comscore script

Texas Relays Agate

BY ANDRES FOCIL
Texas Relays Agate
78th Clyde Littlefield Texas Relays - 4/6/2005 to 4/9/2005
Mike A. Myers Stadium
University of Texas
Men Decathlon Univ/Coll
1, 4278 Trey Hardee, Texas, 7839%. 2, 4281 Donovan Kilmartin, Texas, 7650%. 3, 
2716 Will Thomas, Connecticut, 7552%. 4, 4714 Santiago Lorenzo, Unattached, 
7493*. 5, 4302 Allen Bulick, Texas A&M, 7387*. 6, 3290 Jereme Richardson, 
Idaho, 7099*. 7, 4581 Brian Wolfe, UT-San Antonio, 7045*. 8, 3983 Jesse Smith, 
Sam Houston St., 7017*. 9, 3817 Andy Young, Oregon, 7016*. 10, 3799 Dan 
Strong, Oklahoma, 6686. 11, 3205 Nicholas Garza, Houston, 6516. 12, 2400 Jimmy 
Duke, Arkansas, 6349. 13, 4409 Jamie Robinson, Texas Tech, 5992. 14, 4569 
Brandon Buteaux, UT-San Antonio, 5861. 
Women Heptathlon Univ/Coll
1, 2242 Diana Pickler, Wash. St., 5492*. 2, 2243 Julie Pickler, Wash. St., 
5414*. 3, 901 Krystal Ward, Houston, 5327*. 4, 2196 Ryanne Dupree, UT-San 
Antonio, 5298*. 5, 1970 Jennifer Johnson, Texas A&M, 5273*. 6, 354 Liis 
Berendsen, BYU, 5106*. 7, 2261 Abbie Stechschulte, West Virginia, 5047*. 8, 
1460 Deidra Wesley, North Texas, 5030*. 9, 1873 Crystal Chang, Steph. F. 
Austin, 4972. 10, 2293 Iveta Grunte, Wichita State, 4963. 11, 2241 Katie 
Miller, Wash. St., 4894. 12, 4709 Ashley Allen, UT-San Antonio, 4789. 13, 1676 
Signe Vest, Sam Houston St., 4756. 14, 2034 Julianne Kennedy, Texas Tech, 
4709. 15, 887 Nichole Brundage, Houston, 4514. 16, 355 Maret Komarova, BYU, 
4339. 
Men 3000 Meter Steeplechase Section B Univ/Coll
1, 4298 Ryan Wilson, Texas, 9:20.92. 2, 4552 Daniel Noah, UT-Arlington, 
9:28.69. 3, 4169 Eric Brill, Steph. F. Austin, 9:33.66. 4, 4060 Asbel Ngetich, 
SE Louisiana, 9:37.90. 5, 4373 Josue Cervantes, Texas State, 9:41.57. 6, 4997 
Brandon Moseley, Sam Houston St., 9:44.83. 7, 4337 Steven Lenney, TCU, 
9:48.83. 8, 3461 Hamish Meacheam, Lamar, 9:53.38. 9, 3460 Ben McBride, Lamar, 
10:04.28. 10, 4342 JT Reinert, TCU, 10:16.27. 11, 4234 Blaine Gibson, TAMU-CC, 
10:16.99. 12, 3879 Alex Hoeg, Rice, 10:24.94. --, 4326 Todd VanVelson, Texas 
A&M, DNF. --, 4228 Jose Corona, TAMU-CC, DNF. 
Women 1500 Meter Run Section B Univ/Coll
1, 1942 Carlee Clark, Texas, 4:35.06. 2, 2180 Lisa Haglund, UT-Arlington, 
4:37.71. 3, 1353 Zita Magolire, Mississippi St., 4:39.45. 4, 4995 Letitia 
Cerna, Unattached, 4:39.67. 5, 1950 Temeka Kincy, Texas, 4:41.17. 6, 1778 
Shanna Lilkas, SE Louisiana, 4:41.35. 7, 2133 Leticia Gilkes, Unattached, 
4:42.68. 8, 2200 Rita Lambert, UT-San Antonio, 4:42.77. 9, 1880 Lakoa 
McKeever, Steph. F. Austin, 4:43.55. 10, 1152 Clerc Koenck, Lamar, 4:45.27. 
11, 1879 Savannah Matzinger, Steph. F. Austin, 4:45.84. 12, 890 Shawna 
Florida, Houston, 4:48.54. 13, 2069 Larrisa Wilkinson, Trinity U., 4:51.82. 
14, 894 Oumama Hallal, Houston, 4:52.52. 15, 2195 Meghan Chance, UT-San 
Antonio, 5:02.79. 
Men 1500 Meter Run Section B Univ/Coll
1, James Ortiz, Texas State, 3:51.91. 2, 4267 John Arnold, Texas, 3:52.21. 3, 
4288 Jake Morse, Texas, 3:53.09. 4, Chance Edwards, Steph. F. Austin, 3:53.39. 
5, 3560 Kinsey Dinnel, Louisiana Tech, 3:54.61. 6, 3775 Jeffrey Parker, 
Northwestern St., 3:57.05. 7, 4383 Javier Prado, Texas State, 4:00.22. 8, 3740 
Justin Kauffman, North Texas, 4:05.08. 9, 4328 Houston Bolin, TCU, 4:06.02. 
10, 4703 Henry Maruping, Unattached, 4:07.30. 11, 3735 Sean Covington, North 
Texas, 4:10.78. 12, 4330 John Bundren, TCU, 4:12.91. 13, 3978 Reese Morton, 
Sam Houston St., 4:16.33. --, 4452 Matt Kovacs, Trinity U., DNF. 
Women 10000 Meter Run Invitational
1, 4704 Liza Hunter-Galvan, Unattached, 35:13.33*. 2, 1776 Sally Kipyego, 
South Plains, 36:19.92. 3, 1982 Valerie Thompson, Texas A&M, 37:09.09. 4, 1571 
Susan Barrows, Rice, 37:51.12. 5, 2149 Michele Suszek, UNLV, 38:01.04. 6, 2136 
Donna Palisca, Unattached, 38:10.29. 7, 2182 Jodi Hulett, UT-Arlington, 
38:21.20. 8, 1159 Natasha Williams, Lamar, 38:25.16. 9, 1768 Angelica Ramirez, 
South Alabama, 38:55.05. 10, 1480 Jacqueline Dubois, Oklahoma, 39:12.67. 11, 
1458 Cassie Storms, North Texas, 39:14.52. 12, 2135 Whitney McAliine, 
Unattached, 39:17.92. 13, 1478 Aja Clark, Oklahoma, 39:25.27. 14, 1907 Yvette 
Rodriguez, TAMU-CC, 39:53.81. 15, 1876 Emily Hufstedler, Steph. F. Austin, 
40:31.17. 16, 1843 Jessica Scheider, Southwestern U, 40:34.44. 17, 2066 
Jennifer Burn, Trinity U., 41:28.46. 18, 123 Abbie Waters, Abilene Chr., 
41:30.51. 19, 1680 Nikki Zersen, Sam Houston St., 41:30.90. 20, 1959 Lige 
Stewardson, Texas, 42:26.91. 21, 1944 Monica Hayes, Texas, 42:29.87. --, 2067 
Alison Hoing, Trinity U., DNF. --, 2132 Anna Gaethe, Unattached, DNF. 
Men 10000 Meter Run Invitational
1, 4705 Ben Dawson, Nike, 30:19.54. 2, 4706 Barry Kahn, Unattached, 30:56.42. 
3, 4549 Hector Gandara, UT-Pan American, 31:07.32. 4, 4507 Lance Parker, 
Unattached, 31:15.14. 5, 3648 Gedamu Ege, Mississippi St., 31:20.71. 6, 4051 
Moses Mpanga, South Plains, 31:21.58. 7, 3609 Alan Foolkes, McNeese State, 
31:23.81. 8, 4240 James Pulido, TAMU-CC, 31:40.31. 9, 4707 Dane Hurtubise, 
Unattached, 31:53.05. 10, 4168 Matt Albertson, Steph. F. Austin, 32:02.48. 11, 
4317 Alexander Moore, Texas A&M, 32:03.79. 12, 3661 Robert Scribner, 
Mississippi St., 32:24.34. 13, 4173 Rodney Joseph, Steph. F. Austin, 32:25.44. 
14, 4509 Koby Styles, Unattached, 32:34.58. 15, 3459 Martin Husen, Lamar, 
32:44.85. 16, 3737 Matt Gieringer, North Texas, 33:08.53. 17, 3974 Dustin 
Jubert, Sam Houston St., 33:37.09. 18, 4469 Justin Lemaire, UL-Lafayette, 
33:39.49. 19, 3981 Jose Rodriguez, Sam Houston St., 33:41.17. 20, 4120 Jameson 
Otto, Southwestern U, 33:46.34. --, 4506 Justin Meier, Unattached, DNF. --, 
4541 Jodi Broccoli-Hickey, UT-Arlington, DNF. --, 4708 Thomas Christianson, 
Unattached, DNF. --, 3796 Tyler Schmiedeberg, Oklahoma, DNF. --, 4119 Jose 
Lopez, Southwestern U, DNF. 
Women 4x800 Meter Relay Univ/Coll
1, Arkansas 8:38.03. 2, Stanford University 8:45.48. 3, Texas 8:52.36. 4, 
Oklahoma 8:57.91. 5, Oklahoma Baptist University 9:01.63. 6, Southern 
Mississippi 9:08.24. 7, Houston 9:08.76. 8, UT-Arlington 9:14.78. 9, Grambling 
State University 9:25.21. 10, UL-Lafayette 9:33.60. 
Men 4x800 Meter Relay University
1, USC 7:21.75S. 2, Kansas 7:24.88S. 3, Oklahoma 7:24.95S. 4, Baylor 7:26.44. 
5, Jackson State University 7:27.01. 6, Arkansas 7:31.53. 7, Virginia 7:32.96. 
8, UT-San Antonio 7:34.60. 9, Texas 7:35.66. 10, Louisiana State University 
7:36.54. 11, Houston 7:37.90. 12, Mississippi State University 7:40.28. 13, 
Texas A&M 7:45.48. 14, UT-Arlington 7:48.07. 15, TAMU-CC 7:50.22. 16, 
UL-Monroe 7:51.32. 17, Grambling State University 7:58.45. 
Women 400 Meter Hurdles Univ/Coll Preliminaries
1, 1962 Melaine Walker, Texas, R 57.01q. 2, 300 Danielle Myricks, Baylor, R 
58.56q. 3, 1317 Dominique Darden, Miami, R 58.59q. 4, 888 Alicia Cave, 
Houston, R 58.91q. 5, 1947 Sheretta Jones, Texas, R 59.67q. 6, 1373 Sheryl 
Morgan, Nebraska, R 59.94q. 7, 1370 Frances Keating, Nebraska, R 1:00.25q. 8, 
885 Tiffany Abney, Houston, R 1:00.33q. 9, 1883 Jocelyn Stevens, Steph. F. 
Austin, R 1:00.40q. 10, 1233 Brigitte LaDouceur, Louisiana Tech, R 1:00.40. 
11, 2203 Lyndsey Sidney, UT-San Antonio, R 1:00.58. 12, 1914 Julia Krasnova, 
TAMU-Kingsville, R 1:00.65. 13, 1909 Samantha Spaulding, TAMU-CC, R 1:00.67. 
14, 2221 Erin Crawford, Virginia, 1:00.97. 15, 1766 Veronika Bobakova, South 
Alabama, 1:01.01. 16, 1922 Amy Mills, Tarleton State, 1:01.12. 17, 1983 
Jennifer Williams, Texas A&M, 1:01.79. 18, 143 Daniela Swearingen, Angelo 
State, 1:01.81. 19, 1885 Stevina Wyatt, Steph. F. Austin, 1:02.02. 20, 278 
Veronia Patterson, Barton County, 1:02.12. 21, 2292 Tasha Gallegos, Wichita 
State, 1:02.25. 22, 282 Latosha Wallace, Barton County, 1:02.34. 23, 1989 
Julie Curtis, TCU, 1:02.36. 24, 1813 Kaisha Weeks, Southern, 1:02.41. 25, 1512 
Tanisha Guthrie, Oral Roberts, 1:02.49. 26, 303 Lauren Tillman, Baylor, 
1:02.59. 27, 1495 Keyonna Hornbuckle, Oklahoma Baptist, 1:02.64. 28, 1809 
Jocelyn Young, Southern Miss., 1:03.05. 29, 1407 jasmine flournay, New 
Orleans, 1:03.16. 30, 1010 Janiece Gatson, Kansas, 1:03.30. 31, 1861 Undine 
Becker, Stanford, 1:03.50. 32, 2093 Adrienne Duke, UAB, 1:03.52. 33, 1354 
Dominique Rogers, Mississippi St., 1:03.53. 34, 1955 Alandra Sherman, Texas, 
1:03.59. 35, 1310 Kelly Gram, McNeese State, 1:03.61. 36, 180 Alvonia Simpson, 
Arkansas-PB, 1:04.08. 37, 2184 Mandy McGee, UT-Arlington, 1:04.10. 38, 1917 
Marianne Willbanks, TAMU-Kingsville, 1:04.23. 39, 1153 Alexandra Mayfield, 
Lamar, 1:04.84. 40, 605 Aisha Bilal-Mack, East Carolina, 1:05.05. 41, 2023 
Lindsey Smith, Texas State, 1:05.08. 42, 2198 Demetria Holmes, UT-San Antonio, 
1:06.00. 43, 1674 Darnesha Stonum, Sam Houston St., 1:06.08. 44, 1664 Lauren 
Kershner, Sam Houston St., 1:06.28. 45, 1273 Kristin Herron, Marshall, 
1:06.30. 46, 1910 Karla West, TAMU-CC, 1:06.36. 47, 1575 Chandra Ewiing, Rice, 
1:06.52. 48, 1998 Gina Messamer, TCU, 1:07.06. 49, 1311 Jennifer Haverin, 
McNeese State, 1:11.89. 50, 2190 Rowena Hamlet, UT-Pan American, 1:14.86. --, 
2111 Laura Credeur, UL-Lafayette, DNF. --, 980 Henrietta Walker, 
Huston-Tillotson, DNF. --, 1227 Doria Appleberry, Louisiana Tech, DQ. 
Women 400 Meter Hurdles Univ/Coll Finals
1, 1962 Melaine Walker, Texas, 55.37R. 2, 1317 Dominique Darden, Miami, 
56.78R. 3, 300 Danielle Myricks, Baylor, 57.55R. 4, 888 Alicia Cave, Houston, 
58.34R. 5, 1947 Sheretta Jones, Texas, 58.45R. 6, 885 Tiffany Abney, Houston, 
58.67R. 7, 1370 Frances Keating, Nebraska, 59.38R. 8, 1883 Jocelyn Stevens, 
Steph. F. Austin, 59.93R. 
Men 400 Meter Hurdles College Preliminaries
1, 4052 Isa Phillips, South Plains, R 50.39q. 2, 3800 Pat Brown, Oklahoma 
Baptist, R 52.03q. 3, 3676 Javonie Small, Morehouse, R 52.35q. 4, 2361 Justin 
Boyd, Angelo State, R 52.42q. 5, 2319 Stephon Greenlee, Abilene Chr., 53.18q. 
6, 2511 Derrick Ray, Barton County, 53.24q. 7, 2704 Dermillo Wise, Cloud 
County, 53.42q. 8, 4112 Ricky Brown, SW Christian, 53.57q. 9, 2703 Devin 
Wilson, Cloud County, 54.28q. 10, 4990 Jared Gillmore, Barton County, 54.73. 
11, 4047 Daryl Burgess, South Plains, 55.04. 12, 3377 Dixley Simms, Kansas 
City KS, 55.06. 13, 3603 Kelvin Figgs, McMurry, 56.05. 14, 3604 Brady Reeves, 
McMurry, 57.37. 
Men 400 Meter Hurdles College Finals
1, 4052 Isa Phillips, South Plains, 50.72R. 2, 3800 Pat Brown, Oklahoma 
Baptist, 51.98R. 3, 2361 Justin Boyd, Angelo State, 52.89. 4, 3676 Javonie 
Small, Morehouse, 52.91. 5, 2704 Dermillo Wise, Cloud County, 53.45. 6, 2511 
Derrick Ray, Barton County, 53.79. 7, 2319 Stephon Greenlee, Abilene Chr., 
53.88. 8, 2703 Devin Wilson, Cloud County, 56.09. 
Men 400 Meter Hurdles University Preliminaries
1, 3314 Micheal Tinsley, Jackson State, R 49.77q. 2, 2958 Dwight Ruff, 
Florida, R 50.39q. 3, 3969 Lane Dennis, Sam Houston St., R 51.70q. 4, 4398 
Shawon Harris, Texas Tech, R 51.71q. 5, 4319 Nic Robinson, Texas A&M, R 
51.74q. 6, 4379 Marques Jackson, Texas State, R 51.97q. 7, 4410 Bryan Scott, 
Texas Tech, R 52.10q. 8, 4577 TR Sissel, UT-San Antonio, R 52.22q. 9, 3753 
Kory Williams, North Texas, R 52.28q. 10, 3694 Andrew Nelson, Nebraska, R 
52.36. 11, 2982 Elliot Wood, Florida State, R 52.49. 12, 4525 Shelton Evans, 
USC, 52.56. 13, 4275 Hamza Deyaf, Texas, 52.59. 14, 2963 Joseph Taylor, 
Florida, 52.59. 15, 3204 Sam Fobbs, Houston, 52.63. 16, 4390 Terry Beard, 
Texas Tech, 52.63. 17, 4399 Derron Herah, Texas Tech, 52.77. 18, 3366 Aaron 
Thompson, Kansas, 52.86. 19, 2422 David Wittenmyer, Arkansas, 53.13. 20, 4074 
C.J. Collier, Southern Miss., 53.36. 21, 3690 Mark Harrison, Nebraska, 53.53. 
22, 3462 Quincy Parker, Lamar, 53.57. 23, 2398 Brad Dittoe, Arkansas, 53.62. 
24, 3988 Michael Smith, Samford, 53.64. 25, 4083 Eddie Larkins, Southern, 
53.67. 26, 4269 Allen Bean, Texas, 53.72. 27, 3977 Bryce Miller, Sam Houston 
St., 53.79. 28, 3700 Gatis Spunde, Nebraska, 53.92. 29, 3558 Miller David, 
Louisiana Tech, 53.96. 30, 2975 Greg Johnson, Florida State, 54.03. 31, 4473 
Louis Roquemore, UL-Lafayette, 54.11. 32, 3687 Samuel Spletzer, Navy, 54.22. 
33, 3121 Edmund Graham, Grambling, 54.36. 34, 3772 Chad Leath, Northwestern 
St., 54.57. 35, 4696 Jeremy Ruben, Houston, 54.92. 36, 4530 Kai Kelly, USC, 
55.05. 37, 3850 Darian Epting, Prairie View, 55.17. 38, 4082 Curtis Hiner, 
Southern, 55.25. 39, 4551 Coby Morrison, UT-Arlington, 55.29. 40, 3863 Jimmie 
Ware, Prairie View, 55.49. 41, 3707 Antoine Chabanne, New Orleans, 55.64. 42, 
4381 Chad Menefee, Texas State, 56.05. 43, 4276 James Fuquay, Texas, 56.14. 
44, 4230 Andrew Fogle, TAMU-CC, 56.58. 45, 3680 Michael Levinson, Navy, 57.27. 
46, 3367 Lantz Tolson, Kansas, 57.49. 47, 3708 Juan Chapa, New Orleans, 57.73. 
48, 4540 Edward Broadnax, UT-Arlington, 1:00.13. 49, 4353 Mack August, Texas 
Southern, 1:00.14. 50, 4672 Matt Baker, Wichita State, 1:10.34. 
Men 400 Meter Hurdles University Finals
1, 3314 Micheal Tinsley, Jackson State, 49.51R. 2, 2958 Dwight Ruff, Florida, 
50.40R. 3, 4410 Bryan Scott, Texas Tech, 50.90R. 4, 3969 Lane Dennis, Sam 
Houston St., 52.16R. 5, 4379 Marques Jackson, Texas State, 52.22R. 6, 3753 
Kory Williams, North Texas, 52.55. 7, 4398 Shawon Harris, Texas Tech, 52.59. 
8, 4319 Nic Robinson, Texas A&M, 53.00. 
Women 5000 Meter Run Univ/Coll
1, 1497 Mirriam Kaumba, Oklahoma Baptist, 16:12.60R. 2, 1514 Faithy Kamangila, 
Oral Roberts, 16:44.26R. 3, 1682 Lauren Blankenship, Samford, 16:56.55. 4, 
1573 Marissa Daniels, Rice, 17:02.72. 5, 2024 Yuliya Stashkiv, Texas State, 
17:11.73. 6, 1971 Vanessa Kelly, Texas A&M, 17:23.60. 7, 1012 Paige Higgins, 
Kansas, 17:29.70. 8, 2089 Elizabeth Ambrus, UAB, 17:37.08. 9, 1205 Katie 
Denton, LSU, 17:40.98. 10, 602 Johanna Allen, East Carolina, 17:42.69. 11, 900 
Veronica Ramirez, Houston, 17:45.81. 12, 1577 Liz Gorry, Rice, 17:48.55. 13, 
298 Brittany McGuire, Baylor, 17:50.99. 14, 1987 Halie Bullin, TCU, 18:01.93. 
15, 1794 Cassandra Goodson, Southern Miss., 18:02.32. 16, 1991 McKale Davis, 
TCU, 18:04.74. 17, 162 Beth Fahey, Arkansas, 18:08.19. 18, 1349 Meggan Hodge, 
Mississippi St., 18:13.02. 19, 1148 Renee Graham, Lamar, 18:13.49. 20, 1958 
Landra Stewardson, Texas, 18:30.86. 21, 1952 Kathleen Leonard, Texas, 
18:45.16. 22, 1808 Keri White, Southern Miss., 18:45.75. 23, 1681 Britney 
Almaguer, Samford, 18:48.26. --, 1906 Anita Quirino, TAMU-CC, DNF. --, 292 
Jessa Chance, Baylor, DNF. 
Men 5000 Meter Run University
1, 4032 Tonny Okello, South Alabama, 14:20.98. 2, 4589 Stephen Samoei, UTEP, 
14:21.19. 3, 4289 Matt Munoz, Texas, 14:30.04. 4, 4560 Westly Keating, UT-Pan 
American, 14:32.53. 5, 4290 Mark Nichol, Texas, 14:35.03. 6, 3357 Chris Jones, 
Kansas, 14:51.59. 7, 4321 Logan Sherman, Texas A&M, 14:58.40. 8, 3368 Colby 
Wissel, Kansas, 15:05.44. 9, 2405 Matt Gunn, Arkansas, 15:18.75. 10, 4570 
Jaziel Crisostomo, UT-San Antonio, 15:23.15. 11, 3644 John Brigham, 
Mississippi St., 15:24.19. 12, 3662 Brandon Smith, Mississippi St., 15:28.40. 
13, 2399 Abdi Dubed, Arkansas, 15:33.83. 14, 4383 Javier Prado, Texas State, 
15:36.34. 15, 3973 Josh Hawkins, Sam Houston St., 15:37.27. 16, 4340 Alex 
Morris, TCU, 15:38.69. 17, 3544 Drew Haro, LSU, 15:43.42. 18, 2531 Jacob 
Jones, Baylor, 15:51.72. 19, 3743 Frank Ngeno, North Texas, 15:57.58. 20, 4338 
Matt Manly, TCU, 16:01.59. 21, 2539 Chris Vidrine, Baylor, 16:18.59. 22, 3747 
Josh Rogers, North Texas, 16:31.62. --, 4368 Sam Bernal, Texas State, DNF. 
Women 4x100 Meter Relay Univ/Coll Preliminaries
1, Texas R 44.07Q. 2, USC R 44.32Q. 3, Miami R 44.50Q. 4, Stanford University 
R 44.65Q. 5, Baylor R 44.67Q. 6, Louisiana State University R 44.89Q. 7, 
Auburn R 44.72q. 8, Louisiana Tech University R 44.77q. 9, Texas Southern 
University R 44.88q. 10, Rice University R 45.24. 11, Barton County R 45.34. 
12, Southern Mississippi R 45.39. 13, Houston R 45.57. 14, TCU R 45.62. 15, 
Oklahoma 45.85. 16, East Carolina University 45.97. 17, Abilene Christian 
45.97. 18, Sam Houston State University 45.99. 19, Kansas State University 
46.08. 20, Texas A&M 46.17. 21, Nebraska 46.26. 22, Southern University 46.34. 
23, Kansas City Kansas Community C 46.37. 24, Texas State University 46.49. 
25, UNLV 46.52. 26, Western Kentucky University 46.61. 27, UT-San Antonio 
46.63. 28, Kansas 46.71. 29, UL-Monroe 46.94. 30, Grambling State University 
47.00. 31, North Texas 47.02. 32, Wichita State University 47.32. 33, 
Northwestern State University 47.40. 34, TAMU-Kingsville 47.42. 35, McNeese 
State University 47.58. 36, George Mason University 47.88. 37, Tarleton State 
University 48.35. 38, Marshall University 48.38. 39, Huston-Tillotson College 
48.80. 40, Cloud County Community College 48.94. 41, McMurry University 49.19. 
--, Southwestern Christian College DNF. --, Arizona DNF. --, UT-Arlington DNF. 
Women 4x100 Meter Relay Univ/Coll Finals
1, Texas 43.25R. 2, USC 43.82R. 3, Miami 44.19R. 4, Louisiana Tech University 
44.25R. 5, Stanford University 44.28R. 6, Auburn 44.66R. 7, Baylor 44.82R. 8, 
Texas Southern University 45.24R. --, Louisiana State University DQ. 
Men 4x100 Meter Relay CLittlefield University Preliminaries
1, Florida R 39.10Q. 2, Louisiana State University R 39.25Q. 3, Arizona State 
R 39.41Q. 4, Sam Houston State University R 39.95Q. 5, Mississippi State 
University R 39.45q. 6, Houston R 39.47q. 7, USC R 39.67q. 8, Texas A&M R 
39.79q. 9, TCU R 40.09q. 10, Texas R 40.15. 11, Texas Tech University R 40.30. 
12, Nebraska R 40.38. 13, UT-San Antonio R 40.39. 14, George Mason University 
R 40.47. 15, Florida State University R 40.48. 16, Texas State University R 
40.61. 17, Prairie View A&M University 40.72. 18, Oklahoma 40.77. 19, Southern 
University 40.84. 20, UL-Lafayette 41.07. 21, Stephen F. Austin State 41.09. 
22, Southern Mississippi 41.10. 23, North Texas 41.12. 24, UT-Arlington 41.17. 
25, Grambling State University 41.28. 26, Kansas 41.63. 27, Texas Southern 
University 42.10. 28, McNeese State University 42.42. --, Northwestern State 
University FS. --, Wichita State University DNF. 
Men 4x100 Meter Relay CLittlefield University Finals
1, Louisiana State University 38.94R. 2, Arizona State 38.96R. 3, Mississippi 
State University 39.09R. 4, Houston 39.27R. 5, USC 39.85R. 6, Texas A&M 
39.95R. 7, Sam Houston State University 40.16R. --, Florida FS. 
