GU                53.79      54.43        
 25 Wheeler, Jenna            SO Tamu-GU                54.33      54.43        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 27 Sammis, Tiffany H         SO Smu-NT                 55.78      54.52        
 28 Neltner, Mallory          FR Lsu                    51.99      54.73        
 29 Reynolds, Millie          SR Tamu-GU                54.47      54.76        
 30 Silver, Tifanie           FR UARK-AR                54.40      54.85        
 31 Moore, Margaret-Anne      SR Lsu                    52.90      54.88        
 32 Mahoney, Erin             FR Tamu-GU                52.42      55.08        
 33 Stanton, Jess L           JR Smu-NT                 56.19      55.77        
 34 Taylor, Rachel            JR Lsu                    54.30      56.30        
 35 Schepens, Clare           FR Lsu                    55.90      56.49        
 36 Wikholm, Lauren           FR Tamu-GU                57.69      58.79        
      
Event 35  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:14.25  AUTO
        2:18.27  CONS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sambrailo, Tamara   FR Smu-NT               2:16.26    2:12.90 AUTO    20  
  2 Clark, Corrie L     SR Smu-NT               2:17.00    2:13.01 AUTO    17  
  3 Nordenstam, Sara M  JR Smu-NT               2:19.80    2:15.49 CONS    16  
  4 Kohutek, Michelle   SO Tamu-GU              2:20.08    2:19.11         15  
  5 Briskie, Erin       JR Tamu-GU              2:16.24    2:19.66         14  
  6 Lentz, Brittany     FR Tamu-GU              2:20.76    2:20.19         13  
  7 Pesek, Britney      JR Tamu-GU              2:24.13    2:26.95         12  
  8 Harvey, Lauren      SR Lsu                  2:25.32    2:27.90         11  
B - Final
  9 Helgason, Chelsea   FR Tamu-GU              2:27.77    2:22.83          9  
 10 Wikholm, Lauren     FR Tamu-GU              2:26.31    2:23.66          7  
 11 Hanson, Michelle    FR Lsu                  2:29.67    2:28.30          6  
 12 Malbrough, Jeannin  SO Lsu                  2:36.50    2:33.15          5  
 13 Kora, Angela        JR UARK-AR              2:41.26    2:38.98          4  
 
Event 35  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:14.25  AUTO
        2:18.27  CONS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Briskie, Erin             JR Tamu-GU              2:16.90    2:16.24 CONS   
  2 Sambrailo, Tamara         FR Smu-NT               2:20.18    2:16.26 CONS   
  3 Clark, Corrie L           SR Smu-NT               2:16.36    2:17.00 CONS   
  4 Nordenstam, Sara M        JR Smu-NT               2:17.01    2:19.80        
  5 Kohutek, Michelle         SO Tamu-GU              2:20.15    2:20.08        
  6 Lentz, Brittany           FR Tamu-GU              2:22.18    2:20.76        
  7 Pesek, Britney            JR Tamu-GU              2:26.89    2:24.13        
  8 Harvey, Lauren            SR Lsu                  2:20.90    2:25.32        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wikholm, Lauren           FR Tamu-GU              2:29.12    2:26.31        
 10 Muck, Molly               SO UARK-AR              2:26.45    2:27.32        
 11 Helgason, Chelsea         FR Tamu-GU              2:24.50    2:27.77        
 12 Hanson, Michelle          FR Lsu                  2:22.20    2:29.67        
 13 Malbrough, Jeannine       SO Lsu                  2:32.30    2:36.50        
 14 Kora, Angela              JR UARK-AR              2:35.17    2:41.26        
 
Event 37  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.11  AUTO
        2:01.65  CONS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wheeler, Jenna      SO Tamu-GU              2:01.69    1:59.93 CONS    20  
  2 Roberts, Katie A    FR Smu-NT               2:03.30    2:01.30 CONS    17  
  3 Morelli, Kara       SO Tamu-GU              2:04.28    2:02.82         16  
  4 Nebera, Meghan      SO Tamu-GU              2:06.30    2:06.18         15  
  5 Fulop, Mariann      SO UARK-AR              2:07.13    2:06.24         14  
  6 Gregory, Emily      FR UARK-AR              2:10.43    2:06.73         13  
  7 Molinksi, Jenna     JR Lsu                  2:11.50    2:12.22         12  
  8 Gathings, Margot    SR Lsu                  2:10.61    2:12.54         11  
B - Final
  9 Mahoney, Erin       FR Tamu-GU              2:14.64    2:06.80          9  
 10 Reynolds, Millie    SR Tamu-GU              2:11.75    2:07.78          7  
 11 Rains, Megan        FR Tamu-GU              2:12.05    2:14.14          6  
 12 Moll, Sarah         SO UARK-AR              2:16.21    2:17.17          5  
 13 Stanley, Melissa    SO Lsu                  2:19.44    2:19.53          4  
 14 Burks, Juliette     FR UARK-AR              2:26.62    2:24.02          3  
 
