comscore script

Minnesota U.S. Grand Prix Day 3 Results

BY ANDRES FOCIL
Minnesota U.S. Grand Prix Day 3 Results

Univ. of Minnesota Aq. Center – Site License 11/16/2008 – 18:20PM

2008 MN Minnesota Grand Prix – 11/14/2008 to 11/16/2008

2008 Minnesota/Toyota Grand Prix

University of Minnesota Aquatic Center

Event 25 Women 1650 Yard Freestyle

==================================================================

Name Age Team Seed Finals

==================================================================

1 Sutton, Chloe E 16 Mission Viejo Na 16:10.47 16:07.16

2 Groome, Kirsten A 18 First Colony Swi 16:18.05 16:08.24

3 Steenvoorden, Ashley 18 Minnesota-MN 16:25.51 16:27.25

4 Kobayashi, Yuen 22 Minnesota-MN 16:40.58 16:33.48

5 Carr, Stephanie D 22 University Of Ar 16:12.90 16:39.45

6 Marks, Jamie L 20 University Of Ar 16:28.11 16:44.25

7 Brosseau, Katherine E 21 UN-UM-MN 17:01.15 16:48.55

8 Steenvoorden, Kristen 18 Minnesota-MN 16:43.11 16:53.27

9 Templin, Alison M 18 University Of Ar 18:02.79 16:53.97

10 Wozniak, Erika G 15 Georgia Coastal- 16:56.93 16:57.92

11 Menzel, Nicole M 16 Georgia Coastal- 16:55.18 16:57.94

12 Tommerdahl, Lissa M 18 Minnesota-MN 16:58.52 17:01.49

13 Whitehead, Hannah L 18 Minnesota-MN 17:05.06 17:04.69

14 Crowder, Emily S 16 Unattached-GU 17:27.81 17:05.39

15 Howard, Sarah E 18 University Of Ar 17:07.40 17:26.70

16 McCandless, Lauren M 16 Emmaus Aquatic C 17:40.99 17:30.49

17 Grant, Kelly B 17 Team Foxjet-MN 17:07.47 17:30.76

18 Sutphen, Shara J 19 University Of Ar 16:50.83 17:35.13

19 Engs, Elizabeth J 21 University Of Ar 17:33.17 17:36.97

20 Cuda, Josie M 14 Georgia Coastal- 17:38.82 17:42.12

21 Schwabe, Emily A 16 Waukesha Express 17:40.20 17:47.76

22 Bolin, Shelby J 16 Unattached-MV 18:01.24 17:53.95

23 Hussey, Kayla Q 16 Concord Swim Clu 17:17.79 18:07.27

24 Guell, Katie E 18 Terre Haute Torp 17:38.84 18:09.47

25 Fossum, Samantha J 15 Brookings Swim C 17:43.60 18:14.86

26 Evenson, Avery L 13 Club Wolverine-M 18:05.50 18:16.45

Event 26 Women 200 Yard Backstroke

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Descenza, Mary E 24 Athens Bulldog S 2:01.85 1:56.83