Women 100 Meter Hurdles Univ/Coll Preliminaries
1, 1963 Ashlee Williams, Texas, 13.17q, w:2.2. 2, 176 Kasia Williams, 
Arkansas, R 13.38q, w:0.8. 3, 1213 RaNysha LeBlanc, LSU, 13.45q, w:2.1. 4, 
1372 Priscilla Lopes, Nebraska, R 13.51q, w:1.9. 5, 1806 Raquel Washington, 
Southern Miss., R 13.53q, w:0.7. 6, 1962 Melaine Walker, Texas, R 13.56q, 
w:1.8. 7, 1233 Brigitte LaDouceur, Louisiana Tech, 13.61q, w:2.1. 7, 1317 
Dominique Darden, Miami, R 13.61q, w:0.7. 9, 888 Alicia Cave, Houston, R 
13.68q, w:0.6. 10, 272 Keisha Brown, Barton County, R 13.74, w:0.7. 11, 2289 
Lindsay Eck, Wichita State, R 13.75, w:0.8. 12, 1011 Brooklyn Hann, Kansas, R 
13.79, w:1.9. 13, 1327 Amber Williams, Miami, 13.81, w:2.2. 14, 169 Beyonka 
McDowell, Arkansas, R 13.82, w:1.9. 15, 1813 Kaisha Weeks, Southern, R 13.84, 
w:0.6. 16, 2147 Miesha McClendon, UNLV, 13.94, w:2.2. 17, 1034 Lisi Maurer, 
Kansas State, 13.96, w:0.6. 18, 1370 Frances Keating, Nebraska, 14.01, w:0.8. 
19, 1955 Alandra Sherman, Texas, 14.03, w:0.7. 20, 1988 Makeatha Cooper, TCU, 
14.04, w:0.7. 20, 1470 TaMeshia Miller, Northwestern St., 14.04, w:2.1. 22, 
2101 Judy Shepherd, UAB, 14.05, w:2.2. 23, 152 Jennifer Whitlock, Arizona, 
14.08, w:0.8. 24, 1969 Whitney Holmes, Texas A&M, 14.09, w:1.8. 24, 1202 Angel 
Boyd, LSU, 14.09, w:0.8. 24, 1580 Funmi Jimoh, Rice, 14.09, w:0.8. 27, 1445 
Ciji Brooks, North Texas, 14.17, w:1.8. 28, 299 Janelle Mulkey, Baylor, 14.18, 
w:1.8. 29, 1885 Stevina Wyatt, Steph. F. Austin, 14.30, w:0.7. 30, 1983 
Jennifer Williams, Texas A&M, 14.32, w:2.1. 31, 1667 Kym Norsworthy, Sam 
Houston St., 14.33, w:0.7. 32, 1555 Kerry-Ann Blackwood, Portland State, 
14.35, w:0.7. 33, 1766 Veronika Bobakova, South Alabama, 14.46, w:0.8. 34, 
1657 Chaterra Blake, Sam Houston St., 14.47, w:0.6. 34, 1905 Andrea Morrow, 
TAMU-CC, 14.47, w:1.9. 36, 1005 Charisse Bacchus, Kansas, 14.50, w:1.9. 37, 
889 Rachel Easley, Houston, 14.51, w:0.7. 38, 2116 Kim Octave, UL-Lafayette, 
14.53, w:0.8. 38, 1474 Shanae Steward, Northwestern St., 14.53, w:1.9. 40, 
1777 Tiavannia Thompson, South Plains, 14.56, w:0.6. 41, 2203 Lyndsey Sidney, 
UT-San Antonio, 14.59, w:0.6. 42, 2210 Briana Houston, UTEP, 14.61, w:0.8. 43, 
2023 Lindsey Smith, Texas State, 14.63, w:0.8. 44, 2198 Demetria Holmes, 
UT-San Antonio, 14.66, w:2.2. 44, 1151 Jessika Johnson, Lamar, 14.66, w:1.9. 
46, 2297 Jelena Petrovic, Wichita State, 14.70, w:1.8. 47, 1032 Lindsay 
Grigoriev, Kansas State, 14.76, w:0.8. 47, 273 Shaunette Davidson, Barton 
County, 14.76, w:1.8. 49, 1270 Karmen Collins, Marshall, 14.77, w:2.1. 50, 
2190 Rowena Hamlet, UT-Pan American, 14.79, w:0.6. 51, 1325 Amy Seward, Miami, 
14.80, w:1.8. 51, 1812 Monica Robinson, Southern, 14.80, w:0.8. 53, 1909 
Samantha Spaulding, TAMU-CC, 14.84, w:2.2. 54, 151 Lindsay Scarborough, 
Arizona, 14.85, w:0.7. 55, 1999 Mary Minor, TCU, 14.86, w:2.2. 56, 1859 
Deborah Akinniyi, Stanford, 14.87, w:1.9. 57, 1459 Jahnisha Warren, North 
Texas, 14.97, w:0.7. 58, 1804 Ashley Reyer, Southern Miss., 14.99, w:2.1. 59, 
1408 vicki howard, New Orleans, 15.04, w:0.6. 60, 895 Caresir Hamilton, 
Houston, 15.06, w:0.8. 61, 1916 Cynthia Turner, TAMU-Kingsville, 15.17, w:0.7. 
62, 1513 Courtney Henderson, Oral Roberts, 15.29, w:1.8. 63, 1574 Jasmine 
Davis, Rice, 15.63, w:0.7. 64, 281 Shameka Speed, Barton County, 15.97, w:0.7. 
65, 1149 Joni Hester, Lamar, 16.26, w:2.2. 66, 2003 Brandie Edwards, Texas 
Southern, 17.09, w:2.1. --, 148 Sharifa Jones, Arizona, FS, w:0.8. --, 1914 
Julia Krasnova, TAMU-Kingsville, DNF, w:0.8. 
Women 100 Meter Hurdles Univ/Coll Finals
(w: 0.8) 1, 1963 Ashlee Williams, Texas, 12.83M. 2, 1372 Priscilla Lopes, 
Nebraska, 12.89M. 3, 176 Kasia Williams, Arkansas, 13.13R. 4, 1806 Raquel 
Washington, Southern Miss., 13.21R. 5, 1213 RaNysha LeBlanc, LSU, 13.37R. 6, 
888 Alicia Cave, Houston, 13.40R. 7, 1233 Brigitte LaDouceur, Louisiana Tech, 
13.86R. --, 1317 Dominique Darden, Miami, DNF. 
Men 110 Meter Hurdles College Preliminaries
1, 4243 Tarmo Jallai, TAMU-Kingsville, R 14.01Q, w:0.8. 2, 3800 Pat Brown, 
Oklahoma Baptist, R 14.16Q, w:1.2. 3, 2506 Dior Lowry, Barton County, R 
14.10Q, w:0.8. 4, 2515 Azim Smith, Barton County, 14.47Q, w:1.2. 5, 3676 
Javonie Small, Morehouse, 14.39q, w:0.8. 6, 2703 Devin Wilson, Cloud County, 
14.56q, w:0.8. 7, 4047 Daryl Burgess, South Plains, 14.72q, w:1.2. 8, 2704 
Dermillo Wise, Cloud County, 14.83q, w:1.2. 9, 2319 Stephon Greenlee, Abilene 
Chr., 14.97q, w:1.2. --, 4248 Shaunte Lovings, Tarleton State, FS, w:0.8. 
Men 110 Meter Hurdles College Finals
(w: 3.7) 1, 2506 Dior Lowry, Barton County, 13.85. 2, 3800 Pat Brown, Oklahoma 
Baptist, 14.01. 3, 2515 Azim Smith, Barton County, 14.12. 4, 2704 Dermillo 
Wise, Cloud County, 14.38. 5, 3676 Javonie Small, Morehouse, 14.47. 6, 2703 
Devin Wilson, Cloud County, 14.52. 7, 2319 Stephon Greenlee, Abilene Chr., 
15.19. 8, 4047 Daryl Burgess, South Plains, 20.86. --, 4243 Tarmo Jallai, 
TAMU-Kingsville, DNF. 
Men 110 Meter Hurdles University Preliminaries
1, 3623 Linnie Yarbrough, Mid. Tenn. State, R 13.70q, w:1.3. 2, 2964 Joshua 
Walker, Florida, R 13.75q, w:0.6. 3, 3692 Courtney Jones, Nebraska, R 13.91q, 
w:1.3. 4, 3547 Alleyne Lett, LSU, R 13.93q, w:0.2. 5, 3693 Nenad Loncar, 
Nebraska, R 13.98q, w:0.2. 6, 3980 Adrian Ray, Sam Houston St., R 13.99q, 
w:0.6. 7, 4406 Marlon Odom, Texas Tech, R 14.00q, w:0.8. 8, 4527 Blake 
Frazier, USC, R 14.02q, w:0.6. 9, 3566 Jackson Nolan, Louisiana Tech, R 
14.08q, w:0.2. 10, 2533 Jerome Miller, Baylor, R 14.11, w:0.8. 10, 3770 J.D. 
Henry, Northwestern St., R 14.11, w:0.6. 12, 3689 Richard Davidson, Nebraska, 
R 14.16, w:1.3. 13, 2335 Devin Booker, Akron, R 14.23, w:0.6. 14, 4398 Shawon 
Harris, Texas Tech, R 14.24, w:0.2. 15, 3542 Ryan Fontenot, LSU, R 14.25, 
w:0.6. 16, 3356 Julius Jiles, Kansas, R 14.25, w:0.6. 17, 4557 Paul Whitty, 
UT-Arlington, 14.34, w:1.3. 18, 2378 Jeff Hunter, Arizona, 14.35, w:0.6. 19, 
4697 Milton Manson, Houston, 14.35, w:0.6. 20, 4575 Marques Mitchell, UT-San 
Antonio, 14.38, w:1.3. 21, 4530 Kai Kelly, USC, 14.39, w:1.9. 22, 4553 Adam 
Stafford, UT-Arlington, 14.40, w:0.8. 23, 2963 Joseph Taylor, Florida, 14.40, 
w:0.6. 24, 3798 Jason Stanley, Oklahoma, 14.40, w:1.9. 25, 4670 Shannon 
Armstrong, Wichita State, 14.41, w:0.6. 26, 4477 Kyle Ward, UL-Lafayette, 
14.42, w:1.3. 27, 4678 Jordan Kitchen, Wichita State, 14.50, w:1.3. 28, 3698 
Aaron Ross, Nebraska, 14.54, w:0.2. 29, 4651 Jason Browhow, W. Kentucky, 
14.55, w:1.9. 30, 3198 Ronald Broadnax, Houston, 14.56, w:0.8. 31, 2375 Daniel 
Cook, Arizona, 14.59, w:1.3. 32, 3121 Edmund Graham, Grambling, 14.61, w:1.9. 
33, 3685 Trevis Rainey, Navy, 14.65, w:0.6. 34, 2530 Jeremy Jackson, Baylor, 
14.76, w:1.3. 35, 4592 Isi Azeke, Virginia, 14.78, w:1.3. 36, 3666 Calvin 
Wyche, Mississippi St., 14.79, w:1.3. 37, 4371 Clayton Bynum, Texas State, 
14.82, w:0.8. 38, 4174 Reggie Lazenby, Steph. F. Austin, 14.86, w:0.6. 39, 
4083 Eddie Larkins, Southern, 14.89, w:0.6. 40, 4084 Carrie Steed, Southern, 
14.90, w:1.9. 41, 3885 Tyler Whitham, Rice, 14.94, w:0.6. 42, 4301 Brian Bell, 
Texas A&M, 14.96, w:0.8. 43, 3366 Aaron Thompson, Kansas, 14.99, w:0.8. 44, 
4353 Mack August, Texas Southern, 15.04, w:1.3. 45, 4074 C.J. Collier, 
Southern Miss., 15.10, w:0.2. 46, 3764 Dedric (Rashad) Bullock, Northwestern 
St., 15.12, w:0.8. 47, 4379 Marques Jackson, Texas State, 15.12, w:1.3. 48, 
3777 Tyler Priest, Northwestern St., 15.16, w:1.3. 49, 3381 Darius Draudvila, 
Kansas State, 15.31, w:0.6. 50, 3850 Darian Epting, Prairie View, 15.36, 
w:1.9. 51, 4230 Andrew Fogle, TAMU-CC, 15.64, w:0.6. 52, 3854 Jason Mitchell, 
Prairie View, 17.13, w:1.3. --, 4171 Jonathan James, Steph. F. Austin, DNF, 
w:0.2. 
Men 110 Meter Hurdles University Finals
(w: 5.0) 1, 2964 Joshua Walker, Florida, 13.59. 2, 3623 Linnie Yarbrough, Mid. 
Tenn. State, 13.70. 3, 4406 Marlon Odom, Texas Tech, 13.79. 4, 3980 Adrian 
Ray, Sam Houston St., 13.80. 5, 3693 Nenad Loncar, Nebraska, 13.91. 6, 3566 
Jackson Nolan, Louisiana Tech, 13.93. 7, 3547 Alleyne Lett, LSU, 13.96. 8, 
3692 Courtney Jones, Nebraska, 14.13. 9, 4527 Blake Frazier, USC, 14.29. 
Women 100 Meter Dash Univ/Coll Preliminaries
1, 215 Fana Ashby, Auburn, R 11.31q, w:1.1. 2, 2002 Tremedia Brice, Texas 
Southern, R 11.43q, w:1.0. 3, 1945 Marshevet Hooker, Texas, R 11.44q, w:0.1. 
4, 297 Lakadron Ivery, Baylor, R 11.57q, w:1.1. 5, 1222 Ashley Owens, LSU, R 
11.62q, w:1.0. 6, 2146 Halima DeCree, UNLV, R 11.63q, w:1.0. 7, 153 Porchea 
Carroll, Arizona State, R 11.66q, w:1.1. 8, 217 Danielle Browning, Auburn, R 
11.66q, w:1.0. 9, 1582 Nina Mayes, Rice, R 11.68q, w:1.0. 10, 893 LaDedra Guy, 
Houston, R 11.68, w:1.0. 11, 271 Juanita Broaddus, Barton County, R 11.69, 
w:1.0. 12, 304 Elizabeth Wilson, Baylor, R 11.70, w:1.0. 13, 1324 India 
Ransom, Miami, R 11.72, w:1.0. 14, 2005 Michelle Jones, Texas Southern, R 
11.75, w:1.0. 15, 2171 Jessica Onyepunuka, USC, 11.77, w:1.1. 16, 1487 Kerri 
Ann Mitchell, Oklahoma, 11.79, w:1.0. 16, 1482 Yolanda Goff, Oklahoma, 11.79, 
w:1.0. 18, 1986 Kandis Bell, TCU, 11.82, w:0.1. 19, 1949 LaTashia Kerr, Texas, 
11.84, w:1.1. 20, 1588 Yvonne Umeh, Rice, 11.85, w:1.0. 21, 1322 Wiande Moore, 
Miami, 11.85, w:1.0. 22, 2199 Rosalind Holmes, UT-San Antonio, 11.85, w:1.1. 
23, 2177 Alexis Weatherspoon, USC, 11.87, w:1.1. 24, 280 TracyAnn Rowe, Barton 
County, 11.88, w:1.1. 25, 1023 Stephanie Adams, Kansas City KS, 11.90, w:1.1. 
26, 1996 Jamee Jones, TCU, 11.93, w:1.1. 27, 1589 Desarie Walwyn, Rice, 11.93, 
w:1.1. 28, 2026 Melissa Branch, Texas Tech, 11.94, w:1.1. 29, 1318 Chinela 
Davis, Miami, 12.03, w:1.0. 30, 2036 JaToya Moore, Texas Tech, 12.03, w:0.1. 
31, 149 Nikki Martin, Arizona, 12.04, w:1.0. 32, 302 Marquisha Sefas, Baylor, 
12.09, w:1.0. 33, 426 Vanessa Clarida, Cloud County, 12.09, w:0.1. 34, 1316 
Tabia Charles, Miami, 12.10, w:1.1. 35, 2016 RaShandra Harris, Texas State, 
12.12, w:1.0. 36, 275 Sophia Jackson, Barton County, 12.12, w:1.0. 37, 1868 
Erica McLain, Stanford, 12.13, w:0.1. 38, 1029 LaToya Banks, Kansas State, 
12.14, w:1.0. 39, 2295 Quanzia Menton, Wichita State, 12.16, w:1.1. 40, 2264 
Tiffany Porter-Talbert, W. Kentucky, 12.17, w:1.1. 41, 1810 Pamela Cockerham, 
Southern, 12.18, w:1.1. 42, 2183 Kourtnee Jones, UT-Arlington, 12.20, w:1.1. 
43, 2286 Sahara Abraham, Wichita State, 12.22, w:0.1. 44, 1791 Erica Alston, 
Southern Miss., 12.24, w:1.0. 44, 2189 Brittany Williams, UT-Arlington, 12.24, 
w:1.1. 46, 2244 Equilla Weatherton, Wayland Baptist, 12.24, w:1.0. 47, 1368 
Diane Dietrich, Nebraska, 12.24, w:0.1. 48, 1444 Osaze Aghedo, North Texas, 
12.26, w:1.0. 49, 1968 Rachel Foster, Texas A&M, 12.29, w:1.1. 50, 2263 Carita 
Cole, W. Kentucky, 12.29, w:1.1. 51, 2013 Amber Everett, Texas State, 12.30, 
w:1.1. 52, 1456 Rachel Runnels, North Texas, 12.31, w:1.0. 53, 1795 Angela 
Johnson, Southern Miss., 12.32, w:1.0. 54, 2099 Stephanie McCauley, UAB, 
12.35, w:1.1. 55, 1661 Joy Furlow, Sam Houston St., 12.36, w:1.0. 56, 1030 
Monique Coleman, Kansas State, 12.37, w:1.0. 57, 2121 Tiffany Holmes, 
UL-Monroe, 12.39, w:1.1. 58, 2007 Andrea Taylor, Texas Southern, 12.39, w:1.1. 
59, 1812 Monica Robinson, Southern, 12.44, w:1.0. 60, 425 Katrina Carter, 
Cloud County, 12.46, w:1.0. 61, 2126 Marie Thompson, UL-Monroe, 12.52, w:1.1. 
62, 1271 Ashli Creal, Marshall, 12.60, w:1.0. 63, 179 Melanie McCormick, 
Arkansas-PB, 12.90, w:1.0. --, 1201 Kelly Ann Baptiste, LSU, FS, w:0.1. --, 
899 Jasmin Jackson, Houston, FS, w:1.0. --, 1146 Corlis Burrell, Lamar, DNF, 
w:1.1. 
Women 100 Meter Dash Univ/Coll Finals
(w: 5.7) 1, 2002 Tremedia Brice, Texas Southern, 11.00. 2, 1945 Marshevet 
Hooker, Texas, 11.03. 3, 1222 Ashley Owens, LSU, 11.08. 4, 215 Fana Ashby, 
Auburn, 11.12. 5, 2146 Halima DeCree, UNLV, 11.27. 6, 153 Porchea Carroll, 
Arizona State, 11.31. 7, 297 Lakadron Ivery, Baylor, 11.34. 8, 1582 Nina 
Mayes, Rice, 11.44. 9, 217 Danielle Browning, Auburn, 11.50. 
Men 100 Meter Dash College Preliminaries
1, 3373 Mark Jelks, Kansas City KS, R 10.34Q, w:0.2. 2, 2613 Ivory Williams, 
Butler County, R 10.39Q, w:1.1. 3, 4090 Yhann Plummer, Southern NO, 10.56Q, 
w:0.2. 4, 2519 Ronald Wright, Barton County, 10.54Q, w:1.1. 5, 2314 Marvin 
Bien-Aime, Abilene Chr., 10.59Q, w:0.2. 6, 2510 Ronnie Pines, Barton County, 
10.65Q, w:0.2. 7, 4636 Montez Pride, Wayland Baptist, 10.65q, w:1.1. 8, 4065 
Jermaine Logan, Southern Arkansa, 10.71q, w:0.2. 9, 2614 Kenny Wilson, Butler 
County, 10.80q, w:0.2. 10, 4244 Tal Mor, TAMU-Kingsville, 10.80, w:0.2. 11, 
4050 Jacobi Mitchell, South Plains, 10.81, w:0.2. 12, 3371 Chaime Breaux, 
Kansas City KS, 10.95, w:1.1. 13, 3280 Shardrick Johnson, Huston-Tillotson, 
11.01, w:0.2. 14, 4045 Bryce Allen, South Plains, 11.02, w:1.1. 15, 3801 Clint 
Goodson, Oklahoma Baptist, 11.06, w:0.2. 16, 3281 Christopher McKenzie, 
Huston-Tillotson, 11.15, w:1.1. 17, 4066 Ed White, Southern Arkansa, 11.16, 
w:0.2. 18, 2703 Devin Wilson, Cloud County, 11.16, w:0.2. 
Men 100 Meter Dash College Finals
(w: 3.6) 1, 3373 Mark Jelks, Kansas City KS, 10.01. 2, 4090 Yhann Plummer, 
Southern NO, 10.19. 3, 2613 Ivory Williams, Butler County, 10.20. 4, 2519 
Ronald Wright, Barton County, 10.28. 5, 2314 Marvin Bien-Aime, Abilene Chr., 
10.39. 6, 4636 Montez Pride, Wayland Baptist, 10.43. 7, 2510 Ronnie Pines, 
Barton County, 10.47. 8, 2614 Kenny Wilson, Butler County, 10.48. 9, 4065 
Jermaine Logan, Southern Arkansa, 10.64. 
Men 100 Meter Dash University Preliminaries
1, 3556 Kelly Willie, LSU, R 10.26q, w:0.7. 2, 3657 Steve Mullings, 
Mississippi St., R 10.31q, w:0.2. 3, 2952 Kyle Farmer, Florida, R 10.39q, 
w:0.4. 4, 3701 Dusty Stamer, Nebraska, R 10.43q, w:+0.0. 5, 4341 Bradley Reed, 
TCU, R 10.44q, w:+0.0. 6, 3208 Preston Perry, Houston, R 10.46q, w:+0.0. 7, 
3562 Johnathan Holland, Louisiana Tech, R 10.50q, w:+0.0. 7, 2382 Seth Amoo, 
Arizona State, R 10.50q, w:1.4. 9, 4571 Cedric Harris, UT-San Antonio, 10.52q, 
w:+0.0. 10, 2949 Richard Adu-Bobie, Florida, 10.52, w:1.4. 11, 3769 Ravyn 
Hayward, Northwestern St., 10.55, w:0.4. 12, 2978 Cedric Nabe, Florida State, 
10.59, w:0.4. 13, 3457 Michael Gauthier, Lamar, 10.60, w:0.4. 14, 3987 Adam 
Wooten, Sam Houston St., 10.61, w:0.2. 15, 3071 Mike Garner, George Mason, 
10.65, w:0.7. 16, 4339 Otis McDaniel, TCU, 10.65, w:0.7. 17, 2404 Michael 
Grant, Arkansas, 10.67, w:0.2. 18, 4241 Alvin Robinson, TAMU-CC, 10.68, w:0.4. 
19, 4472 Derek Richardson, UL-Lafayette, 10.70, w:+0.0. 20, 3702 Oliver 
Williams, Nebraska, 10.70, w:1.4. 21, 3656 Eliott Morant, Mississippi St., 
10.71, w:0.7. 22, 4080 Marcus Polk, Southern Miss., 10.72, w:0.2. 23, 3622 
VanTonio Fraley, Mid. Tenn. State, 10.72, w:+0.0. 24, 4572 Curtis Johnson, 
UT-San Antonio, 10.73, w:0.4. 25, 3552 Richard Thompson, LSU, 10.73, w:0.4. 
26, 2387 Kelvin Love, Arizona State, 10.74, w:0.2. 27, 2979 Kenny O'Neal, 
Florida State, 10.76, w:0.4. 28, 4471 Jarvis Murchison, UL-Lafayette, 10.77, 
w:0.2. 29, 4176 Johnny Thacker, Steph. F. Austin, 10.77, w:+0.0. 30, 2377 
Jason Heard, Arizona, 10.78, w:0.2. 31, 4567 Steven Brown, UT-San Antonio, 
10.79, w:0.4. 32, 4407 Earvin Parker, Texas Tech, 10.80, w:0.7. 33, 4331 Jay 
Cooper, TCU, 10.81, w:0.7. 34, 3858 Ethan Prince, Prairie View, 10.83, w:+0.0. 
34, 3739 Brandon Irabor, North Texas, 10.83, w:+0.0. 36, 4533 Chris Peart, 
USC, 10.85, w:0.2. 37, 3709 Robert Delmore, New Orleans, 10.86, w:0.4. 38, 
4170 Peter Harris, Steph. F. Austin, 10.87, w:+0.0. 39, 2966 Ricky Argro, 
Florida State, 10.88, w:1.4. 40, 3767 Marcus Gatlin, Northwestern St., 10.91, 
w:0.4. 41, 4380 Jonathan Jones, Texas State, 10.91, w:1.4. 42, 2409 Creighton 
Kiper, Arkansas, 10.92, w:0.4. 43, 4596 Reuben Jones, Virginia, 10.92, w:0.2. 
44, 2981 Rhoan Sterling, Florida State, 10.94, w:0.2. 45, 4377 Will Heyward, 
Texas State, 10.96, w:0.4. 46, 3812 Maurice Moss, Oral Roberts, 10.97, w:0.4. 
47, 4542 Quinchun Carey, UT-Arlington, 10.99, w:+0.0. 48, 3742 Derek Logan, 
North Texas, 10.99, w:0.2. 49, 4268 De'Shun Bayne, Texas, 11.03, w:0.2. 50, 
2467 Gregory Rogers, Auburn, 11.07, w:1.4. 51, 3117 Jermaine Copeland, 
Grambling, 11.12, w:+0.0. 52, 3128 Rickey Thomas, Grambling, 11.15, w:0.2. 53, 
4897 Erik Pfeiffer, Texas, 11.19, w:0.2. 54, 4363 Robert Maxey, Texas 
Southern, 11.22, w:1.4. 55, 3816 Ernest Stanz, Oral Roberts, 11.22, w:0.7. 56, 
4355 Jermaine Brown, Texas Southern, 11.24, w:0.2. 57, 4075 Cedric Collins, 
Southern Miss., 11.25, w:0.2. 57, 3976 Tyrone Lee, Sam Houston St., 11.25, 
w:0.4. 
Men 100 Meter Dash University Finals
(w: 2.5) 1, 3657 Steve Mullings, Mississippi St., 10.06. 2, 3556 Kelly Willie, 
LSU, 10.11. 3, 2952 Kyle Farmer, Florida, 10.24. 4, 3562 Johnathan Holland, 
Louisiana Tech, 10.26. 5, 2382 Seth Amoo, Arizona State, 10.29. 6, 4341 
Bradley Reed, TCU, 10.33. 7, 3701 Dusty Stamer, Nebraska, 10.38. 8, 4571 
Cedric Harris, UT-San Antonio, 10.48. --, 3208 Preston Perry, Houston, DNF. 
Women 4x400 Meter Relay Univ/Coll Preliminaries
1, Texas Tech University R 3:32.47q. 2, Texas R 3:32.78q. 3, USC R 3:33.82q. 
4, Baylor R 3:34.81q. 5, Louisiana Tech University R 3:35.15q. 6, Houston R 
3:35.22q. 7, Auburn R 3:35.29q. 8, Louisiana State University R 3:35.61q. 9, 
Miami R 3:35.64q. 10, Stanford University R 3:36.27. 11, Barton County R 
3:38.65. 12, TCU R 3:38.92. 13, Nebraska R 3:41.02. 14, East Carolina 
University 3:42.03. 15, Middle Tennessee State Univers 3:42.06. 16, Texas 
State University 3:42.25. 17, UAB 3:42.45. 18, Abilene Christian 3:42.83. 19, 
Oral Roberts University 3:43.72. 20, Angelo State University 3:44.50. 21, Sam 
Houston State University 3:44.68. 22, Texas A&M 3:44.77. 23, Arizona 3:44.81. 
