comscore script

Minnesota U.S. Grand Prix Day 2 Results

BY ANDRES FOCIL
Minnesota U.S. Grand Prix Day 2 Results

Univ. of Minnesota Aq. Center – Site License 11/15/2008 – 18:24PM

2008 MN Minnesota Grand Prix – 11/14/2008 to 11/16/2008

2008 Minnesota/Toyota Grand Prix

University of Minnesota Aquatic Center

Event 13 Women 400 Yard IM

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Kastes, Katie C 19 University Of Ar 4:21.64 4:19.71

2 Jamison, Kaylee R 19 Minnesota-MN 4:23.86 4:22.49

3 Steenvoorden, Kristen 18 Minnesota-MN 4:25.48 4:22.84

4 Brosseau, Katherine E 21 UN-UM-MN 4:22.60 4:23.00

5 Marks, Jamie L 20 University Of Ar 4:25.11 4:23.37

6 Brooks, Anna C 14 Waukesha Express 4:27.81 4:29.20

7 Nunnelly, Kristen W 14 Center Grove Aqu 4:30.14 4:29.79

8 Melton, Taylor D 14 Memphis Tiger Sw 4:28.24 4:32.49

=== B – Final ===

9 Totten, Erica C 19 University Of Ar 4:31.17 4:27.34

10 Jennings, Christine E 21 Minnesota-MN 4:32.84 4:28.57

11 Neumann, Erin M 19 University Of Ar 4:32.35 4:29.37

12 Schilling, Jillienne 18 University Of Ar 4:31.51 4:30.32

13 Menzel, Nicole M 16 Georgia Coastal- 4:30.44 4:30.55

14 Lunkenheimer, Lisa M 18 University Of Ar 4:32.44 4:30.77

15 Engs, Elizabeth J 21 University Of Ar 4:32.05 4:32.95

16 Gordon, Haley J 16 Sioux Falls Snow 4:33.05 4:38.63

=== C – Final ===

17 Sutton, Chloe E 16 Mission Viejo Na 4:34.21 4:29.93

18 Davis, Kimberly N 15 Excel Aquatics-S 4:34.14 4:30.09

19 Justice, Lizzie E 16 Unattached-GU 4:35.59 4:30.71

20 Davis, Katie M 19 University Of Ar 4:34.88 4:31.67

21 Adams, Ashley V 17 Unattached-GU 4:36.07 4:34.05

22 Whitaker, Elizabeth C 18 Una GCAT-GA 4:36.99 4:35.71

23 Crowder, Emily S 16 Unattached-GU 4:34.37 4:36.47

24 Gibbs, Jordan N 18 Annapolis Swim C 4:34.66 4:40.14

=== Preliminaries ===

4 Strickland, Kait Z 21 Minnesota-MN 4:24.14

9 Schwabe, Emily A 16 Waukesha Express 4:28.38

27 Miller, Cory E 19 Minnesota-MN 4:37.06

28 Wozniak, Erika G 15 Georgia Coastal- 4:37.24

29 Budahl, Andrea L 16 Mitchell Aquatic 4:37.38

30 Kowalsky, Annelise 13 Team Foxjet-MN 4:38.58

31 Balogh, Brooke D 16 Lincoln Select S 4:40.31

32 Flewelling, Laura A 15 Coastal Maine Aq 4:40.52

33 Belk, Molly E 19 Minnesota-MN 4:41.15

34 Bagan, Mckenzie K 18 SWAC Swim Team-I 4:41.19

35 Noens, Christina M 16 Lawrence Swim Te 4:41.27

36 Carr, Catherine O 15 Emmaus Aquatic C 4:41.38

37 Turner, Margo M 14 Memphis Tiger Sw 4:41.75

38 Powell, Mackenzie R 15 Lawrence Swim Te 4:42.29

39 Cuda, Josie M 14 Georgia Coastal- 4:43.60

40 Swirzcki, Meghan M 17 Gillette Swim Te 4:44.13

41 Kuntz, Jane T 15 Lancaster Aquati 4:44.28

42 Campbell, Emily A 16 Aberdeen Swim Cl 4:47.12

43 House, Hanna E 13 SWAC Swim Team-I 4:48.02

44 Fletcher, Emily A 22 University Of Ar 4:48.82

45 Roberts, Allie L 14 Emmaus Aquatic C 4:48.84

46 Orvis, Allison B 15 Dubuque Area Swi 4:48.85

47 Grant, Kelly B 17 Team Foxjet-MN 4:50.07

48 McKenzie, Kylie A 16 Tri-Hampton YMCA 4:51.12

49 Kenny, Renice 18 Indy Dolphins-IN 4:51.67

50 Hussey, Kayla Q 16 Concord Swim Clu 4:52.22

51 Maher, Hannah E 16 Dubuque Area Swi 4:52.43

52 Andrews, Adrienne I 18 Northridge Area- 4:52.82

53 Bass, Ruth M 19 Lewis University 4:53.15

54 Guell, Katie E 18 Terre Haute Torp 4:59.49

55 Cohoat, Annie C 16 Northridge Area- 4:59.96

56 Barlow, Madeline M 17 Tri-Hampton YMCA 5:10.07

— Stearns, Ali L 15 Unattached-IA DQ

— Hopkins-Vacca, Corina 20 Minnesota-MN DFS

Event 15 Women 50 Yard Freestyle

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Busack, Stacy A 21 Minnesota-MN 23.46 23.29