2 Anton, Katharine P 15 Cedar Rapids Aqu 2:05.62 2:01.12

3 DeWall, Deidre A 20 Minnesota-MN 2:05.72 2:02.46

4 Whitehead, Hannah L 18 Minnesota-MN 2:07.15 2:03.76

5 Schaedler, Shaya R 14 Gillette Swim Te 2:06.54 2:03.91

6 Miller, Cory E 19 Minnesota-MN 2:05.52 2:04.69

7 Davis, Katie M 19 University Of Ar 2:06.64 2:05.61

8 Schilling, Jillienne 18 University Of Ar 2:06.69 2:06.73

=== B – Final ===

9 Roberts, Allie L 14 Emmaus Aquatic C 2:08.18 2:06.11

10 Karr, Caitlyn M 16 Lancaster Aquati 2:08.95 2:07.27

11 Noens, Christina M 16 Lawrence Swim Te 2:08.50 2:07.35

12 Clark, Jessie A 19 University Of Ar 2:08.66 2:09.12

13 Clementi, Lisa C 19 Minnesota-MN 2:10.71 2:09.31

14 Smith, Lauren L 18 Minnesota-MN 2:11.91 2:10.48

15 Lemire, Stephanie J 13 St Croix Swim Cl 2:10.63 2:10.91

16 Wozniak, Erika G 15 Georgia Coastal- 2:11.46 2:11.30

=== C – Final ===

17 Gordon, Haley J 16 Sioux Falls Snow 2:12.21 2:10.01

18 Flewelling, Laura A 15 Coastal Maine Aq 2:14.31 2:10.11

19 Paulson, Emma F 13 Aquajets Swim Te 2:14.37 2:10.86

20 Eyanson, Beth A 17 Iowa City Eels S 2:14.24 2:12.08

21 Whitaker, Elizabeth C 18 Una GCAT-GA 2:12.60 2:12.34

22 Weihe, Sarah C 15 Iowa City Eels S 2:14.86 2:15.38

23 Kane, Megan K 17 Spare Time Aquat 2:16.70 2:16.82

— Licari, Laura A 13 Una SCST-IL 2:14.92 NS

=== Preliminaries ===

5 Wabeke, Castina D 20 Minnesota-MN 2:06.51

14 Oster, Lizzy M 15 Colorado Athleti 2:09.12

15 Buss, Kenzie L 14 Shawano Communit 2:09.26

16 Bolin, Shelby J 16 Unattached-MV 2:10.12

17 Crowder, Emily S 16 Unattached-GU 2:10.60

24 Ng, Lynette H 19 University Of Ar 2:12.85

25 Adams, Ashley V 17 Unattached-GU 2:13.28

25 Wisolek, Emily D 16 Una NASA-IN 2:13.28

27 Melton, Taylor D 14 Memphis Tiger Sw 2:14.10

31 Bechtel, Caroline M 15 Excel Aquatics-S 2:14.48

32 Bechtel, Christina G 15 Excel Aquatics-S 2:14.79

35 Muir, Kayla K 20 Lewis University 2:15.29

36 Duranso, Katie R 13 Waukesha Express 2:16.38

37 Michienzi, Avery E 19 Minnesota-MN 2:16.59

39 Wray, Holly A 16 Memphis Tiger Sw 2:17.33

40 Orvis, Allison B 15 Dubuque Area Swi 2:17.41

41 Richards, Emily K 18 Terre Haute Torp 2:17.87

42 Keefer, Emily R 18 SWAC Swim Team-I 2:18.13

43 Pronschinske, Leah J 13 Eau Claire YMCA- 2:18.27

44 Godbe, Tracy L 15 Rapid City Racer 2:19.09

45 Barlow, Madeline M 17 Tri-Hampton YMCA 2:19.74

46 Campbell, Emily A 16 Aberdeen Swim Cl 2:22.60

47 Kim, Sarah K 14 Memphis Tiger Sw 2:24.05

48 Weggemann, Mallory 19 TWIN-MN 3:07.99

— Hanson, Andrea C 21 Minnesota-MN DFS

— Forrester, Patricia D 14 Georgia Coastal- DFS

— Brooks, Sara M 15 Waukesha Express NS

Event 28 Women 100 Yard Freestyle

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Busack, Stacy A 21 Minnesota-MN 51.05 50.33