24, Virginia 3:44.90. 25, Rice University 3:45.38. 26, Grambling State 
University 3:45.61. 27, New Orleans 3:45.79. 28, Huston-Tillotson College 
3:46.07. 29, Stephen F. Austin State 3:46.15. 30, North Texas 3:46.43. 31, 
Kansas City Kansas Community C 3:47.00. 32, UNLV 3:47.21. 33, Oklahoma Baptist 
University 3:47.48. 34, UT-San Antonio 3:47.49. 35, Tarleton State University 
3:47.92. 36, UT-Arlington 3:48.05. 37, Western Kentucky University 3:48.65. 
38, TAMU-Kingsville 3:48.81. 39, UL-Monroe 3:49.22. 40, New Mexico 3:49.62. 
41, Southern Mississippi 3:49.67. 42, Arkansas-Pine Bluff 3:49.68. 43, Lamar 
University 3:50.26. 44, Cloud County Community College 3:50.35. 45, Wichita 
State University 3:50.47. 46, Southwestern Christian College 3:53.47. 47, 
Marshall University 3:56.06. 48, George Mason University 3:56.27. 49, McMurry 
University 3:59.56. --, McNeese State University DQ. 
Women 4x400 Meter Relay Univ/Coll Finals
1, Texas 3:31.29R. 2, Baylor 3:31.75R. 3, Miami 3:32.25R. 4, Texas Tech 
University 3:32.38R. 5, USC 3:33.78R. 6, Auburn 3:33.99R. 7, Louisiana Tech 
University 3:34.86R. 8, Louisiana State University 3:35.06R. 9, Houston 
3:35.24R. 
Men 4x400 Meter Relay University Preliminaries
1, Florida State University R 3:06.15Q. 2, Jackson State University R 
3:06.24Q. 3, TCU R 3:08.00Q. 4, Southern University 3:10.31Q. 5, South Alabama 
R 3:08.74q. 6, Houston R 3:09.05q. 7, Texas A&M R 3:09.88q. 8, Oral Roberts 
University 3:10.06q. 9, UT-San Antonio 3:10.18q. 10, Wichita State University 
3:10.73. 11, Nebraska 3:11.13. 12, Lamar University 3:11.24. 13, Sam Houston 
State University 3:11.79. 14, Stanford University 3:11.82. 15, Texas State 
University 3:12.57. 16, Texas Southern University 3:12.85. 17, Prairie View 
A&M University 3:12.94. 18, Navy 3:13.08. 19, New Orleans 3:13.69. 20, 
Southern Mississippi 3:13.73. 21, North Texas 3:13.87. 22, UT-Arlington 
3:14.22. 23, Northwestern State University 3:14.51. 24, UL-Lafayette 3:14.60. 
25, TAMU-CC 3:15.01. 
Men 4x400 Meter Relay University Finals
1, Jackson State University 3:06.35R. 2, Florida State University 3:07.20R. 3, 
Houston 3:09.35R. 4, South Alabama 3:10.19. 5, UT-San Antonio 3:12.88. 6, 
Southern University 3:12.91. 7, Oral Roberts University 3:17.73. 8, TCU 
3:26.39. 
Girls 100 Meter Hurdles HS Div. I Preliminaries
1, 1123 Aimee Jonas, La Vernia, 14.88Q, w:0.7. 2, 1536 Erin Huckabay, Pewitt 
High Scho, 15.77Q, w:0.7. 3, 1630 Latoya Muse, Royal High Schoo, 16.18Q, 
w:0.6. 4, 2278 Rahjanaye Bailey, Wharton HS, 15.77Q, w:0.7. 5, 1364 Jade 
Randle, Navarro High Sch, 16.02Q, w:0.7. 6, 513 Sara Ly, Dallas Bishop Ly, 
16.64Q, w:0.6. 7, 471 Maci Wade, Crandall HS, 16.41q, w:0.7. 8, 1744 Georgette 
Zigler, Shady Grove Chri, 16.43q, w:0.7. 9, 657 Lindsey Blanchette, Ft. Bend 
Bapt Ac, 16.84q, w:0.7. 10, 493 Sarah Hedrick, Cuero High Schoo, 16.88, w:0.7. 
11, 1112 Lauren Valastro, La Grange HS, 16.93, w:0.6. 12, 457 Megan Walker, 
Cooper Bulldogs, 16.95, w:0.7. 13, 496 Jordan Reese, Cuero High Schoo, 17.15, 
w:0.6. 14, 1388 Erin Powell, Nevada Community, 17.50, w:0.6. 15, 982 Samantha 
Dorer, Hutto HS, 18.21, w:0.7. --, 1569 Desiree Toliver, Rice Consol, DNF, 
w:0.7. --, 601 Karem Zuniga, Dublin HS, DNF, w:0.7. 
Girls 100 Meter Hurdles HS Div. I Finals
(w: 4.6) 1, 1123 Aimee Jonas, La Vernia, 14.88. 2, 1536 Erin Huckabay, Pewitt 
High Scho, 15.30. 3, 2278 Rahjanaye Bailey, Wharton HS, 15.55. 4, 1364 Jade 
Randle, Navarro High Sch, 15.78. 5, 471 Maci Wade, Crandall HS, 16.20. 6, 513 
Sara Ly, Dallas Bishop Ly, 16.27. 7, 1630 Latoya Muse, Royal High Schoo, 
18.62. 8, 1744 Georgette Zigler, Shady Grove Chri, 19.72. 
Girls 100 Meter Hurdles HS Div. II Preliminaries
1, 578 April Williams, Dallas Skyline, 14.14Q, w:0.2. 2, 857 Lauren Wiggins, 
Hebron High Scho, 14.37Q, w:1.7. 3, 720 Iceca Epps, Ft. Worth Wyatt, 14.43Q, 
w:1.4. 4, 954 Tayanna Simpson, Houston Westbury, 14.66Q, w:-0.6. 5, 1170 
Tenaya Jones, Lancaster HS, 14.66Q, w:-0.5. 6, 191 Tiana Lee, Arl. Bowie, 
15.18Q, w:0.6. 7, 910 Rachel Long, Houston Lamar, 14.38q, w:1.7. 8, 945 Jordan 
Heggie, Houston Westbury, 14.40q, w:0.2. 9, 1938 Victoria Smith, Temple HS, 
14.61q, w:1.4. 10, 1116 Brittany Mason, La Porte, 14.68, w:1.4. 11, 141 Epley 
Bullock, Allen HS, 14.69, w:-0.5. 12, 884 Devin Brooks, Holy Names Acad, 
14.71, w:-0.6. 13, 871 Jessica Jones, Hightower High S, 14.74, w:-0.6. 14, 
1250 Demeeka Jones, Lufkin High Scho, 14.97, w:0.2. 15, 5119 Sarah Strom, 
Seguin, 15.00, w:1.7. 16, 671 Jackie Johnson, Fossil Ridge, 15.21, w:0.2. 17, 
1172 Ashley Starks, Lancaster HS, 15.31, w:-0.5. 18, 1115 April Graham, La 
Porte, 15.34, w:1.4. 19, 452 Brenda Shepard, Converse Judson, 15.34, w:-0.6. 
20, 1612 Alyssa Damon, Round Rock, 15.36, w:1.4. 21, 1539 Jessica Fowler, 
Pflugerville, 15.45, w:1.7. 22, 1188 Sasha Manuel, Lewisville HS, 15.50, 
w:-0.6. 23, 345 Jody Harris, Brenham, 15.65, w:1.7. 24, 1264 Kelly Guyton, 
Mansfield High S, 15.71, w:0.6. 25, 1130 Danisha Butler, Lake Highlands, 
15.73, w:0.6. 26, 2299 McKenzie Roth, Wch. Falls Rider, 15.88, w:0.6. 27, 544 
Lydia Reddic, Dallas Lincoln, 15.88, w:0.6. 27, 1553 Alyce Peters, Pleasanton, 
15.88, w:1.4. 29, 387 Toni Scott, Cedar Hill HS, 15.90, w:1.7. 30, 352 Sarah 
Andrews, Burnet High Scho, 15.91, w:0.2. 31, 1543 Jacqueline Rodez, 
Pflugerville, 15.96, w:1.7. 32, 856 Tabitha Riley, Hebron High Scho, 15.97, 
w:-0.6. 33, 2056 Kristen Schulz, The Woodlands, 16.06, w:0.6. 34, 1522 Jessica 
Flax, Pearland HS, 16.09, w:-0.5. 35, 642 Adrian Richardson, Flower Mound Mar, 
16.17, w:1.4. 36, 692 Brittany Roldan, Frisco HS, 16.19, w:0.2. 37, 620 Emily 
Chambliss, Flower Mound, 16.37, w:-0.5. 38, 2269 Molly Buck, Westlake, 16.40, 
w:0.2. 39, 444 Megan Bibbs, Converse Judson, 16.60, w:-0.5. 40, 434 Mary Beth 
O'Connor, Colleyville Heri, 16.79, w:0.2. 41, 1345 Kelsie West, Mineral Wells, 
16.82, w:1.4. 42, 1285 Savannah Martinez, McAllen Rowe HS, 16.82, w:0.2. 43, 
232 Alia Williams, Austin Bowie, 16.90, w:-0.5. 44, 1187 Megan Lindaman, 
Lewisville HS, 16.91, w:1.7. 45, 935 Britney Nixon, Houston Memorial, 16.97, 
w:-0.5. 46, 1286 Nadiya Simmons, McAllen Rowe HS, 17.09, w:0.6. 47, 936 Sarah 
Pappas, Houston Memorial, 17.59, w:0.6. 48, 752 Cynthia Ejesieme, Garland HS, 
17.69, w:-0.6. 49, 836 Lindsey Rosen, Gregory-Portland, 17.82, w:-0.6. 50, 
1935 Hailey Ruzicka, Taylor HS, 44.38, w:-0.6. 
Girls 100 Meter Hurdles HS Div. II Finals
(w: 3.1) 1, 578 April Williams, Dallas Skyline, 13.71. 2, 857 Lauren Wiggins, 
Hebron High Scho, 14.13. 3, 945 Jordan Heggie, Houston Westbury, 14.17. 4, 
1170 Tenaya Jones, Lancaster HS, 14.19. 5, 910 Rachel Long, Houston Lamar, 
14.25. 6, 720 Iceca Epps, Ft. Worth Wyatt, 14.46. 7, 1938 Victoria Smith, 
Temple HS, 14.60. 8, 954 Tayanna Simpson, Houston Westbury, 14.73. 9, 191 
Tiana Lee, Arl. Bowie, 14.85. 
Boys 110 Meter Hurdles HS Div. I Preliminaries
1, 2608 Jeremy Jackson, Burton High Scho, 14.43Q, w:0.1. 2, 3505 Steven Jones, 
Lexington, 14.47Q, w:-0.5. 3, 3433 Micah Miksch, La Vernia, 15.00Q, w:0.2. 4, 
4663 Leslie Clark, Wharton HS, 14.96Q, w:-0.5. 5, 4131 Clayton Knight, St. 
Mark's TX, 15.25Q, w:0.2. 6, 2765 Avery Sheppard, Cuero High Schoo, 15.36Q, 
w:0.1. 7, 2672 nathan schwarz, China Spring H.S, 15.13q, w:-0.5. 8, 2912 Joch 
Charrier, East Chambers Hi, 15.50q, w:-0.5. 9, 2578 Paden Behrens, Brady, 
15.63q, w:-0.5. 10, 3519 Jeff Walke, Little Elm HS, 15.66, w:0.1. 11, 3869 
Tommy Wolfe, Raymondville HS, 15.72, w:0.1. 12, 2727 Kyle Thompson, Cooper 
Bulldogs, 15.87, w:0.2. 13, 2707 Shelden Feist, Comanche HS (TX), 15.88, 
w:0.2. 14, 3672 Erick Marquez, MONAHANS HIGH SC, 16.13, w:0.1. 15, 4643 Justin 
Lightfoot, West HS, 16.33, w:-0.5. 16, 3426 Matt Arnold, La Vernia, 16.48, 
w:-0.5. 17, 4143 Garrett Auzenne, St. Thomas (TX), 17.21, w:0.2. --, 3941 
Cedric Powell, Royal High Schoo, DNF, w:0.2. 
Boys 110 Meter Hurdles HS Div. I Finals
(w: 2.7) 1, 2608 Jeremy Jackson, Burton High Scho, 14.09. 2, 3505 Steven 
Jones, Lexington, 14.30. 3, 3433 Micah Miksch, La Vernia, 14.63. 4, 2578 Paden 
Behrens, Brady, 14.88. 5, 2672 nathan schwarz, China Spring H.S, 15.00. 6, 
4131 Clayton Knight, St. Mark's TX, 15.00. 7, 2765 Avery Sheppard, Cuero High 
Schoo, 15.11. 8, 2912 Joch Charrier, East Chambers Hi, 15.19. 9, 4663 Leslie 
Clark, Wharton HS, 15.29. 
Boys 110 Meter Hurdles HS Div. II Preliminaries
1, 2674 Trevor Gerland, Cinco Ranch, 14.04Q, w:1.6. 2, 3408 Mathias Frazier, 
Klein Forest, 14.30Q, w:3.0. 3, 3425 John Thomas, La Porte, 14.37Q, w:0.1. 4, 
4106 Clint Renfro, Southlake Carrol, 14.40Q, w:2.7. 5, 2478 Elliott O'Hare, 
Austin Johnson, 14.41Q, w:0.4. 6, 2797 Oscar Spurlock, Dallas Carter, 14.46Q, 
w:+0.0. 7, 3619 Jansen Hyde, Mesquite Poteet, 14.45q, w:0.1. 8, 4042 Tim 
Thompson, South Grand Prai, 14.46q, w:0.4. 9, 2717 Kendall Daughtry, Converse 
Judson, 14.47q, w:0.1. 10, 3131 Nathan Lowery, Grapevine HS, 14.51, w:3.0. 11, 
2768 Adam Fretwell, Cypress Creek, 14.52, w:+0.0. 12, 4256 Jonovan Wooldridge, 
Taylor HS, 14.68, w:0.4. 13, 3842 Robert Hemsley, Plano West, 14.69, w:2.7. 
14, 2594 Lester Ward, Brenham, 14.83, w:1.6. 15, 2731 Collier McKinzie, Corpus 
Christi C, 14.85, w:2.7. 16, 3841 Greg Rideaux, Plano HS, 14.90, w:0.1. 17, 
2696 Maston Wallace, Clear Brook, 14.98, w:+0.0. 18, 2827 Steven Cartwright, 
Dallas Lincoln, 15.01, w:1.6. 19, 3528 Joey Uker, Lockhart HS, 15.02, w:3.0. 
20, 2571 Dusty Burkett, Boerne I.S.D., 15.08, w:0.4. 21, 3161 Donneil 
Whitemon, Hays Consolidate, 15.11, w:0.4. 22, 3479 Greg Wright, Lancaster HS, 
15.14, w:1.6. 23, 3899 Zach Plinario, Richardson Pearc, 15.14, w:2.7. 24, 2817 
David Nelson, Dallas Hillcrest, 15.22, w:3.0. 25, 3475 Billy Walker, Lancaster 
HS, 15.24, w:2.7. 26, 4458 Antwone Starks, Tyler Lee, 15.25, w:+0.0. 27, 2798 
Jamall Williams, Dallas Carter, 15.30, w:1.6. 28, 2673 Ryan Borden, Cinco 
Ranch, 15.33, w:1.6. 29, 2739 Chris Hawkins, Corsicana, 15.40, w:0.1. 30, 2603 
Greg Montgomery, Burkburnett, 15.46, w:+0.0. 31, 3138 Jordan Pitts, Greenville 
HS, 15.48, w:2.7. 32, 2430 Chris Jones, Arl. Bowie, 15.55, w:0.1. 33, 2572 
Taylor Gaunnt, Boerne I.S.D., 15.58, w:+0.0. 34, 2729 John Malazzo, Coppell 
HS, 15.60, w:2.7. 35, 2887 Vonnie Miller, De Soto HS, 15.68, w:0.1. 36, 2753 
Nester Howard, Crowley HS, 15.80, w:2.7. 37, 3526 Dwin Roland, Lockhart HS, 
15.83, w:0.4. 38, 2474 Darius Anderson, Austin Johnson, 16.01, w:0.4. 39, 3898 
Matt Harris, Richardson Pearc, 16.01, w:0.4. 40, 3638 John Dobbs, Mineral 
Wells, 16.09, w:3.0. 41, 2647 TJ Cheavens, Cedar Park HS, 16.21, w:+0.0. 42, 
3444 William Burrell, Lake Highlands, 16.23, w:0.1. 43, 3600 Edward Morgan, 
McKinney HS, 16.32, w:1.6. 44, 3453 Adam Smith, Lake Highlands, 16.81, w:3.0. 
45, 3024 Tommy Hale, Ft. Worth Boswel, 17.29, w:3.0. 
Boys 110 Meter Hurdles HS Div. II Finals
(w: 2.8) 1, 2674 Trevor Gerland, Cinco Ranch, 13.80. 2, 3619 Jansen Hyde, 
Mesquite Poteet, 14.08. 3, 3408 Mathias Frazier, Klein Forest, 14.20. 4, 4042 
Tim Thompson, South Grand Prai, 14.35. 5, 2717 Kendall Daughtry, Converse 
Judson, 14.36. 6, 4106 Clint Renfro, Southlake Carrol, 14.39. 7, 2797 Oscar 
Spurlock, Dallas Carter, 14.42. 8, 3425 John Thomas, La Porte, 14.49. 9, 2478 
Elliott O'Hare, Austin Johnson, 16.16. 
Girls 4x200 Meter Relay HS Div. I Preliminaries
1, Dallas Madison High School M 1:42.89Q. 2, Wharton HS M 1:42.90Q. 3, Newton 
High School 1:44.57Q. 4, Rice Consolidated High School 1:43.39Q. 5, Dallas 
Roosevelt High School 1:45.83Q. 6, Ursuline Academy High School 1:46.19Q. 7, 
Louisville High School 1:45.25q. 8, Needville Lady Jays 1:46.02q. 9, Royal 
High School 1:46.31q. 10, Cooper Bulldogs 1:47.42. 11, Gonzales High School 
1:47.81. 12, Kinkaid School 1:48.02. 13, La Vernia High School 1:48.14. 14, 
Hockaday School 1:48.25. 15, Tatum High School 1:48.26. 16, Cuero High School 
1:48.30. 17, Kerens High School 1:48.66. 18, Florence High School 1:48.92. 19, 
Refugio High School 1:49.24. 20, St. Michael's Academy 1:49.39. 21, Cameron 
Yoe High School 1:49.54. 22, Dallas Bishop Lynch Catholic H 1:50.38. 23, All 
Saints Episcopal School 1:53.64. 
Girls 4x200 Meter Relay HS Div. I Finals
1, Dallas Madison High School 1:43.55. 2, Rice Consolidated High School 
1:43.85. 3, Wharton HS 1:44.03. 4, Newton High School 1:45.28. 5, Louisville 
High School 1:45.58. 6, Dallas Roosevelt High School 1:46.97. 7, Ursuline 
Academy High School 1:47.65. --, Needville Lady Jays DQ. 
Girls 4x200 Meter Relay HS Div. II Preliminaries
1, Dallas Skyline High School 1:36.34Q. 2, L.B. Wilson 1:37.09Q. 3, Houston 
Westbury High School 1:38.64Q. 4, Lancaster High School 1:39.14Q. 5, Killeen 
Ellison High School 1:39.43Q. 6, Austin Reagan High School 1:39.63Q. 7, 
Fortbend Thurgood Marshall Hig 1:39.34q. 8, Harker Heights High School 
1:39.69q. 9, Houston Westside High School 1:39.89q. 10, Fossil Ridge High 
School 1:39.95. 11, Converse Judson High School 1:39.98. 12, A&M Consolidated 
High School 1:40.00. 13, Dallas Lincoln 1:40.75. 14, Arlington Bowie High 
School 1:40.95. 15, Dallas Kimball High School 1:41.23. 16, Klein Forest High 
School 1:41.44. 17, Summit High School, Mansfield 1:41.87. 18, Greenville HS 
1:41.90. 19, South Grand Prairie High Schoo 1:42.11. 20, Arlington Martin High 
School 1:42.35. 21, Ft. Worth Wyatt High School 1:42.36. 22, Lake Highlands 
High School 1:42.38. 23, San Antonio Roosevelt High Sch 1:42.44. 24, Pearland 
High School 1:43.12. 25, Arlington Houston High School 1:43.31. 26, Dallas 
Carter High School 1:43.45. 27, Sherman High School 1:43.65. 28, Lewisville HS 
1:43.89. 29, North Crowley High School 1:43.93. 30, Tyler Lee High School 
1:44.16. 31, Connally High School 1:44.21. 32, Beaumont Ozen High School 
1:44.24. 33, Pflugerville High School 1:44.39. 34, Tyler High School 1:44.45. 
35, Cedar Hill High School 1:44.47. 36, Taylor High School 1:44.55. 37, 
Crowley High School 1:45.00. 38, Houston Memorial High School 1:45.21. 39, 
Galveston Ball High School 1:45.38. 40, Stony Point High School 1:45.40. 41, 
Garland High School 1:45.60. 42, San Antonio East Central High 1:46.11. 43, 
The Woodlands High School 1:46.26. 44, Round Rock High School 1:46.72. 45, Ft. 
Worth Boswell High School 1:47.38. 46, Beaumont Central High School 1:48.02. 
47, Richardson High School 1:48.08. 48, Beaumont West Brook High Schoo 
1:51.01. --, Houston Worthing High School DNF. --, Ft. Worth Dunbar High 
School DQ. 
Girls 4x200 Meter Relay HS Div. II Finals
1, L.B. Wilson 1:36.13. 2, Lancaster High School 1:38.53. 3, Fortbend Thurgood 
Marshall Hig 1:38.88. 4, Houston Westbury High School 1:39.73. 5, Harker 
Heights High School 1:41.19. 6, Killeen Ellison High School 1:41.47. 7, Austin 
Reagan High School 1:48.51. --, Dallas Skyline High School DQ. 
Boys 4x200 Meter Relay HS Div. I Preliminaries
1, Jasper High School M 1:27.88Q. 2, Waco La Vega High School 1:28.55Q. 3, 
Wharton HS 1:29.19Q. 4, Dallas Madison High School 1:29.19Q. 5, Lexington 
1:29.73Q. 6, Timpson High School 1:30.33Q. 7, Sweeny High School 1:29.68q. 8, 
Dallas Bishop Lynch Catholic H 1:30.41q. 9, St. Michael's Academy 1:30.42q. 
10, MONAHANS HIGH SCHOOL 1:30.50. 11, La Vernia High School 1:30.76. 12, 
Giddings High School 1:31.05. 13, Roosevelt 1:31.33. 14, Royal High School 
1:31.62. 15, Cisco High School 1:31.81. 16, All Saints Episcopal School 
1:31.93. 17, marlin high school 1:32.01. 18, Hirschi High School 1:32.04. 19, 
La Grange High School 1:32.12. 20, East Chambers High School 1:32.19. 21, 
Little Elm High School 1:32.88. 22, Grace Prep Academy 1:33.82. 23, St. Thomas 
High School 1:34.01. --, Cuero High School DQ. 
Boys 4x200 Meter Relay HS Div. I Finals
1, Waco La Vega High School 1:28.43. 2, Jasper High School 1:28.72. 3, 
Lexington 1:29.74. 4, Sweeny High School 1:29.75. 5, Wharton HS 1:29.81. 6, 
Timpson High School 1:30.68. 7, St. Michael's Academy 1:31.88. 8, Dallas 
Bishop Lynch Catholic H 1:33.72. --, Dallas Madison High School DQ. 
Boys 4x200 Meter Relay HS Div. II Preliminaries
1, Cinco Ranch High School 1:24.97Q. 2, Dallas Carter High School 1:26.93Q. 3, 
Beaumont Ozen High School 1:27.62Q. 4, North Crowley High School 1:27.85Q. 5, 
Arlington Bowie High School 1:28.15Q. 6, Killeen High School 1:28.47Q. 7, San 
Antonio Roosevelt High Sch 1:27.39q. 8, Lancaster HS 1:27.66q. 9, Crowley High 
School 1:28.17q. 10, Greenville HS 1:28.31. 11, Mesquite Poteet High School 
1:28.39. 12, Dallas Skyline High School 1:28.57. 13, Irving MacArthur High 
School 1:28.65. 14, Plano High School 1:28.67. 15, Texas City High School 
1:28.88. 16, San Antonio East Central High 1:28.94. 17, Angleton High School 
1:29.01. 18, Hebron High School 1:29.09. 19, De Soto High School 1:29.09. 20, 
Dallas Kimball High School 1:29.58. 21, Houston Madison High School 1:29.67. 
22, Abilene High School 1:29.75. 23, Westlake TX 1:29.86. 24, Corsicana High 
School 1:29.88. 25, Lake Highlands High School 1:30.19. 26, Summit High School 
1:30.43. 27, Spring Woods HS 1:30.43. 28, Dallas Lincoln High School 1:30.43. 
29, Hendrickson High School 1:30.58. 30, Dulles High School 1:30.88. 31, Allen 
High School 1:30.93. 32, Euless Trinity High School 1:30.97. 33, Connally High 
School 1:31.03. 34, Richardson High School 1:31.26. 35, Houston Westbury High 
School 1:31.33. 36, Cleburne High School 1:31.66. 37, Austin Akins High School 
1:31.94. 38, Midlothian High School 1:32.27. 39, Waxahachie High School 
1:33.01. 40, Strake Jesuit College Preparat 1:34.32. 41, Austin McCallum High 
School 1:34.99. --, Georgetown HS DNF. --, John Tyler Boys DQ. --, Northwest 
Texans DQ. --, Converse Judson High School DQ. 
Boys 4x200 Meter Relay HS Div. II Finals
1, Cinco Ranch High School 1:25.14. 2, Beaumont Ozen High School 1:25.79. 3, 
Dallas Carter High School 1:26.93. 4, San Antonio Roosevelt High Sch 1:28.89. 
5, North Crowley High School 1:28.97. 6, Crowley High School 1:28.98. 7, 
Lancaster HS 1:29.13. --, Arlington Bowie High School DQ. --, Killeen High 
School DQ. 
Girls 4x800 Meter Relay High School
1, The Woodlands High School 9:20.17. 2, Hereford High School 9:29.28. 3, 
Southlake Carroll High School 9:35.89. 4, L.B. Wilson 9:40.30. 5, Houston 
Lamar High School 9:40.31. 6, Georgetown HS 9:42.77. 7, Keller High School 
9:48.76. 8, Northwest Texans 9:49.91. 9, Flower Mound Marcus High Schoo 
9:51.43. 10, Cedar Park High School 9:51.97. 11, John Cooper School 9:52.95. 
12, Canyon High School 9:53.65. 13, Dripping Springs High School 9:59.98. 14, 
Dallas Bishop Lynch Catholic H 10:08.72. 15, Frisco High School 10:10.63. 16, 
Houston Memorial High School 10:11.15. 17, San Antonio Churchill High Sch 
10:11.54. 18, Ursuline Academy High School 10:16.57. 19, Austin Bowie High 
School 10:16.59. 
Boys 4x800 Meter Relay High School
1, The Woodlands High School 7:51.35. 2, Edinburg North High School 7:53.55. 