2 Eggers, Alison R 19 Minnesota-MN 23.77 23.44

3 Radecke, Meagan L 19 Minnesota-MN 23.71 23.55

4 McCarthy, Meredith F 21 Minnesota-MN 24.05 23.75

5 Armstrong, Stephanie 17 Waukesha Express 23.82 23.78

6 Harrington, Lauren E 16 Memphis Tiger Sw 24.02 23.82

7 Galloway, Beth A 26 TWIN-MN 24.04 23.94

8 Schaedler, Shaya R 14 Gillette Swim Te 24.22 24.12

=== B – Final ===

9 Davies, Marissa K 18 Minnesota-MN 24.35 24.11

10 Ng, Lynette H 19 University Of Ar 24.31 24.12

11 Jackson, Summer M 21 University Of Ar 24.36 24.15

12 Lennertz, Jenna M 18 Minnesota-MN 24.25 24.25

13 Whitbeck, Katie A 18 University Of Ar 24.41 24.44

14 Karr, Caitlyn M 16 Lancaster Aquati 24.48 24.45

15 Papp, Casey M 14 Center Grove Aqu 24.41 24.69

15 Dalin, Devonne A 17 Sioux Falls Snow 24.39 24.69

=== C – Final ===

17 Bagan, Tori G 16 SWAC Swim Team-I 24.49 24.25

18 Braun, Megan O 19 Minnesota-MN 24.57 24.39

19 Buss, Kenzie L 14 Shawano Communit 24.50 24.45

20 Holtmeyer, Erin K 21 Minnesota-MN 24.55 24.47

21 Busch, Courtney L 17 Unattached-IA 24.54 24.59

22 Lemire, Stephanie J 13 St Croix Swim Cl 24.52 24.62

23 Kezbers, Krista M 23 Longhorn Aquatic 24.63 24.76

24 Bailey, Alyssa L 16 Rapid City Racer 24.60 24.90

=== Preliminaries ===

25 Masciantonio, Mikelle 17 Emmaus Aquatic C 24.64

26 Haskins, Megan E 19 University Of Ar 24.66

27 Borgardt, Amanda M 19 Minnesota-MN 24.80

28 Padova, Tj J 17 Gillette Swim Te 24.81

29 Nelson, Melissa M 18 Minnesota-MN 24.82

29 Keefer, Emily R 18 SWAC Swim Team-I 24.82

31 Wabeke, Castina D 20 Minnesota-MN 24.93

32 Roberts, Melissa G 17 Memphis Tiger Sw 25.05

33 Evenson, Avery L 13 Club Wolverine-M 25.07

34 Frantz, Kelsey E 14 Charlotte County 25.08

35 Bechtel, Christina G 15 Excel Aquatics-S 25.13