Event 37  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.11  AUTO
        2:01.65  CONS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wheeler, Jenna            SO Tamu-GU              2:00.95    2:01.69        
  2 Roberts, Katie A          FR Smu-NT               2:03.41    2:03.30        
  3 Morelli, Kara             SO Tamu-GU              2:04.36    2:04.28        
  4 Nebera, Meghan            SO Tamu-GU              2:06.22    2:06.30        
  5 Fulop, Mariann            SO UARK-AR              2:11.11    2:07.13        
  6 Gregory, Emily            FR UARK-AR              2:10.01    2:10.43        
  7 Gathings, Margot          SR Lsu                  2:07.60    2:10.61        
  8 Molinksi, Jenna           JR Lsu                  2:09.50    2:11.50        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reynolds, Millie          SR Tamu-GU              2:11.58    2:11.75        
 10 Rains, Megan              FR Tamu-GU              2:05.81    2:12.05        
 11 Mahoney, Erin             FR Tamu-GU              2:07.58    2:14.64        
 12 Moll, Sarah               SO UARK-AR              2:17.57    2:16.21        
 13 Stanley, Melissa          SO Lsu                  2:16.40    2:19.44        
 14 Carver, Stefanie          FR Lsu                  2:12.30    2:24.29        
 15 Burks, Juliette           FR UARK-AR              2:22.22    2:26.62        
 
Event 39  Women Platform Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saucier, Hali       SO Lsu                       NT     378.55         20  
  2 Wantz, Jessica      SR Lsu                       NT     342.25         17  
  3 Kushner, Brieanne   FR UARK-AR                   NT     327.65         16  
  4 Schild, Kristin M   SO Smu-NT                    NT     308.05         15  
  5 Hyslop, Jamie       FR UARK-AR                   NT     307.55         14  
  6 Brown, Paige        FR Lsu                       NT     299.80         13  
  7 Wilson, Hillarie    FR UARK-AR                   NT     298.65         12  
  8 Campbell, A.K.      SR UARK-AR                   NT     236.60         11  
 -- Gitelson, Rachel    SO UOFH                      NT    X374.35        
 -- Kiess, Anna         SO UOFH                      NT    X415.60        
 -- Almazan, Azul       JR UOFH                      NT    X430.25        
  
 
Event 41  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:18.95  AUTO
        3:24.91  CONS
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Southern Methodist University-NT  'A'       3:22.58    3:19.05 CONS    40  
     1) Blackman, Candace C FR          2) Pomeroy, Laura M JR            
     3) Darling, Leane E SO             4) Lemmen, Celina J SO            
  2 Texas A&M University-GU  'A'                3:22.32    3:21.96 CONS    34  
     1) Townsend, Danielle SR           2) Lieb, Caty JR                  
     3) Zwierzykowski, Ewelina JR       4) Sturdy, Rebecca SO             
  3 Southern Methodist University-NT  'B'       3:27.27    3:25.54         32  
     1) Blackman, Jennifer N FR         2) Roberts, Katie A FR            
     3) Vlasakova, Michelle SO          4) Akradi, Roxane R FR            
  4 Texas A&M University-GU  'B'                3:26.17    3:29.17         30  
     1) Pesek, Britney JR               2) McCullough, Beth FR            
     3) Stratton, Jenni FR              4) Patterson, Courtney SR         
  5 Texas A&M University-GU  'C'                3:30.32    3:32.60         28  
     1) Moore, Tiffany SR               2) Helgason, Chelsea FR           
     3) Gentile, Dia Rose SR            4) Mahoney, Erin FR               
  6 Southern Methodist University-NT  'C'       3:30.61    3:33.20         26  
     1) Sambrailo, Tamara FR            2) Hrdinova, Martina JR           
     3) Grundlingh, Marizanne JR        4) Stanton, Jess L JR             
  7 University of Arkansas-AR  'A'              3:34.38    3:34.73         24  
     1) Csobanki, Zsuzsa SR             2) Fulop, Mariann SO              
     3) Borkovec, Katie FR              4) Lynn, Whitney SR               
  8 Lousiana State University  'A'              3:32.40    3:36.77         22  
     1) Bertirotti, Colleen SO          2) Harvey, Lauren SR              
     3) Brand, Heather JR               4) Staak, Lindsay SR              
  9 Lousiana State University  'B'              3:34.00    3:37.68         18  
     1) Neltner, Mallory FR             2) Cottingham, Bethany SR         
     3) Moore, Margaret-Anne SR         4) Carver, Stefanie FR            
 10 University of Arkansas-AR  'B'              3:40.40    3:38.62         14  
     1) Silver, Tifanie FR              2) Petry, Lisa SR                 
     3) Clegg, Hannah SR                4) Gregory, Emily FR              
 11 Texas A&M University-GU  'D'                3:32.17   x3:39.05        
     1) Schlesinger, Katie SO           2) Reynolds, Millie SR            
     3) Morelli, Kara SO                4) Wheeler, Jenna SO              
 12 Texas A&M University-GU  'E'                3:34.57   x3:40.05        
     1) Kohutek, Michelle SO            2) Nebera, Meghan SO              
     3) Filler, Liz FR                  4) Lentz, Brittany FR             
 13 Lousiana State University  'C'              3:38.90    3:49.39         12  
     1) Schepens, Clare FR              2) Gathings, Margot SR            
     3) Martin, Hannah JR               4) Taylor, Rachel JR              
 


Sports Category : Swimming & Diving (W)