3, Edmond Memorial High School 7:57.16. 4, San Antonio Churchill High Sch 
8:00.34. 5, Southlake Carroll High School 8:01.84. 6, PSJA North High School 
8:02.19. 7, Cedar Park High School 8:04.63. 8, Flower Mound Marcus High Schoo 
8:04.95. 9, Cypress Falls High School 8:05.25. 10, Lake Highlands High School 
8:05.39. 11, Round Rock McNeil High School 8:06.09. 12, Jesuit College 
Preparatory Sch 8:06.50. 13, Lockhart High School 8:07.44. 14, Georgetown HS 
8:14.31. 15, Strake Jesuit College Preparat 8:23.94. 16, Houston Westside 
8:24.19. 17, Midlothian High School 8:24.65. 18, Houston Westbury High School 
8:24.84. 19, De Soto High School 8:28.16. 
Girls 100 Meter Dash HS Div. I Preliminaries
1, 1903 Dorrie Thompson, Sweeny HS, 12.11Q, w:4.0. 2, 1927 Jessica Ford, Tatum 
High Schoo, 12.23Q, w:4.0. 3, 360 Shakira Harris, Cameron Yoe, 12.51Q, w:0.7. 
4, 561 Ashley Gaut, Dallas Roosevelt, 12.32Q, w:4.0. 5, 1414 Jessica McCain, 
Newton TX, 12.56Q, w:4.0. 6, 600 Tara Towns, Dublin HS, 12.74Q, w:0.7. 7, 1568 
Ashley Stovall, Rice Consol, 12.47q, w:4.0. 8, 656 Laurne Bazunu, Ft. Bend 
Bapt Ac, 12.58q, w:4.0. 9, 333 Vanity Darty, Big Sandy, 12.69q, w:4.0. 10, 
1567 Curtisha Scott, Refugio HS, 13.00, w:0.7. 11, 805 Abigail Fraser, Grace 
Prep Acade, 13.01, w:4.0. 12, 883 Danielle O'Bannon, Hockaday School, 13.08, 
w:0.7. 13, 499 Taisha Cauley, Dallas Bishop Du, 13.21, w:0.7. 14, 137 Staley 
Hawkins, All Saints, 13.32, w:0.7. --, 1057 LaShondria Jefferson, Kerens HS, 
FS, w:4.0. 
Girls 100 Meter Dash HS Div. I Finals
(w: 1.7) 1, 1903 Dorrie Thompson, Sweeny HS, 12.04. 2, 360 Shakira Harris, 
Cameron Yoe, 12.31. 3, 561 Ashley Gaut, Dallas Roosevelt, 12.31. 4, 1568 
Ashley Stovall, Rice Consol, 12.43. 5, 1927 Jessica Ford, Tatum High Schoo, 
12.47. 6, 656 Laurne Bazunu, Ft. Bend Bapt Ac, 12.52. 7, 333 Vanity Darty, Big 
Sandy, 12.61. 8, 1414 Jessica McCain, Newton TX, 12.69. 9, 600 Tara Towns, 
Dublin HS, 12.86. 
Girls 100 Meter Dash HS Div. II Preliminaries
1, 574 Krystin Lacy, Dallas Skyline, 11.55q, w:2.4. 2, 953 Britney Orville, 
Houston Westbury, 11.79q, w:2.4. 3, 576 Tara Thomas, Dallas Skyline, 11.85q, 
w:2.4. 4, 1548 Porscha Lucas, Plano HS, 11.87q, w:2.4. 5, 678 Jessica Gregory, 
Foster High Scho, 11.93q, w:2.2. 6, 689 Melissa Ikono, Frisco HS, 11.96q, 
w:2.2. 7, 1168 Jonisha Boleware, Lancaster HS, 11.96q, w:0.5. 8, 710 Victoria 
Jordan, Ft. Worth Dunbar, 11.97q, w:0.7. 9, 1346 Sandy Wooten, Mineral Wells, 
12.04q, w:0.5. 10, 546 Nykeidria Roberts, Dallas Lincoln, 12.07, w:1.5. 11, 
1092 De Ana Carson, L.B. Wilson, 12.13, w:1.5. 12, 668 Brittany Culver, Fossil 
Ridge, 12.14, w:1.5. 13, 246 Gyaisha Hall, Austin Reagan, 12.16, w:1.5. 14, 
1171 Teshania Langston, Lancaster HS, 12.21, w:2.4. 15, 1424 Ashley Carpenter, 
North Crowley, 12.22, w:1.5. 16, 414 Erica Alexander, Clear Brook High, 12.24, 
w:0.5. 17, 1098 Tasia Smith, L.B. Wilson, 12.26, w:1.5. 18, 827 Ashley Fuller, 
Greenville HS, 12.26, w:0.5. 19, 857 Lauren Wiggins, Hebron High Scho, 12.27, 
w:1.5. 20, 1119 Miesha Titus, La Porte, 12.27, w:2.4. 21, 194 Brittany 
Blaylock, Arl. Houston, 12.29, w:0.7. 22, 462 Ashley Jackson, Corpus Christi 
K, 12.30, w:2.4. 23, 718 Lysharon Brown, Ft. Worth Wyatt, 12.32, w:2.4. 24, 
1774 Tanisha Walker, South Grand Prai, 12.35, w:0.5. 25, 2087 Allysha Wilson, 
Tyler Lee, 12.37, w:2.2. 26, 1594 Natasha Burse, Richardson HS, 12.38, w:0.5. 
27, 667 Laneeka Allen, Fossil Ridge, 12.39, w:0.5. 28, 2230 Kaleigh Frazier, 
Vista Ridge HS, 12.41, w:2.2. 29, 235 Demetre Alexander, Austin Johnston, 
12.43, w:1.5. 30, 1898 Krystal McKnight, Summit High Scho, 12.47, w:0.5. 31, 
448 Kelli Johnson, Converse Judson, 12.48, w:2.4. 32, 432 Brittany Carr, 
Colleyville Heri, 12.48, w:0.5. 33, 545 Jerramesha Reed, Dallas Lincoln, 
12.49, w:0.5. 34, 831 LaQuinta Ross, Greenville HS, 12.51, w:1.5. 35, 742 
Monique Hatcher, Galveston Ball, 12.52, w:2.4. 36, 1743 Kortney Thurman, 
Seagoville, 12.53, w:1.5. 37, 1727 Chelsea Cheatham, San Marcos HS, 12.53, 
w:0.7. 38, 2143 Dominique McAdoo, University High, 12.60, w:0.5. 39, 941 
Brittany Tiney, Houston Stratfor, 12.62, w:1.5. 40, 489 Annisa Roberts, 
Crowley HS, 12.64, w:2.2. 41, 714 Quinesha Franklin, Ft. Worth Haltom, 12.65, 
w:1.5. 42, 1189 Melecia McCloyen, Lewisville HS, 12.67, w:1.5. 43, 1532 Lauren 
Pratt, Pearland HS, 12.68, w:2.4. 44, 666 Sequoya Pittman, Fortbend Thurgoo, 
12.68, w:1.5. 45, 485 Shena Gentry, Crowley HS, 12.69, w:2.2. 46, 658 lenz 
alisha, Fortbend Thurgoo, 12.72, w:2.2. 47, 442 Kierra Westbrook, Connally HS, 
12.74, w:0.7. 48, 1131 Zamikia Caldwell, Lake Highlands, 12.74, w:0.5. 49, 189 
Jasmine Johnson, Arl. Bowie, 12.78, w:2.4. 50, 1291 Ashley Lewis, McKinney HS, 
12.78, w:0.5. 51, 1295 Becky Reid, McKinney HS, 12.82, w:1.5. 52, 931 
Alexandra Hurst, Houston Memorial, 12.82, w:2.4. 53, 1619 Funto Adebo, Round 
Rock McNei, 12.87, w:1.5. 54, 686 Brittany Culbertson, Frisco HS, 12.89, 
w:0.5. 54, 1339 Zaybaliya Jackson, Midway High Scho, 12.89, w:0.5. 56, 1114 
Divina Garcia, La Porte, 12.94, w:2.4. 57, 224 Ashley Watkins, Austin Akins, 
12.98, w:0.5. 58, 1624 Breanna Meyer, Round Rock McNei, 13.01, w:2.2. 59, 745 
Maia James, Galveston Ball, 13.08, w:0.7. 60, 625 Jennifer Hart, Flower Mound, 
13.14, w:0.7. 61, 1887 Bryttni Hughes, Stony Point, 13.15, w:0.7. 62, 1338 
April Yeager, Midlothian HS, 13.27, w:2.4. 63, 395 Logan Ramsey, Cedar Park 
HS, 13.52, w:0.7. 64, 472 Sha Tisha Mays, Crockett High Sc, 13.68, w:0.5. 
Girls 100 Meter Dash HS Div. II Finals
(w: 2.9) 1, 678 Jessica Gregory, Foster High Scho, 11.58. 2, 1346 Sandy 
Wooten, Mineral Wells, 11.63. 3, 1168 Jonisha Boleware, Lancaster HS, 11.76. 
4, 953 Britney Orville, Houston Westbury, 11.77. 5, 576 Tara Thomas, Dallas 
Skyline, 11.77. 5, 1548 Porscha Lucas, Plano HS, 11.77. --, 710 Victoria 
Jordan, Ft. Worth Dunbar, FS. 
Boys 100 Meter Dash HS Div. I Preliminaries
1, 2762 Brandon James, Cuero High Schoo, 10.59Q, w:2.5. 2, 2840 Shawnbrey 
Mcneal, Dallas Madison, 10.76Q, w:2.6. 3, 3393 Ontario Jefferson, Kerens HS, 
10.84Q, w:0.6. 4, 3670 Richard Covington, MONAHANS HIGH SC, 10.94Q, w:2.5. 5, 
3323 Jordan Patton, Jasper HS, 10.98Q, w:2.6. 6, 4454 Jarriel Norman, Troup 
High Schoo, 11.04Q, w:0.6. 7, 3093 Cassuis Bradley, Giddings HS, 11.09q, 
w:2.5. 8, 3094 Dominique Crawford, Giddings HS, 11.14q, w:2.6. 9, 3348 Asa 
Holland, Junction HS, 11.20q, w:0.6. 10, 3427 Travis Barton, La Vernia, 11.22, 
w:2.6. 11, 3517 Trey Rhodes, Little Elm HS, 11.23, w:0.6. 12, 4685 Dayne 
Grahmann, Yoakum, 11.24, w:2.5. 12, 3581 Stephone Mercer, Manor HS, 11.24, 
w:2.6. 14, 2341 Chris Douglas, All Saints, 11.32, w:0.6. 15, 2838 Charles 
Franklin, Dallas Madison, 11.39, w:2.5. 16, 4142 Cleve Moten, St. Stephen's, 
11.41, w:2.6. 17, 2787 Anthony Vant Westant, Dallas Bishop Ly, 11.47, w:2.5. 
18, 3594 LaMondria Williams, marlin high scho, 11.52, w:0.6. 19, 3416 Kyle 
Daniels, La Grange HS, 11.54, w:0.6. --, 3874 Adam Whitaker, Reicher Catholic, 
FS, w:0.6. --, 3506 Corey Lewis, Lexington, FS, w:0.6. --, 4136 Tyler Duffy, 
St. Michael's, DNF, w:2.6. 
Boys 100 Meter Dash HS Div. I Finals
(w: 4.1) 1, 2762 Brandon James, Cuero High Schoo, 10.43. 2, 3393 Ontario 
Jefferson, Kerens HS, 10.51. 3, 4454 Jarriel Norman, Troup High Schoo, 10.75. 
4, 3670 Richard Covington, MONAHANS HIGH SC, 10.86. 5, 3323 Jordan Patton, 
Jasper HS, 10.92. 6, 3348 Asa Holland, Junction HS, 10.95. 7, 3093 Cassuis 
Bradley, Giddings HS, 11.02. 8, 3094 Dominique Crawford, Giddings HS, 11.06. 
Boys 100 Meter Dash HS Div. II Preliminaries
1, 2757 Dominique Stafford, Crowley HS, 10.68q, w:1.2. 2, 4198 Keelen Green, 
Sulfur Springs, 10.68q, w:1.0. 3, 4125 Daniel Johnson, Spring Woods HS, 
10.69q, w:2.8. 4, 2542 Wallace Franklin, Beau. Ozen, 10.72q, w:2.0. 5, 2989 
Denny Nedd, Flower Mound, 10.74q, w:2.8. 6, 4347 Whitney Prevost, Texas City, 
10.75q, w:1.3. 7, 4011 Shane Jones, SA Roosevelt, 10.76q, w:2.8. 8, 3300 Ricky 
Norris, Irving HS, 10.81q, w:2.8. 9, 2366 Donald Monroe, Angleton, 10.81q, 
w:1.3. 10, 3761 Ryan Varner, Northwest Texans, 10.82, w:1.2. 11, 3149 benjamin 
simmons, Harker Heights, 10.91, w:2.0. 12, 3756 Blake Collier, Northwest 
Texans, 10.91, w:2.0. 13, 2592 Lamont Roberts, Brenham, 10.92, w:2.0. 14, 4658 
Staton Jobe, Westlake TX, 10.92, w:2.8. 15, 3183 Joseph Reese, Hendrickson HS, 
10.95, w:0.6. 16, 3188 Kevin Benjamin, Hightower High S, 10.96, w:1.2. 17, 
3247 Sammie Henderson, Houston Sterling, 10.99, w:1.3. 18, 3164 Chris Brown, 
Hebron High Scho, 11.01, w:1.3. 19, 3500 Nelson Onygebu, Lewisville HS, 11.02, 
w:2.8. 20, 4014 Alex Starks, SA Roosevelt, 11.03, w:1.0. 21, 2553 Quincy 
Daniels, Belton, 11.03, w:1.3. 22, 4018 Alvin Canady, San Marcos HS, 11.04, 
w:1.3. 23, 2865 Michael Morgan, Dallas Skyline, 11.07, w:2.8. 24, 2831 kavin 
mathis, Dallas Lincoln, 11.07, w:0.6. 25, 4838 Phillip Tanner, Dallas Kimball, 
11.08, w:1.3. 25, 2473 Paul Williams, Austin Akins, 11.08, w:2.8. 27, 2596 
Jacorey Williams, Brenham, 11.09, w:2.8. 28, 2874 Justin McQueen, Dayton HS, 
11.09, w:0.6. 29, 2719 Randez James, Converse Judson, 11.10, w:1.0. 30, 2923 
Dominic James, Edinburg North H, 11.11, w:1.0. 31, 2925 B.J. Bashoraun, Edmond 
Memorial, 11.13, w:0.6. 32, 2710 Phillip Dockery, Connally HS, 11.14, w:2.8. 
33, 3130 Victor Dupy, Grapevine HS, 11.17, w:0.6. 34, 2521 Hector LaBoy, 
Bastrop, 11.20, w:2.0. 35, 3061 Peter James, Galveston Ball, 11.21, w:1.0. 36, 
3063 Cordarrah Scott, Galveston Ball, 11.21, w:2.0. 37, 2470 Steven Hall, 
Austin Akins, 11.23, w:1.0. 38, 4024 Jason Webster, San Marcos HS, 11.23, 
w:2.0. 39, 2522 Terence Specks, Bastrop, 11.24, w:2.8. 40, 4253 David Stoglin, 
Taylor HS, 11.25, w:0.6. 41, 2312 Leroy Thompson, A&M Consolidated, 11.26, 
w:1.2. 42, 2574 Brandon Oliver, Boerne I.S.D., 11.37, w:1.2. 43, 2371 Keith 
Toston, Angleton, 11.37, w:2.8. 44, 3401 Jamel Jackson, Killeen HS, 11.41, 
w:0.6. 45, 3640 Willie Sneed, Mineral Wells, 11.45, w:1.2. 46, 2789 Jarvous 
Bryant, Dallas Carter, 11.48, w:1.0. 47, 2441 Anthony Preston, Arl. Houston, 
11.49, w:2.8. 48, 2604 Dakota Orf, Burkburnett, 11.52, w:2.8. 49, 3397 Bryson 
Haggerty, Killeen HS, 11.57, w:1.3. --, 2905 Troy Woolfolk, Dulles High Scho, 
FS, w:1.0. --, 3133 Aaron Hawkins, Greenville HS, FS, w:2.0. --, 3642 Kelvin 
Thompson, Mineral Wells, FS, w:2.8. 
Boys 100 Meter Dash HS Div. II Finals
(w: 1.6) 1, 4198 Keelen Green, Sulfur Springs, 10.64. 2, 2542 Wallace 
Franklin, Beau. Ozen, 10.67. 3, 2366 Donald Monroe, Angleton, 10.68. 4, 2757 
Dominique Stafford, Crowley HS, 10.71. 5, 4011 Shane Jones, SA Roosevelt, 
10.71. 6, 4125 Daniel Johnson, Spring Woods HS, 10.72. 7, 4347 Whitney 
Prevost, Texas City, 10.76. 8, 3300 Ricky Norris, Irving HS, 10.77. 9, 2989 
Denny Nedd, Flower Mound, 10.95. 
Girls 4x400 Meter Relay HS Div. I Preliminaries
1, Stafford High School 3:56.60Q. 2, Canyon High School 4:00.74Q. 3, Rice 
Consolidated High School 4:04.40Q. 4, Greenhill School 4:05.91Q. 5, Ursuline 
Academy High School 4:02.01q. 6, St. Michael's Academy 4:03.19q. 7, Wharton HS 
4:06.46q. 8, La Vernia High School 4:06.52q. 9, La Grange High School 
4:07.09q. 10, Dallas Roosevelt High School 4:08.62. 11, Kinkaid School 
4:08.99. 12, Dallas Madison High School 4:09.55. 13, Brady High School 
4:10.44. 14, Dallas Bishop Lynch Catholic H 4:12.31. 15, Salado High School 
4:12.95. 16, Dublin High School 4:13.65. 17, West Oso High School 4:14.09. 18, 
Florence High School 4:14.98. 19, Cuero High School 4:15.28. 20, Awty 
International 4:15.80. 21, Kerens High School 4:17.78. 22, Gonzales High 
School 4:19.53. 23, Grace Prep Academy 4:24.62. 24, Navarro High School 
4:24.99. 25, All Saints Episcopal School 4:29.96. 26, Nevada Community 
4:31.07. 27, Austin Waldorf School 4:32.86. 28, Tatum High School 4:32.93. 
Girls 4x400 Meter Relay HS Div. I Finals
1, Stafford High School 3:58.34. 2, Canyon High School 4:03.44. 3, Ursuline 
Academy High School 4:04.77. 4, Greenhill School 4:05.54. 5, Rice Consolidated 
High School 4:08.33. 6, Wharton HS 4:08.41. 7, La Grange High School 4:08.57. 
8, St. Michael's Academy 4:09.84. 
Girls 4x400 Meter Relay HS Div. II Preliminaries
1, Lancaster High School 3:45.15q. 2, Hightower High School 3:48.01q. 3, L.B. 
Wilson 3:48.47q. 4, Fortbend Thurgood Marshall Hig 3:48.96q. 5, Dallas Lincoln 
3:50.25q. 6, Converse Judson High School 3:52.28q. 7, San Marcos High School 
3:54.52q. 8, Lewisville HS 3:54.80q. 9, Houston Westbury High School 3:55.12q. 
10, Dallas Skyline High School 3:56.01. 11, Flower Mound High School 3:57.36. 
12, Ft. Worth Wyatt High School 3:57.82. 13, Rockwall High School 3:58.03. 14, 
Tyler Lee High School 3:58.47. 15, San Antonio Holmes High School 3:58.62. 16, 
Pearland High School 3:59.13. 17, North Crowley High School 3:59.70. 18, 
Lufkin High School 4:00.15. 19, Lake Highlands High School 4:00.48. 20, Cedar 
Hill High School 4:01.33. 21, La Porte High School 4:01.42. 22, Dallas Carter 
High School 4:01.45. 23, Arlington Houston High School 4:01.54. 24, Garland 
High School 4:02.12. 25, Katy Taylor High School 4:02.74. 26, Klein Forest 
High School 4:03.03. 27, Hereford High School 4:03.37. 28, Georgetown HS 
4:03.90. 29, Central High School 4:04.08. 30, Fossil Ridge High School 
4:04.13. 31, Houston Memorial High School 4:04.64. 32, Crowley High School 
4:04.89. 33, Houston Worthing High School 4:05.97. 34, Mineral Wells High 
School 4:06.19. 35, Dripping Springs High School 4:06.25. 36, Plano High 
School 4:06.39. 37, Cleburne High School 4:06.40. 38, Killeen Ellison High 
School 4:07.29. 39, San Antonio Churchill High Sch 4:07.90. 40, Arlington 
Martin High School 4:08.19. 41, Beaumont Central High School 4:08.41. 42, 
Hebron High School 4:08.50. 43, Sharyland High School 4:08.71. 44, Houston 
Madison High School 4:09.06. 45, Westlake 4:09.17. 46, Greenville HS 4:09.49. 
47, Beaumont Ozen High School 4:09.82. 48, Centennial High School 4:10.19. 49, 
Ft. Worth Dunbar High School 4:10.32. 50, Connally High School 4:10.47. 51, 
Bastrop High School 4:10.51. 52, Ft. Worth Boswell High School 4:10.55. 53, 
The Woodlands High School 4:11.29. 54, Richardson High School 4:11.30. 55, 
Brenham High School 4:14.63. 56, Forney High School 4:14.89. 57, Lampasas High 
School 4:16.41. 58, Galveston Ball High School 4:19.28. 59, New Braunfels 
Canyo 4:19.45. 60, Frisco High School 4:22.22. 61, Leander High School 
4:26.69. 62, Midlothian High School 4:28.29. --, Arlington Bowie High School 
FS. --, Summit High School, Mansfield FS. --, Colleyville Heritage DQ. 
Girls 4x400 Meter Relay HS Div. II Finals
1, Fortbend Thurgood Marshall Hig 3:41.64. 2, Lancaster High School 3:42.91. 
3, L.B. Wilson 3:46.88. 4, Hightower High School 3:47.03. 5, Dallas Lincoln 
3:49.00. 6, Lewisville HS 3:55.47. 7, Converse Judson High School 3:55.67. 
Boys 4x400 Meter Relay HS Div. I Preliminaries
1, Waco La Vega High School 3:22.23Q. 2, Wharton HS 3:22.26Q. 3, Southern Lab 
High School 3:22.33Q. 4, Dallas Madison High School 3:22.59Q. 5, Jasper High 
School 3:23.13q. 6, St. Michael's Academy 3:25.96q. 7, Cameron Yoe High School 
3:26.39q. 8, Cisco High School 3:27.21q. 9, Fort Stockton Panthers 3:27.54q. 
10, MONAHANS HIGH SCHOOL 3:27.58. 11, La Vernia High School 3:27.72. 12, Royal 
High School 3:28.23. 13, East Chambers High School 3:28.91. 14, Hirschi High 
School 3:29.47. 15, St. Thomas High School 3:29.77. 16, West High School 
3:30.30. 17, Brady High School 3:30.73. 18, Timpson High School 3:30.92. 19, 
Dallas Bishop Lynch Catholic H 3:31.06. 20, Harmony High School 3:31.83. 21, 
Ft. Worth Country Day School 3:32.21. 22, Reicher Catholic High School 
3:32.46. 23, Little Elm High School 3:32.53. 24, La Grange High School 
3:32.58. 25, Sweeny High School 3:33.06. 26, Grace Prep Academy 3:33.25. 27, 
Salado High School 3:33.81. 28, All Saints Episcopal School 3:35.00. 29, 
Dallas Bishop Dunne High Schoo 3:37.10. 30, Hutto High School 3:37.63. --, 
Roosevelt DQ. --, Florence High School DQ. 
Boys 4x400 Meter Relay HS Div. I Finals
1, Southern Lab High School 3:19.06. 2, Waco La Vega High School 3:21.22. 3, 
Wharton HS 3:24.04. 4, Fort Stockton Panthers 3:26.89. 5, Jasper High School 
3:27.79. 6, Dallas Madison High School 3:28.35. 7, Cameron Yoe High School 
3:29.05. 8, Cisco High School 3:30.99. 9, St. Michael's Academy 3:31.85. 
Boys 4x400 Meter Relay HS Div. II Preliminaries
1, Ft. Bend Thurgood Marshall HS 3:14.37q. 2, Beaumont Ozen High School 
3:15.47q. 3, San Antonio Madison High Schoo 3:16.50q. 4, Dallas Carter High 
School 3:17.54q. 5, Lancaster HS 3:17.72q. 6, Cypress Falls High School 
3:18.21q. 7, Dallas Lincoln High School 3:19.06q. 8, De Soto High School 
3:19.37q. 9, Dallas Skyline High School 3:20.18q. 10, Houston Madison High 
School 3:20.25. 11, Lake Highlands High School 3:21.00. 12, Rockwall High 
School 3:21.08. 13, North Mesquite Stallions 3:21.28. 14, North Crowley High 
School 3:21.30. 15, Taylor HS 3:21.63. 16, Converse Judson High School 
3:21.65. 17, Ft. Worth Wyatt High School 3:21.66. 18, San Antonio East Central 
High 3:21.99. 19, Dayton High School 3:22.03. 20, Waco High School 3:22.72. 
21, Crowley High School 3:22.90. 22, Boerne I.S.D. 3:22.92. 23, Hendrickson 
High School 3:22.92. 24, Southlake Carroll High School 3:23.11. 25, Greenville 
HS 3:23.78. 26, Richardson High School 3:23.86. 27, Houston Memorial High 
School 3:23.94. 28, Houston Westbury High School 3:24.38. 29, Corsicana High 
School 3:24.66. 30, Killeen High School 3:24.86. 31, South Grand Prairie High 
Schoo 3:25.42. 32, The Woodlands High School 3:25.61. 33, John Tyler Boys 
3:25.78. 34, Dallas Kimball High School 3:26.33. 35, Houston Lamar High School 
3:26.43. 36, Central High School 3:26.76. 37, Abilene High School 3:26.80. 38, 
Clear Brook 3:26.82. 39, Hays High School 3:27.00. 40, Austin Reagan High 
School 3:27.09. 41, Georgetown HS 3:27.43. 42, Summit High School 3:27.56. 43, 
Irving MacArthur High School 3:27.88. 44, San Marcos High School 3:27.89. 45, 
Cleburne High School 3:27.97. 46, Ft. Worth Boswell High School 3:28.07. 47, 
Connally High School 3:29.10. 48, Strake Jesuit College Preparat 3:30.05. 49, 
Centennial High School 3:30.31. 50, Dallas Highland Park High Scho 3:30.39. 
51, Allen High School 3:30.55. 52, Brenham High School 3:31.09. 53, Dripping 
Springs High School 3:31.87. 54, Angleton High School 3:31.90. 55, Arlington 
Bowie High School 3:31.95. 56, Arlington Houston High School 3:32.72. 57, 
Galveston Ball High School 3:32.95. 58, Leander High School 3:33.14. 59, 
Midlothian High School 3:33.32. 60, Burkburnett High School 3:35.71. 61, 
Frisco High School 3:36.55. 62, New Braunfels Canyo 3:36.57. --, Round Rock 
High School FS. --, Mineral Wells High School FS. --, Ft. Worth Haltom High 
School FS. --, Dallas Hillcrest High School DQ. 
Boys 4x400 Meter Relay HS Div. II Finals
1, Ft. Bend Thurgood Marshall HS 3:14.78. 2, Beaumont Ozen High School 
3:14.81. 3, Lancaster HS 3:17.24. 4, San Antonio Madison High Schoo 3:17.70. 