36 Anton, Katharine P 15 Cedar Rapids Aqu 25.18

37 Whitaker, Elizabeth C 18 Una GCAT-GA 25.25

38 Bartusek, Megan M 18 Sunkist Swim Tea 25.26

38 Finnesand, Nikki L 16 Aberdeen Swim Cl 25.26

40 Ogden, Julie R 16 Lawrence Swim Te 25.31

40 Bechtel, Caroline M 15 Excel Aquatics-S 25.31

42 Menzel, Nicole M 16 Georgia Coastal- 25.33

42 Heine, Emily K 16 Sunkist Swim Tea 25.33

44 Kastes, Kylie A 19 University Of Ar 25.35

45 Skenandore, Kayla F 14 Waukesha Express 25.37

46 Orvis, Allison B 15 Dubuque Area Swi 25.42

47 Duranso, Katie R 13 Waukesha Express 25.45

48 Kane, Megan K 17 Spare Time Aquat 25.48

49 Fossum, Samantha J 15 Brookings Swim C 25.51

49 Kinzer, Kristen E 18 SWAC Swim Team-I 25.51

51 Steenvoorden, Ashley 18 Minnesota-MN 25.52

52 Whitehead, Hannah L 18 Minnesota-MN 25.64

53 Kowalsky, Annelise 13 Team Foxjet-MN 25.66

54 Bolin, Shelby J 16 Unattached-MV 25.69

55 Smith, Lauren L 18 Minnesota-MN 25.73

56 Brooks, Sara M 15 Waukesha Express 25.82

57 Hamil, Mariah T 15 SWAC Swim Team-I 25.83

58 Tay, Lynn W 15 Unattached-SN 25.87

59 Cuda, Josie M 14 Georgia Coastal- 25.97

60 Forrester, Patricia D 14 Georgia Coastal- 26.05

61 Licari, Laura A 13 Una SCST-IL 26.15

62 Turner, Margo M 14 Memphis Tiger Sw 26.18

63 Reese, Catie D 18 Indian Creek Aqu 26.34

64 Clementi, Lisa C 19 Minnesota-MN 26.45

65 Ross, Katharine M 13 Central Iowa Aqu 26.57

66 Richards, Emily K 18 Terre Haute Torp 26.77

67 Schoettmer, Emma C 14 Center Grove Aqu 26.92

68 Adams, Ashley V 17 Unattached-GU 26.95

69 Hill, Lindsay T 15 Annapolis Swim C 27.02

70 Perron, Meg F 16 Colorado Athleti 27.31

71 Weggemann, Mallory 19 TWIN-MN 32.81

Event 17 Women 200 Yard Breaststroke

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Pierce, Leah J 21 University Of Ar 2:15.63 2:10.96