2 Clark, Corrie L 26 Suburban Swim Ce 52.37 51.13

3 Radecke, Meagan L 19 Minnesota-MN 51.85 51.89

4 Davies, Marissa K 18 Minnesota-MN 52.51 51.98

5 Karr, Caitlyn M 16 Lancaster Aquati 52.07 52.05

6 Kobayashi, Yuen 22 Minnesota-MN 51.63 52.06

6 Jamison, Kaylee R 19 Minnesota-MN 52.47 52.06

8 Sutton, Chloe E 16 Mission Viejo Na 52.58 52.68

=== B – Final ===

9 Jackson, Summer M 21 University Of Ar 53.43 50.92

10 Whitbeck, Katie A 18 University Of Ar 52.87 51.90

11 Haskins, Megan E 19 University Of Ar 53.36 53.08

12 Galloway, Beth A 26 TWIN-MN 53.03 53.16

13 Funk, Amy L 20 Minnesota-MN 53.54 53.25

14 Lennertz, Jenna M 18 Minnesota-MN 53.30 53.27

15 Masciantonio, Mikelle 17 Emmaus Aquatic C 52.79 53.30

16 Nelson, Melissa M 18 Minnesota-MN 53.63 53.40

=== C – Final ===

17 Bagan, Tori G 16 SWAC Swim Team-I 53.65 52.99

18 Ng, Lynette H 19 University Of Ar 53.87 53.10

19 Steenvoorden, Kristen 18 Minnesota-MN 53.85 53.39

20 Lemire, Stephanie J 13 St Croix Swim Cl 54.18 53.58

21 Padova, Tj J 17 Gillette Swim Te 53.96 53.75

22 Menzel, Nicole M 16 Georgia Coastal- 53.74 53.76

23 Ogden, Julie R 16 Lawrence Swim Te 54.22 53.95

24 Steenvoorden, Ashley 18 Minnesota-MN 54.03 54.17

=== Preliminaries ===

2 McCarthy, Meredith F 21 Minnesota-MN 51.31

4 Schmitt, Allison R 18 UN-MI-MI 51.84

6 Armstrong, Stephanie 17 Waukesha Express 52.04

15 Dalin, Devonne A 17 Sioux Falls Snow 53.30

20 Harrington, Lauren E 16 Memphis Tiger Sw 53.56

21 Papp, Casey M 14 Center Grove Aqu 53.60

25 Kezbers, Krista M 23 Longhorn Aquatic 53.83

28 Nunnelly, Kristen W 14 Center Grove Aqu 53.95

29 Justice, Lizzie E 16 Unattached-GU 53.96

34 Akradi, Roxane R 22 Minnesota-MN 54.26

35 Lunkenheimer, Lisa M 18 University Of Ar 54.35

36 Borgardt, Amanda M 19 Minnesota-MN 54.39

37 Totten, Erica C 19 University Of Ar 54.46

38 Kazika, Kim A 21 Minnesota-MN 54.48

39 Flewelling, Laura A 15 Coastal Maine Aq 54.58

40 Schilling, Jillienne 18 University Of Ar 54.60

41 Schaedler, Shaya R 14 Gillette Swim Te 54.63

42 Anton, Katharine P 15 Cedar Rapids Aqu 54.68

43 Carr, Catherine O 15 Emmaus Aquatic C 54.76

44 Whitaker, Elizabeth C 18 Una GCAT-GA 54.83

44 Pronschinske, Leah J 13 Eau Claire YMCA- 54.83

46 Wozniak, Erika G 15 Georgia Coastal- 54.89

47 Finnesand, Nikki L 16 Aberdeen Swim Cl 54.94

48 Kastes, Kylie A 19 University Of Ar 54.98

49 Forrester, Patricia D 14 Georgia Coastal- 55.06

50 Kane, Megan K 17 Spare Time Aquat 55.23

51 Frantz, Kelsey E 14 Charlotte County 55.30

52 Melton, Taylor D 14 Memphis Tiger Sw 55.39

53 Bagan, Mckenzie K 18 SWAC Swim Team-I 55.42

54 Evenson, Avery L 13 Club Wolverine-M 55.50

55 Roberts, Melissa G 17 Memphis Tiger Sw 55.58

56 Maher, Hannah E 16 Dubuque Area Swi 55.64

57 Kinzer, Kristen E 18 SWAC Swim Team-I 55.65

58 Cuda, Josie M 14 Georgia Coastal- 55.68

59 Bechtel, Caroline M 15 Excel Aquatics-S 55.69

60 Powell, Mackenzie R 15 Lawrence Swim Te 55.72

61 Hellbusch, Kara J 15 Una LSS-MW 55.82

62 Bailey, Alyssa L 16 Rapid City Racer 55.94

63 Bartusek, Megan M 18 Sunkist Swim Tea 55.99

64 Groome, Kirsten A 18 First Colony Swi 56.08

65 Greenberg, Lauren R 17 Team Foxjet-MN 56.16

66 Geroni, Deidre M 17 Emmaus Aquatic C 56.21

67 Keefer, Emily R 18 SWAC Swim Team-I 56.23

68 Kowalsky, Annelise 13 Team Foxjet-MN 56.25

69 Budahl, Andrea L 16 Mitchell Aquatic 56.32

70 Echt, Dana J 16 Sunkist Swim Tea 56.35

71 Orvis, Allison B 15 Dubuque Area Swi 56.36

72 Puk, Sami R 16 Cedar Rapids Aqu 56.48

73 Skenandore, Kayla F 14 Waukesha Express 56.50

74 Davis, Kimberly N 15 Excel Aquatics-S 56.51

74 Holtmeyer, Erin K 21 Minnesota-MN 56.51

76 Hamil, Mariah T 15 SWAC Swim Team-I 56.65

77 Steege, Jenny J 19 Minnesota-MN 56.81