5, Dallas Carter High School 3:20.04. 6, Cypress Falls High School 3:21.42. 7, 
De Soto High School 3:21.73. 8, Dallas Lincoln High School 3:22.53. 9, Dallas 
Skyline High School 3:25.30. 
Girls 3200 Meter Run High School
1, 1140 Amy Fowler, Lake Travis HS, 10:44.83. 2, 101 Jocelyn Gardner, A&M 
Consolidated, 10:53.03. 3, 1299 Samantha Means, McKinney North H, 11:05.17. 4, 
506 Kinsey Farren, Dallas Bishop Ly, 11:07.07. 5, 1269 Anissa Angelosante, 
Marble Falls, 11:07.27. 6, 366 Morgan Kuykendall, Canyon High Scho, 11:08.51. 
7, 458 Christina Henderson, Coppell HS, 11:11.28. 8, 459 Sarah Hansen, Corpus 
Christi C, 11:11.68. 9, 399 Katie Weise, Cedar Park HS, 11:11.84. 10, 1395 
Leslie Hine, New Braunfels Ch, 11:12.42. 11, 1051 Carlene Mayfield, Keller HS, 
11:14.98. 12, 865 Betzaira Jimenez, Hereford, 11:18.45. 13, 1844 Frances 
Hearn, St. Augustine TX, 11:18.67. 14, 644 Cynthia Santaella, Flower Mound 
Mar, 11:18.80. 15, 420 Katie Shaw, Cleburne High Sc, 11:18.88. 16, 4711 
Kristie Krueger, Argyle, 11:23.71. 17, 624 Michelle Gallegos, Flower Mound, 
11:29.24. 18, 1614 Sarah Jackson, Round Rock, 11:47.91. 19, 2046 Hilary 
Andrews, The Woodlands, 11:48.57. 20, 1091 Claire Anderson, L.B. Wilson, 
11:54.22. 21, 1283 Jacqueline Blanchard, Mayde Creek High, 11:54.38. 
Boys 3200 Meter Run High School
1, 3840 Scott MacPherson, Plano HS, 9:02.19. 2, 3334 Andy Biladeau, Tampa 
Jesuit, 9:04.12. 3, 3107 Daniel LaCava, Grace Prep Acade, 9:16.23. 4, 4730 
Matt Daniels, Arlington, 9:16.39. 5, 5132 Rio Reina, O'Conner HS, 9:20.03. 6, 
4639 David Hebert, Weatheford High, 9:21.28. 7, 2311 Duncan Phillips, A&M 
Consolidated, 9:21.47. 8, 2730 Corey Ray, Coppell HS, 9:24.05. 9, 3009 Jeremy 
Ellis, Friendswood, 9:24.32. 10, 4202 Ozie Hood, Summit High Scho, 9:30.15. 
11, 3843 Keith Mahipala, Plano West, 9:31.69. 12, 3333 Brett Guidry, Jesuit 
New Orlea, 9:36.66. 13, 2769 Andrew Stover, Cypress Creek, 9:37.36. 14, 2734 
John Wenhold, Corpus Christi C, 9:38.01. 15, 2598 Gary . Lackey Jr., 
Brownfield, 9:38.66. 16, 2777 Ross Hall, Cypress Springs, 9:39.11. 17, 3132 
Cameron Carter, Greeley West Hig, 9:39.85. 18, 2986 James Lagos, Flower Mound, 
9:40.44. 19, 4993 Wesley Walker, Andress, 9:42.49. 20, 3186 Jose Huerta, 
Hereford, 9:47.83. 21, 2304 Josh Jeter, A&M Consolidated, 10:05.38. 22, 2373 
Brett Shepherd, Argyle, 10:13.76. 
Men 1500 Meter Run Section A Univ/Coll
1, 4813 Steve Zieminski, Florida, 3:47.00R. 2, 4392 Kevin Chelimo, Texas Tech, 
3:48.00R. 3, 4032 Tonny Okello, South Alabama, 3:48.64. 4, 3564 Stehan 
Malmquist, Louisiana Tech, 3:49.01. 5, 4029 Harry Larubi, South Alabama, 
3:49.26. 6, 4389 Kyle Atwood, Texas Tech, 3:51.09. 7, 3359 Josh Madathil, 
Kansas, 3:53.68. 8, 3986 Raul Villarreal, Sam Houston St., 3:57.32. 9, 4062 
Joey Valure, SE Louisiana, 4:04.71. 
Girls 1600 Sprint Medley High School
1, Houston Westside High School 3:57.71. 2, L.B. Wilson 3:59.15. 3, A&M 
Consolidated High School 4:03.56. 4, Dallas Skyline High School 4:04.81. 5, 
Lancaster High School 4:07.74. 6, San Antonio Holmes High School 4:10.47. 7, 
The Woodlands High School 4:11.69. 8, Stafford High School 4:12.04. 9, 
Pflugerville High School 4:12.84. 10, Houston Westbury High School 4:13.18. 
11, Lufkin High School 4:15.50. 12, San Antonio Churchill High Sch 4:16.19. 
13, Plano High School 4:18.59. 14, Austin Reagan High School 4:19.75. 15, 
Frisco High School 4:24.49. 16, Round Rock McNeil High School 4:26.00. 17, 
Beaumont West Brook High Schoo 4:28.97. --, Central High School FS. 
Boys 1600 Sprint Medley High School
1, The Woodlands High School 3:28.04. 2, San Antonio Madison High Schoo 
3:32.62. 3, Round Rock McNeil High School 3:33.73. 4, Plano High School 
3:33.85. 5, Flower Mound High School 3:34.24. 6, Houston Memorial High School 
3:34.53. 7, Dallas Skyline High School 3:34.63. 8, Klein Forest High School 
3:35.80. 9, Dallas Highland Park High Scho 3:37.25. 10, Lake Highlands High 
School 3:37.35. 11, Houston Madison High School 3:41.43. 12, Lancaster HS 
3:41.80. 13, Dallas Pinkston High School 3:42.86. 14, Burkburnett High School 
3:47.57. 
Men 1600 Sprint Medley College
1, South Plains College 3:19.19. 2, Abilene Christian 3:20.22. 3, Southwestern 
Christian College 3:21.24. 4, Oklahoma Baptist University 3:22.90. 5, Cowley 
County Community Colleg 3:31.50. --, Barton County DNF. --, Wayland Baptist 
University DNF. 
Women 1600 Sprint Medley Univ/Coll
1, Texas Tech University 3:48.44. 2, Louisiana State University 3:49.48. 3, 
Stanford University 3:50.31. 4, Kansas State University 3:51.46. 5, Auburn 
3:51.59. 6, Rice University 3:55.04. 7, UTEP 3:55.43. 8, Oral Roberts 
University 3:56.79. 9, Barton County 3:58.59. 10, Kansas 3:59.00. 11, Southern 
Mississippi 3:59.27. 12, Grambling State University 4:03.15. 13, George Mason 
University 4:04.51. --, Arkansas DNF. 
Men 1600 Sprint Medley University
1, Texas Tech University 3:13.06. 2, Auburn 3:13.50. 3, Florida 3:16.43. 4, 
Jackson State University 3:19.92. 5, Oral Roberts University 3:19.96. 6, 
Stanford University 3:21.18. 7, Virginia 3:21.32. 8, Kansas State University 
3:21.83. 9, Lamar University 3:21.94. 10, Kansas 3:21.97. 11, Louisiana State 
University 3:22.01. 12, George Mason University 3:22.65. 13, Houston 3:24.66. 
14, Arkansas 3:27.05. --, UTEP DNF. --, Arizona DQ. 
Women 3000 Meter Steeplechase Univ/Coll
1, 1505 Barbara Kuncova, Oklahoma State, 10:18.92R. 2, 173 Maureen Scott, 
Arkansas, 10:26.95R. 3, 175 Shiloh Whiting, Arkansas, 10:40.71R. 4, 2027 
Stefanie Calhoun, Texas Tech, 10:40.82R. 5, 2287 Sarah Becker, Wichita State, 
10:45.37R. 6, 290 Lyndsy Bedell, Baylor, 10:54.62. 7, 171 Tiffany Redlarczyk, 
Arkansas, 10:56.09. 8, 2149 Michele Suszek, UNLV, 11:06.91. 9, 1939 Laura 
Altman, Texas, 11:13.45. 10, 1904 Alamar Cavada, TAMU-CC, 11:17.13. 11, 1976 
Lauren Mewhinney, Texas A&M, 11:45.43. 12, 1954 Amber Reber, Texas, 11:50.09. 
--, 1592 Sarah Yoder, Rice, DNF. 
Boys 2000 Meter Steeplechase High School
1, 3567 Rich Warner, Lufkin High Scho, 6:15.91. 2, 2649 Aaron Greer, Cedar 
Park HS, 6:16.45. 3, 2339 Roel Elizalde, Jr., Alexander, 6:16.60. 4, 3329 Matt 
McEvoy, Dallas Jesuit, 6:34.50. 5, 4001 Samuel Sanchez, SA Holmes, 6:37.93. 6, 
2984 Marc D'Ambrosio, Flower Mound, 6:41.79. 7, 2893 Brandon Chiuminetta, 
Dripping Springs, 6:43.72. 8, 3091 Dan Widlowski, Georgetown HS, 6:43.88. 9, 
2494 James Valadez, Austin McCallum, 6:47.99. 10, 2999 Dustin Poe, Ft. Bend 
Bapt Ac, 6:52.74. 11, 3527 James Silva, Lockhart HS, 6:54.98. 12, 2653 Perry 
Morris, Cedar Park HS, 7:03.64. 13, 2897 Marcus Whitworth, Dripping Springs, 
7:10.86. 14, 2983 Logan Culotta, Flower Mound, 7:26.82. 
Men 3000 Meter Steeplechase Section A Univ/Coll
1, 4587 Patrick Mutai, UTEP, 8:49.45R. 2, 4500 Mark Floreani, Unattached, 
8:52.16R. 3, 4299 Zach Zeller, Texas, 8:55.50R. 4, 4273 Jeff Cutrer, Texas, 
8:59.15R. 5, 4403 Haron Lagat, Texas Tech, 9:01.96R. 6, 3654 Travis McKay, 
Mississippi St., 9:02.92R. 7, 4712 Jose Campos, Arkansas, 9:06.72R. 8, 4393 
Benson Cheserek, Texas Tech, 9:08.28. 9, 4277 Charles Hampton, Texas, 9:10.44. 
10, 3787 Blake Culp, Oklahoma, 9:10.69. 11, 2534 Rob Morrow, Baylor, 9:15.97. 
12, 3877 David Axel, Rice, 9:17.14. 13, 4288 Jake Morse, Texas, 9:24.33. 14, 
3365 Erik Sloan, Kansas, 9:26.37. 
Men 4x1500 Meter Relay University
1, Arkansas 15:24.42. 2, Texas 15:26.37. 3, Virginia 15:28.95. 4, Oklahoma 
State University 15:42.58. 5, Louisiana State University 15:55.94. 6, 
Mississippi State University 16:01.99. 7, McNeese State University 16:06.04. 
8, North Texas 16:40.46. 9, UL-Lafayette 17:03.41. 
Girls Distance Medley High School
1, Southlake Carroll High School 12:13.20. 2, A&M Consolidated High School 
12:25.84. 3, Canyon High School 12:35.76. 4, Houston Lamar High School 
12:40.76. 5, Flower Mound Marcus High Schoo 12:47.23. 6, L.B. Wilson 12:49.58. 
7, Hereford High School 12:50.76. 8, Pearland High School 12:53.44. 9, The 
Woodlands High School 12:57.11. 10, Georgetown HS 12:57.35. 11, Westlake 
13:00.30. 12, Gregory-Portland High School 13:04.33. 13, Saint Mary's Hall 
13:06.29. 14, Lewisville HS 13:09.59. 15, Cedar Park High School 13:10.60. 16, 
Flower Mound High School 13:12.15. 17, Dallas Bishop Lynch Catholic H 
13:13.52. 18, Mansfield High School 13:23.13. 19, Ursuline Academy High School 
13:24.76. 20, John Cooper School 13:26.79. 21, Houston Memorial High School 
13:28.83. 
Boys Distance Medley High School
1, The Woodlands High School 10:25.95. 2, Edmond Memorial High School 
10:30.32. 3, Flower Mound Marcus High Schoo 10:30.39. 4, Edinburg North High 
School 10:30.42. 5, Southlake Carroll High School 10:32.16. 6, San Antonio 
Churchill High Sch 10:38.39. 7, PSJA North High School 10:51.27. 8, La Porte 
High School 10:55.11. 9, A&M Consolidated High School 10:56.51. 10, Houston 
Westside 10:57.44. 11, Flower Mound High School 10:59.08. 12, Houston Memorial 
High School 11:00.28. 13, Belton High School 11:01.77. 14, Strake Jesuit 
College Preparat 'B' 11:03.07. 15, Georgetown HS 11:03.54. 16, Lake Highlands 
High School 11:04.30. 17, Lockhart High School 11:11.68. 18, Houston Stratford 
High School 11:21.20. 19, Brenham High School 11:22.62. 20, Cedar Park High 
School 11:26.59. 21, Dallas Pinkston High School 12:01.63. 
Girls 4x100 Meter Relay HS Div. I Preliminaries
1, Dallas Madison High School 49.05Q. 2, Wharton HS 49.53Q. 3, Rice 
Consolidated High School 49.70Q. 4, Dallas Roosevelt High School 50.32Q. 5, 
St. Michael's Academy 51.18Q. 6, Newton High School 50.04q. 7, Greenhill 
School 50.18q. 8, Needville Lady Jays 50.51q. 9, Royal High School 50.53q. 10, 
Louisville High School 50.76. 11, Manor High School 50.87. 12, West Oso High 
School 51.36. 13, Hutto High School 51.38. 14, Cooper Bulldogs 51.39. 15, 
Kerens High School 51.68. 16, Hockaday School 51.79. 17, Nevada Community 
51.95. 18, La Grange High School 51.98. 19, Gonzales High School 52.05. 20, 
Tatum High School 52.12. 21, Refugio High School 52.26. 22, Dallas Bishop 
Dunne High Schoo 52.56. 23, Dublin High School 53.26. 24, Cuero High School 
53.53. 25, Salado High School 53.64. 26, La Vernia High School 54.02. 27, 
Tidehaven High School 54.12. 28, All Saints Episcopal School 54.16. 29, Grace 
Prep Academy 54.21. 30, Ursuline Academy High School 54.57. 31, Jasper High 
School 55.51. 32, Austin Waldorf School 56.06. --, Dallas Bishop Lynch 
Catholic H DQ. 
Girls 4x100 Meter Relay HS Div. I Finals
1, Dallas Roosevelt High School 48.48. 2, Dallas Madison High School 48.98. 3, 
Newton High School 49.02. 4, Rice Consolidated High School 49.46. 5, Greenhill 
School 49.71. 6, Needville Lady Jays 49.78. 7, Royal High School 50.06. 8, St. 
Michael's Academy 53.90. --, Wharton HS DNF. 
Girls 4x100 Meter Relay HS Div. II Preliminaries
1, Dallas Skyline High School 46.52q. 2, L.B. Wilson 47.27q. 3, Austin Reagan 
High School 47.74q. 4, Hightower High School 47.99q. 5, Lancaster High School 
48.08q. 6, Killeen Ellison High School 48.18q. 7, Houston Westbury High School 
48.36q. 8, Fossil Ridge High School 48.40q. 9, Arlington Bowie High School 
48.41q. 10, Ft. Worth Wyatt High School 48.52. 11, Converse Judson High School 
48.54. 12, Harker Heights High School 48.58. 13, Summit High School, Mansfield 
48.76. 14, Dallas Lincoln 48.87. 15, Dallas Kimball High School 48.92. 16, Ft. 
Worth Dunbar High School 48.93. 17, Foster High School 49.07. 18, University 
High School 49.08. 19, Greenville HS 49.17. 20, Houston Worthing High School 
49.25. 21, Dallas Carter High School 49.56. 22, Pflugerville High School 
49.63. 23, Lake Highlands High School 49.69. 24, San Antonio Roosevelt High 
Sch 49.72. 25, Lewisville HS 49.72. 26, Garland High School 49.79. 27, Crowley 
High School 49.80. 28, North Crowley High School 49.83. 29, La Porte High 
School 49.96. 30, South Grand Prairie High Schoo 49.97. 31, North Garland High 
School 50.04. 32, Beaumont Ozen High School 50.30. 33, Arlington Martin High 
School 50.36. 34, Richardson High School 50.38. 35, Round Rock High School 
50.41. 36, McKinney High School 50.41. 37, Colleyville Heritage 50.45. 38, 
Hebron High School 50.55. 39, Galveston Ball High School 50.83. 40, The 
Woodlands High School 50.84. 41, Tyler High School 50.91. 42, Houston Memorial 
High School 50.91. 43, Stony Point High School 50.92. 44, Waller High School 
50.95. 45, Mineral Wells High School 51.00. 46, Bastrop High School 51.04. 47, 
San Antonio East Central High 51.10. 48, Vista Ridge High School 51.18. 49, 
Dripping Springs High School 51.49. 50, Tyler Lee High School 51.67. 51, Lake 
Travis High School 51.77. 52, Houston Madison High School 52.47. 53, 
Midlothian High School 52.69. 54, Sharyland High School 52.89. 55, Southlake 
Carroll High School 52.95. 56, Fortbend Thurgood Marshall Hig 54.83. 57, 
Sherman High School 57.10. --, Lampasas High School FS. --, Austin Johnston 
High School DQ. --, Pearland High School DQ. 
Girls 4x100 Meter Relay HS Div. II Finals
1, Dallas Skyline High School 46.61. 2, Lancaster High School 47.09. 3, 
Arlington Bowie High School 47.15. 4, Austin Reagan High School 47.21. 5, 
Hightower High School 47.71. 6, Houston Westbury High School 47.72. 7, Killeen 
Ellison High School 47.80. 8, Fossil Ridge High School 48.02. --, L.B. Wilson 
DNF. 
Boys 4x100 Meter Relay HS Div. I Preliminaries
1, Dallas Madison High School 42.38Q. 2, Cuero High School 42.64Q. 3, 
Roosevelt 43.28Q. 4, Timpson High School 43.34Q. 5, marlin high school 44.06Q. 
6, Kerens High School 43.01q. 7, Lexington 43.28q. 8, Cameron Yoe High School 
43.36q. 9, Giddings High School 43.43q. 10, Sweeny High School 43.44. 11, 
Jasper High School 43.49. 12, Royal High School 43.93. 13, Wharton HS 44.09. 
14, Waco La Vega High School 44.14. 15, MONAHANS HIGH SCHOOL 44.31. 16, Manor 
High School 44.32. 17, Dallas Bishop Lynch Catholic H 44.57. 18, Cisco High 
School 44.61. 19, Harmony High School 44.66. 20, St. Michael's Academy 44.71. 
21, St. Mark's School of Texas 44.75. 22, Hutto High School 44.77. 23, La 
Grange High School 44.77. 24, Little Elm High School 44.80. 25, St. Thomas 
High School 44.87. 26, Tidehaven High School 45.01. 27, Hirschi High School 
45.03. 28, All Saints Episcopal School 45.18. 29, La Vernia High School 45.57. 
30, Grace Prep Academy 45.74. 31, Florence High School 45.98. 32, Lometa High 
School 51.83. 
Boys 4x100 Meter Relay HS Div. I Finals
1, Cuero High School 41.92. 2, Lexington 42.95. 3, Cameron Yoe High School 
43.14. 4, Roosevelt 43.18. 5, Giddings High School 43.31. 6, Timpson High 
School 43.37. 7, marlin high school 43.78. --, Kerens High School DNF. 
Boys 4x100 Meter Relay HS Div. II Preliminaries
1, De Soto High School 41.63q. 2, Texas City High School 41.95q. 3, Converse 
Judson High School 42.08q. 4, Dallas Carter High School 42.11q. 5, Crowley 
High School 42.20q. 6, Mesquite Poteet High School 42.35q. 7, Northwest Texans 
42.50q. 8, Ft. Worth Wyatt High School 42.54q. 9, Killeen High School 42.58q. 
10, Greenville HS 42.60. 11, Spring Woods HS 42.73. 12, North Crowley High 
School 42.83. 13, Waxahachie High School 42.88. 14, Southlake Carroll High 
School 42.95. 15, Austin Johnson High School 43.03. 16, Brenham High School 
43.09. 17, Arlington Bowie High School 43.13. 18, Bastrop High School 43.15. 
19, John Tyler Boys 43.19. 20, North Mesquite Stallions 43.26. 21, Dallas 
Lincoln High School 43.27. 22, Galveston Ball High School 43.30. 23, Dulles 
High School 43.37. 24, Centennial High School 43.39. 25, Corsicana High School 
43.42. 26, Clear Brook 43.43. 26, Austin Reagan High School 43.43. 28, 
Angleton High School 43.45. 29, Lancaster HS 43.51. 30, Westlake TX 43.52. 31, 
Richardson High School 43.58. 32, Mineral Wells High School 43.73. 33, Lake 
Highlands High School 43.75. 34, South Grand Prairie High Schoo 43.75. 35, 
Summit High School 43.85. 36, Allen High School 43.91. 37, Austin Akins High 
School 43.98. 38, Dallas Skyline High School 43.98. 39, San Marcos High School 
44.14. 40, Mabank High School 44.18. 41, Hebron High School 44.20. 42, Abilene 
High School 44.21. 43, Leander High School 44.25. 44, Central High School 
44.25. 45, Dallas Pinkston High School 44.37. 46, Austin Lanier High School 
44.38. 47, Dallas Highland Park High Scho 44.47. 48, Taylor HS 44.48. 49, 
Austin McCallum High School 44.48. 50, Euless Trinity High School 44.50. 51, 
Hendrickson High School 44.67. 52, Houston Madison High School 44.67. 53, 
Midlothian High School 44.70. 54, Strake Jesuit College Preparat 44.83. 55, 
Stony Point High School 45.02. 56, Ft. Worth Haltom High School 45.07. 57, The 
Woodlands High School 45.20. 58, Houston Memorial High School 45.62. --, Vista 
Ridge High School FS. --, Dallas Kimball High School FS. --, Round Rock High 
School DNF. --, Edmond Memorial High School DQ. 
Boys 4x100 Meter Relay HS Div. II Finals
1, Dallas Carter High School 41.28. 2, De Soto High School 41.31. 3, Mesquite 
Poteet High School 41.55. 4, Texas City High School 41.63. 5, Ft. Worth Wyatt 
High School 41.92. 6, Converse Judson High School 42.23. 7, Northwest Texans 
42.27. 8, Crowley High School 42.29. 9, Killeen High School 42.37. 
Women 400 Meter Hurdles Invitational
1, 1752 TaNisha Mills, Sheffield Elite, 56.54R. 2, 2148 Christine Spence, 
UNLV, 57.31R. 3, 1227 Doria Appleberry, Louisiana Tech, 57.98R. 
Men 400 Meter Hurdles Invitational
1, 2334 Fred Sharpe, adidas, 50.58R. 2, 4893 Benjamin Clark, Team Dallas, 
51.36R. 3, 4275 Hamza Deyaf, Texas, 51.52R. 4, 2982 Elliot Wood, Florida 
State, 51.53R. 5, 4491 Maurice Bridges, Unattached, 51.67R. 6, 2963 Joseph 
Taylor, Florida, 51.70R. 7, 4525 Shelton Evans, USC, 51.90R. 8, 4399 Derron 
Herah, Texas Tech, 52.05R. 9, 3694 Andrew Nelson, Nebraska, 52.64. 10, 4496 
Eric Dudley, Unattached, 53.06. 11, 4390 Terry Beard, Texas Tech, 53.90. 12, 
3366 Aaron Thompson, Kansas, 54.22. 13, 3204 Sam Fobbs, Houston, 54.29. --, 
3829 Joey Scott, PTC Elite, DNF. --, 4488 La'Boris Bean, Unattached, DQ. 
Men 4x200 Meter Relay University
1, Mississippi State University 1:21.62. 2, Florida 1:23.01. 3, UT-San Antonio 
1:24.23. 4, Prairie View A&M University 1:24.44. 5, Northwestern State 
University 1:25.27. 6, Texas State University 1:26.04. 7, UT-Arlington 
1:26.26. 8, Wichita State University 1:26.38. 9, North Texas 1:26.64. 10, 
Texas Southern University 1:27.76. 
Women 4x200 Meter Relay Univ/Coll
1, Texas 1:31.97. 2, Texas Southern University 1:37.07. 3, UT-Arlington 
1:37.26. 4, UT-San Antonio 1:37.70. 5, Southern Mississippi 1:37.70. 6, Texas 
State University 1:37.86. 7, North Texas 1:37.88. 8, Virginia 1:38.38. 9, 
Wichita State University 1:38.42. 10, Middle Tennessee State Univers 1:38.94. 
--, Oklahoma DQ. 
Women Distance Medley Univ/Coll
1, Arkansas 11:23.73. 2, Oklahoma 11:32.47. 3, Abilene Christian 11:33.62. 4, 
Baylor 11:36.67. 5, Southern Methodist University 11:40.35. 6, UC-Santa 
Barbara 11:40.82. 7, Oklahoma Baptist University 11:44.43. 8, Texas 11:48.80. 
9, Lamar University 11:49.30. 10, Rice University 11:50.86. 11, Samford 
University 11:54.10. 12, Southern Mississippi 11:58.70. 13, Kansas 12:01.17. 
14, Louisiana State University 12:09.27. 15, Sam Houston State University 
12:28.88. 16, Stanford University 12:33.67. 17, UL-Lafayette 13:05.32. 
Men Distance Medley University
1, Kansas 9:40.95. 2, Arkansas 9:41.93. 3, TCU 9:42.95. 4, Texas 9:43.25. 5, 
Oklahoma 9:56.49. 6, UC-Santa Barbara 9:57.01. 7, Texas A&M 9:59.95. 8, Baylor 
10:06.15. 9, Virginia 10:07.07. 10, UL-Monroe 10:08.08. 11, Louisiana State 
University 10:08.41. 12, Mississippi State University 10:14.94. 13, 
UT-Arlington 10:18.99. 14, Grambling State University 10:19.84. 15, 
UL-Lafayette 10:27.60. 
Men 4x100 Meter Relay College
1, Barton County 40.32R. 2, Kansas City Kansas Community C 40.69. 3, Butler 
County Community Colleg 40.74. 4, Abilene Christian 41.10. 5, South Plains 
College 41.40. 6, Oklahoma Baptist University 42.12. 
Women 4x100 Meter Relay Invitational
1, USA Red 43.36R. 2, USA Blue 43.44R. 3, Freemen Special 44.41R. 4, Rice 
University 45.08R. 5, Houston 45.21R. 6, USA White 45.45R. 7, Southern 
Mississippi 45.71R. --, USA High Performanc Team DNF. --, Barton County DNF. 
Men 4x100 Meter Relay Invitational
1, HSI 38.48R. 2, USA Red 38.68R. 3, USA Blue 38.93R. 4, USA White 39.53R. 5, 
Texas Tech University 39.76R. 6, Texas 39.80R. 7, Nebraska 40.05R. 
Women 100 Meter Hurdles Invitational
(w: 2.3) 1, 2130 Nicole Denby, Unattached, 12.66. 2, 2172 Virginia Powell, 
USC, 12.70. 3, 2166 Candice Davis, USC, 13.14. 4, 5135 Suzanne Dickinson, 
Unattached, 13.23. 5, 148 Sharifa Jones, Arizona, 13.28. 6, 1752 TaNisha 
Mills, Sheffield Elite, 13.60. --, 4892 Michelle Freeman, Unattached, FS. 