2 Tyler, Jillian D 20 Minnesota-MN 2:19.38 2:11.63

3 Clark, Corrie L 26 Suburban Swim Ce 2:16.48 2:13.49

4 Strickland, Kait Z 21 Minnesota-MN 2:20.22 2:18.99

5 Schwabe, Emily A 16 Waukesha Express 2:19.28 2:19.01

6 Kazika, Kim A 21 Minnesota-MN 2:21.99 2:20.25

7 Campbell, Emily A 16 Aberdeen Swim Cl 2:22.73 2:20.28

8 Brooks, Anna C 14 Waukesha Express 2:20.26 2:21.22

=== B – Final ===

9 Davis, Kimberly N 15 Excel Aquatics-S 2:25.30 2:21.06

10 Neumann, Erin M 19 University Of Ar 2:23.43 2:21.38

11 Clark, Jessie A 19 University Of Ar 2:22.91 2:21.57

12 Hopkins-Vacca, Corina 20 Minnesota-MN 2:24.08 2:23.20

13 Wiltsie, Emily B 16 Unattached-IA 2:25.27 2:23.51

14 Lemire, Stephanie J 13 St Croix Swim Cl 2:24.61 2:24.72

15 Masciantonio, Mikelle 17 Emmaus Aquatic C 2:23.46 2:26.00

16 Engs, Elizabeth J 21 University Of Ar 2:24.68 2:26.80

=== C – Final ===

17 Belk, Molly E 19 Minnesota-MN 2:26.95 2:20.11

18 Schoettmer, Emma C 14 Center Grove Aqu 2:25.86 2:23.03

19 Greenberg, Lauren R 17 Team Foxjet-MN 2:26.00 2:25.15

20 Michienzi, Avery E 19 Minnesota-MN 2:26.66 2:25.42

21 Swirzcki, Meghan M 17 Gillette Swim Te 2:25.35 2:25.75

22 Howard, Sarah E 18 University Of Ar 2:27.66 2:26.25

23 McKenzie, Kylie A 16 Tri-Hampton YMCA 2:26.41 2:26.69

24 Flewelling, Laura A 15 Coastal Maine Aq 2:27.76 2:28.34

=== Preliminaries ===

25 Bagan, Tori G 16 SWAC Swim Team-I 2:27.92

26 Gordon, Haley J 16 Sioux Falls Snow 2:28.35

27 Kowalsky, Annelise 13 Team Foxjet-MN 2:28.91

28 Michaels, Nikki N 17 Memphis Tiger Sw 2:29.20

29 Ross, Katharine M 13 Central Iowa Aqu 2:30.42

30 Hamil, Mariah T 15 SWAC Swim Team-I 2:30.66

31 Gibbs, Jordan N 18 Annapolis Swim C 2:30.70

31 Powell, Mackenzie R 15 Lawrence Swim Te 2:30.70

33 Anderson, Olivia L 11 Aquajets Swim Te 2:30.97

34 Gillen, Madeline R 17 Club Wolverine-M 2:31.25

35 Budahl, Andrea L 16 Mitchell Aquatic 2:31.60

36 Crowder, Emily S 16 Unattached-GU 2:32.03

37 Villez, Andie G 13 Shawano Communit 2:32.35

38 Huhn, Katlyn A 18 Northwest Aquati 2:32.51

39 Ochsner, Ashley K 15 Gillette Swim Te 2:32.52

40 Kenny, Renice 18 Indy Dolphins-IN 2:32.65

41 Bettenhausen, Bridget 20 Lewis University 2:32.76

42 Perron, Meg F 16 Colorado Athleti 2:33.29

43 Stearns, Ali L 15 Unattached-IA 2:33.99

44 Maher, Hannah E 16 Dubuque Area Swi 2:34.70

45 Echt, Dana J 16 Sunkist Swim Tea 2:35.20

46 Penkala, Alisa M 16 Fox Valley Swim- 2:35.38

47 Hayward, Riley M 13 New Trier Swim C 2:36.11

48 Ness, Rachel A 17 Memphis Tiger Sw 2:38.15

49 Kim, Sarah K 14 Memphis Tiger Sw 2:39.99

50 Craig, Melanie J 18 Tri-Hampton YMCA 2:42.07

51 Hayden, Haley M 19 Northwest Aquati 2:42.62

52 Wharton, Abbey M 16 Cedar Rapids Aqu 2:43.04

Event 19 Women 100 Yard Backstroke

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Descenza, Mary E 24 Athens Bulldog S 55.78 53.73