78 Heine, Emily K 16 Sunkist Swim Tea 56.82

79 Tay, Lynn W 15 Unattached-SN 56.87

80 Paulson, Emma F 13 Aquajets Swim Te 56.93

81 Licari, Laura A 13 Una SCST-IL 57.26

82 Swirzcki, Meghan M 17 Gillette Swim Te 57.64

83 Villez, Andie G 13 Shawano Communit 57.69

84 Grant, Kelly B 17 Team Foxjet-MN 57.72

85 Gillen, Madeline R 17 Club Wolverine-M 57.81

86 Petersen, Jody R 17 Cedar Rapids Aqu 58.09

87 Hayden, Haley M 19 Northwest Aquati 58.64

88 Noens, Christina M 16 Lawrence Swim Te 58.73

89 Schrensky, Nicole M 16 Northwest Aquati 59.00

90 Schoettmer, Emma C 14 Center Grove Aqu 59.17

91 Wharton, Abbey M 16 Cedar Rapids Aqu 59.46

92 Weggemann, Mallory 19 TWIN-MN 1:13.03

— Eggers, Alison R 19 Minnesota-MN DQ

— Campbell, Emily A 16 Aberdeen Swim Cl DFS

— Hanson, Andrea C 21 Minnesota-MN DFS

— Craig, Melanie J 18 Tri-Hampton YMCA NS

Event 30 Women 200 Yard Butterfly

==================================================================

Name Age Team Prelims Finals

==================================================================

=== A – Final ===

1 Descenza, Mary E 24 Athens Bulldog S 2:00.62 1:57.06

2 Belk, Molly E 19 Minnesota-MN 2:03.00 2:00.98

3 Kastes, Katie C 19 University Of Ar 2:02.89 2:01.97

4 Totten, Erica C 19 University Of Ar 2:05.66 2:03.56

5 Ridder, Kelsey L 19 Minnesota-MN 2:04.98 2:04.57

6 Bagan, Mckenzie K 18 SWAC Swim Team-I 2:06.27 2:04.99

7 Marks, Jamie L 20 University Of Ar 2:04.60 2:05.06

8 Braun, Megan O 19 Minnesota-MN 2:05.13 2:06.41

=== B – Final ===

9 Lunkenheimer, Lisa M 18 University Of Ar 2:06.53 2:03.70

10 Carr, Catherine O 15 Emmaus Aquatic C 2:10.00 2:06.65

11 McCandless, Lauren M 16 Emmaus Aquatic C 2:10.08 2:07.16

12 Justice, Lizzie E 16 Unattached-GU 2:08.18 2:07.54

12 Sutton, Chloe E 16 Mission Viejo Na 2:07.96 2:07.54

14 Neumann, Erin M 19 University Of Ar 2:08.82 2:08.10

15 Gordon, Haley J 16 Sioux Falls Snow 2:09.16 2:08.76

16 Kastes, Kylie A 19 University Of Ar 2:10.11 2:09.51

=== C – Final ===

17 Murray, Grace L 17 Iowa City Eels S 2:10.96 2:09.62

18 Forrester, Patricia D 14 Georgia Coastal- 2:18.04 2:10.65

19 Balogh, Brooke D 16 Lincoln Select S 2:11.79 2:11.39

20 Frantz, Kelsey E 14 Charlotte County 2:15.68 2:12.06

21 House, Hanna E 13 SWAC Swim Team-I 2:15.01 2:12.86

22 Eyanson, Beth A 17 Iowa City Eels S 2:14.25 2:13.92

23 Cuda, Josie M 14 Georgia Coastal- 2:16.58 2:14.64

24 Fletcher, Emily A 22 University Of Ar 2:16.57 2:15.92

=== Preliminaries ===

7 Schmitt, Allison R 18 UN-MI-MI 2:05.47

13 Whitbeck, Katie A 18 University Of Ar 2:08.67

16 Bechtel, Christina G 15 Excel Aquatics-S 2:09.45

20 Henges, Allie E 19 Lewis University 2:10.45

22 Turner, Margo M 14 Memphis Tiger Sw 2:11.04

24 Budahl, Andrea L 16 Mitchell Aquatic 2:13.46

25 Menzel, Nicole M 16 Georgia Coastal- 2:13.74

26 Templin, Alison M 18 University Of Ar 2:13.88

29 Bass, Ruth M 19 Lewis University 2:15.51

31 Cohoat, Annie C 16 Northridge Area- 2:15.75

32 Kowalsky, Annelise 13 Team Foxjet-MN 2:15.94

33 McKenzie, Kylie A 16 Tri-Hampton YMCA 2:16.38

36 Hussey, Kayla Q 16 Concord Swim Clu 2:17.07

37 Wray, Holly A 16 Memphis Tiger Sw 2:18.00

39 Roberts, Melissa G 17 Memphis Tiger Sw 2:18.80

40 Taivalkoski, Emeri C 16 SWAC Swim Team-I 2:18.87

41 Skenandore, Kayla F 14 Waukesha Express 2:19.10

42 Andrews, Adrienne I 18 Northridge Area- 2:20.08

43 Ness, Rachel A 17 Memphis Tiger Sw 2:22.85

44 Guell, Katie E 18 Terre Haute Torp 2:26.09

— Barlow, Madeline M 17 Tri-Hampton YMCA NS

— Geroni, Deidre M 17 Emmaus Aquatic C NS

— Harrington, Lauren E 16 Memphis Tiger Sw NS

— Craig, Melanie J 18 Tri-Hampton YMCA NS

Download: Minnesota U.S. Grand Prix Day 3 Results.pdf



Sports Category : Swimming & Diving (W)