Men 110 Meter Hurdles Invitational
(w: 4.0) 1, 4508 Chris Pinnock, Unattached, 13.56. 2, 4512 Jermaine Cooper, 
Unattached, 13.60. 3, 4498 Dexter Faulk, Unattached, 13.68. 4, 3187 Lewis 
Edmonson, High Performance, 13.71. 5, 4895 Chris Thomas, Team Dallas, 13.89. 
6, 4502 Ryan Harlan, Unattached, 13.90. 7, 3689 Richard Davidson, Nebraska, 
13.94. 8, 4505 Jamie Mclendon, Unattached, 14.07. 
Girls 1600 Meter Run High School
1, 1550 Erin Bedell, Plano West, 4:48.16M. 2, 1002 Nicole Mericle, John 
Cooper, 5:01.22. 3, 1597 Jillian Rosen, Richardson HS, 5:01.55. 4, 1140 Amy 
Fowler, Lake Travis HS, 5:04.80. 5, 2058 Cheryl Spring, The Woodlands, 
5:09.32. 6, 776 Lavenna Mullenbach, Georgetown HS, 5:12.33. 7, 865 Betzaira 
Jimenez, Hereford, 5:12.41. 8, 1299 Samantha Means, McKinney North H, 5:12.54. 
9, 399 Katie Weise, Cedar Park HS, 5:15.19. 10, 459 Sarah Hansen, Corpus 
Christi C, 5:16.15. 11, 1089 Kelcee Keenan, Klein HS, 5:17.61. 12, 1051 
Carlene Mayfield, Keller HS, 5:18.32. 13, 1284 Kayla Kenoyer, Maypearl High 
Sc, 5:19.26. 14, 1269 Anissa Angelosante, Marble Falls, 5:19.49. 15, 420 Katie 
Shaw, Cleburne High Sc, 5:20.27. 16, 506 Kinsey Farren, Dallas Bishop Ly, 
5:22.08. 17, 630 Allie Wyatt, Flower Mound, 5:23.53. 18, 398 Alyson Travato, 
Cedar Park HS, 5:25.29. 19, 1845 Kathryn Hearn, St. Augustine TX, 5:28.48. 20, 
1844 Frances Hearn, St. Augustine TX, 5:31.03. 21, 1891 Lindsay Doucett, 
Sulphur, 5:31.16. 
Boys 1600 Meter Run High School
1, 3840 Scott MacPherson, Plano HS, 4:18.35. 2, 2598 Gary . Lackey Jr., 
Brownfield, 4:19.86. 3, 3027 Jared McNeil, Ft. Worth Boswel, 4:20.32. 4, 5132 
Rio Reina, O'Conner HS, 4:21.11. 5, 3107 Daniel LaCava, Grace Prep Acade, 
4:22.92. 6, 2597 Aaron Brannen, Bridge City, 4:23.33. 7, 2730 Corey Ray, 
Coppell HS, 4:23.42. 8, 3529 Christopher West, Lockhart HS, 4:24.42. 9, 2650 
Chris Harkins, Cedar Park HS, 4:24.79. 10, 3499 Brandon Cooper, Lewisville HS, 
4:25.13. 11, 2646 Travis Cansler, Cedar Park HS, 4:26.45. 12, 2996 Beck 
Mitchell, Flower Mound Mar, 4:26.48. 13, 3331 Will Smith, Dallas Jesuit, 
4:27.34. 14, 2734 John Wenhold, Corpus Christi C, 4:28.24. 15, 2930 Jordan 
Powell, Edmond Memorial, 4:29.27. 16, 3954 Robert Reed, Sachse High Garl, 
4:29.33. 17, 3335 Trent Johnson, John Cooper, 4:30.02. 18, 2569 Kiley 
Austin-Young, Blair Academy, 4:30.90. 19, 4603 Travis Fort, Vista Ridge HS, 
4:30.93. 20, 3839 Brian Lind, Plano HS, 4:30.96. 
Women 100 Meter Dash Invitational
(w: 5.6) 1, 1201 Kelly Ann Baptiste, LSU, 11.04. 2, 2138 Savantha Fynes, 
Unattached, 11.17. 3, 4891 LaVerne Jones, Unattached, 11.22. 4, 5148 Virgil 
Hodge, St. Kitts, 11.22. 5, 2162 Nicole Whitman, USA HPT, 11.33. 6, 1324 India 
Ransom, Miami, 11.41. 7, 4831 Wonda Hutson, Unattached, 11.45. 8, 4830 Tamaika 
Clark, Unattached, 11.72. 9, 2161 Skylar Tennessee, USA HPT, 12.03. 
Men 100 Meter Dash Invitational
1, 2971 Walter Dix, Florida State, 9.96, w:4.5. 2, 3783 DaBryan Blanton, 
Oklahoma, 10.07, w:4.2. 3, Ernest Wiggins, USA White, 10.11, w:4.5. 4, Rae 
Edwards, USA Silver, 10.14, w:4.2. 5, 4518 Brian Johnson, USA White, 10.18, 
w:4.2. 6, 4396 Tyree Gailes, Texas Tech, 10.18, w:4.5. 7, 4166 Pierre Browne, 
Stellar Titans, 10.19, w:4.2. 8, 2623 Anson Henry, Canada National, 10.19, 
w:4.5. 9, 4493 Brendan Christian, Unattached, 10.22, w:4.2. 10, Desmond Bynum, 
GmAAme, 10.23, w:4.5. 11, 4519 Timothy Walls, USA White, 10.26, w:4.5. 12, 
Lamont Johnson, USA White, 10.27, w:4.5. 13, 4270 Quincy Boles, Texas, 10.29, 
w:4.2. 14, 4894 Trey Griffin, Team Dallas, 10.30, w:4.2. 15, 4763 Joel Brown, 
USA HPT, 10.47, w:4.2. --, 4516 Olan Coleman, USA White, FS, w:4.5. --, 4167 
Marc Burns, Stellar Titans, FS, w:4.5. --, 4308 Tyrone Edgar, Texas A&M, DNF, 
w:4.2. 
Women 1500 Meter Run Section A Univ/Coll
1, 1515 Mable Kunahira, Oral Roberts, 4:26.93R. 2, 2296 Desiraye Osburn, 
Wichita State, 4:27.72R. 3, 1507 Valentina Medina, Oklahoma State, 4:28.75. 4, 
133 Beata Rudzinska, Akron, 4:31.32. 5, 2000 Calandra Stewart, TCU, 4:31.79. 
6, 1510 Michelle Prowse, Oklahoma State, 4:31.97. 7, 1218 Ruth Nanyinza, LSU, 
4:32.31. 8, 2044 Brionne Yosten, Texas Tech, 4:36.09. 9, 1782 Jessica Jackson, 
SMU, 4:36.89. 10, 1511 Eva Tomankova, Oklahoma State, 4:39.01. 11, 2041 
Bridget Tidwell, Texas Tech, 4:52.74. 
Men 1 Mile Run Invitational
1, 4284 Leonel Manzano, Texas, 4:15.28. 2, 2401 Shawn Forrest, Arkansas, 
4:17.41. 3, 2417 Jason Sandfort, Arkansas, 4:18.27. 4, 3203 Sesar Figueroa, 
Houston, 4:19.66. 5, 4504 Ben Houltberg, Unattached, 4:20.38. 6, 4731 Maurice 
Harford, Unattached, 4:21.38. 
Women 4x400 Meter Relay Invitational
1, USA Red 3:28.53R. 2, Barton County 3:36.71R. 3, USA Blue 3:36.87R. 4, USA 
High Performanc Team 3:37.64R. 5, TCU 3:42.48. 6, East Carolina University 
3:43.97. 
Men 4x400 Meter Relay Invitational
1, USA Red 3:01.91R. 2, USA Blue 3:05.10R. 3, USA White 3:07.20R. 4, USA High 
Performanc Team 3:07.87R. 5, USA Silver 3:10.56. 
Men 4x400 Meter Relay College
1, Barton County 3:08.64R. 2, Butler County Community Colleg 3:10.28. 3, 
Abilene Christian 3:10.70. 4, Southwestern Christian College 3:11.34. 5, 
Wayland Baptist University 3:12.92. 6, Oklahoma Baptist University 3:13.34. 
--, South Plains College DNF. 
Men 4x400 Meter Relay C. Price Jr. University
1, Florida 3:02.47R. 2, Arizona State 3:02.77R. 3, Arkansas 3:04.86R. 4, 
Louisiana State University 3:05.19R. 5, Texas Tech University 3:05.21R. 6, 
Mississippi State University 3:05.45R. 7, USC 3:06.40R. 8, Auburn 3:06.64R. 9, 
Baylor 3:10.46. 
Women Hammer Throw Univ/Coll
1, 1506 Delisa McClain, Oklahoma State, 61.32mR, (201-02). 2, 2174 Julia 
Rozenfeld, USC, 57.58mR, (188-11). 3, 158 Brandy Blackwood, Arkansas, 56.73mR, 
(186-01). 4, 219 Ronda Gullatte, Auburn, 56.27mR, (184-07). 5, 1022 Jennifer 
Widerstrom, Kansas, 55.84mR, (183-02). 6, 2212 Alina Joaca-Bine, UTEP, 
55.30mR, (181-05). 7, 1315 Kimberli Barrett, Miami, 55.27mR, (181-04). 8, 1399 
Jamie Fishencord, New Mexico, 55.00mR, (180-05). 9, 2192 Amy Moses, UT-Pan 
American, 54.01m, (177-02). 10, 1348 Crystal Averitt, Mississippi St., 51.64m, 
(169-05). 11, 1352 Jennifer Johnstone, Mississippi St., 51.32m, (168-04). 12, 
1979 Jamie Riojas, Texas A&M, 51.27m, (168-02). 13, 2216 Nina Schvedoff, UTEP, 
50.52m, (165-09). 14, 2029 Olivia Clardy, Texas Tech, 50.22m, (164-09). --, 
1396 Amanda Barnes, New Mexico, FOUL. --, 1504 deleanor kirpatrick, Oklahoma 
State, FOUL. --, 1326 Khadija Talley, Miami, FOUL. 
Men Pole Vault Section B Univ/Coll
1, 4397 Seth Harris, Texas Tech, 5.20mR, (17-00.75). 2, 3965 Matt Attkison, 
Sam Houston St., J5.20mR, (17-00.75). 3, 3971 Randy Flach, Sam Houston St., 
J5.20mR, (17-00.75). 3, 3703 Robert Caldwell, New Mexico, J5.20mR, (17-00.75). 
5, 4734 Daniel Bulick, Texas A&M, 5.05mR, (16-06.75). 6, 2973 Matt Hurley, 
Florida State, J5.05mR, (16-06.75). 7, 3718 Eric Hoverstad, NC State, J5.05mR, 
(16-06.75). 8, 4562 Jeff Martzall, UT-Pan American, 4.90m, (16-00.75). 8, 4296 
Drew Terry, Texas, 4.90m, (16-00.75). 8, 2381 Andrew Rademacher, Arizona, 
4.90m, (16-00.75). 11, 4388 Chris Ashcraft, Texas Tech, J4.90m, (16-00.75). 
11, 5146 Brandon McFarling, Texas, J4.90m, (16-00.75). 11, 3202 Scott 
Duckworth, Houston, J4.90m, (16-00.75). 11, 4327 Dusty Williams, Texas A&M, 
J4.90m, (16-00.75). 15, 4027 Thomas Fowlkes, South Alabama, J4.90m, 
(16-00.75). --, 4470 Scott Lowry, UL-Lafayette, NH. --, 3695 Nic Petersen, 
Nebraska, NH. --, 3605 Todd Bourgeois, McNeese State, NH. --, 3612 Jimmie 
Heath, McNeese State, NH. --, 4386 Eric Williams, Texas State, NH. --, 4384 
Shane Stubblefield, Texas State, NH. --, 3885 Tyler Whitham, Rice, NH. --, 
3659 Joseph Queen, Mississippi St., NH. 
Men Hammer Throw Univ/Coll
1, 4563 Isaac Ybarra, UT-Pan American, 64.93mR, (213-00). 2, 3715 Nick Owens, 
North Carolina, 64.38mR, (211-03). 3, 4532 Adam Midles, USC, 63.14mR, 
(207-02). 4, 3351 Sheldon Battle, Kansas, 60.44mR, (198-03). 5, 2463 Cory 
Martin, Auburn, 59.88mR, (196-05). 6, 2461 Colton Hodge, Auburn, 59.05mR, 
(193-09). 7, 4461 Eugene Bradley, UC-Santa Barbara, 58.96mR, (193-05). 8, 2970 
Andrew Diakos, Florida State, 57.57mR, (188-10). 9, 3682 Ralph Lufkin, Navy, 
57.14mR, (187-06). 10, 4558 J C Crosby, UT-Pan American, 55.83mR, (183-02). 
--, 4681 Robby Spexarth, Wichita State, FOUL. --, 2420 Tony Ugoh, Arkansas, 
FOUL. --, 4306 Tyler Custis, Texas A&M, FOUL. --, 4293 John Rouse, Texas, 
FOUL. --, 3354 Colin Dutton, Kansas, FOUL. --, 3663 Matt Whalen, Mississippi 
St., FOUL. 
Women Javelin Throw Section B Univ/Coll
1, 1875 Sarah Emerson, Steph. F. Austin, 48.26mR, (158-04). 2, 129 Ashley 
Kaufman, Akron, 47.21mR, (154-11). 3, 1984 Jessica Wingfield, Texas A&M, 
46.22mR, (151-08). 4, 1208 Amanda Harmata, LSU, 45.63mR, (149-08). 5, 2167 
Leslie Erickson, USC, 45.35mR, (148-09). 6, 1312 Victoria Simon, McNeese 
State, 45.18mR, (148-03). 7, 1469 Dawn Comeaux, Northwestern St., 44.64mR, 
(146-05). 8, 2170 Andrea McBride, USC, 44.36mR, (145-06). 9, 2290 Jenna Fast, 
Wichita State, 43.39mR, (142-04). 10, 1400 Veronica Gonzales, New Mexico, 
43.28mR, (142-00). 11, 2194 Rachel Reida, UT-Pan American, 42.52m, (139-06). 
12, 1797 Kate Juedes, Southern Miss., 42.29m, (138-09). 13, 1579 Ulrika 
Hinson, Rice, 42.28m, (138-08). 14, 2219 Annie Bobiak, Virginia, 41.98m, 
(137-09). 15, 1402 Jessica McIntyre, New Mexico, 40.61m, (133-03). 16, 270 
Carly Bloomfield, Barton County, 39.63m, (130-00). --, 1676 Signe Vest, Sam 
Houston St., FOUL. --, 1501 brandi broaddus, Oklahoma State, FOUL. 
Men Long Jump Section B Univ/Coll
1, 3197 Brandon Bray, Houston, 7.25m, w:0.7 (23-09.50). 2, 2953 Alex Harris, 
Florida, 7.23m, w:-0.1 (23-08.75). 3, 2518 Frankie Wright, Barton County, 
7.20m, w:-0.6 (23-07.50). 4, 2411 Greg Martin, Arkansas, 7.18m, w:+0.0 
(23-06.75). 5, 3778 Cedric Scott, Northwestern St., 7.12m, w:+0.0 (23-04.50). 
--, 4375 Javionni Gooden, Texas State, ND, w:NWI. --, 2704 Dermillo Wise, 
Cloud County, ND, w:NWI. --, 2972 Johnta Griffin, Florida State, ND, w:NWI. 
--, 3381 Darius Draudvila, Kansas State, ND, w:NWI. --, 4391 Jeremy Busby, 
Texas Tech, FOUL, w:NWI. --, 4395 Bobby Evers, Texas Tech, FOUL, w:NWI. --, 
3750 Jarrod Stone, North Texas, FOUL, w:NWI. --, 3716 Dexter Adams, NC State, 
FOUL, w:NWI. --, 3363 Barrett Saunders, Kansas, FOUL, w:NWI. --, 3666 Calvin 
Wyche, Mississippi St., FOUL, w:NWI. --, 4309 Andrew Gamble, Texas A&M, FOUL, 
w:NWI. --, 3557 Matthew Craig, Louisiana Tech, FOUL, w:NWI. 
Women Long Jump Section B Univ/Coll
1, 1035 Candice Mills, Kansas State, 6.00mR, w:-1.1 (19-08.25). 2, 169 Beyonka 
McDowell, Arkansas, J6.00mR, w:-1.1 (19-08.25). 3, 153 Porchea Carroll, 
Arizona State, 5.97mR, w:-1.0 (19-07). 4, 1800 Tanika Liburd, Southern Miss., 
5.83m, w:-2.3 (19-01.50). 5, 1375 Ashley Selig, Nebraska, J5.83m, w:-0.2 
(19-01.50). 6, 2289 Lindsay Eck, Wichita State, 5.77m, w:+0.0 (18-11.25). 7, 
277 Portia Nash, Barton County, 5.72m, w:-1.0 (18-09.25). 8, 1237 Donesha 
Spivey, Louisiana Tech, 5.66m, w:-1.3 (18-07). --, 1985 JimAnne Baker, TCU, 
ND, w:NWI. --, 1555 Kerry-Ann Blackwood, Portland State, ND, w:NWI. --, 1969 
Whitney Holmes, Texas A&M, ND, w:NWI. --, 1461 Rhonda Williams, North Texas, 
FOUL, w:NWI. --, 2037 Tori Polk, Texas Tech, FOUL, w:NWI. --, 1214 Andrea 
Linton, LSU, FOUL, w:NWI. --, 2015 Yvette Green, Texas State, FOUL, w:NWI. --, 
1487 Kerri Ann Mitchell, Oklahoma, FOUL, w:NWI. --, 2032 Geralda Dukuly, Texas 
Tech, FOUL, w:NWI. 
Women High Jump Section B Univ/Coll
1, 1801 Krista Miller, Southern Miss., 1.78mR, (5-10). 2, 2293 Iveta Grunte, 
Wichita State, 1.75mR, (5-08.75). 3, 2006 Marie Michel, Texas Southern, 1.70m, 
(5-07). 3, 1367 Sara Jane Baker, Nebraska, 1.70m, (5-07). 3, 4699 Megan Akre, 
LSU, 1.70m, (5-07). 3, 1209 Shontae Harris, LSU, 1.70m, (5-07). 7, 2068 
Christyn Schumann, Trinity U., J1.70m, (5-07). 8, 1883 Jocelyn Stevens, Steph. 
F. Austin, J1.70m, (5-07). 9, 2030 Misty Coley, Texas Tech, J1.70m, (5-07). 9, 
1235 Joy Loyd, Louisiana Tech, J1.70m, (5-07). 9, 1583 Florence Nwagwu, Rice, 
J1.70m, (5-07). 12, 2034 Julianne Kennedy, Texas Tech, 1.65m, (5-05). 12, 1019 
Sondra Rauterkus, Kansas, 1.65m, (5-05). 12, 1211 Dianne Harrison, LSU, 1.65m, 
(5-05). 12, 1017 Joanie Nelson, Kansas, 1.65m, (5-05). --, 1355 Jasmine Walls, 
Mississippi St., NH. --, 1448 Ryan Hill, North Texas, NH. --, 887 Nichole 
Brundage, Houston, NH. 
Women Pole Vault Section B Univ/Coll
1, 2288 Jackie Brown, Wichita State, 3.95mR, (12-11.50). 2, 1578 Rachel Greff, 
Rice, 3.80mR, (12-05.50). 3, 113 Angie Aguilar, Abilene Chr., J3.80mR, 
(12-05.50). 3, 1951 Ashley Laughlin, Texas, J3.80mR, (12-05.50). 5, 1490 
Jennifer Plank, Oklahoma, J3.80mR, (12-05.50). 6, 1884 Kristina Windham, 
Steph. F. Austin, 3.65m, (11-11.75). 7, 2042 Lindsey Walesheck, Texas Tech, 
J3.65m, (11-11.75). 8, 1953 Anne Phillips, Texas, J3.65m, (11-11.75). 8, 1767 
Erin Kinnear, South Alabama, J3.65m, (11-11.75). 10, 1665 Karen Klintoe, Sam 
Houston St., J3.65m, (11-11.75). 11, 1477 Lindsey Bourne, Oklahoma, J3.65m, 
(11-11.75). 12, 1956 Lacey Smith, Texas, 3.50m, (11-05.75). 12, 1911 Mikah 
Hammond, TAMU-Commerce, 3.50m, (11-05.75). 12, 1671 Summer Sizemore, Sam 
Houston St., 3.50m, (11-05.75). 12, 1912 Jessica Godsey, TAMU-Kingsville, 
3.50m, (11-05.75). 12, 2226 Kathryn Pettine, Virginia, 3.50m, (11-05.75). 12, 
2033 Krista Grantham, Texas Tech, 3.50m, (11-05.75). 12, 2038 Dana Rosenbladt, 
Texas Tech, 3.50m, (11-05.75). --, 1975 Brittany McFarling, Texas A&M, NH. --, 
4729 Mallory Rogers, Texas, NH. --, 1946 Ashley Hulsey, Texas, NH. --, 1350 
Lacey Johnson, Mississippi St., NH. 
Women Shot Put Section B Univ/Coll
1, 1421 Jocelyn White, North Carolina, 14.60mR, (47-11). 2, 619 Lindsey 
Nelson, Florida State, 14.37mR, (47-01.75). 3, 1981 Abby Ruston, Texas A&M, 
14.34mR, (47-00.75). 4, 135 Jenna Strouse, Akron, 14.30mR, (46-11). 5, 1032 
Lindsay Grigoriev, Kansas State, 14.20m, (46-07.25). 6, 902 Tinisha Wesley, 
Houston, 14.19m, (46-06.75). 7, 1668 Tenika Powell, Sam Houston St., 14.18m, 
(46-06.25). 8, 2107 Heather Quinn, UC-Santa Barbara, 13.89m, (45-07). 9, 2187 
Tiffanie Reeves, UT-Arlington, 13.84m, (45-05). 10, 1874 Markeisha Edwards, 
Steph. F. Austin, 13.81m, (45-03.75). --, 1356 Nicola Wilson, Mississippi St., 
ND. --, 1445 Ciji Brooks, North Texas, ND. --, 1503 lakendra greathouse, 
Oklahoma State, FOUL. --, 1678 Jasmine Wyatt, Sam Houston St., FOUL. --, 1455 
Stacy Orakpo, North Texas, FOUL. --, 1225 Nadia alexander, Louisiana Tech, 
FOUL. 
Men Long Jump Section A Section A Univ/Coll
1, 2389 Trevell Quinley, Arizona State, 8.17mR, w:1.9 (26-09.75). 2, 2955 
Michael Morrison, Florida, 7.83m, w:2.2 (25-08.25). 3, 4313 Fabrice Lapierre, 
Texas A&M, J7.83mR, w:1.8 (25-08.25). 4, 2953 Alex Harris, Florida, 7.64mR, 
w:0.8 (25-00.75). 5, 5147 Mickael Hanany, UTEP, 7.61mR, w:0.5 (24-11.75). 6, 
3651 LaChristopher Lewis, Mississippi St., 7.57mR, w:1.6 (24-10). 7, 4280 Ron 
Hill, Texas, 7.52mR, w:-0.9 (24-08.25). 8, 4535 Allen Simms, USC, 7.47mR, 
w:1.6 (24-06.25). 9, 4332 Cleavon Dillon, TCU, 7.45m, w:2.3 (24-05.50). 10, 
3547 Alleyne Lett, LSU, 7.42mR, w:0.1 (24-04.25). 11, 4385 Brian Veal, Texas 
State, 7.36mR, w:-1.2 (24-01.75). 12, 2529 Chris Gillis, Baylor, 7.34mR, w:1.1 
(24-01). 12, 4078 Marvin Lucas, Southern Miss., 7.34mR, w:1.6 (24-01). 14, 
2322 Yevgen Pashchenko, Abilene Chr., 7.32m, w:1.2 (24-00.25). 15, 3658 
Kendall Pyant II, Mississippi St., 7.30m, w:1.8 (23-11.50). 
Women Long Jump Section A Section A Univ/Coll
1, 1945 Marshevet Hooker, Texas, 6.65mS, w:1.7 (21-10). 2, 1210 Tina Harris, 
LSU, 6.45mR, w:0.2 (21-02). 3, 1320 Brenda Faluade, Miami, 6.30mR, w:1.2 
(20-08). 4, 1035 Candice Mills, Kansas State, 6.26mR, w:1.2 (20-06.50). 4, 356 
Amy Menlove, BYU, 6.26mR, w:1.6 (20-06.50). 6, 296 April Holliness, Baylor, 
6.07mR, w:-1.5 (19-11). 7, 1325 Amy Seward, Miami, 6.00mR, w:1.7 (19-08.25). 
8, 1238 Bejide Williams, Louisiana Tech, 5.96mR, w:+0.0 (19-06.75). 9, 2297 
Jelena Petrovic, Wichita State, 5.90m, w:2.3 (19-04.25). 9, 1005 Charisse 
Bacchus, Kansas, 5.90m, w:-0.1 (19-04.25). 11, 1223 Karmen Payne, LSU, 5.76m, 
w:3.0 (18-10.75). 12, 1318 Chinela Davis, Miami, 5.58m, w:+0.0 (18-03.75). 13, 
1473 Stephanie Sowell, Northwestern St., 5.49m, w:2.7 (18-00.25). 14, 1957 
Ychlindria Spears, Texas, 5.46m, w:-0.8 (17-11). 
Men Shot Put Section B Univ/Coll
1, 3601 Cody Brotherton, McMurry, 17.87mR, (58-07.50). 2, 4715 Harrison 
Benjamin, Texas Tech, 17.10mR, (56-01.25). 3, 3553 Matt Vincent, LSU, 16.64mR, 
(54-07.25). 4, 2385 Travis Jones, Arizona State, 16.56m, (54-04). 5, 4318 
Javier Olivas, Texas A&M, 16.52m, (54-02.50). 6, 3884 Luke Stadel, Rice, 
16.35m, (53-07.75). 7, 3706 Jordan Parker, New Mexico, 16.19m, (53-01.50). 8, 
5109 Luke Johnson, UT-San Antonio, 15.92m, (52-02.75). 9, 4464 Ryan Lockner, 
UC-Santa Barbara, 15.84m, (51-11.75). 10, 3565 Jason Morgan, Louisiana Tech, 
15.75m, (51-08.25). 11, 3663 Matt Whalen, Mississippi St., 15.73m, (51-07.25). 
12, 3209 Johnathan Reeves, Houston, 15.55m, (51-00.25). 13, 2961 Wes 
Stockbarger, Florida, 15.54m, (51-00). 14, 4674 Depaul Brewer, Wichita State, 
15.45m, (50-08.25). 15, 4461 Eugene Bradley, UC-Santa Barbara, 15.32m, 
(50-03.25). 16, 2744 Brian Baker, Cowley College, 15.15m, (49-08.50). 17, 4245 
Derek Solis, TAMU-Kingsville, 15.02m, (49-03.50). 18, 4064 Teremine White, SE 
Louisiana, 14.98m, (49-01.75). 18, 3561 Reginald Draper, Louisiana Tech, 
14.98m, (49-01.75). --, 2336 Randall Hafner, Akron, FOUL. --, 4558 J C Crosby, 
UT-Pan American, FOUL. --, 4382 Kemuel Morales, Texas State, FOUL. 