2 Ng, Lynette H 19 University Of Ar 57.69 55.55

3 Akradi, Roxane R 22 Minnesota-MN 56.35 55.91

4 Harrington, Lauren E 16 Memphis Tiger Sw 57.89 56.87

5 Buss, Kenzie L 14 Shawano Communit 57.93 57.29

6 Schaedler, Shaya R 14 Gillette Swim Te 57.66 57.45

7 Lennertz, Jenna M 18 Minnesota-MN 57.60 57.76

8 DeWall, Deidre A 20 Minnesota-MN 57.63 57.84

=== B – Final ===

9 Whitehead, Hannah L 18 Minnesota-MN 58.25 57.16

10 Anton, Katharine P 15 Cedar Rapids Aqu 58.39 57.69

11 Carr, Catherine O 15 Emmaus Aquatic C 58.82 58.36

12 Miller, Cory E 19 Minnesota-MN 58.68 58.59

13 Davis, Katie M 19 University Of Ar 59.23 58.83

14 Roberts, Allie L 14 Emmaus Aquatic C 59.17 59.00

15 Busch, Courtney L 17 Unattached-IA 59.11 59.49

16 Hanson, Andrea C 21 Minnesota-MN 58.59 59.56

=== C – Final ===

17 Wabeke, Castina D 20 Minnesota-MN 59.88 58.66

18 Ridder, Danielle J 21 Minnesota-MN 1:00.05 58.81

19 Nelson, Melissa M 18 Minnesota-MN 59.80 59.29

20 Bolin, Shelby J 16 Unattached-MV 59.60 59.32

21 Oster, Lizzy M 15 Colorado Athleti 59.73 59.73

22 McCandless, Lauren M 16 Emmaus Aquatic C 1:00.09 59.77

23 Clark, Jessie A 19 University Of Ar 1:00.04 59.84

24 Noens, Christina M 16 Lawrence Swim Te 59.79 1:01.13

=== Preliminaries ===

25 Melton, Taylor D 14 Memphis Tiger Sw 1:00.10

26 Brooks, Sara M 15 Waukesha Express 1:00.15

27 Karr, Caitlyn M 16 Lancaster Aquati 1:00.25

28 Sutton, Chloe E 16 Mission Viejo Na 1:00.38

29 Clementi, Lisa C 19 Minnesota-MN 1:00.39

30 Busack, Stacy A 21 Minnesota-MN 1:00.44

31 Whitaker, Elizabeth C 18 Una GCAT-GA 1:00.63

32 Galloway, Beth A 26 TWIN-MN 1:00.89

33 Geroni, Deidre M 17 Emmaus Aquatic C 1:00.93

34 Wisolek, Emily D 16 Una NASA-IN 1:01.09

35 Kane, Megan K 17 Spare Time Aquat 1:01.13

36 Bechtel, Christina G 15 Excel Aquatics-S 1:01.20

37 Eyanson, Beth A 17 Iowa City Eels S 1:01.24

38 Muir, Kayla K 20 Lewis University 1:01.49

39 Licari, Laura A 13 Una SCST-IL 1:01.71

40 Wray, Holly A 16 Memphis Tiger Sw 1:01.77

41 Reese, Catie D 18 Indian Creek Aqu 1:01.78

42 Borgardt, Amanda M 19 Minnesota-MN 1:01.82

43 Godbe, Tracy L 15 Rapid City Racer 1:01.84

44 Richards, Emily K 18 Terre Haute Torp 1:01.97

45 Smith, Lauren L 18 Minnesota-MN 1:02.02

46 Weihe, Sarah C 15 Iowa City Eels S 1:02.20

47 Wozniak, Erika G 15 Georgia Coastal- 1:02.21

48 Campbell, Emily A 16 Aberdeen Swim Cl 1:02.46

49 Papp, Casey M 14 Center Grove Aqu 1:02.47

50 Duranso, Katie R 13 Waukesha Express 1:02.64

51 Keefer, Emily R 18 SWAC Swim Team-I 1:02.67

52 Orvis, Allison B 15 Dubuque Area Swi 1:02.71

53 Bechtel, Caroline M 15 Excel Aquatics-S 1:02.87

54 Evenson, Avery L 13 Club Wolverine-M 1:02.90

55 Paulson, Emma F 13 Aquajets Swim Te 1:03.05

56 Barlow, Madeline M 17 Tri-Hampton YMCA 1:03.49

57 Forrester, Patricia D 14 Georgia Coastal- 1:03.60

58 Petersen, Jody R 17 Cedar Rapids Aqu 1:03.65

59 Adams, Ashley V 17 Unattached-GU 1:03.73

60 Taivalkoski, Emeri C 16 SWAC Swim Team-I 1:04.04

61 Finnesand, Nikki L 16 Aberdeen Swim Cl 1:04.06

62 Hill, Lindsay T 15 Annapolis Swim C 1:04.97

63 Hayward, Riley M 13 New Trier Swim C 1:05.52

64 Dalin, Devonne A 17 Sioux Falls Snow 1:06.12

65 Eberg, Alexa R 17 Indy Dolphins-IN 1:06.15

66 Weggemann, Mallory 19 TWIN-MN 1:32.33

— Puk, Sami R 16 Cedar Rapids Aqu DQ

Event 21 Women 500 Yard Freestyle

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Descenza, Mary E 24 Athens Bulldog S 4:50.55 4:43.20