Women Discus Throw Section B Univ/Coll
1, 1032 Lindsay Grigoriev, Kansas State, 50.62mR, (166-01). 2, 2123 Veronica 
Karlsson, UL-Monroe, 49.28mR, (161-08). 3, 293 Brittany Devereaux, Baylor, 
47.99mR, (157-05). 4, 1979 Jamie Riojas, Texas A&M, 47.90mR, (157-02). 5, 619 
Lindsey Nelson, Florida State, 46.74m, (153-04). 6, 2107 Heather Quinn, 
UC-Santa Barbara, 46.70m, (153-02). 6, 1239 Monica Williams, Louisiana Tech, 
46.70m, (153-02). 8, 1326 Khadija Talley, Miami, 45.88m, (150-06). 9, 1348 
Crystal Averitt, Mississippi St., 45.78m, (150-02). 10, 2170 Andrea McBride, 
USC, 45.60m, (149-07). 11, 1399 Jamie Fishencord, New Mexico, 45.14m, 
(148-01). 12, 1396 Amanda Barnes, New Mexico, 45.02m, (147-08). 13, 135 Jenna 
Strouse, Akron, 44.68m, (146-07). 14, 1977 Kacey Onwuchekwa, Texas A&M, 
44.54m, (146-01). 15, 2010 Sarah Baker, Texas State, 44.51m, (146-00). 16, 
1352 Jennifer Johnstone, Mississippi St., 43.84m, (143-10). 17, 1579 Ulrika 
Hinson, Rice, 43.54m, (142-10). 18, 2202 Natasha Ramos, UT-San Antonio, 
42.91m, (140-09). 19, 130 Liz Mangen, Akron, 42.76m, (140-03). --, 156 Jessica 
Pressley, Arizona State, FOUL. --, 1668 Tenika Powell, Sam Houston St., FOUL. 
--, 2001 Zelma Wade, TCU, FOUL. --, 2168 Katie Hutchinson, USC, FOUL. --, 903 
Laura Yelverton, Houston, FOUL. 
Women High Jump Section A Section A Univ/Coll
1, 2043 Lacy Wilson, Texas Tech, 1.81mR, (5-11.25). 2, 134 Natalie Sako, 
Akron, 1.78mR, (5-10). 2, 2025 Caroline Wolf, Texas State, 1.78mR, (5-10). 4, 
1881 Teresa Murray, Steph. F. Austin, J1.78mR, (5-10). 4, 1488 Kelsey Moore, 
Oklahoma, J1.78mR, (5-10). 6, 357 Lindsay Metcalf, BYU, J1.78mR, (5-10). 7, 
2207 Desiree Crichlow, UTEP, J1.78mR, (5-10). 8, 168 Michelle Martin, 
Arkansas, 1.75mR, (5-08.75). 9, 273 Shaunette Davidson, Barton County, 
J1.75mR, (5-08.75). 10, 1980 Ashley Robbins, Texas A&M, J1.75mR, (5-08.75). 
11, 1789 Alesha Stegemoller, SMU, J1.75mR, (5-08.75). 12, 132 Lisa Ravn, 
Akron, J1.75mR, (5-08.75). 13, 901 Krystal Ward, Houston, 1.70m, (5-07). 13, 
1866 Lindsey Gannaway, Stanford, 1.70m, (5-07). 
Boys Pole Vault Section A HS Section A
1, 2706 Chayden Feist, Comanche HS (TX), 16-00, (4.87m). 2, 3595 Brian Porter, 
Maypearl High Sc, 15-06, (4.72m). 3, 4450 Alex Bentley, Tomball, J15-06, 
(4.72m). 4, 4094 Jarod Buddin, Southlake Carrol, J15-06, (4.72m). 4, 3955 
Jonathan Gulley, Saint Joseph, J15-06, (4.72m). 6, 3151 Jared Ede, harlingen 
south, 15-00, (4.57m). 7, 2360 Casey Cummings, Alvarado, J15-00, (4.57m). 8, 
3008 Victor Weirich, Fredericksburg, J15-00, (4.57m). 9, 3627 Nick Frawley, 
Midlothian HS, 14-06, (4.41m). 10, 4451 Derrick Taylor, Tomball, J14-06, 
(4.41m). 11, 2728 Kenny Greaves, Coppell HS, 14-00, (4.26m). --, 3520 Clint 
Hughes, Livingston, NH. --, 4155 Derek Schutz, St. Thomas (TX), NH. 
Men Triple Jump Section B Univ/Coll
1, 2390 Ryan Zimmerman, Arizona State, 15.55mR, w:1.5 (51-00.25). 2, 2408 
Chessly Johnson, Arkansas, 15.45mR, w:1.0 (50-08.25). 3, 4164 Solomon Welch, 
Stanford, 15.41mR, w:1.7 (50-06.75). 4, 4046 Shardae Boutte, South Plains, 
15.37mR, w:1.2 (50-05.25). 5, 2518 Frankie Wright, Barton County, 15.07m, 
w:3.0 (49-05.50). 6, 4357 Andre Fletcher, Texas Southern, 15.02m, w:1.7 
(49-03.50). 7, 4274 Joseph Davis, Texas, 14.98m, w:1.5 (49-01.75). 8, 2976 
Willie Johnson, Florida State, 14.95m, w:1.3 (49-00.75). 9, 3717 Mike Hill, NC 
State, 14.88m, w:1.2 (48-10). 10, 4394 Corey Dowden, Texas Tech, 14.83m, w:1.6 
(48-08). 11, 4161 Feranmi Okanlami, Stanford, 14.71m, w:0.6 (48-03.25). 12, 
4395 Bobby Evers, Texas Tech, 14.69m, w:1.6 (48-02.50). 12, 4740 Benitez 
Michael, Rend Lake Col, 14.69m, w:1.5 (48-02.50). --, 3878 Devon Fanfair, 
Rice, ND, w:NWI. --, 4242 Eldad Hagashi, TAMU-Kingsville, ND, w:NWI. --, 2318 
Vladyslav Gorbenko, Abilene Chr., FOUL, w:NWI. --, 2505 Marcus Lee, Barton 
County, FOUL, w:NWI. --, 3122 Herbert Harris, Grambling, FOUL, w:NWI. --, 4375 
Javionni Gooden, Texas State, FOUL, w:NWI. --, 2972 Johnta Griffin, Florida 
State, FOUL, w:NWI. 
Women Triple Jump Section B Univ/Coll
1, 618 Latoya Legree, Florida State, 12.88mR, w:0.4 (42-03.25). 2, 2017 Jacque 
Iwuchukwu, Texas State, 12.78m, w:2.6 (41-11.25). 3, 1656 Roshunda Betts, Sam 
Houston St., 12.55mR, w:1.0 (41-02.25). 4, 1214 Andrea Linton, LSU, 12.48mR, 
w:2.0 (40-11.50). 5, 2015 Yvette Green, Texas State, 12.41m, w:3.9 (40-08.75). 
6, 2222 Tomika Ferguson, Virginia, 12.40mR, w:1.6 (40-08.25). 7, 1973 Crystal 
McBrady, Texas A&M, 12.29mR, w:1.6 (40-04). 8, 2094 Erin Harris, UAB, 12.22m, 
w:1.5 (40-01.25). 9, 895 Caresir Hamilton, Houston, 12.19m, w:1.9 (40-00). 10, 
1014 Crystal Manning, Kansas, 12.15m, w:1.9 (39-10.50). 11, 1985 JimAnne 
Baker, TCU, 12.13m, w:2.4 (39-09.75). 12, 4812 Shardee Caesar, Rice, 12.03m, 
w:0.9 (39-05.75). 13, 1556 Gayle Imran, Portland State, 11.88m, w:3.0 
(38-11.75). 14, 1859 Deborah Akinniyi, Stanford, 11.87m, w:0.7 (38-11.50). 15, 
1805 Aaliyah Shareef, Southern Miss., 11.84m, w:0.1 (38-10.25). 16, 2114 
Clarissa Johnson, UL-Lafayette, 11.77m, w:0.3 (38-07.50). --, 1207 Nedra 
Gross, LSU, FOUL, w:NWI. --, 1451 Tiffanie Jordan, North Texas, FOUL, w:NWI. 
--, 1036 Thomaida Polydorou, Kansas State, FOUL, w:NWI. --, 2032 Geralda 
Dukuly, Texas Tech, FOUL, w:NWI. --, 1802 Sharlynn Monroe, Southern Miss., 
FOUL, w:NWI. --, 2128 Ashlee Williams, UL-Monroe, FOUL, w:NWI. 
Boys High Jump High School
1, 2677 Scott Sellers, Cinco Ranch, 7-05S, (2.26m). 2, 2349 Luke Barr, Allen 
HS, 6-09, (2.05m). 3, 3583 Grant Lindsey, Mansfield High S, J6-09, (2.05m). 4, 
3399 Anthony Hemingway, Killeen HS, 6-07, (2.00m). 4, 3464 Seth Lowery, 
Lampasas, 6-07, (2.00m). 6, 4133 Shawn Schmidt, St. Mark's TX, J6-07, (2.00m). 
7, 2933 Antonio Triplett, Edmond Memorial, J6-07, (2.00m). 8, 4669 Tyler 
Rushing, Wch. Falls Rider, 6-05, (1.95m). 9, 2491 Andrew Duncan, Austin 
McCallum, J6-05, (1.95m). 10, 2896 Jake Story, Dripping Springs, J6-05, 
(1.95m). 10, 3144 Jermaine Jamison, Harker Heights, J6-05, (1.95m). 10, 3677 
Raymond Harris, Nacogdoches, J6-05, (1.95m). 13, 2675 Michael Healey, Cinco 
Ranch, J6-05, (1.95m). 13, 2727 Kyle Thompson, Cooper Bulldogs, J6-05, 
(1.95m). 15, 3904 Durell Coleman, Rockwall HS, 6-03, (1.90m). 15, 3629 Kyle 
Gullett, Midlothian HS, 6-03, (1.90m). 15, 2750 Ja'Gerrick Henry, Crockett 
High Sc, 6-03, (1.90m). 15, 3184 Terrell Reese, Hendrickson HS, 6-03, (1.90m). 
15, 3403 Keith Ladson, Killeen HS, 6-03, (1.90m). --, 2344 Chuck Freeman, All 
Saints, NH. --, 2912 Joch Charrier, East Chambers Hi, NH. --, 2948 Carvey 
Evans, Floresville High, NH. --, 4204 Kestahn Moore, Summit High Scho, NH. 
Men Discus Throw Section B Univ/Coll
1, 2385 Travis Jones, Arizona State, 53.11mR, (174-03). 2, 3884 Luke Stadel, 
Rice, 52.51mR, (172-03). 3, 2974 Garrett Johnson, Florida State, 52.36mR, 
(171-09). 4, 4654 Raigo Toompuu, W. Kentucky, 52.17mR, (171-02). 5, 4376 Joe 
Hastings, Texas State, 50.79mR, (166-08). 6, 3209 Johnathan Reeves, Houston, 
50.54mR, (165-10). 7, 3771 Corey Jones, Northwestern St., 50.45mR, (165-06). 
8, 3975 Mark Kimrey, Sam Houston St., 50.44mR, (165-06). 9, 2337 Auston Papay, 
Akron, 50.26m, (164-11). 10, 4061 Ruben Stephens, SE Louisiana, 50.17m, 
(164-07). 11, 4172 Darwin Johnson, Steph. F. Austin, 50.05m, (164-02). 12, 
3362 Cody Roberts, Kansas, 50.01m, (164-01). 13, 4486 Johan Persson, 
UL-Monroe, 49.53m, (162-06). 14, 4064 Teremine White, SE Louisiana, 49.49m, 
(162-04). 15, 2336 Randall Hafner, Akron, 49.27m, (161-08). 16, 4701 Josh 
Tieman, Texas A&M, 48.81m, (160-02). 17, 3851 Broderick Gartica, Prairie View, 
48.67m, (159-08). 18, 3706 Jordan Parker, New Mexico, 48.56m, (159-04). --, 
4674 Depaul Brewer, Wichita State, FOUL. --, 2744 Brian Baker, Cowley College, 
FOUL. --, 3749 Brock Stickler, North Texas, FOUL. --, 4318 Javier Olivas, 
Texas A&M, FOUL. --, 4387 Scott Wilson, Texas State, FOUL. --, 4048 Clendon 
Henderson, South Plains, FOUL. 
Women Discus Throw Section A Section A Univ/Coll
1, 219 Ronda Gullatte, Auburn, 54.13mR, (177-07). 2, 2224 Billie-Jo Grant, 
Virginia, 53.14mR, (174-04). 3, 1374 Dace Ruskule, Nebraska, 52.60mR, 
(172-07). 4, 1585 Krystal Robinson, Rice, 52.27mR, (171-06). 5, 1940 Michelle 
Carter, Texas, 52.12mR, (171-00). 6, 155 Julia Pedersen, Arizona State, 
52.07mR, (170-10). 7, 2104 Amy Haapanen, UC-Santa Barbara, 50.52mR, (165-09). 
8, 1008 Abby Emsick, Kansas, 49.64mR, (162-10). 9, 886 Allie Booker, Houston, 
48.69mR, (159-09). 10, 2193 Stephanie Perez, UT-Pan American, 46.07m, 
(151-02). 11, 1447 Jessica Henderson, North Texas, 43.38m, (142-04). --, 1215 
Katie McKeever, LSU, FOUL. --, 1421 Jocelyn White, North Carolina, FOUL. 
Girls Pole Vault Section A HS Section A
1, 1294 Britany Parker, McKinney HS, 12-10, (3.91m). 2, 206 Jessica Trujillo, 
Arl. Martin, 12-06, (3.81m). 3, 848 Jessica Doyle, Hays Consolidate, 12-02, 
(3.70m). 4, 683 Laura Asimakis, Friendswood, 11-10, (3.60m). 5, 1602 Leslie 
Starnes, Rockdale HS, J11-10, (3.60m). 6, 1825 Darby Kelly, Southlake Carrol, 
J11-10, (3.60m). 7, 1615 Lauren Lucas, Round Rock, 11-06, (3.50m). 8, 233 
Paige Wirth, Austin Bowie, 11-00, (3.35m). 8, 684 Kaleigh Teel, Friendswood, 
11-00, (3.35m). 8, 1004 Jennifer Davidson, Joshua High Scho, 11-00, (3.35m). 
8, 794 Ari Ince, Gonzales, 11-00, (3.35m). 12, 187 Kathleen Gancayco, Arl. 
Bowie, J11-00, (3.35m). 13, 1394 Laura Koenig, New Braunfels, J11-00, (3.35m). 
14, 1824 Kristen Keith, Southlake Carrol, 10-06, (3.20m). 14, 647 Erin Cluiss, 
Forney, 10-06, (3.20m). --, 342 Callie Young, Brady, NH. 
Girls Shot Put Section B High School
1, 2081 Kamaha Devereaux, Tyler Lee, 39-09.50, (12.12m). 2, 1040 Carissa 
Angel, Katy Taylor, 39-02.25, (11.94m). 3, 1834 Tashara Kemp, Southwest, 
38-06.25, (11.74m). 4, 1701 Terran Alexander, SA Holmes, 38-02.25, (11.63m). 
5, 1603 Mentie York, Rockdale HS, 38-01.50, (11.62m). 6, 416 Osha Ellison, 
Cleburne High Sc, 37-10, (11.53m). 7, 2260 Ashley Woods, West Oso HS, 37-07, 
(11.45m). 8, 1892 Bridgette Nash, Sulphur Springs, 37-03, (11.35m). 9, 673 
Destiny Montemayor, Fossil Ridge, 36-11, (11.25m). 10, 1620 Tina Alexander, 
Round Rock McNei, 36-08.50, (11.18m). 11, 611 Tracy Gonzalez, Falfurrias 
Cross, 36-07.50, (11.16m). 12, 989 Jennifer Ugochuckwu, Irving Nimitz, 36-07, 
(11.15m). 13, 197 Jasmine Miller, Arl. Houston, 36-04.75, (11.09m). 14, 907 
Dede Dobbins, Houston Lamar, 36-00.50, (10.98m). 15, 1611 Brenda Cu, Round 
Rock, 34-02.50, (10.42m). 
Girls Long Jump Section B High School
1, 462 Ashley Jackson, Corpus Christi K, 18-02, w:2.1 (5.53m). 2, 1531 Sarah 
Olayiwola, Pearland HS, 17-11.50, w:0.5 (5.47m). 3, 443 Ashley Austin, 
Converse Judson, 17-09, w:0.6 (5.41m). 4, 1387 Chelci Newton, Nevada 
Community, 17-07, w:3.2 (5.35m). 5, 600 Tara Towns, Dublin HS, 17-05.75, w:3.3 
(5.32m). 6, 1340 Rebekah Melton, Milano High Scho, 17-03.50, w:3.7 (5.27m). 7, 
1621 Veronica Dilullo, Round Rock McNei, 17-03.25, w:0.5 (5.26m). 8, 414 Erica 
Alexander, Clear Brook High, 17-01.50, w:1.3 (5.21m). 9, 1604 Clarissa 
Andrews, Rockwall HS, 16-08.25, w:0.5 (5.08m). 10, 1936 Krystal Stoglin, 
Taylor HS, 16-07.50, w:1.2 (5.06m). 11, 310 Ashley Sutton, Beau. Central, 
16-06, w:0.7 (5.02m). --, 2269 Molly Buck, Westlake, ND, w:NWI. --, 1599 
Victoria Thomas, Richardson HS, FOUL, w:NWI. 
Boys Long Jump Section B High School
1, 2750 Ja'Gerrick Henry, Crockett High Sc, 22-05, w:3.1 (6.83m). 2, 3826 
Dalton Gooden, Pflugerville, 22-04, w:2.2 (6.80m). 3, 2328 Lyle Leong, 
Abilene, 22-03.75, w:1.1 (6.80m). 4, 4013 James Pendelton, SA Roosevelt, 
22-01.50, w:2.6 (6.74m). 4, 4195 Joe Strawder, Strake Jesuit, 22-01.50, w:0.7 
(6.74m). 6, 4124 George Heckard, Spring Woods HS, 21-09.25, w:1.0 (6.63m). 7, 
3130 Victor Dupy, Grapevine HS, 21-09, w:0.6 (6.62m). 8, 3403 Keith Ladson, 
Killeen HS, 21-05.50, w:2.7 (6.54m). --, 3013 Darryl Mason, Frisco HS, ND, 
w:NWI. --, 2310 Daniel Palmer, A&M Consolidated, ND, w:NWI. --, 2923 Dominic 
James, Edinburg North H, ND, w:NWI. --, 4007 TJ Terrell, SA Madison, FOUL, 
w:NWI. --, 3998 Doug Marshall, SA East Central, FOUL, w:NWI. --, 2605 Tovorris 
Pickett, Burkburnett, FOUL, w:NWI. 
Men Discus Throw Section A Section A Univ/Coll
1, 3714 Vikas Gowda, North Carolina, 61.62mR, (202-02). 2, 3351 Sheldon 
Battle, Kansas, 57.37mR, (188-03). 3, 4292 Brian Robison, Texas, 54.50mR, 
(178-10). 4, 3547 Alleyne Lett, LSU, 54.36mR, (178-04). 5, 2961 Wes 
Stockbarger, Florida, 53.40mR, (175-02). 6, 2385 Travis Jones, Arizona State, 
53.25mR, (174-08). 7, 3553 Matt Vincent, LSU, 52.49mR, (172-02). 8, 3565 Jason 
Morgan, Louisiana Tech, 52.18mR, (171-02). 9, 4585 Correy Harrison, UTEP, 
51.50mR, (168-11). 10, 4305 Dylan Conway, Texas A&M, 50.36m, (165-03). 11, 
4072 Noah Bryant, Southern Miss., 49.83m, (163-06). 12, 2420 Tony Ugoh, 
Arkansas, 49.54m, (162-06). 13, 3350 Gavin Ball, Kansas, 49.46m, (162-03). 14, 
2463 Cory Martin, Auburn, 48.89m, (160-05). 
Girls High Jump High School
1, 1833 Destinee Hooker, Southwest, 6-00M, (1.82m). 2, 141 Epley Bullock, 
Allen HS, 5-10, (1.77m). 3, 1415 Dess Meek, Newton TX, 5-09, (1.75m). 4, 1433 
Elizabeth Patterson, North Garland, J5-09, (1.75m). 5, 1282 Teresa Contrerras, 
Martin High Scho, J5-09, (1.75m). 6, 1071 Stacey Bennett, Kingsville King, 
5-08, (1.72m). 7, 1732 Rachel Joiner, Schleiocher Coun, 5-06, (1.67m). 7, 633 
Meaghan Brougher, Flower Mound Mar, 5-06, (1.67m). 9, 1443 Ashley Payne, N. 
Richland Hill, 5-04, (1.62m). 9, 1467 Ciara True, Northwest Texans, 5-04, 
(1.62m). 9, 2285 Katie McCutcheon, Whitesboro High, 5-04, (1.62m). 9, 1364 
Jade Randle, Navarro High Sch, 5-04, (1.62m). 9, 1106 Jessica Henderson, La 
Grange HS, 5-04, (1.62m). 9, 702 Cassidi Porter, Ft. Worth Boswel, 5-04, 
(1.62m). 9, 1536 Erin Huckabay, Pewitt High Scho, 5-04, (1.62m). 16, 1937 
Kendra Griffin, Temple HS, 5-02, (1.57m). 16, 1608 Taylor Hill, Rockwall HS, 
5-02, (1.57m). 16, 1554 Cathryn Pratka, Pleasanton, 5-02, (1.57m). 16, 870 
RoseEsther Jean, Hightower High S, 5-02, (1.57m). 16, 1707 Paridesa Campbell, 
SA Roosevelt, 5-02, (1.57m). 16, 1123 Aimee Jonas, La Vernia, 5-02, (1.57m). 
--, 1551 Shannon Foley, Plano West, NH. --, 623 Meagan Ferrell, Flower Mound, 
NH. --, 312 Brittany Walker, Beau. Central, NH. 
Boys Shot Put Section B High School
1, 3339 Adrian Johnson, John Tyler Boys, 56-08.25, (17.27m). 2, 3233 P Turner, 
Houston Madison, 54-09.75, (16.70m). 3, 2586 David Bratton, Brenham, 54-04.75, 
(16.57m). 4, 2726 Dominique Woods, Converse Judson, 53-05.25, (16.28m). 5, 
3080 Andrew Crookham, Georgetown HS, 53-04.25, (16.26m). 6, 4008 David 
Hernandez, SA McCollum, 53-00.25, (16.16m). 7, 3522 Leroy Meador, Llano HS, 
53-00, (16.15m). 8, 2917 Thomas Macie, East Chambers Hi, 51-10.25, (15.80m). 
9, 3876 Donovan King, Rice Consol, 50-08.50, (15.45m). 10, 4453 Rashaad 
Gilliam, Troup High Schoo, 50-03.25, (15.32m). --, 3088 Brandon Slay, 
Georgetown HS, FOUL. --, 3584 Adrian Taylor, Mansfield High S, FOUL. --, 4127 
Trey Rodriguez, Spring Woods HS, FOUL. --, 4121 Kevin Brothers, Spring Woods 
HS, FOUL. --, 5133 Adam Quintana, Richardson HS, FOUL. --, 3891 Sky Eakles, 
Richardson HS, FOUL. --, 2303 Brandon Hubbard, A&M Consolidated, FOUL. --, 
3673 Steven Richardson, MONAHANS HIGH SC, FOUL. --, 3099 Nolan Barborak, 
Gonzales, FOUL. --, 4129 Sam Acho, St. Mark's TX, FOUL. --, 3327 Brandon 
Crouch, Dallas Jesuit, FOUL. --, 2733 Pryce Macon, Corpus Christi C, FOUL. --, 
3015 Chris Rogers, Frisco HS, FOUL. 
Men Javelin Throw Section B Univ/Coll
1, 3774 Loren Martin, Northwestern St., J64.05mR, (210-02). 2, 3766 Cody 
Fillinich, Northwestern St., J63.61mR, (208-08). 3, 3549 Pat Perrien, LSU, 
J63.00mR, (206-08). 4, 4058 Calhoun Hamilton, SE Louisiana, J62.70mR, 
(205-08). 5, 4676 John Goldsmith, Wichita State, J62.39mR, (204-08). 6, 3968 
T.J. Cretors, Sam Houston St., J61.86mR, (202-11). 7, 4325 Jose Troncoso, 
Texas A&M, J61.44m, (201-07). 8, 2960 Tim Skeper, Florida, 61.44m, (201-07). 
9, 4054 Derek Bowman, SE Louisiana, J61.03m, (200-03). 10, 4329 Joseph Brown, 
TCU, J59.88m, (196-05). 11, 4310 Zac Henderson, Texas A&M, J59.67m, (195-09). 
12, 3550 Brandon Racca, LSU, J59.65m, (195-08). 13, 3765 Shane Curlee, 
Northwestern St., J59.03m, (193-08). 14, 4078 Marvin Lucas, Southern Miss., 
J58.60m, (192-03). 15, 4681 Robby Spexarth, Wichita State, J58.44m, (191-09). 
16, 3704 Matt Keeran, New Mexico, J58.33m, (191-04). 17, 4679 Brandon Mies, 
Wichita State, J58.02m, (190-04). 18, 4503 Mike Hazel, Unattached, J76.81mR, 
(252-00). --, 3118 Anthony Dale, Grambling, FOUL. --, 4235 Clellan Hyatt, 
TAMU-CC, FOUL. 
Boys Pole Vault Section B High School
1, 2696 Maston Wallace, Clear Brook, 15-00, (4.57m). 2, 2686 Stephen Toler, 
Cisco HS, J15-00, (4.57m). 3, 3830 Jimmy Thompson, Plano East, J15-00, 
(4.57m). 4, 3869 Tommy Wolfe, Raymondville HS, J15-00, (4.57m). 5, 3387 Troy 
Stephens, Katy HS, J15-00, (4.57m). 6, 3576 Travis Matthews, Magnolia High Sc, 
J15-00, (4.57m). 6, 3402 Jovanni Jenkins, Killeen HS, J15-00, (4.57m). 8, 2705 
Peyton Carroll, Colleyville Heri, 14-06, (4.41m). 8, 2731 Collier McKinzie, 
Corpus Christi C, 14-06, (4.41m). 8, 2550 Jason Ahlersmeyer, Belton, 14-06, 
(4.41m). 8, 2551 Cory Altenberg, Belton, 14-06, (4.41m). 8, 3001 Matt Garvin, 
Fort Stockton Pa, 14-06, (4.41m). 8, 3025 Matt Knight, Ft. Worth Boswel, 
14-06, (4.41m). 14, 4435 Will Stevenson, The Woodlands, 14-00, (4.26m). 14, 
3349 Colt Murr, Junction HS, 14-00, (4.26m). 14, 2301 Brandon Berry, A&M 
Consolidated, 14-00, (4.26m). 14, 3907 J. C. McKinney, Rockwall HS, 14-00, 
(4.26m). 14, 3041 Josh Papagno, Ft. Worth Haltom, 14-00, (4.26m). 19, 2332 
Chris Rosales, Abilene, 13-06, (4.11m). 19, 3501 Kelly Wilson, Lewisville HS, 
13-06, (4.11m). 19, 3831 Travis Timm, Plano East, 13-06, (4.11m). --, 2333 
Bryson Walker, Abilene, NH. --, 2702 Clint Culbertson, Cleveland High S, NH. 
--, 3521 Shane Hughes, Livingston, NH. 
Girls Long Jump Section A HS Section A
1, 1253 Sabrina Taylor, Lufkin High Scho, 20-01.25M, w:1.6 (6.12m). 2, 831 
LaQuinta Ross, Greenville HS, 19-08.50, w:2.8 (6.00m). 3, 441 Brandi 
Stanfield, Connally HS, 19-01.50, w:2.2 (5.82m). 4, 204 Jeomi Maduka, Arl. 
Martin, 19-00.75, w:1.3 (5.81m). 5, 2079 Jessica Tuck, Tyler HS, 18-11.50, 
w:1.1 (5.77m). 6, 847 Latasha Watson, Harker Heights, 18-03.25, w:1.0 (5.56m). 
7, 462 Ashley Jackson, Corpus Christi K, 18-02.75, w:1.3 (5.55m). 8, 1069 
Alesha Walker, Killeen Ellison, 18-02.50, w:0.4 (5.54m). 9, 1092 De Ana 
Carson, L.B. Wilson, 18-00.75, w:1.0 (5.50m). 10, 1425 Jamaica Collins, North 
Crowley, 17-08.25, w:1.0 (5.39m). 11, 576 Tara Thomas, Dallas Skyline, 
17-07.25, w:2.4 (5.36m). 12, 568 Raytaysha Alexander, Dallas Skyline, 17-07, 
w:2.2 (5.35m). 13, 873 Shanelle Slaughter, Hightower High S, 17-03, w:2.1 
(5.25m). 14, 840 Danielle Brock, Harker Heights, 17-02.50, w:0.7 (5.24m). 15, 
940 Katie Church, Houston Stratfor, 17-01.75, w:1.5 (5.22m). --, 1432 Carey 
Kirksey, North Garland, ND, w:NWI. --, 1252 Natashsa Taylor, Lufkin High Scho, 
FOUL, w:NWI. 
Boys Long Jump Section A HS Section A
1, 2371 Keith Toston, Angleton, 23-05.25, w:1.5 (7.14m). 2, 4044 Malcolm 
Williams, South Grand Prai, 23-01.25, w:2.1 (7.04m). 3, 4623 Perish Cox, Waco 
University, 23-00.50, w:0.2 (7.02m). 4, 3398 Noah Haggerty, Killeen HS, 
22-06.50, w:1.1 (6.87m). 5, 2555 Grant Hightower, Belton, 22-04.75, w:0.9 
(6.82m). 6, 2522 Terence Specks, Bastrop, 22-02.50, w:1.5 (6.76m). 7, 2434 
Maurice Smith, Arl. Bowie, 21-06.50, w:1.4 (6.56m). 8, 3670 Richard Covington, 
MONAHANS HIGH SC, 21-03.50, w:1.3 (6.48m). --, 2556 Marlon Miller, Belton, ND, 
w:NWI. --, 2827 Steven Cartwright, Dallas Lincoln, FOUL, w:NWI. --, 3303 Evan 
Decuire, Irving MacArthur, FOUL, w:NWI. 
Girls Pole Vault Section B High School
1, 424 Hali Henderson, Clifton HS, 11-03, (3.42m). 2, 1609 Rachel Miller, 
Rockwall HS, J11-03, (3.42m). 3, 214 Ashley Dickeson, Arp, J11-03, (3.42m). 4, 
1049 Morgan Lancaster, Keller HS, J11-03, (3.42m). 5, 1121 Brookelyn Dickson, 
La Vernia, 10-09, (3.27m). 6, 610 Sunni Wells, Eastland HS, J10-09, (3.27m). 
7, 849 Bailey Holmes, Hays Consolidate, J10-09, (3.27m). 8, 351 Amanda Yeager, 
Brenham, 10-03, (3.12m). 9, 2300 Ashlee Thomasson, Wimberley, J10-03, (3.12m). 
10, 716 Whitney Law, Ft. Worth Haltom, J10-03, (3.12m). 11, 108 Carli Kolbe, 
A&M Consolidated, 9-10, (2.99m). 12, 1357 Whitney Friel, Nacogdoches, J9-10, 
(2.99m). --, 514 Tuvy Phan, Dallas Bishop Ly, NH. --, 927 Jessica Frith, 
Houston Memorial, NH. --, 106 Richards Jackie, A&M Consolidated, NH. 
Girls Discus Throw High School
1, 1562 D'Andra Carter, Red Oak HS, 162-06, (49.53m). 2, 146 Christina 
Mueller, Antonian Prep, 160-01, (48.79m). 3, 1090 Maria Matos, Klein Oak, 
149-01, (45.44m). 4, 353 Ashley Field, Burnet High Scho, 136-07, (41.63m). 5, 
1545 Jiovanna Martinez, Pharr-SJ-Alamo N, 135-01, (41.17m). 6, 1065 Jazmin 
Dickens, Killeen Ellison, 135-00, (41.14m). 7, 107 Candis Kelley, A&M 
Consolidated, 130-10, (39.87m). 8, 1200 Tasha Williams, Lometa High Scho, 
127-04, (38.81m). 9, 2260 Ashley Woods, West Oso HS, 126-10, (38.65m). 10, 687 
Ashley Doscher, Frisco HS, 123-03, (37.56m). 10, 1347 Rachel Garcia, Mission 
Veterans, 123-03, (37.56m). 12, 649 Katy Hanie, Forney, 123-00, (37.49m). 13, 
359 Charlissa Foster, Cameron Yoe, 122-03, (37.26m). 14, 611 Tracy Gonzalez, 
Falfurrias Cross, 122-00, (37.18m). --, 1611 Brenda Cu, Round Rock, FOUL. --, 
501 Amanda Hernandez, Dallas Bishop Du, FOUL. --, 770 Rachel Abbott, 
Georgetown HS, FOUL. --, 673 Destiny Montemayor, Fossil Ridge, FOUL. --, 1703 
Caitlyn Gaston, SA Holmes, FOUL. --, 2238 Kim Olison, Waller HS, FOUL. --, 715 
Irene Johnson, Ft. Worth Haltom, FOUL. --, 2075 Frednisha Marshall, Tyler HS, 
FOUL. --, 1886 Ashley Glasper, Stony Point, FOUL. --, 1706 Kendra Anderson, SA 
Roosevelt, FOUL. --, 952 Davina Orieukwu, Houston Westbury, FOUL. --, 713 
Rebekkah Banks, Ft. Worth Haltom, FOUL. --, 326 Robin Cash, Beau. West Brook, 
FOUL. 
Girls Triple Jump High School
1, 441 Brandi Stanfield, Connally HS, 42-05.75, w:2.6 (12.94m). 2, 1895 Ashley 
Johnson, Summit High Scho, 40-00.50, w:2.4 (12.20m). 3, 1067 Kymbra Lovan, 
Killeen Ellison, 39-01, w:3.2 (11.91m). 4, 1253 Sabrina Taylor, Lufkin High 
Scho, 39-00.50, w:2.8 (11.89m). 5, 204 Jeomi Maduka, Arl. Martin, 39-00, w:2.8 
(11.88m). 6, 831 LaQuinta Ross, Greenville HS, 38-04.50, w:2.9 (11.69m). 7, 
105 Keisha Herring, A&M Consolidated, 38-02.25, w:0.9 (11.63m). 8, 839 Monique 
Gates, Hallettsville, 37-11, w:1.9 (11.55m). 9, 2218 Alaysha Ford, Van Vleck, 
37-06.50, w:1.8 (11.44m). 10, 739 Shonnon Brown, Galveston Ball, 37-04.50, 
w:1.8 (11.39m). 11, 1531 Sarah Olayiwola, Pearland HS, 37-02.50, w:3.4 
(11.34m). 12, 1623 Joy Ibanga, Round Rock McNei, 36-06.50, w:1.9 (11.13m). 13, 
448 Kelli Johnson, Converse Judson, 36-05, w:2.1 (11.09m). 14, 1936 Krystal 
Stoglin, Taylor HS, 36-03, w:2.3 (11.04m). 15, 1621 Veronica Dilullo, Round 
Rock McNei, 36-02.50, w:0.9 (11.03m). 16, 1282 Teresa Contrerras, Martin High 
Scho, 36-00.50, w:1.1 (10.98m). --, 879 Ashley Bolden, Hockaday School, ND, 
w:NWI. --, 2283 Roshanda Sims, Wharton HS, FOUL, w:NWI. --, 234 Nastasia 
Ackridge, Austin Johnson, FOUL, w:NWI. --, 446 Kendra Harris, Converse Judson, 
FOUL, w:NWI. --, 1425 Jamaica Collins, North Crowley, FOUL, w:NWI. --, 1604 
Clarissa Andrews, Rockwall HS, FOUL, w:NWI. 
Boys Triple Jump High School
1, 2478 Elliott O'Hare, Austin Johnson, 48-04.75, w:3.0 (14.75m). 2, 2935 Reco 
Hammick, Euless Trinity, 47-06.25, w:1.0 (14.48m). 3, 2585 Thomas Lang, 
Brazos, 47-04.25, w:1.2 (14.43m). 4, 4044 Malcolm Williams, South Grand Prai, 
47-01.75, w:1.7 (14.37m). 5, 2718 Mo Jackson, Converse Judson, 47-00.25, w:2.8 
(14.33m). 6, 3619 Jansen Hyde, Mesquite Poteet, 46-09.50, w:1.7 (14.26m). 7, 
2721 Alfred McDaniel, Converse Judson, 46-08, w:3.5 (14.22m). 8, 4013 James 
Pendelton, SA Roosevelt, 45-09.75, w:1.7 (13.96m). 9, 3996 Ricky Canady, SA 
East Central, 45-09.50, w:1.5 (13.95m). 10, 2491 Andrew Duncan, Austin 
McCallum, 45-04, w:3.1 (13.81m). 11, 3578 Jamell Forney, Manor HS, 44-10.25, 
w:1.2 (13.67m). 12, 3286 Jeremy Kerley, Hutto HS, 44-08.75, w:3.2 (13.63m). 
13, 3998 Doug Marshall, SA East Central, 44-05.50, w:2.1 (13.55m). 14, 4069 
Reggie Haslem, Southern Lab, 44-02.50, w:1.5 (13.47m). 15, 2365 Garland 
Judkins, Angleton, 44-00.75, w:2.2 (13.43m). --, 2603 Greg Montgomery, 
Burkburnett, FOUL, w:NWI. --, 4256 Jonovan Wooldridge, Taylor HS, FOUL, w:NWI. 
Men High Jump Section B Univ/Coll
1, 4360 Lawrence Hutchinson, Texas Southern, 2.15mR, (7-00.50). 2, 3074 
Quentin Matthews, George Mason, 2.10mR, (6-10.75). 3, 3380 Wojciech 
Borysiewicz, Kansas State, 2.05m, (6-08.75). 4, 4561 Marlin Manley, UT-Pan 
American, J2.05m, (6-08.75). 5, 4361 Kingsley Idemudia, Texas Southern, 
J2.05m, (6-08.75). 5, 4279 Joel Hargett, Texas, J2.05m, (6-08.75). 7, 3768 
Derrion Harris, Northwestern St., 2.00m, (6-06.75). 7, 4652 Brian Gifford, W. 
Kentucky, 2.00m, (6-06.75). 9, 2412 Cory Oldham, Arkansas, J2.00m, (6-06.75). 
9, 3664 Tim Williams, Mississippi St., J2.00m, (6-06.75). 9, 4554 Michael 
Sychrava, UT-Arlington, J2.00m, (6-06.75). 12, 4583 Olutola Fakehinde, UTEP, 
J2.00m, (6-06.75). 12, 3201 Ivan Diggs, Houston, J2.00m, (6-06.75). --, 4991 
Jonathan Martin, George Mason, NH. --, 4992 Wayne Wright, George Mason, NH. 
--, 3779 Cameron Waugh, Northwestern St., NH. --, 3741 Mark Lee, North Texas, 
NH. 
Women Javelin Throw Section A Section A Univ/Coll
1, 1232 Brenda- Grace Hunt, Louisiana Tech, 56.91mR, (186-08). 2, 2131 Katy 
Doyle, Unattached, 55.63mR, (182-06). 3, 2134 Kim Kreiner, Unattached, 
55.12mR, (180-10). 4, 2208 Erma-Gene Evans, UTEP, 52.64mR, (172-08). 5, 1656 
Roshunda Betts, Sam Houston St., 51.65mR, (169-05). 6, 2127 Rachel Walker, 
UL-Monroe, 51.14mR, (167-09). 7, 2225 Inge Jorgensen, Virginia, 50.56mR, 
(165-10). 8, 1016 Denita Miller, Kansas, 49.06mR, (160-11). 9, 1978 Alana 
Redfern, Texas A&M, 48.75mR, (159-11). 10, 1875 Sarah Emerson, Steph. F. 
Austin, 46.24mR, (151-08). 11, 1803 Hana Prudilova, Southern Miss., 43.29mR, 
(142-00). 12, 1601 Lindsey Smith, Richmond, 42.42m, (139-02). 13, 1600 Beth 
Crocus, Richmond, 42.40m, (139-01). 14, 1967 Katie Cullen, Texas A&M, 42.15m, 
(138-03). 
Boys Shot Put Section A HS Section A
1, 4455 Colon Jordan, Troy High School, 60-05.25, (18.42m). 2, 2882 Jason 
Guillory, De Soto HS, 59-09.75, (18.23m). 3, 3389 Cameron Reeves, Katy Taylor, 
58-08, (17.88m). 4, 2732 polo gutierrez, Corpus Christi C, 56-10.75, (17.34m). 
5, 3844 Korey Miller, Plano West, 56-06.25, (17.22m). 6, 2432 Brad Sellers, 
Arl. Bowie, 54-05.50, (16.59m). 7, 4650 Dominique Whitehead, West Oso HS, 
53-08, (16.35m). 8, 3339 Adrian Johnson, John Tyler Boys, 53-06, (16.30m). 9, 
3030 James Vess, Ft. Worth Boswel, 52-05, (15.97m). 10, 3902 Ryan McMakin, 
Rockport Fulton, 52-03.50, (15.93m). 11, 4152 Frank Olexa, St. Thomas (TX), 
52-02.50, (15.91m). 12, 3007 Jeff Younker, Foster High Scho, 51-00, (15.54m). 
13, 4836 Demarcus Granger, Dallas Kimball, 50-01.50, (15.27m). --, 2599 Lee 
Grimes, Brownwood High S, ND. --, 4661 Cory Summers, Westmoore, FOUL. --, 3870 
Chase Linscomb, Refugio HS, FOUL. 
Women Pole Vault Section A Section A Univ/Coll
1, 1031 Breanna Eveland, Kansas State, 4.15mR, (13-07.25). 2, 1013 Amy Linnen, 
Kansas, J4.15mR, (13-07.25). 3, 1669 Jennie Sewell, Sam Houston St., J4.15mR, 
(13-07.25). 4, 1021 Kate Sultanova, Kansas, 4.05mR, (13-03.50). 5, 161 Jodi 
Driggers, Arkansas, 3.95mR, (12-11.50). 6, 170 Danielle O'Reilly, Arkansas, 
J3.95mR, (12-11.50). 6, 166 Stacie Manuel, Arkansas, J3.95mR, (12-11.50). 8, 
1401 Whitney Johnson, New Mexico, J3.95mR, (12-11.50). 9, 1369 Jessie Graff, 
Nebraska, 3.80mR, (12-05.50). 10, 115 Katie Eckley, Abilene Chr., J3.80mR, 
(12-05.50). 11, 116 Val Gorter, Abilene Chr., J3.80mR, (12-05.50). 11, 1371 
Christi Lehman, Nebraska, J3.80mR, (12-05.50). --, 164 Stephanie Irwin, 
Arkansas, NH. --, 2039 Kelley Schulz, Texas Tech, NH. 
Men Javelin Throw Section A Section A Univ/Coll
1, 3781 Brian Chaput, NYAC/Nike, 78.95mR, (259-00). 2, 4497 Tom Engwall, 
Unattached, 74.97mR, (245-11). 3, 2395 Eric Brown, Arkansas, 72.18mR, 
(236-10). 4, 2615 Paul Teinert, Cal-Berkeley, 71.85mR, (235-09). 5, 3845 
Jordan Senn, Portland State, 69.48mR, (227-11). 6, 4055 Chris Carter, SE 
Louisiana, 66.88mR, (219-05). 7, 4316 Jarrad Matthews, Texas A&M, 66.41mR, 
(217-10). 8, 4073 Conrad Chanove, Southern Miss., 65.26mR, (214-01). 9, 4300 
Anthony Alfier, Texas A&M, 65.21mR, (213-11). 10, 4534 Dennis Rice, USC, 
62.18mR, (204-00). 11, 3846 Brian Smith, Portland State, 59.44m, (195-00). 12, 
3684 Kyle Obrock, Navy, 48.78m, (160-00). 
Girls Shot Put Section A HS Section A
1, 107 Candis Kelley, A&M Consolidated, 44-05, (13.53m). 2, 1761 Seneca 
Guenther, Smithson Valley, 43-10.75, (13.37m). 3, 1562 D'Andra Carter, Red Oak 
HS, 43-03.50, (13.19m). 4, 1886 Ashley Glasper, Stony Point, 42-11.50, 
(13.09m). 5, 991 Tamra Avant, Jasper HS, 42-06.25, (12.96m). --, 952 Davina 
Orieukwu, Houston Westbury, ND. --, 1174 Michelle Elizondo, Laredo Alexander, 
ND. --, 1136 Alana Tyler, Lake Highlands, ND. --, 102 Stephanie Gilbert, A&M 
Consolidated, ND. --, 2075 Frednisha Marshall, Tyler HS, ND. --, 942 Victoria 
Andrews, Houston Westbury, ND. --, 1563 Latoya Fraizer, Refugio HS, ND. --, 
423 Allison Easley, Clemens HS, FOUL. --, 359 Charlissa Foster, Cameron Yoe, 
FOUL. --, 1347 Rachel Garcia, Mission Veterans, FOUL. --, 1541 Wyntrane Hosey, 
Pflugerville, FOUL. 
Boys Discus Throw High School
1, 2432 Brad Sellers, Arl. Bowie, 194-09, (59.35m). 2, 4661 Cory Summers, 
Westmoore, 167-00, (50.90m). 2, 3876 Donovan King, Rice Consol, 167-00, 
(50.90m). 4, 2732 polo gutierrez, Corpus Christi C, 164-01, (50.01m). 5, 4414 
Kyle Anderson, The Woodlands, 161-01, (49.09m). --, 4457 Tyler Fleet, Tyler 
Lee, ND. --, 3113 Daniel Schmidt, Graham HS, ND. --, 4177 Remi Oliver, 
Stephenville, ND. --, 2786 Patrick O' Conner, Dallas Bishop Ly, ND. --, 4836 
Demarcus Granger, Dallas Kimball, ND. --, 5131 John Patterson, Tomball, ND. 
--, 3900 Andy Stowe, Richardson Pearc, ND. --, 2882 Jason Guillory, De Soto 
HS, ND. --, 2302 Chris Cralle, A&M Consolidated, ND. --, 2305 Matt Langdon, 
A&M Consolidated, ND. --, 3015 Chris Rogers, Frisco HS, ND. --, 3945 Brad 
Guidry, Rusk High School, ND. --, 3835 Neville Irani, Plano HS, FOUL. --, 3891 
Sky Eakles, Richardson HS, FOUL. --, 5133 Adam Quintana, Richardson HS, FOUL. 
--, 4008 David Hernandez, SA McCollum, FOUL. --, 3901 Carter Wells, Richardson 
Pearc, FOUL. --, 3233 P Turner, Houston Madison, FOUL. --, 3388 Paul Thornton, 
Katy HS, FOUL. --, 4610 Brandon Fletcher, Waco HS, FOUL. 
Women Triple Jump Section A Section A Univ/Coll
1, 1868 Erica McLain, Stanford, 13.51m, w:2.8 (44-04). 2, 1033 Chaytan Hill, 
Kansas State, 13.29mR, w:1.2 (43-07.25). 3, 1316 Tabia Charles, Miami, 
13.18mR, w:1.7 (43-03). 4, 1320 Brenda Faluade, Miami, 13.03mR, w:1.5 (42-09). 
5, 1210 Tina Harris, LSU, 12.93m, w:2.8 (42-05.25). 6, 1224 Ayanna Alexander, 
Louisiana Tech, 12.78mR, w:1.8 (41-11.25). 7, 1011 Brooklyn Hann, Kansas, 
12.70m, w:3.3 (41-08). 8, 618 Latoya Legree, Florida State, 12.58m, w:4.2 
(41-03.25). 9, 1508 Paula Ogunbanjo, Oklahoma State, 12.29m, w:4.1 (40-04). 
Men Triple Jump Section A Section A Univ/Coll
1, 4535 Allen Simms, USC, 16.67m, w:2.6 (54-08.25). 2, 4385 Brian Veal, Texas 
State, 16.37m, w:2.9 (53-08.50). 3, 2421 Jaanus Uudmae, Arkansas, 16.33m, 
w:2.4 (53-07). 4, 2969 Rafeeq Curry, Florida State, 15.82m, w:6.2 (51-11). 5, 
3537 Willie Bradley, LSU, 15.77mR, w:0.2 (51-09). 6, 3383 Stelios Kapsalis, 
Kansas State, 15.63m, w:2.1 (51-03.50). 7, 3073 Marc Kellman, George Mason, 
15.52m, w:2.9 (50-11). 8, 2390 Ryan Zimmerman, Arizona State, 15.48mR, w:2.0 
(50-09.50). 9, 2953 Alex Harris, Florida, 15.39mR, w:1.6 (50-06). 10, 3075 
Ryan McCoy, George Mason, 15.08m, w:2.4 (49-05.75). 
Men High Jump Section A Section A Univ/Coll
1, 4538 Jesse Williams, USC, 2.23mR, (7-03.75). 2, 4537 Manjula Kumara 
Wijesekara, USC, 2.20mR, (7-02.50). 3, 4283 Andra Manson, Texas, J2.20mR, 
(7-02.50). 4, 2955 Michael Morrison, Florida, J2.20mR, (7-02.50). 5, 4359 
Marcus Harris, Texas Southern, 2.15mR, (7-00.50). 5, 3691 Dusty Jonas, 
Nebraska, 2.15mR, (7-00.50). 7, 3216 Tristian Whitley, Houston, J2.15mR, 
(7-00.50). 8, 2411 Greg Martin, Arkansas, J2.15mR, (7-00.50). 9, 5147 Mickael 
Hanany, UTEP, J2.15mR, (7-00.50). 9, 4408 Chad Pharis, Texas Tech, J2.15mR, 
(7-00.50). 11, 4295 Nick Talley, Texas, 2.10mR, (6-10.75). 11, 2338 Tomasz 
Smialek, Akron, 2.10mR, (6-10.75). 11, 3792 Johnathan McMillian, Oklahoma, 
2.10mR, (6-10.75). 11, 2362 Will Littleton, Angelo State, 2.10mR, (6-10.75). 
15, 3696 Aaron Plas, Nebraska, 2.05m, (6-08.75). 15, 3647 Matt Denton, 
Mississippi St., 2.05m, (6-08.75). --, 4360 Lawrence Hutchinson, Texas 
Southern, NH. 
Men Shot Put Section A Section A Univ/Coll
1, 2980 Dorian Scott, Florida State, 19.31mR, (63-04.25). 2, 2974 Garrett 
Johnson, Florida State, 18.93mR, (62-01.25). 3, 4524 William Denbo, USC, 
18.91mR, (62-00.50). 4, 4306 Tyler Custis, Texas A&M, 18.70mR, (61-04.25). 5, 
4292 Brian Robison, Texas, 18.69mR, (61-04). 6, 3601 Cody Brotherton, McMurry, 
18.18mR, (59-07.75). 7, 3784 Kevin Bookout, Oklahoma, 18.05mR, (59-02.75). 8, 
3762 Issa Banna, Northwestern St., 16.59m, (54-05.25). 9, 4654 Raigo Toompuu, 
W. Kentucky, 16.36m, (53-08.25). --, 3350 Gavin Ball, Kansas, FOUL. 
Women Shot Put Section A Section A Univ/Coll
1, 1315 Kimberli Barrett, Miami, 17.48mR, (57-04.25). 2, 156 Jessica Pressley, 
Arizona State, 16.48mR, (54-01). 3, 1940 Michelle Carter, Texas, 16.21mR, 
(53-02.25). 4, 155 Julia Pedersen, Arizona State, 15.88mR, (52-01.25). 5, 1396 
Amanda Barnes, New Mexico, 15.58mR, (51-01.50). 6, 1509 Halee Prickett, 
Oklahoma State, 15.45mR, (50-08.25). 7, 154 Jen Kowacz, Arizona State, 
14.99mR, (49-02.25). 8, 2224 Billie-Jo Grant, Virginia, 14.81mR, (48-07.25). 
9, 2104 Amy Haapanen, UC-Santa Barbara, 14.68mR, (48-02). 10, 1215 Katie 
McKeever, LSU, 14.00m, (45-11.25). 11, 1323 Adrienne Moss, Miami, 13.99m, 
(45-10.75). 12, 1226 Shaterika Allen, Louisiana Tech, 12.45m, (40-10.25). --, 
1977 Kacey Onwuchekwa, Texas A&M, FOUL. 
Men Pole Vault Section A Section A Univ/Coll
1, 3699 Ray Scotten, Nebraska, 5.50mR, (18-00.50). 2, 3791 Scott Martin, 
Oklahoma, 5.40mR, (17-08.50). 3, 3705 Derek Mackel, New Mexico, J5.40mR, 
(17-08.50). 4, 4405 Bobby Most, Texas Tech, 5.30mR, (17-04.50). 5, 2374 Chris 
Chappell, Arizona, J5.30mR, (17-04.50). 6, 4323 Justin Sutton, Texas A&M, 
J5.30mR, (17-04.50). 7, 2384 Brandon Glenn, Arizona State, J5.30mR, 
(17-04.50). 8, 3211 Tom Rusteberg, Houston, 5.20mR, (17-00.75). 9, 4412 Jared 
Thornhill, Texas Tech, J5.20mR, (17-00.75). 10, 2380 Kevin Opalka, Arizona, 
5.05mR, (16-06.75). 11, 4282 Brandon Mahler, Texas, J5.05mR, (16-06.75). 12, 
4600 David Sullivan, Virginia, J5.05mR, (16-06.75). 12, 5146 Brandon 
McFarling, Texas, J5.05mR, (16-06.75). --, 4397 Seth Harris, Texas Tech, NH. 
--, 2313 Cory Aguilar, Abilene Chr., NH. --, 2397 P.J. Brown, Arkansas, NH. 
--, 3790 Austin Landreth, Oklahoma, NH. --, 2957 Garrett Penton, Florida, NH. 
--, 3688 Gable Baldwin, Nebraska, NH. --, 4539 Levi Armstrong, UT-Arlington, 
NH. --, 2959 Dan Shaffer, Florida, NH. 
Men 4x200 Meter Relay Invitational
1, HSI 1:21.49. 2, USA Blue 1:22.57. 3, Team Dallas 1:24.20. 
Men 100 Meter Dash University
(w: 0.7) 1, 2949 Richard Adu-Bobie, Florida, 10.49. 2, 2382 Seth Amoo, Arizona 
State, 10.67. 3, 3702 Oliver Williams, Nebraska, 10.76. 4, 4380 Jonathan 
Jones, Texas State, 10.85. 4, 2966 Ricky Argro, Florida State, 10.85. 6, 2467 
Gregory Rogers, Auburn, 11.03. 7, 4363 Robert Maxey, Texas Southern, 11.44. 



Sports Category : Track & Field (W)