2 Sutton, Chloe E 16 Mission Viejo Na 4:49.47 4:45.05

3 Kobayashi, Yuen 22 Minnesota-MN 4:50.89 4:46.69

4 Groome, Kirsten A 18 First Colony Swi 4:53.77 4:47.46

5 Schmitt, Allison R 18 UN-MI-MI 4:52.35 4:51.15

6 Steenvoorden, Ashley 18 Minnesota-MN 4:54.91 4:51.16

7 Jennings, Christine E 21 Minnesota-MN 4:50.98 4:53.81

8 Kastes, Katie C 19 University Of Ar 4:51.47 4:54.59

=== B – Final ===

9 Carr, Stephanie D 22 University Of Ar 4:55.20 4:52.60

10 Davies, Marissa K 18 Minnesota-MN 4:57.92 4:54.36

11 Steenvoorden, Kristen 18 Minnesota-MN 4:55.18 4:54.68

12 Templin, Alison M 18 University Of Ar 4:56.74 4:55.82

13 Menzel, Nicole M 16 Georgia Coastal- 4:59.14 4:58.03

14 Wozniak, Erika G 15 Georgia Coastal- 4:59.12 5:00.86

15 Schilling, Jillienne 18 University Of Ar 5:00.11 5:01.52

16 Tommerdahl, Lissa M 18 Minnesota-MN 4:59.13 5:02.21

=== C – Final ===

17 Funk, Amy L 20 Minnesota-MN 5:00.91 4:57.37

18 Marks, Jamie L 20 University Of Ar 5:03.67 4:57.93

19 Whitbeck, Katie A 18 University Of Ar 5:02.23 4:59.36

20 Braun, Megan O 19 Minnesota-MN 5:02.11 4:59.43

21 Grant, Kelly B 17 Team Foxjet-MN 5:02.55 5:01.35

22 Totten, Erica C 19 University Of Ar 5:01.12 5:01.88

23 Justice, Lizzie E 16 Unattached-GU 5:02.25 5:03.92

24 Nunnelly, Kristen W 14 Center Grove Aqu 5:03.35 5:04.69

=== Preliminaries ===

25 Howard, Sarah E 18 University Of Ar 5:03.86

26 Gibbs, Jordan N 18 Annapolis Swim C 5:04.17

27 Karr, Caitlyn M 16 Lancaster Aquati 5:04.22

28 Frantz, Kelsey E 14 Charlotte County 5:05.75

29 McCandless, Lauren M 16 Emmaus Aquatic C 5:06.10

30 Kastes, Kylie A 19 University Of Ar 5:06.35

31 Cuda, Josie M 14 Georgia Coastal- 5:08.10

32 Balogh, Brooke D 16 Lincoln Select S 5:08.14

33 Budahl, Andrea L 16 Mitchell Aquatic 5:08.30

34 Armstrong, Stephanie 17 Waukesha Express 5:08.33

35 Skenandore, Kayla F 14 Waukesha Express 5:08.66

36 Bolin, Shelby J 16 Unattached-MV 5:10.15

37 Forrester, Patricia D 14 Georgia Coastal- 5:10.61

38 Sutphen, Shara J 19 University Of Ar 5:12.04

39 Haskins, Megan E 19 University Of Ar 5:12.79

40 Bagan, Mckenzie K 18 SWAC Swim Team-I 5:13.15

41 Lunkenheimer, Lisa M 18 University Of Ar 5:15.14

42 Swirzcki, Meghan M 17 Gillette Swim Te 5:15.69

43 Murray, Grace L 17 Iowa City Eels S 5:16.05

44 Fossum, Samantha J 15 Brookings Swim C 5:16.97

45 Wisolek, Emily D 16 Una NASA-IN 5:17.18

46 Steege, Jenny J 19 Minnesota-MN 5:18.23

47 Hussey, Kayla Q 16 Concord Swim Clu 5:18.38

48 Guell, Katie E 18 Terre Haute Torp 5:18.89

49 Padova, Tj J 17 Gillette Swim Te 5:21.36

50 Roberts, Melissa G 17 Memphis Tiger Sw 5:24.04

51 Brooks, Sara M 15 Waukesha Express 5:24.18

— Wiltsie, Emily B 16 Unattached-IA DQ

— Adams, Ashley V 17 Unattached-GU DQ

— Gillen, Madeline R 17 Club Wolverine-M DFS

— Finnesand, Nikki L 16 Aberdeen Swim Cl DFS

— Maher, Hannah E 16 Dubuque Area Swi NS

Event 23 Women 400 Yard Medley Relay

====================================================================

Team Seed Finals

====================================================================

1 Minnesota-MN ‘A’ 3:43.16 3:44.44

1) Whitehead, Hannah L 18 2) Tyler, Jillian D 20

3) Jamison, Kaylee R 19 4) Busack, Stacy A 21

2 University Of Ar-AR ‘A’ 3:47.28 3:49.97

1) Ng, Lynette H 19 2) Pierce, Leah J 21

3) Kastes, Katie C 19 4) Whitbeck, Katie A 18

3 Minnesota-MN ‘B’ 3:45.55 3:50.14

1) Lennertz, Jenna M 18 2) Kazika, Kim A 21

3) Braun, Megan O 19 4) McCarthy, Meredith F 21

4 Minnesota-MN ‘C’ 3:55.54 3:50.69

1) DeWall, Deidre A 20 2) Strickland, Kait Z 21

3) Belk, Molly E 19 4) Eggers, Alison R 19

5 Minnesota-MN ‘D’ 4:01.11 3:54.68

1) Miller, Cory E 19 2) Michienzi, Avery E 19

3) Ridder, Danielle J 21 4) Radecke, Meagan L 19

6 University Of Ar-AR ‘B’ 3:49.82 3:55.24

1) Davis, Katie M 19 2) Neumann, Erin M 19

3) Lunkenheimer, Lisa M 18 4) Jackson, Summer M 21

7 SWAC Swim Team-IN ‘A’ 3:58.12 3:55.82

1) Keefer, Emily R 18 2) Bagan, Tori G 16

3) Bagan, Mckenzie K 18 4) House, Hanna E 13

8 Waukesha Express-WI ‘A’ 3:49.44 3:57.01

1) Brooks, Sara M 15 2) Schwabe, Emily A 16

3) Skenandore, Kayla F 14 4) Armstrong, Stephanie A 17

9 Emmaus Aquatic C-MA ‘A’ 4:12.24 4:01.29

1) Roberts, Allie L 14 2) Masciantonio, Mikelle K 17

3) Geroni, Deidre M 17 4) Carr, Catherine O 15

10 Lawrence Swim Te-IN ‘A’ 3:59.51 4:02.03

1) Noens, Christina M 16 2) Powell, Mackenzie R 15

3) Ogden, Julie R 16 4) Wine, Lauren A 16

11 Memphis Tiger Sw-SE ‘A’ 3:55.96 4:03.14

1) Melton, Taylor D 14 2) Michaels, Nikki N 17

3) Harrington, Lauren E 16 4) Roberts, Melissa G 17

12 Team Foxjet-MN ‘A’ 4:01.50 4:06.35

1) Rogers, Samantha L 13 2) Greenberg, Lauren R 17

3) Kowalsky, Annelise 13 4) Grant, Kelly B 17

13 Gillette Swim Te-WY ‘A’ 4:08.79 4:10.30

1) Schaedler, Shaya R 14 2) Ochsner, Ashley K 15

3) Padova, Tj J 17 4) Swirzcki, Meghan M 17

14 Cedar Rapids Aqu-IA ‘A’ 4:06.06 4:10.85

1) Anton, Katharine P 15 2) Wharton, Abbey M 16

3) Puk, Sami R 16 4) Petersen, Jody R 17

15 Memphis Tiger Sw-SE ‘B’ 4:08.32 4:11.01

1) Wray, Holly A 16 2) Kim, Sarah K 14

3) Ness, Rachel A 17 4) Turner, Margo M 14

16 Georgia Coastal-GA ‘A’ 4:11.10 4:11.26

1) Wozniak, Erika G 15 2) Menzel, Nicole M 16

3) Cuda, Josie M 14 4) Forrester, Patricia D 14

17 Dubuque Area Swi-IA ‘A’ 4:17.54 4:25.10

1) Maher, Mary Kathryn K 16 2) Maher, Hannah E 16

3) Orvis, Allison B 15 4) Nugent, Alyx C 17

Download: Minnesota U.S Grand Prix Day 2 Results.pdf



Sports Category : Swimming & Diving (W)